Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

Guguluff, daca iti este la indemana, pune o poza cu cusaturile de la masina ta, aparatul meu foto e defect, nu stiu cand voi putea pune poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Fetelor, va rog folositi "editare" cand mai aveti ceva de adaugat si nu a mai postat nimeni dupa voi, o sa ne traga adminul de urechi.

mersi

va pup, pa

Elena 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gitana spune:

Melina si eu am triplok ca al tau, doar ca nu am lucrat la el inca;nu prea imi mai sta gandul la croitorie acum.Sa stii ca masina noastra doar festoneaza nu face si tivul.Eu am luat-o de la reprezentata si mi-au facut baietii si o demonstratie si am vazut exact ce stie sa faca.
Intreba cineva despre tivul rulat:la triplocul nostru care are 2 ace se scoate un ac si asta e singura modificare ptr tivul rulat.
Elena sa stii ca si pe mine m-a apucat frica nasterii(cu toate ca sunt la a doua nastere),dar imi fac tot felul de ganduri.....
Gianina(37 sapt) si Tania 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Dioisia, nici aici n-am vazut Burda Plus. A mai intrebat cineva si am sfatuit-o sa comande de pe site-ul lor. Uite poza cu masina: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3246.jpg
Daca nu recunosti cusatura ta, explica-mi-o in cateva cuvinte(e drapta, mai apropiata de zig-zag, sau cum?).
Gitana, asa am gasit si eu in manualul de la Privileg si am incercat la polarul Elizei, dar cred ca era prea gros materialul. Ca sa iasa tiv rulat trebuie voaluri, matasuri, etc, nu? Si Brother-ul are buton de reglat latimea cusaturii?

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

Guguluff, pe 14 nu o am, dar cred ca este f. buna la tricot ;pe 12 nu o vad prea bine ( a mea arata ca doua randuri de romburi ) - amandoua se pot folosi pt. a incheia tricot/jerse , iar eu folosesc pt. tiv o cusatura ca nr. 16 , numai ca are pasi si pe partea stanga .
Deci tivul meu are doua doua randuri de pasi -cusaturi paralele (ca si cum ar fi cusut cu ac dublu ), dar mai are si un fel de zig-zag intre randurile astea . Desigur, eu as fi preferat ac dublu, dar masina nu poseda din nascare, iar eu nu am de unde sa cumpar unul ...

Iar incheierea sau tivul le fac dintr-o singura cusatura -tine loc si de surfilat .
Eu fac o proba pe tricot si vad care imi place : daca tricotul este mai fin/des, deci are mai multe ochiuri- folosesc cusatura care are mai multe impunsaturi/ cm patrat ; daca tricotul este mai rar (adica are mai putine ochiuri, cum sunt tricoturile mai groase ), pot folosi cusatura cu mai putine impunsaturi -de ex. 16.
Si mai sunt atenta la felul cum arata -adica daca cusatura respectiva nu-mi produce o alungire/ondulare la margine sau tiv .

Mie cel mai mult imi place cusatura nr. 14 !
Toate sunt mai bune dacat zig-zag-ul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Merci Dionisia, eu le mai incerc dar pe denim le coase perfect pe toate dar la elastice, strange materialul. Trebuie sa ma joc cu tensiunea in ata si cusaturile, pe jerse-uri.
M-am indragostit de modelul asta: http://www.burdamode.com/Trend_3,1270777-1000019-1586151-1586156-1586295,enEN.html
Abia astept sa iasa Burda; si are si curs...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

eu as incerca asta :http://www.burdamode.com/Trend_1,1270777-1000019-1586151-1586153-1586200,enEN.html;
joaca-te putin numai cu tensiunea atei de sus ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

am reusit sa fac poze la gentuta pe care am terminat-o ieri

fata

spate

interior

nu e cine stie ce, dar cum a zis si Alina e ceva facut la masina de cusut, sunt on topic!

Si eu abia astept sa apara burda, saptamana viitoare, Alina chiar m-am uitat si eu la modelul ala si mi se pare mai simplu de facut (nu are chiar rever ca la sacou) dar o sa vedem mai bine cand apare revista!

Pe mine m-ar incanta mai mult Burda Young!

va pup fetele, spor in toate!

Elena 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Buna -telor,

Bun venit fetelor noi!

Alina ptr. materiale elastice sau tricoturi la mas Pfaff in manual este indicata cusatura pe care o ai la nr 18. Pe www.Husqvarna la mas de cus Sapphire intra la Sapphire 850; Explore the Sapphire machines with the interactive guidde, apoi Seam overcast; vei vedea la demo cusat despre care iti spuneam. Sper ca nu te-am incurcat mai tare, dar ptr. ce faci merita sa vezi. In legat cu materialul (impermeabil) pe care l-ai cumparat parerea mea e ca ti-ai putea face trench-ul. Mama mea a avut ceva asemanator dar la un rand de nasturi dintr-un mater impermeabil si cu o captuseala subtire. Apropo masina e eleganta, finuta, dar mai ales foarte eficienta (la cate ai realizat cu ea).

Vianne portfardul este foarte reusit, practic si incapator. Pe langa finisajul impecabil, materialul de calitate ai si o mas de cus performanta; la noi abia acum incepe sa apara in reclame. (Brother Nx 700 nu?)

Elena 28+, Gitana nu va creati emotii cu nasterea. Curaj si incredere!

Astazi am terminat o fusta si o rochita pentru un majorat lucrate la foc automat.

Fetelor succes si spor in continuare. Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Elena lasa modestia si fii mandra de geanta pentru ca e foarte originala.
Daca o cumperi din magazin te costa o sapca de bani iar daca te pricepi si te uiti pe la cusaturi nu e cu nimic mai presus. Eventual o eticheta-i mai salta adaosul comercial. Dupa cum arata cred ca vei avea comenzi de la cunostinte sau prietene.
Sa o folosesti sanatoasa!

Mergi la inceput