Diversificarea (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by Pepsi

graviduta, spanacul are multi nitrati, e printre cel mai bogat in asta, si nu se da inainte de 9 luni. in rest cam multe cereale zis eu, mai ales ca fata arata bine. carnita se introduce numai dupa ce sint deja bine introduse legumele si fructele. adica variat ma refer. si mi se pare ca prea mult ti-a zis sa fierbi legumele alea, pai nu mai ramine nimic bun in ele. la steamer se fac in 30 min, morcovul putin mai mult.



Cu spanacul n-am nimic, mai ales ca a zis sa-i introduc doar o lingurita. Poate nu o sa aiba probleme de la atat. Cu cerealele am ce am si, nu stiu daca ai vazut la subiectul nostru, mi-a dat Sanzyme si Zinco-C pt apetit. Pai eu nu vreau sa o ia Mara de-a rostogolul in loc sa mearga de-a busilea. In fine, i-am gasit Sanzyme, Zinco-C nu, desi am cautat la toate farmaciile din cartier. O sa incerc sa vad ce reactie are cu acest Sanzyme.

De fiert, mi-a zis o ora-o ora jumate daca i le fierb in apa. Daca i le fac la steamer (inca nu am luat, azi dau comanda), probabil mai putin. Dar parca stiam ca se incepe cu supa, or ea mi-a spus sa i le fac piure (cam de consistenta compozitiei de galuste). A, si nu mi-a spus sa-i bag patrunjel. O sa o sun azi sa vad daca pot sa-i dau radacina. Si fara cartofi. In Capraru scrie ca pt copii mai constipati se recomanda cartoful.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7 spune:

Graviduta Si noi am incercat sa-i dam cereale ziua, ca asa ne-a spus si noua pediatra si noaptea tot a dormit. Pana la urma ne-am hotarat sa ii dam masa cu lapte si cereale cu mar sau piersici ultima. Atunci cand i-o dadeam ziua, urmatoarea masa de dupa cereale nu prea o manca si regurgita cam mult.

Noi am facut exact asa cum a spus pediatra, dar am vazut ca pe bebe il durea burtica si se constipa si atunci am facut schema mai maleabila. Un exemplu: morcovul nu il mai pasam in supa de la pranz cand e constipat si cerealele de dimineata sunt optionale (daca ii punem si banana ajunge destul de consistent incat sa nu mai fie nevoie de cereale). Cat despre cantitatile pe care trebuie sa le manance sunt orientative si vezi si cum ii place la bebe si cat vrea el sa manance. Acum dupa vreo 3 saptamani a ajuns sa pape 200 supa, o crema mai subtire, fara lapte in completare. In plus, are zile in care mananca tot si plange ca ar mai vrea supa si zile in care parca vrea numai lapte. Si ii mai suplimenatm lichidele cu suc de para sau portocale intre mese


Jurnalul lui Razvan

Salvati o inimioara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Graviduta, Cip al meu are 7 500g si 70cm, a luat 200g in ultima luna, dar nu mi-am facut griji.
Eu ii dau dimineata lapte de la mine, tocmai in ideea de a manca piureul de fructe de la ora 10, la inceput nu i-am pus cereale in el(in piure), abia dupa aproape o luna am inceput sa-l ingros cu fulgi de orez. Mi-aduc aminte ca la Tudor chiar am avut o problema din asta, ca nu mai voia sa pape la pranz si atunci dr mi-a zis sa nu-i mai pun cereale in fructe sau sa i le fac suc cu pulpa...si i-a revenit pofta de mancare.

A, si-i dau si cartof, chiar am observat ca de cand i l-am introdus, parca nu mai face kk cu gloante. Bine, i-am dat si para si suc de portocala la ora 10- o zi ii fac para cu banana, o zi mar cu portocala.
Despre spanac si eu stiam ca are nitrati...

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Graviduta, Andrei avea la 5luni 7 kile si 69 cm.La prima vedere pare cam slabanog, da io zic ca e bine.Acu nu mai stiu cat are ca a pierdut 300g cat a fost bolnav si nu stiu cat a recuperat.Cu diversificarea noi mancam cam asa:
-> 6-7 200ml lapte simplu
-> 10-11 in jur de 130g fructe cu tot cu pulpa, nu am pierdut timpul cu sucuri ca am vrut sa manance cu lingurita, ca de supt stia cum sa faca.I-am dat pana acum mar, para, gutuie, banana(dar destul de putina) si caisa de la borcanel(1 singur ca apoi am vazut ca are zahar)+60-90ml lapte(cum are el chef)
-> 14 130 g legume facute piure, am incercat 1 zi sa ii dau doar zeama si dupa 30 ml bauti cu greu n-a mai fost chip sa-l conving.Ii dau morcov, pastarnac, ceapa si fasole pastai(dar nu le pasez pe astea 2), dovlecel, cartof dulce, si azi ii dau si un picut de ardei gras+60ml lapte
-> 18 200 ml lapte simplu
-> 21.30 - 200ml lapte cu 3 masuri de cereale, dar de azi o sa ii scot o masura, ca 2 sunt suficiente.Si io am obsesia asta cu pufositul dupa cereale si vreau sa evit.
Noaptea nu ii dau sa manance ca nu sunt de acord cu obiceiul asta, dar daca nu vrea sa adoarma uneori ii pun ceai in biberon.

