Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7)

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7) | Autor: Guguluff

Link direct la acest mesaj

Capitolele trecute: Cap.1;Cap.2;Cap.3;Cap.4;Cap.5;Cap.6
Sa avem multa indemanare, talent si spor in noul capitol.
P.S. Elena, am urmat exemplul tau si am pus toate link-urile de la capitolele trecute.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Trinity, foarte interesant ceea ce faci. Poate ai mai facut sa vedem si noi creatiile tale. Noi nu prea am facut papusi pana acum desi avem bb-ei sau sunt pe drum. Sculuri de lana 100% cred ca gasesti prin Bucuresti, mai ales acum ca e iarna(eu am cumparat din Constanta dar era cam 9.5 lei un scul fata de 6 lei cel in amestec). Incearca in Obor intai ca au asa ceva. Materiale cam ca astea pe care le cauti(gen astea, nu? http://www.google.com/products?q=waldorf+doll&oe=utf-8&sa=N&start=10) cam greu pe la noi. Asta spuneam si cu fetele ca, ce materiale gaseste Vianne in State, nu vedem noi pe aici. Uita-te aici la pagina 242-243 in catalogul Ikea ca poate iti place ceva(sunt culori vii si frumoase bbc 100%, cred ca ar merge pt rochitele de papusi): http://ikeaeu.ecweb.is/08/MRO/ Preturile sunt si mai mici, am luat cu 5.9 lei/mp, cu 10 lei/mp. Si imitatie de piele gasesti in Sam expo dar nu cred ca pe culori deschise(oricum ai de unde alege).
Diana-Roxana, ma bucur ca ti-ai reparat masina, te asteptam cu lucruri noi si frumoase; gentute daca asta vrei sa creezi. Bafta.
Vianne, merci de compli... Sa ne arati port-fardul pt mama ta. Vine in vizita pe la voi? Ar fi asa frumos sa ai ajutor cand vine bb.
Gianina, sa ne spui cum functioneaza triplock-ul tau. Esti multumita de el? Am sa-i fac poze polarului, vreau sa-l fac din rosu si crem, sa vedem ce iese.
Pupici, d-aia mici...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Alina, acum lucrez la primele "creatii" mai serioase. Primele au fost doar incercari pentru a ma deprinde cu tehnica, pentru ca la inceput e mai greu. Cand o sa fie gata primele, pun niste poze sa va arat.
Da, papusile in genul acela sunt. Cele gasite de tine sunt de la o companie cu traditie din Germania, dar sunt multe persoane care lucreaza asa ceva. Unele arata mai bine, altele mai putin, depinde...
Pentru piele nu se foloseste un material gen imitatie piele, ci un tricot foarte fin, 100% bumbac, uneori chiar organic, in culori ce imita diferitele nuante de ten (de la caucazian la afro, etc)... Si asta chiar nu se gaseste la noi, din pacate.

Multumesc mult pentru toate informatiile, ma apuc de cautari in weekendul asta.

Cris 23+ si bubulina balerina (19.11.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Alina multumim frumos pentru noul capitol! sa-l umplem cat mai repede cu noi creatii!

Eu am trecut sa va salut, ma bucur ca sunteti active, sper sa va ajung din urma, vreau sa-mi fac o tunica...

Oricum va urmaresc



Va pup, mult spor in toate!

Elena 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Servus fetele!

Diana_Roxana, ma faci sa rosesc... Chiar nu sunt asa de talentata cum zici tu. Mie mi se pare ca se fac usor posetele si de admirat sunt fetele care fac corsete, pantaloni, costumase pentru burtica, rochitele... Pentru ele am toata admiratia

Trinity, in USA, cred ca multa lume face papusele pentru ca am tot vazut carti pentru asa ceva. Am vazut ca si tu esti insarcinata. Sa ai sarcina usoara in continuare si bebe sanatos.

Alina, mama vine aici si o sa stea cam 1 luna jumate. Dupa aia raman singura... Dar si asa imi va fi de mare ajutor.
Uite, aici sunt pozele portfardului. Daca nu intelegeti ce scrie, va zic eu "Cusut cu dragoste pentru MAMA"
fata
detaliu1
detaliu2
detaliu3
interior

Elena, ce mai face burtica? Bebelusul e bine, nu? Face gimnastica in burtica?

Va pup! Spor la treaba!

Alina22+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Vianne, super port-fard-ul, ca de obicei. Perfect! Si ma bucur ca ai ajutor, primele saptamani sunt mai grele dar dupa aia te obisnuiesti cu Bb-itza si ea cu lumea noua in care a intrat...
Elena, sper sa ai timp de cusut mai mult. Si de burtica, sa nu-l obosesti pe micutz prea tare.
Trinity, abia astept sa vad ca faci. E super ideea. Se gasesc tricoturi si mai fine dar cu structura aia ar fi jerse-ul. Doar ca nu stiu cum ar putea sa fie 100% natural cand tricotul este putin elastic. Si oricum, nu cred sa gasesti in nuante asa diverse. Totusi crem ar trebui sa fie. Bafta la cautari si sarcina usoara.
Am facut si eu un polar pt fi-mea. Ma rog, o bluza cu maneca lunga ca nu e prea aranjata pt vreme rea(gen guler inalt, gluga, etc.)
Fata: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3993.jpg
Spate: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3996.jpg
Pup. Spor in toate.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Neata fetele,

Vianne frumos portfardul! Mai ales ca e si cu dedicatie!

Alina, foarte frumoasa bluzita, are si aplicatii se vede ca ai triplock! merita din plin investitia.

Si eu sper sa am mai mult timp de cusut, numai ca seara dupa ce pap, ma apuca asa o moleseala... numai de croit nu-mi arde, as dormi direct. Lasa ca trec si de perioada asta (foarte multa lume imi zice ca o sa innebunesc acasa cu bebe, o sa vreau sa vin cat mai repede la munca pentru ca sunt o persoana activa....si asta sincer ma cam sperie, intr-adevar imi e greu fara activitate, dar presupun ca bebe o sa-mi consume energia si sa nu ma "urc pe pereti" acasa)
Aseara am luat un finet sa fac scutece lui bebe, (ma ajuta o colega care are triplock ) si m-a rugat sa-i cumpar si ei 1,5m si ce credeti ca a facut? i-a facut lui bebe al meu pantalonasi, bluzita, barbetica, caciulita, (mi-a spus aseara la telefon, eu abia ii lasasem materialul de 1 ora) o sa mi le dea cand ma duc la ea sa facem scutecelele, abia astept sa le vad si va pun poze si voua!


sper ca nu v-am plictisit cu aberatiile mele, va pup si mult spor in toate!

Elena 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

'Neata fetele harnicutele!
Imi cer scuze ca nu am mai intrat cam de mult pe la voi! Vad ca avem fete noi, la care le urez bun venit si sa ne incante si ele cu creatiile lor!
Guguluff,te declar EXPERTA ai avansat foarte mult! Imi place la nebunie corsetul si polarul fetitei!Tine-o tot asa!

Vianne, nu trebuie sa rosesti,ai un talent fantastic la genti! Oricate sacouri as face eu(care mi se par simple),gentile tale ma depasesc,te admir mult!Cred ca bb-itza ta va avea posetute de cum va merge!

Elena,nu ne plictisesti(cel putin pe mine)! Imi e asa drag de voi cand va vad cum va pregatiti ptr.copilasi! Si stai linistita ca vei avea activitate si acasa ,cu fiecare luna se schimba cate ceva.Si daca nu ai activitate,ai masina de cusut!

Eu am avut asa de mult de cusut,ca dupa ce am terminat , nu am vrut sa mai vad masina de cusut vreo cateva zile!Dar nu am stat prea mult fara ea,mi-am cusut 2 fuste simple drepte si i-am facut fetei mele pijamale.Inca nu le-am facut poze,dar le voi face. Acum,vreau sa-mi croiesc o rochie-sarafan,nu prea stiu ce este si un sacou pe care nu prea stiu sa vi-l descriu!Se poarta anul acesta,surt, evazat si cu maneca trei sferturi.Sa vedem ce va iesi!

Acum ma duc sa ma apuc de treaba1

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Multzam de aprecieri, fetelor!

Alina, e foarte fain si vesel polarul, imi plac mult si aplicatiile. Ai decupat din alt material, nu? Asta am facut si eu aseara, pentru un alt portfardAm intrat in perioada portfard-urilor.

Elena, abia astept sa vad lucrusoarele facute de colega ta . Cat despre statul acasa, parerile sunt impartite, depinde de personalitate si de ce e mai important pt tine... Uite, eu am mai mult de 3 luni de cand stau acasa si nu am avut nici un moment de plictiseala. Sunt atatea de facut! Si mai ales ca atunci o sa fie toata atentia indreptata spre bebelush. Asa ma bucur ca o sa prind toata vara cu bebelushul....

Iulia, esti haioasa, m-ai facut sa rad. Sa stii ca o sa ii fac o mini posetutza Dar inainte de asta o sa aiba gentutza ei cu lucrusoare pt maternitate. Si va fi personalizata, desigur
Taaaaare mult imi plac sarafanele...

Pupici!

Alina 22+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mellina spune:

buna!
sunt noua pe aici si v-am citit cu foarte mare interes postarile care sunt de un real ajutor pt mine! (multumesc mult tuturor)
am o mica problema.... tocmai mi-am luat o masina triplock brother 1034D si am facut nu stiu cate teste de cusut dar nu-mi iese tivul simplu! adica, atunci cand vreau sa fac un tiv la o maneca de exemplu... sa iasa pe fatza drept si pe spate surfilat... eu la masina normala, mai intai surfilez marginea si apoi fac tiv folosind cusatura dreapta. ceva de genul asta speram sa-mi iasa din prima folosind numai triplockul. aveti idei cum ar trebui sa procedez? multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Mellina,bine ai venit printre noi!
Ptr. tivul de care spui se foloseste alta masina,nu stiu cum se scrie,dar ii spune uberdeck,in general sunt industriale.Tot asa fac si eu tivul,doar ca daca nu merge cucusatura normala,folosesc un zig-zag mai rar.

Te mai asteptam pe la noi!

Mergi la inceput