Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Merci fetele, tot rau ma simt, n-am mancat mai nimic de 3 zile...
Astept sa vad cand ajung sa-mi iau fermoar de 10cm si balene pt corset. Ma gandeam eu ca se gasesc si la noi. Am gasit un pattern cum sa-mi fac tiparul singura, sper sa-l traduc bine. Tot nu gasesc cu ce sa pun ochetii, cred ca o sa incerc la vreun magazinas de pielarie, am vazut in Carrefour un stand care vinde curele si faceau si gauri suplimentare.
http://www.burdamode.com/City_Fashion,1270777-1463237-1508211-1508215-1508318,enEN.html
Astia sunt pantalonii pe care-i fac. In ritmul asta am sa-i port la vara viitoare.
Pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Guguluff,ai sa faci si tu ca mine.Mi-am inceput un sacou in primavara si n-am apucat sa-l termin ptr.ca se incalzise afara si nu-l mai puteam purta.Asa ca saptamana asta am terminat sacoul,(bineinteles cu modificarile de riguare ptr.ca m-am mai ingrasat).Maine am sa va pun si poza cu el.Si am sa pun si o poza cu un corset pe care mi l-am facut acu vreo 2 ani ptr. un revelion.Tiparul l-am luat din Burda si nu mi sa parut complicat deloc. Tonsis,m-am uitat la creatiile tale,sunt superbeee!Mi-au placut rochitele la nebunie! va pup ! Guguluff,sa te faci bine cat mai curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

iulia72, asteptam pozele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Iulia, vreau poze! Pot sa port si toamna bermudele cu dres pe dedesubt ca am vazut si in reviste, se poarta. Macar sa nu le termin la iarna ca-mi ingheata... picioarele
Diana, Dana, merci de incurajari. Sper sa ma apuc de corset mai repede. Vreau sa fac unul de zi din stofa si daca-mi iese ma bag la cel de rezistenta, din piele de crocobaur ecologic. Am sa-mi cumpar un piciorus de teflon pt masina de cusut si sper sa mearga sa cos pielea cu el.
Elena, merci de explicatii, sper sa ciobanesc ceva acolo. Sunt insailati dar astept sa iau fermoar. Te mai intreb eu. M-am apucat de bermude ca aveau curs ilustrat de croitorie dar asta cu fermoarul e cam... nasol, de inteles.
Alina, mi-e dor de tine.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Alina dureaza mult pana pui odata, pe urma merge repede. Lasa ca ma uit si eu pe cursul ilustrat sa vad cum explica acolo. Te ajuta mult si daca pur si simplu ai schimbat un fermoar de pantalon (ai tai sau ai sotului).

Fetele va intreb si eu, nu radeti, la ce purtati voi corsetul? eu una nu as face, nu as sti cu ce sa-l port, unde ... poate la o rochie de ocazie, da, doar asa, in rest, nu ma duce capul

poza de corset o vreau si eu, mai stii, poate ma apuca si pe mine, desi in lunile urmatoare nu e cazul

va pup, sa aveti spor!

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Elena, eu vreau sa port corset(e) seara, in special. Sotul meu canta intr-o formatie rock(alt hobby) si in plus mergem la concerte tot de profil. Daca iti spun ca un corset acceptabil care sa mearga purtat pe strada e la vreo 200 lei, intelegi de ce vreau sa-mi fac singura. Am vazut ca pt doamnele mai plinute se recomanda sa fie intarit cu metal dar eu am sa folosesc fasii de plastic, cam ca alea de la cutiile de detergent Omo. Nu vreau sa ma sufoc si nici sa-mi strivesc coastele dar totusi nu vreau nici un corset de carpa, neintarit deloc. Uite cam asa as vrea, sub bust ca sa nu ma complic cu reproducerea curbelor: http://www.waspcreations.com/underbust.htm
Cat despre pantaloni de sacrificiu, tot uit sa caut o pereche nasola, la tara, sa-i dezmembrez.
Tu n-ai nevoie de corset donsoara... dupa aia te poti destrabala cat vrei.
Va pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Mersi Alina, acum am inteles . O colega imi spunea ca si-a facut un corset dupa rochia de mireasa (care avea corset desigur), l-a desfacut pe ala ca sa vada cum e cusut si a facut si ea unul, a zis ca nu a fost greu deloc, tot pentru rochie de ocazie si-a facut, caut pozele pe-acasa sa ti-l arat.

Va pupic, albinutelor, harnicutelor

L.E. Si daca nu ma insel, chiar in burda este un model de corset cum vrei tu, ma uit acasa si-ti comunic in ce numar, poate il ai.

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

fetele...............buna seara!
scuze ca nu am mai scris
iulia72 mersi pt felicitari
guguluff....am facut si eu o gramada de corsete ,eu le intaresc cu panza (termocolant ) si le pun si balene
uite ce tipar de corset am eu si pe asta il folosesc aproape mereu,mai modific pe el
oare se vede linkul asta?sa imi spui
http://www.damacom.ro/carnaval/slides/rochie%20mov-carnaval.html

aia blond roscata sunt eu

midasnu,am scos costumul de gravida de la naftalina, sa vad cum il fotografiez miine sa iti trimit pozele

http://www.damacom.ro/carnaval/slides/rochie_buline.html

uite si un corset din ala sub sani

si apropo de corset...fetelor, eu vreau un tipar clasic de corset cu cupe si unul din asta cu balene dar cu 4 cusaturi pe fata,stie cineva unde sa gasesc?
spor la treaba
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Dana, m-ai dat pe spate cu site-ul tau. E SUPER misto! Ma tot uit si nu l-am biruit, e stufos si frumos. Esti priceputa rau si la design vestimentar si la afaceri. Bravo, asta e visul oricarei femei, cred, sa fie propria ei stapana si sa faca bani din asta. Si tare "zapacita" esti in poze, intr-un sens bun zic asta; se vede ca-ti place ce faci.
Am luat firele alea din plastic(balene) si am avut inspiratia sa iau si intaritura neagra, termocolant. Doar ca am uitat sa iau fermoar de 10cm pt pantaloni. Asta e. Am gasit si ocheti si capse. Ochetii cica merg batuti cu ciocanul, capsele trebuie puse cu capsator.
Ma apuc sa-mi fac tiparul si va fac poza, sper sa nu gresesc la marimi ca de unde le iau sunt in inch.
Va pup si va doresc un week-end placut.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

hei...buna fetele!
guguluff...
ti-am zis ,eu am niste clesti de batut capse,probabil si ocheti,am o punga plina de capse dar nu ma pricep. am un prieten care coase piele si el stie tot felul de smecherii din astea.si eu as vrea sa fac un corset de piele,chiar e buna ideea ta...chit ca il bag aici la inchiriat dupa ce imi fac o poza cu el,bineinteles......
eu ma gandeam la o chestie,nu stiu daca pielea aia ecologica merge ...la piele ma gandeam...sa ii fac gauri si sa trag siret prin ele,arata mai country decat rock,dar cred ca o sa incerc ceva.
va pup pe toate.
ce mai coaseti?
week-end placut!
dana

Mergi la inceput