Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mellina spune:

offf.... eu mi-am luat masina asta pt ca imi place sa-mi fac bluzite, rochite mai ales din materiale elastice si masina mea normala nu face bine tivul :(( si ma chinuiam tot timpul. am crezut ca daca voi avea acest triplock scap de chin :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Elena, fi pe pace ca nu te plicti acasa. Fiecare etapa din cresterea BB-lului are o groaza de activitati specifice si plus ca o sa ai nevoie de odihna, de plimbari cu BB, etc. Trec zilele f.f.f. repede. A mea face 2 ani cand nasti tu si nu stiu cand au trecut; parca as fi babutza melancolica: Maica, pe vremea mea... Si abia astept sa vad ce ti-a lucrat prietena, e foarte rapida.
Iulia, merci de compli; esti o scumpa. Eu o sa ma declar experta cand o sa fac sacouri si paltoane ca stii tu cine. Si abia astept sa vad pozici cu ce-ai facut si ce-o sa faci. Tu ne dai "bataita" cu creatiile tale.
Vianne, am decupat dintr-un material Ikea si le-am cusut cu zig-zag pe materialul de polar. Si e foarte bine ca faci acelasi produs de mai multe ori, iti faci mana pe el. Eu ma mut de la una la alta si mi-e greu sa avansez.
Mellina, bine ai venit. Sa ne arati creeatile tale ca sa ne inspiram si noi. Si eu am nemultumirea asta legata de triplock, nu face coverstich-ul(adica cusatura de acoperire sau cum a zis si Iulia, uberdeck). Exista si la Brother un coverlock, la 1850lei dar face numai asa ceva. Probabil e bun daca ai atelier de croitorie si lucrezi multe tivuri.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

fetelor multumesc de incurjari chiar am nevoie, deja m-a apucat frica nasterii si mai am ceva timp...si eu cred ca nu o sa ma pictisesc, o sa ma tina bebe in priza!

Bun venit Mellina, la cat mai multe creatii si sa ni le arati si noua! tu lucrezi tot dupa tipare, sau creatii proprii?

Va pup fetelor, mersi frumos de sustinere!

Elena 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mellina spune:

Multumesc mult fetelor pt asa o primire :)
Eu, de obicei, ma iau dupa alt tricou sau bluza si apoi fixez pe mine, insailez sau prind cu bolduri. Am si cateva reviste burda, dar pana acum, mi-am facut doar o pereche de pantaloni din ea si am pastrat tiparul.
In rest, am mai facut perdelute pt bucatarie, fustite, rochite, cu volanase ... ma uit bine cum sunt facute astea in comert si mai fur idei:P
Materialele elastice sunt usor de lucrat ca se muleaza dar pana acum era f dificil pt mine sa le cos cu masina mea normala (hyundai kp1000), care, saraca m-a ajutat cred ca la banii ei ffff mult.
Nu stiu inca sa atasez poze... banuiesc ca tb sa-mi fac alt cont pe site-urile pe unde atasati si voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

mellina - hyundai kp1000 am si eu si sunt foarte multumita de ea (si-a scos banii saracuta), acum urmeaza triplockul in primavara-vara

si da, trebuie sa-ti faci cont ca sa pui poze, eu am pe photobucket.com dar mai sunt si altele, poate iti explica fetele mai bine,

pupici

Elena 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

eu fac tivul asa ( la maneca):indoi tivul si-i fac o singura cusatura cu un punct care merge pentru tricot ( elastic), daca nu as avea acestea cateva cusaturi, as folosi zig-zag ;apoi inchei maneca!(si pentru cusaturile de incheiere folosesc tot un pas elastic, sau zig-zag) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Buna fetele!
Aseara mi-am terminat sarafanul.A iesit bine,dar cred ca ar fi fost mai bine sa folosesc alt tip de material,mai moale.Eu l-am facut dintr-un raiat cu striatii mici si elastic.Modelul este asta:
http://www.burdamode.com/Update,1437262-1541254-1541257-1541334,enEN.html
L-am mai decupat un pic la gat si la maneci.
Sacoul l-am amanat ptr. saptamana viitoare,ca am iar de lucru.Modelul este acesta :
http://www.burdamode.com/Basics,1437262-1541254-1541261-1541389,enEN.html
cu ceva modificari,dupa care voi face si o rochita ptr.el.Ma rog sa vedem ce va iesi.
Promit ca diseara fac pozele si le pun.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Mellina, poti sa-ti faci cont pe Photobucket sau Picassa sau Webshots, sau... cred ca mai sunt si altele. In principiu, incarci pozele in albumul de Photobucket(eu asta folosesc) si apoi in josul pozei ai una numita Direct link si dai copy pe ea si paste aici pe DC. Si eu am nemultumirea ta, construiesc hainele de jerse sau polar, sau ma rog, elastice(stofa, Bbc-ul le cos la masina mai mult) doar la triplock dar la tivuri tot nu sunt multumita. Imi sare cusaturi la zig-zag(cum zice Dionisia) si daca cos drept "tzine" materialul, adica nu ramane elastic ci strange ata cusuta...
Dionisia, cum arata cusatura pt tricot de la masina ta? Poate o are si a mea dar n-am nimerit-o.
Iulia, esti tare harnica. Abia astept sa vad pozici de la tine. Si le faci deux-pices, din acelasi material si sarafanul si sacoul?
Si Iulia, cand o sa ai timp, te rog sa-mi explici cum faci tu tivul rulat la triplock(ala ingust-ingust si... rulat). Si de unde se regleaza latimea cusaturii(lungimea din lateral dar latimea?) Merci anticipat
Si mai am o intrebare, pt cine stie. Am luat material de umbrela, mulllt(din ala ca o captuseala dar impermeabil). A fost super oferta si m-am bucurat la pret dar pt ce merge folosit in afara de captuseli de fuste(spre exemplu). Pupi.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

Fetelor, pe la voi apare Burda plus?
pe aici nu!
imi place modelul asta :
http://www.burdamode.com/Dresses,1270777-1586544-1586549-1586657,enEN.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

Iulia, eu mi-am facut sarafanul asta:
http://www.burdamode.com/Fabric_Trend,1437262-1564548-1564552-1564662,enEN.html

voi pune si poza cu el lucrat , in curand

Mergi la inceput