Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3) | Autor: Guguluff

Link direct la acest mesaj

Mult spor si indemanare maxima in noul capitol.
Capitolul 2

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

quote:
Alina, ma intrebai ce masina as vrea eu de la pfaff Eu as fi luat o masina de brodat care are si cateva cusaturi decorative. Ideea era ca puteam infrumuseta foarte repede un material simplu iar valoarea ii crestea fooooarte mult. Dar cea pe care o voiam eu, adica asta http://www.pfaffusa.com/4928_4929.html era cam 2.300$. Crede-ma, am vazut o demonstratie cam de 1 ora si m-am indragostit iremediabil. Plus ca o poti conecta la calculator si poti descarca in masina ta orice model vrei tu. E incredibil cate poti sa faci cu ea. Si parca coase si piele. Intra pe pfaff.com, selecteaza usa si vezi. Sau daca stii germana poti selecta Germany.
Dar daca nu te intereseaza broderia si mai ales daca nu vrei sa vinzi nici macar in viitor, poti alege alta. Ei nu pun preturile pe site, face parte din politica lor din cate stiu, dar cred ca gasesti una pe la 400 care sa fie mai mult decat perfecta pt tine. Nu stiu cum sunt cei de la reprezentanta pfaff in ro dar merita incercat sa mergi acolo.

Pt mine ar fii super ok masina asta de la Pfaff: http://www.pfaffusa.com/7574_7593.html dar din pacate e peste o mie de coco si nici nu cred ca o gasesc aici. Al meu sotz, in marinimia lui, a spus ca Brother NX 400 imi ia, dar daca ii zic ca vreau ceva cam la o mie de euro... Sigur, nu. Am descoperit ca ma super pasioneaza cusutul si stiam de mult ca-mi place sa fac chestii: gatit, gradinarit, etc. Dar eu stiu daca as face ceva bani din asta? De aia nu ma bag la mai scump, ma tem ca ramane doar hobby. Uite masina asta a mea nu are surfilare, folosesc zig-zag-ul dar la un material rar din in nu merge, rupe ata superioara. Sa nu-mi dau pumni in cap de nervi?
De aia nici nu pot sa-ti zic ca pot sa vin in echipa ta, Dana. Am inceput munca si am o functie buna, platita ok. Daca ar fi timp mai mult as vrea sa lucrez si pt un ban in plus. Dar din lipsa ma multumesc sa cos doar de placere. Oricum eu iti tin pumnii sa-ti gasesti ajutoare. Am mai avut cunostinte care cautau si stiu ca e penurie.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

cum sa rupa ata superioara la in? trebuie slabita de sus, sa vina usor ata, mie imi "strangea" marginea materialului unde surfilam atunci cand era prea stransa ata sus, oricum incearca asa, cu ata mai slaba eu cred ca merge.

Va pup fetele, harnicutele, si va multumesc ca sunteti alaturi de mine

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna fetele!
nu am prea avut timp de nimic...am alergat azi cu niste hartii prin oras si drumurile si parcatul mi-au luat toata ziua.am facut 2 palarii o sa le fotografiez si vi le trimit sa le vedeti
alina,,,,,mersi pentru intentie,stiu cum e sa ai si servici,si copil...nu prea mai ai timp de hobby,eu cand am vazut ca am intrat prea tare in meseria asta...am renuntat la celalalt servici.eu am avut noroc ca am stat 4 ani acasa in continuare din concediu ingrijire copil in prenatal si din prenatal iar in postnatal si iar in ingrijire copil.si am luat salariu si am putut sa imi dezvolt afacerea.oricum daca auzi ...tot caut ajutoare..
elena....ce mai faci?ai terminat cu casa?
vianne....am o carte cu istoria modei-un secol de moda si sa vezi ce palarii frumoase retro..m-am gandit la tine cand am vazut-o .
trebuie sa gasesc pe cineva sa fac poze cu palariile astea sa le vezi
ale mele nu sunt cu intaritura,sunt mai mult de scena sau pt costumatii de carnaval si atunci imbrac palarii din alea ieftine de pai.
va pup!
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Si? Nimic-nimic? Va exploateaza bossii la servici si nu mai treceti pe aici?
Eu sunt singura acasa dar nu-mi prieste, bolesc de alaltaieri si abia ma tarasc la munca unde zac. Ma uitam acum pe niste pantaloni inceputi acum ceva timp, trebuie sa montez fermoarul si mi se pare greu... Cred ca mi-ar prinde bine niste sfaturi despre cum sa-l pun mai simplu.
Si mai mult, m-am chiorat pe niste site-uri din afara cum sa fac un corset. Tot nu ma las dar ma tem sa-l fac dintr-un marerial bun, sa nu-l stric aiurea. Ma rog, mai spuneti si voi ceva.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

am facut corset ,e usor de facut ,iti trebuie un tipar bun,panza de intarit pe care o croiesti o data cu bucatile de material si iti mai trebuie balene. vrei cu cupe,sau cu cusaturi de sus pana jos?

