Diversificarea (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

gabicighi, eu am folosit glucoza la recomandarea pediatrei, ii indulceam ceaiul primului copil, ca asta micu nu vrea, ii place mai mult apa.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Si eu tot cu glucoza ii dau ceaiul. La 100 ml ceai pun o lingurita rasa de glucoza. Am citit ca nu e bine sa le dam zahar bbilor pana la varsta de 4 ani.

gogosel, mamica lui Rares - Mihai (11.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Am fost si noi ieri la controlul de 6 luni...cum trece timpul. Avem 7,700 kg, 67 cm si la caput avem 42 cm. Eu una sunt multumita - e activa si fericita !!! Am facut vaccinurile, a plins la al 2-lea care pisca, dar apoi a fost ok, a ris.Ii dau Tylenol la 4 ore, doar azi si miine. Cu ocazia asta am facut si noi vaccinul de gripa, eu am facut in fiecare an. Doctorit ami-a spus ca daca vreau sa-i fac si ei, se face in 2 doza, probabil in ianuarie si a 2-a doza in februarie, inca ma gindesc daca sa-i fac sau nu, ea mi-a spus ca copii si cei in virsta sunt cele mai expuse.

Despre diversificare : mi-a dat brosuri si brosurele , inclusiv asta : www.aidp.bc.ca/feedbaby.pdf" target="_blank">Helpful Hints

In principiu a zis sa continui sa-i dau cereale, dimineata si seara, pina va minca 4 linguri cereale ( eu acum ii pun doar 2 linguri + apa). Cind ajungem la stadiul asta si pare ca mai vrea sa pape sa incep cu legumele : cele verzi, apoi galbene si apoi fructe. Mi-a recomandat borcanasele pentru inceput, sunt safe si oricum va minca putin la inceput.

Pupici Angi si Nicole ( 28 mai 2007 )
www.totsites.com/tot/nicole-amber" target="_blank">POZICI NICOLE-AMBER MICA PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Buuuun. In seara asta am primit si noi schema de diversificare pt luna asta (de la 5 la 6 luni), care e cam asa:
6/7 - lapte (nu mi-a dat cantitatea, pe cutia de lapte parca scrie 210/240 ml la 5 luni, dar Mara nu mananca decat 150-160, foarte rara 200) + 1 masura de cereale (trebuie sa evitam cerealele cu morcov, ca Mara e cam constipata, dar pot sa-i dau cu mar de la Humana sau alte cereale indicate pt 5 luni, deci fara gluten)

10/11 mar ras (de preferat Golden) pudrat cu cereale, astfel incat sa ajunga ca un piure nu foarte consistent (care curge) + 60 ml lapte completare

14/15 piure (cam 100 g) din dovlecel (a zis sa-l scobesc, sa-i scot partea cu seminte), 1 pastarnac, 1 ceapa mica (pe care o scot dupa ce fierb legumele, deci nu o adaug in piure) si 2-3 cubulete de telina.
Trebuie sa fierb legumele cam o ora - o ora si jumatate in putina apa sau sa le fac la aburi (in cazul asta fara ceapa).
Mi-a spus sa nu ii introduc inca morcov, deoarece e constipata (ma repet, dar vreau sa va explic de ce lipseste) si trebuie sa rezolvam problema asta.
Dupa o saptamana, sa introduc si o lingurita de spanac.

In completare la piureul de legume 60 ml de lapte.

18/19 un piure din 3 linguri de cereale

22 lapte simplu

Intre masa de 14/15 si cea de 18/19, sa-i dau 30 ml suc de portocale cu 10 ml apa fiarta, tot pt constipatie.

Mara are 7,930 kg si 70 de cm. In ultima luna (4->5) a luat 370 g. Problema mea este legata de faptul ca mi se pare ca i-a introdus prea multe cereale. Explicatia dr-ei este ca a luat prea putin in greutate in ultima luna (cica trebuia sa ia 500 g). Dar Mara a luat mai mult decat media in lunile anterioare. Acum ma gandesc ca s-a echilibrat. Or, eu nu vreau sa o fac pe Mara cozonac de Craciun cu atatea cereale.

In plus, mi-a spus ca nu mananca suficient lapte. A calculat si a zis ca ar trebui sa bea cu 400 ml mai mult pe zi decat bea acum (150/160 ml de 5 ori pe zi).

