Diversificarea (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

gogosel, asa fac si eu piureurile,la abur;din acelasi motiv;stiu ca isi pastreaza vitaminele.

pe mine m au ajutat mult cerealele puse in biberonul de lapte,ca nu a mai vomitat(fiind lichidul gros gros).noi facem asa:
la 7-7.30 un biberon de lapte(100-180ml)depinde de dispozitia biancai
la 10-10.30 mar/para(preparat tot la abur) cu cereale
la12.30-13.30 piureul de legume(cartof+morcov){lingurita)
la 16-17 un biberon de lapte(100-180ml)(lingurita)
la 19.30 -20 biberon de lapte cu cereale

dar ceva nu i bine ca mi s a constipat fata; face mult prea tare

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Fetelor, voi ziceti ca piurelul de legume se face
doar din 2 legume?Eu am inceput cu morcovelul si apoi i-am adaugat treptat din fiecare leguma.Si mananca, Slava Domnului!De curand i-am adaugat si out in supica.


Alyna cu pitik de Davidik (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

ckristina incearca sa iik pui in lapte cate 20-30 ml de ceai de musetel pentru contipatie.Se intampla din cauza diversificarii,dar isi revine dupa o saptamana de musetel.poate nu e nevoie chiar atata.pe noi ne-a ajutat foarte mult.

Si cum faceti voi legumele la abur?avetri ceva aparat special?

Lore, mamicutza lui David
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

ziua buna, fetelor!
iaca, ma bag si io la diversificare, caci e o experienta inceputa relativ recent.
gāza mea are 4 luni si 5 zile, 8.5 kg si 64 cm. stiu, foarte mult pt. varsta ei. a fost nascuta cu 3.5 kg si 49 cm. lapte am avut pe sponci (putin, adica) si a tinut doar 5 sapt. niciodata nu se satura cu cat lua de la mine, asa ca am avut si formula de la bun inceput - nu pot spune c-a fost completare, pt. ca din prima sapt. de viata ea manca 170 ml/masa; ceea ce lua de la mine era, de fapt, completarea . daca ma mulgeam, nu reuseam niciodata sa strang mai mult de 50-60 ml. ritmul ei de crestere a fost, asadar, vertiginos, media era de 1.3 kg/luna. la 3 luni avea 7.2 kg si de-atunci pediatra ne-a recomandat sa incepem suc de morcov si, ulterior, mar, mai intai diluat in ceai si de-abia apoi in stare pura. se lingea pe botic dupa suc, era clar ca-i placea, numai ca, dat fiind ca are din nastere un reflux gastro-esofagian, voma mai mult decat de obicei; drept pt. care am sistat sucul si am ramas, in continuare numai pe formula. acum, dupa cantarirea de la 4 luni, era clar ca trebuia facut ceva . si, pe langa faptul c-am trecut la formula nr. 2 (mult mai consistent si, deci, mai putina voma) acum fix o saptamana, am inceput de 3 zile si cerealele (cereale diastazate, novalac - evit pe cat pot orezul); ceea ce nu-mi place este ca s-a constipat - laptele e gros, bashka cerealele (cat or fi ele de bune pt. digestie) -, asa ca de ieri am revenit la suc de morcov + mar, diluat cu 1/4 ceai; de vomat, nu l-a mai vomat, insa vad ca inca nu si-a revenit cu kk. daca o tinem tot asa, sunt hotarata ca de sapt. viitoare sa incepem supa (numai zeama vreo 3 zile), ca sa se regleze tranzitul intestinal. mi-e teama de cum o sa reactioneze, sa nu se fi "blocat" cumva pe gusturile dulci. tin sa mentionez ca portia ei medie de lapte/masa, la momentul asta, este 240 ml (are zile cand papa si 340/masa); sunt doar 4 mese/zi, nu se mai trezeste noaptea sa manance de la varsta de 4 sapt. cerealele sunt la masa nr. 2 (pranzul, cum ar veni), iar sucul este intre masa 2 si masa 3. cand vom fi inceput si supa, o sa mutam cerealele la ultima masa si o sa facem pranzul pranz.

redai, am vazut in farmacii cereale pt. +8 sapt (de la topfer), pt. copii diareici - deci, exista si cereale pt. sub 4 luni, dar pt. bebei cu probleme de burtica.

mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

multumesc redai; o sa incerc. eu prepar cu asta http://www.chicco.com/scheda_prodotto.asp?menu=on&art=00.070601.000.000&idFascia=22&idSezione=40

este f bun dar prepari doar o cantitate mai mice(nu i bun si pt familie) dar sunt in comert mai mari si sunt perfecte si pt restul familiei. mancarea gatita la aburi e mai sanatoasa si nici nu te epuizeaza pe tine; le pui acolo si tu ti bei cafeaua linistita


www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

cristina e super chestia de mai sus.dar gasesc si la noi la chicco? daca tu l-ai luat de aici spune-mi te rog pretul daca nu cat a fost dincolo,sa stiu cati bani sa dau cuiva sa-mi aduca

Lore, mamicutza lui David
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Ar mai fi si astea http://www. bebelusul tau.ro/produse.php?categorie=Prepararea+hranei (stergeti spatiile), dar, daca te intereseaza doar un aparat de fiert la abur, poti sa iei unul de la Tefal, ca e f laudat si aici pe forum (uite www.electro-bazar.ro/electrocasnice/aparat-de-gatit-cu-aburi/1/Aparat-De-Gatit-Cu-Aburi-Tefal-Vc4003_27.html" target="_blank">cateva modele). Eu nu mi-am luat inca, dar saptamana viitoare o sa iau, ca o sa-l folosim de la 5 luni. O sa iau un 4003.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

mersi mult.o sa ma uit si prin oras daca gasesc ceva pt copii.cele de la tefal sunt ok , dar totusi un pic mari.pentru ca eu vreau sa folosesc numai pentru copil.

Lore, mamicutza lui David
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

quote:
Originally posted by Graviduta

Ar mai fi si astea http://www. bebelusul tau.ro/produse.php?categorie=Prepararea+hranei (stergeti spatiile), dar, daca te intereseaza doar un aparat de fiert la abur, poti sa iei unul de la Tefal, ca e f laudat si aici pe forum (uite www.electro-bazar.ro/electrocasnice/aparat-de-gatit-cu-aburi/1/Aparat-De-Gatit-Cu-Aburi-Tefal-Vc4003_27.html" target="_blank">cateva modele). Eu nu mi-am luat inca, dar saptamana viitoare o sa iau, ca o sa-l folosim de la 5 luni. O sa iau un 4003.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

sau incearca asta
http://www.youtube.com/watch?v=Qz7FUSdc4Ws

il gasesti www.electro-bazar.ro/electrocasnice/aparat-de-gatit-cu-aburi/1/Aparat-De-Gatit-Cu-Aburi-Tefal-Vs4001_30.html" target="_blank"> aici)

si eu vroiam un aparat numai pt bebe, insa sunt mult mai scumpe si pt o cantitate mica de alimente.
Cu modelul de mai sus (pe care mi l-am luat ieri si este NOU) gatesc pt toate familia, si in plus pot adauga sosuri). Mai am un model de la Braun (Multigourmet), insa nu imi place.

Pupici

Diversificarea



Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabicighi spune:

am auzit si am mi citit ca in loc de zahar se poate folosi glucoza la bebelusi.stiti ceva de asta?

Mergi la inceput