va pup ca sunt in viteza!
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Guguluff, pentru corset iti trebuie intradevar un tipar bun :) de aceea poti sa incerci intai cu un material mai ieftin, sa vezi cum se potriveste pe corpul tau, si apoi sa mai adaptezi tiparul daca e nevoie:) dupa care poti croi cu mult curaj dintr-un material bun :) In general se folosesc balene si/sau alte tipuri de intarituri pentru materialul de baza :)
Insanatorise grabnica!

Tonsis, felicitari pentru toate creatiile tale! De abia astept sa vad pozele cu palariile :) Intrebai la un moment dat despre margelele pai ( nu mai stiu daca ti-a raspuns cineva, scuze Sa le cosi si repede si bine/uniform cred ca e doar experienta dar sigur iti spun ca e important sa folosesti margele de calitate. In mod special cu margele pai apare problema capetelor, cele mai ieftinute si no-name sunt deseori neuniforme ca lungime si ( cel mai grav) au marginile nefinisate si taie ata. Depinde pe ce categorie de produs vrei sa le folosesti dar daca e ceva de calitate superioara si care presupune o perioada de purtate mai indelungata cred ca e indicat sa acorzi atentie si la margelele folosite si la tipul de ata cu care le cosi
Oricum eu sunt foarte curioasa sa vad ce noi creatii ai sa ne prezinti , mai ales cele cu margele
Mult succes si bafta sa gastei o colaboratoare talentata si pasionata!!

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Alina sa te faci bine cat mai repede!
fernmoarul, dupa cum am inteles eu, vrei sa-l pui in fata pe mijloc. Ca sa-ti fie mai usor sa te uiti la unii cumparati sa vezi cum sunt cusuti. Eu incerc sa-ti explic dar nu stiu daca o sa intelegi ceva.... Cand croiesti, la partea din fata, se lasa asa o portiune de materiel mai lung, adica rascroitura pana unde ar incepe fermoarul se taie normal apoi te duci cativa cm lateral si tai in continuare pana la betelie. Cand cosi fermoarul o parte din aia mai lunga o tai si fermoarul se coase pe o platcuta de material (lunga cat fermoarul si de vreo 3-4 cm pus materialul in doua cu fata in afara), dupa care se pune pe taietura respectiva si cusut. Pe partea cealalta a materialului, fata cealalta, trebuie sa faci "cheita" partea de vine peste fermoar de nu se cunoaste acesta, cosi fermoarul pe partea desfacuta, dupa care faci cheita pe fata.

Scuze, cred ca te-am zapacit de tot. O sa incerc sa fac niste poze cand pun fermoarul ca sa-ti vina mai usor, lasa ca o scoatem noi la capat.

pupici, tot pe fuga

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totonica2001 spune:

Buna, ma ajuta si pe mine cineva? Nu stiu cum se pune rejansa la pantaloni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

totonica2001...
eu stiu ca se face tivul intai cu fierul de calcat si se coase intai rejansa pe partea care se indoaie inanuntru si pe urma se mai trage o cusatura de tiv care prinde toate 3 partile
nu prea stiu sa explic,poate stiu fetele care le au mai mult cu tehnica ,midasnu sau celelalte
ppisic...mersi de sfaturi, sa stii ca am cautat mereu margele de calitate ,unele sunt chiar ciobite rau si nu se pot folosi.nu prea gasesc nici ata din aia de plastic speciala de cusut,ce am gasit pe aici e cam groasa,si eu cos in general pe voal,saten ,materiale mai pretentioase.m-am mai apovizionat din germania dar de multe ori nu ma potrivesc pe culori,zic ca am tot ce imi trebuie dar,...ma trezesc ca imi trebuie de fiecare data altceva decat am eu in cutiile mele
o sa mai pun poze cand ma mai eliberez
va pup pe toate fetele harnicute
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Ca o completare la cum ti-a zis Dana s-o cosi eu o pun cu partea mai groasa in jos, sa se frece pe pantof cum ar veni. Eu nu am pus decat la doua perechi de pantaloni, adica nu am cine stie ce experienta.


Pupici fetele, dragele!

Elena

Mergi la inceput