{b]O alta problema[/b] ar fi ca daca ii dau cereale in laptele de dimineata, nu o sa mai manace la 10/11, ci mai tarziu. Si-asa ma rog de ea sa manance la timp. Pe de alta parte, daca ii scot cerealele din masa de dinainte de somn (acum ii dau o masura de fulgi de orez in biberonul de noapte), asa cum mi-a spus dna dr, o sa se trezeasca mult mai devreme. Asa cred, pt ca asta a fost motivul pt care i-am introdus cerealele de noapte.

Ce parere aveti?

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Gravi, incerc sa raspund si eu intrebarilor tale,chiar daca nu am prea multa experienta.Dar ma bazez pe ceea ce "aplic" eu pe Ducu si pe faptul ca eu am incredere si in dr lui,dar si in instinctele mele.
Asadar,si eu sunt de parere ca sunt prea multe cereale.E adevarat ca trebuie sa ia 500 g pe luna,dar Mara ta nu e slaba,totusi.
Cantitatea de lapte este suficienta, dupa dr mea.Pai ar trebui sa bea cam 1-1,2l de lapte,dupa cum zice ea,nu?Mie mi-a zis ca 700-800ml sunt suficienti.Si tot legat de lapte mie mi-a zis sa nu-i dau dupa cum scrie pe cutie,ci max 200 ml,fiindca atat poate stomacelul sa digere.De asemenea,noaptea,daca mai vrea sa manance, sa am grija sa aiba un repaus de 6 ore;asa e bine pt stomac.
Masa de la 22 mie mi se pare cam tarzie,dar inteleg ca asa e invatata.
Ceapa nu o pasez nici eu.Telina eu stiu ca se baga de la 8 luni,dar sunt diverse pareri.Vezi cum o accepta ca e si aromata.
De ce oare nu ti-a zi sa-i dai si para la masa de fructe,daca stia ca e constipata micuta?
Si acum sa-ti spun si cum mananca Ducu:

6/7 - 190 ml lapte
10/11 - vro 200 g piure de fructe(nu cantaresc,fac dupa oki)
13/14 - tot cam 200 g piure de legume,cu carnita;intr-o saptamana ii bag si galbenus
16/17 - 190 ml lapte;aceasta masa o voi inlocui peste 3 saptamani cu branzica/iaurt in diverse combinatii
20.30 - 200 ml lapte care contine si 3 masuri de cereale
Noaptea mai cere uneori si-i fac 120 ml.
A,mai e ceva,dr mi-a zis ca nu are nevoie de cereale ca e bine asa cum e,dar io tot ii dau ca sa doarma mai bine.
Cam asta ar fi.Sper sa-ti fie de folos informatiile.

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Eu nu cred ca sunt multe cereale...Mi-e mi-a spus sa-i dau progresiv pina ajung la 4 linguri dimineata, 4 linguri seara si motivul e ca 7-8 linguri de cereale contin doza necesara de fier . Pe cutie probabil scrie cit fier e nevoie zilnic. Noi avem 7,700 la 6 luni, am plecat de la 2,805 kg. Mi-e mi-a spus sa incep cu o singura leguma, si sa incep cu cele verzi - eu am gasit doar fasole si mazare la borcanase, inca nu i-am dat inca, dar eu stiu ca astea sunt cam grele la stomacel.Am observat ca e ceva normal in Ro sa se dea pireu facut din mai multe legume.

Am tot citit ca nu e indicat sa pui cereale in biberon, eu cum inca alaptez ii dau cu lingurita cerealele.Eu ii dau pe la 6 cereale si pe la 7:30 laptic si la culcare !!

Si inca ceva, schema de la doctor e informativa !! Sigur isi va regla orele de masa. SUCCES !!




Pupici Angi si Nicole ( 28 mai 2007)
www.totsites.com/tot/nicole-amber" target="_blank">POZICI NICOLE-AMBER MICA PRINTESA
Asa creste Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Graviduta, foarte tare seamana schema primita de tine cu ce ii dau eu lui Patrick (in 1 dec va avea 6 luni), dar ce e interesant si ma face sa am incredere in instinctele mele de mama, e ca eu am stiut doar ce e interzis in alimentatie la virsta asta. Tipul mesei si orarul l-am stabilit "impreuna" cu bebe, cantitatea de lapte de dupa mese este stabilit de el si cam atita bea, cit in schema ta.