Lavinia, mamica de Radu Andrei (11 iunie 2007)
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri. Cred ca, pana la urma, o sa fac asa cum cred eu, nu neaparat cum mi-a spus pediatra. O sa-i urmez schema doar in principiu.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

graviduta, eu, sint pe principiul chestiilor mai naturale, nu sint de acord cu indopatul copilului cu tot felu de chestii ca sa aibe pofta de mincare, cel putin pe aici nu se practica!aici nici nu se da supa, se da direct pireu de legume de consistenta moale ca o supa crema. macar aici toti medicii zic acelasi lucru cu ff mici variatii, din ce am remarcat eu voi fetelor aveti toate scheme diferite de diversificare, nu stiu ce sa mai zic.au gust mai bun pe abur.nici eu nu sint fan cereale, la dominic am inceput cu ele, la david incep cu legume, apoi fructe, apoi cereale da nu multe, dar trebuie sa-i dau ca au fier aici

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Graviduta am intrat aici doar sa citesc/informez deocamdata ca bubulina mea are doar 2 luni si e alaptata la san, dar vreau sa-ti spun ca eu ii dau Sanzyme la pitica (in conbinatie cu Gripe baby water), care o ajuta la digestie. Sanzyme noi folosim de la Pharco.

Suuces si bi sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daliaailad spune:

Am gasit un articol despre diversificare, scris de un medic, si cred ca ar mai fi mamici interesate. http://reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/content/show_article.php3?article_id=3357&page_nr=1
Andrei abia a implinit 2 luni, are 6 kg si 60 cm si-l hranesc exclusiv la san. Dar ma gandesc sa incep in curand sa-i dau cate un pic de suc de fructe pentru vitaminizare. I-am atins buzele cu o feliuta de mandarina si s-a aratat interesat. Nu i-am dat suc pentru ca a avut reactie la vaccinul de 2 luni si astept sa mai treaca putin timp.

Dalia
http://picasaweb.google.com/dalia.onara

http://by.lilypie.com/X8XZp2.png
http://b1.lilypie.com/Ck8qp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Pepsi, da, si eu sunt adepta chestilor naturale. Nu stiu daca ai citit inca la subiectul nostru, azi i-am dat piure din legume fierte la abur si l-a acceptat f bine. M-am mai linistit. I-am dat Sanzyme ca am citit si eu ca e pt digestie. Zinco-C nu am gasit, deci inca nu i-am dat.

Dalia, sper sa nu te superi pe mine, evident o sa faci cum consideri tu, dar parerea mea este sa mai astepti un pic cu sucul pana la vreo 3 luni jumate-4 luni. am un caz in familie la care tot asa s-a dorit "vitaminizarea" si acum are vreo 8 luni si inca are diaree si probleme cu stomacul.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

buna mamicilor!eu sunt nou venita in clubul vostru, bebe are 5 luni si 1/2, suntem nascuti pe 17 iunie. si vrem sa va spunem cum si cand am inceput noi sa papam si altceva inafara de lapte de mama. la 3 luni i-am dat mar razuit pe razatoare(nu copt, cum am auzit la alte mamici),la ora 16, peste o sapt, am adaugat si 1-2-3 biscuiti petit beure, la pachet.am citit ca nu ai voie sa-i dai biscuiti, fiind asa mic, mai ales ca au gluten in compozitie si devin alergici.n-a facut nici un fel de alergie.am avut ghinion sa contactam o bronsolita din policlinica,cand am fost la vaccinul de 4 luni si am stat o sapt.in spital.ma ascundeam de doctore sa nu ma vada ca ii dau mar cu biscuite la 4 luni, spuneau ca este destul de bine dezvoltat, la 4 luni avea 6 kg,dar el plangea de foame nu se mai satura doar cu laptele meu.ii dadeam de 2 ori pe zi mar cu biscuite, la ora 12 si la ora 4.si sa incepem diversificarea cu cereale. am ajuns acasa, i-am luat bebelac, orez cu piersici, fara lapte.am luat si lapte danone la un litru.s-a umplut de pete, n-am intrebat pe nimeni, i-a facut rau si am luat lapte bebelac 2, care este pt varsta de 4 luni.i-a placut,asa combinat.dupa aceea am luat tot bebelac, mar si morcov.si papam o data pe zi.la ora 9 cereale, la ora 12 mar cu biscuite si la ora 4 tot mar cu biscuite. in rest lapte la san.dar se scula si noaptea sa ceara de mancare, cel putin de 3 ori pe noapte. duminica pe 1 dec(la 5 luni si 1/2)i-am facut prima supa crema de legume (conopida, telina si pastarnac), fierte si pasate, s-a strambat la inceput, dar a mancat pana la urma. as vrea sa-i introduc sapt. asta si piure de cartofi cu branzica, dar nu stiu sa fac branza de vaci in casa, poate imi dati un sfat, mamicilor, pls.

Mergi la inceput