Despre croitorie - sfaturi si idei

Despre croitorie - sfaturi si idei | Autor: iren

Link direct la acest mesaj

Vreau sa-mi fac o fusta creatza, dar din doo bucatzi, gen volane, shi nu shtiu cum sa fac cretzi mici atunci cind cos la mashina bucatzile una peste cealalta. O prietena mi-a sugerat sa fac pliuri mici inti cu acul shi atza, de mina, shi apoi sa trag la mashina, da nu prea merge, pentru ca atunci cind cos, talpica aia indreapta materialul shi tre sa ma kinui io cu mina, shi ies pliurile inegale, nu cad frumos, uniform...Sper c-atzi intzeles ceva shi multzumesc pentru eventualele raspunsuri.
P.S.- Acest topik poate fi folosit pentru intrebari, sfaturi shi idei de croitorie, in cazul in care nu mai este altul, iar daca este, acest subiect poate fi mutat acolo.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

buna Iren eu ma pricep la croitorie
In primul rind cum o faci creata din talie sau ii faci un basc si de la acel basc in jos pui volanele?
Deci ca sa incretesti volanele dai pasul masinii la nr 4 dupa ce ai tras acel tighel mare tragi de un capat al atei si atunci se increteste,cretul il faci cit vrei tu de des.iar ca volanele sa nu fie la fel de crete unul ar trebui sa fie mai mare in lungime spre ex primul volan are 1,20m iar al doilea volan ar trebui sa aibe 1,60cm >deci am uitat sa iti spun fiecare volan va fi incretit separat apoi aplici unul peste celalalt, daca nu ai inteles si ai nelamuriri mai vb

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Multzumesc frumos, sper sa shi iasa, ca idei am din belshug, is intr-o pasa creativa

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

cu placere si daca mai ai nevoie vreodata poti sa imi dai un pm

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

salutare. ce ma bucur ca ati deschis subiectul asta !
iren, multumesc, si scuze ca'ti "invadez" subiectul !
prietena mea vrea sa se apuce de croitorie la modul serios. coase de ceva vreme, dar vrea sa isi faca firma, etc.
ma rog. idea e ca ma intreba daca stiu cumva vreun site pe internet unde poate gasi tipare (mai ales pentru haine de bebe o intereseaza).
si cum eu habar nu am, va intreb pe voi, poate v'ati "lovit" de un asemenea site !
va multumesc frumos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Alexa, nu-i problema, ca io ziceam sa fac oricum subektu "despre croitorie", shi sa shtii ca shi io ash fi fost interesata de un astfel de site, cu modele shi tipare, poate totushi shtie cineva, ca io n-am gasit nika...

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Nici ca se putea mai bine!
M-ai nimerit cu subiectul! Si eu vreau sa invat! Am masina de cusut clasica Singer, dar sunt in cautari sa iau una electrica care sa si surfileze. Stie cineva ce este cel mai important sa aiba o masina de cusut? Butoniera, surfilat, lungime/latime pas etc.... Fiindca gasesti tot felul de programe, dar poate unele nu toate sunt utile...
Ne poate ajuta cineva?

Catalina & Andrei (3ani si 6 luni)




"Imaginatia este mai importanta decat eruditia..."
(Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

deci masina de cusut electrica care sa iti si surfileze nu ai sa gasesti niciodata pt surfilat exista triplocul,la masina electrica exista o cusatura zig-zag care face sa zicem un fel de surfilat,cu acea cusatura poti face si butoniera dind pasul mai mic si chiar poti si broda cu o astfel de masina

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Si pe mine ma intereseaza fooooaaaarte mult subiectul.
Pe scurt, vreau sa-mi fac un atelier de croitorie pentru produse unicate, de lux. Deci nu de serie, am specificat acest lucru pentru ca poate e nevoie de masini mai delicate iar voi stiti mai multe decit mine.
De ce fel de masini am nevoie ca sa fie treaba completa si complexa? In afara de masina de cusut si cea pentru surfilat?
Mentionez ca afacerea nu e de mare anvergura, o sa fie doar cu doua angajate dragutze si indeminatice, pline de rabdare nu ca mine...
Eu o sa ma limitez doar la modele,tipare si croiala, vinzari, etc.
A lucrat cineva croitorie de lux?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
dana


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

eu am lucrat la casa de moda venus In afara de masina simpla electrica si triploc iti mai trebuie si o masina de surje acea care face pe margine la volanase festonul acela micut,masina pt butoniere dardaca iti iei masina electrica cu mai multe programe este ok o poti folosi mai bine la ce vre tu

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cookie spune:

Ah, ce-mi place subiectul!
Si mie imi place sa croitoresc, dar n-o fac la un nivel de profesionist
Imi place sa am haine personalizate, chiar daca am cumparat ceva din magazin, eu tre' sa adaug neaparat "ceva"- o bentita, o floricica, o broderie...in fine!

Iren, am cautat ce zici tu, dar site-uri unde sa gasesti tipare nu prea sunt...decat pentru chestii foarte simple...
Imi amintesc totusi ca am vazut pe undeva si tipare de haine...dar nu-mi amintesc unde...las' ca mai caut in sertar
Eu scot tipare dupa Burda, mi se par ok.

Mergi la inceput