Eu in schimb nu ii dau cereale, dar asta pt ca bebe e marisor(vreo 9,500 kg are acum). Daca tu simti ca sint prea multe cereale nu ii da sau da-i mai rar. Marul/fructul de dimineata eu i-am dat 2 luni fara nimic, simplu, facut in blender. Acum am inceput sa ii dau cu brinzica sau iaurt, dar nu in fiecare zi. POate va bea mai mult lapte daca nu ii dai dimineata cereale (daca seara vrei sa ii dai pt a dormi).

Eu am auzit ca se cam ingrasa copii cind mai cresc, daca maninca cereale de mici? Voi ati auzit asa ceva? Cica au in componenta multe vitamine de care se cam umfla. Nu stiu ce sa cred, dar stiu ca toti medicii(med familie, ortoped, pediatru) care l-au vazut pe Patrick mi-au zis sa nu ii dau cereale!!! Desi el acum s-a inaltat si nu mai e as grasut, e un tip bine







Ioana mama de bebe Patrick (01.06.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cheburashka spune:

Buna dragele mele,

haide sa va spunem si noi meniul nostru la 7 luni si la 8500 g. Noi am inceput diversificarea la 5 luni si o saptamana. Matza mea bea lapte exclusiv la san, si atunci am considerat eu ca e bine pentru ea.sa incep. Si as fi lasat-o si pana la 6 luni, dar o vedeam tare pofticioasa, asa ca i-am dat mai intai supa. Apoi am incercat si cerealele si dupa care fructele. Asta asa, ca sa accepte mai usor supa. Eu zic ca e un sfat bun, caci fructele le accepta oricum, ca sunt dulci.
Oricum, la sucul de mar am avut ceva probleme, caci plangea toata ziua dupa ce-i dadeam suc. Asa am constatat ca o doare burta si este mult prea acid pentru ea. Am trecut repede pe marul copt, pe care-l devoreaza. Ii place tare mult. Ii place si banana, dar o constipa, asa ca evit sa i-o dau. Oricum, e foarte ciudat, ca matza mea mananca orice, dar consecintele se vad dupa vreo 2-3 ore. Atunci imi dau seama daca o doare burta sau nu.
Eu cerealele i le dau cu mar copt amestecate sau cu piersica, caise sau pere din borcanel bio(consider ca e mai bine asa, decat fructele care nu sunt de sezon din piata). Si le mai pun si putina apa fiarta, sa iasa piureul mai moale pitin. Lapte nu-i pun, ca mi-e lene sa ma mulg iar formula nu i-am dat niciodata. Prefer sa-i dau san dupa. Oricum, cred ca o s-o las mai usor cu cerealele, caci nu vreau sa se ingrase prea tare. O s-o tin pe fructe mai mult.
Despre citrice, am citit si eu pe undeva ca se dau de la 1 an, ca sunt alergice, dar eu i-am dat cateva picaturi de suc de portocale si n-a avut nimic, asa ca o sa incep sa-i dau suc de portocale. Macar ceva crud sa-i dau, caci a inceput sa se constipe puiul decand cu diversificarea. O sa incerc si eu metoda cu ceaiul de musesel.

Pup pe toate lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Lauradi, am intrebat-o de para si a zis ca nu, mai intai ii bagam legume (mar oricum avea, ca-i dadeam suc) ca sa nu se obisnuiasca cu gustul dulce si apoi sa refuze legumele.

Angela, pai asta e, ca Mara are deja aproape 8 kg. Daca era mai slabuta, mergeam cu incredere pe schema asta si pe mesele cu cereale. Dar asa...

Ioana, da, asta am auzit si eu, ca cerealele le-ar spori numarul de celule adipoase.. Acum, eu nu satiu, pt ca nu am facut medicina & co.

Mi-a spus ca o sa-i introducem carnita de la 6 luni. A, si sa nu-i dau ceai, ca oricum bea prea putin lapte (probabil sa nu-i taie pofta de lichid , ma rog, explicatie de profan..).

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

graviduta, spanacul are multi nitrati, e printre cel mai bogat in asta, si nu se da inainte de 9 luni. in rest cam multe cereale zis eu, mai ales ca fata arata bine. carnita se introduce numai dupa ce sint deja bine introduse legumele si fructele. adica variat ma refer. si mi se pare ca prea mult ti-a zis sa fierbi legumele alea, pai nu mai ramine nimic bun in ele. la steamer se fac in 30 min, morcovul putin mai mult.

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput