Diversificarea (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

as vrea sa-i fac si eu branza in casa dar ce fel de lapte sa folosesc?si cata lamaie sa pun ?multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: bursucelu
Subiect: Diversificare la 2 luni?Trimis la: 03/12/2007 15:29:46
Mesaj:


Am o fetita de o luna si o saptamana care o hranesc cu lapte praf,problema este ca medicul pediatru mi-a spus ca atunci cand face doua luni incepem diversificarea...pe mine ma lasat fara replica eu cred ca este prea devreme,totusi copilul ve avea decat doua luni.Am intrebato ce inseamna diversificare la doua luni si mi-a spus ca incepem cu suc de fructe deocamdata,,,va rog din suflet daca sunteti printre mamici care a inceput asa devreme diversificarea sa-mi spuneti daca este in regula sa incep asa devreme.

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Sheannamp
Raspuns la: 03/12/2007 15:39:57
Mesaj:

NUUUUUUU!
Ar trebui sa ne spui numele acestei pediatre ca sa se fereasca lumea de ea. Inseamna ca nu a mai deschis o carte sau o revista de pediatrie in ultimii zece ani. pai cum sa ai incredere in cineva care trateaza dupa recomandarile de acum 10-20 de ani.
Si ar trebui sa ii recomanzi
GHIDUL DE ALIMENTATIE a COPILULUI stabilit de OMS in care se spune clar ca MAI DEVREME DE 5 luni nu e permis altceva in afara de LAPTE!
Linkul este acesta
http://www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english
Of, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: papusaLLL
Subiect: o decizie dificila ......
Trimis la: 04/12/2007 13:51:02
Mesaj:


Sunt mamica unei fetite (Daria...:) de trei luni si pana in prezent am ascultat "n" variante referitoare la varsta la care ar trebui sa incepem sa suplimentam hrana bblushilor nostri cu sucuri,fructe ,supitze s.a.... . Parerile sunt impartite si nu reusesc sa iau o decizie in acest sens pe care s-o aplic in cazul bblushei mele . Medicul pediatru m-a sfatuit ca de la trei luni sa incep sa-i dau sucuri de fructe, iar pe la 4 luni jum. supitze s.a .
Voi cum ati procedat?





Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: doxinu
Raspuns la: 04/12/2007 17:33:24
Mesaj:

Buna io sunt mama uniu baietel de aproape 6 luni si iti zic exact cum fac io.L-am alaptat exclusiv pana la aceasta varsta.Daca ai alaptat-o pana acum tine-o asa pana la 6 luni,daca ai folosit formula se incepe diversificarea de la 4 luni.Asa spun toti dr mai mari.Alegerea este a ta.Cauta pe net unde gasesti destule informatii sa poti lua o decizie.Fiecare mama stie exact ce este mai bine pentru copilul ei.
Si dr mea zicea ca de la 4 luni gata sucuri si apoi restul,insa io am zis nu!Il alaptez pana la 6 luni si apoi incep incet incet.A fost deacord cand m-a vazut asa de hotarata si a zis ca defapt asa este si indicat.Dar nu mi-a zis de la inceput!



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: dianocica
Raspuns la: 04/12/2007 17:55:21
Mesaj:

la mine la semnatura gasesti un link la OMS recomanda. oms=organizatia mondiala a sanatatii. cred ca vei gasi TOT ceea ce ai nevoie. pe scurt, de la 6 luni. fa-ti un pic de timp si lectureaza
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: anca_pur
Raspuns la: 04/12/2007 18:53:20
Mesaj:

buna,

noi am inceput diversificarea la 4 luni si jumatate dupa ce saracul doctor, un elvetian super de treaba si cu experienta de sef de clinica in usa si canada, a cedat (eu i-l tot intrebam cand ii dau mancare solida pt ca maica-mea ma tot stresa sa-i incep) si mi-a zis sa incep cu fructe, banana si apoi mar fiert in aburi sau para...la 5 luni am inceput cu cartof fiert care nu i-a placut, apoi morcov fiert care e super bun si e mancat cu pofta, dovlecel si apoi la 6-7 luni brocoli, gulie, conopioda, fasole verde, portocale (sunt acide si fac poponelul rosu), rosii, castravete, piersica, nectarina si mai sunt dar nu-mi amintesc si nu am timp, patrick e obosit si vrea in brate. la 6 luni am inceput si carne: pui, curca, vitel si vacuta, ultimele doua ff bune pt aportul de fier. si cam tot atunci ori 2 saptamani mai devreme i-am dat fructe crude.
eu supe nu i-i dau, (nu se reconda pt ca legumele trebuie fierte in putina apa sau aburi ca sa nu piarda mineralele si vitaminele) i-i dau piure facut din legume si pt lichide ceai. cereale si biscuiti. iaurt si un fel de branza proaspata.

sper sa te ajute.

p.s. si patrick a fost hranit de la 3 luni si cu lapte praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Tudorcatalin brinzica de casa se face cu calciu lactic (se gaseste la farmacie). La 1 litru de lapte 8 pastile. Dar mai bine calculezi cam cit lapte pui la 1 pastila sau la 2, sa nu faci cantitati mari de brinzica, sa fie proaspata cind o maninca bebe. Eu am folosit lapte de la napolact, cu 1,5% grasime.
Glutenul, am inteles ca are urmari pe termen lung, nu neaparat numai alergii.

Ioana mama de bebe
Patrick (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns B_Zara spune:

Tudorcatalin,pui 1 litru lapte la fiert (milli, oke, dorna, fulga, zuzu etc. - NU Brenac!) si dupa ce fierbe storci in el o lamaie. Lasi cam 1-2 ore apoi strecori intr-un tifon. Lasi la scurs cam o juma' de ora si gata branzica.Mami de Ilinca 15.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarissa spune:

Buna tuturor. M-am bucurat sa invat din experienta voastra si sper sa ma ajutati sa trec cu bine peste impasul in care ma aflu.

Sa va povestesc...
Fetita mea are 5 luni si 1 sapt., 8 kg si 70 cm. Am alaptat-o mixt de la nastere si doar cu lapte praf de la 3.5 luni (nu a mai vrut sanul...desi laptic era...chiar mult).
Am inceput diversificarea la 4 luni, cu suc de morcov (ziua 1: 5 ml, ziua 2: 10 ml....ziua 7: 35 ml).
In sapt. a 2-a am continuat astfel: ziua 1: 35 ml suc de morcov + 5 ml suc de mar, ziua 2: 35 ml suc de morcov + 10 ml suc de mar.... pana la ziua 7: 35 ml suc morcov + 35 ml suc mar.
In sapt. a 3-a am continuat sa ii dau sucul intre mese, ca si gustare, la care am inceput sa adaug si pulpa.
Mentionez ca desi la inceput a parut sa ii placa, pe parcurs nu s-a mai aratat f. incantata de suc si il bea cam cu strambaturi, refuz, jumate o data si cealalta jumatate mai tarziu. Am incercat mai multe tipuri de mere si mai acrisoare si mai dulci, i-am facut mai multe combinatii doar-doar ii va placea.
Tot in sapt. a 3-a am introdus supica de legume, facuta din morcov, pastarnac, patrunjel, un pic de telina, o ceapa mica dar ii pasam doar morcovul. A fost f. incantata si a mancat in ziua 1: 50 ml + lapte completare, ziua 2: 60 ml + lapte completare...150 ml care constituia deja masa de pranz.
In sapt. a 4-a am incercat sa introduc piureul de fructe. Spun am incercat pentru ca sub nici o forma nu a vrut sa il accepte. I-am facut combinatii de mere cu morcov si fara morcov, cu hipp morcov + mar, hipp simplu, cu cereale in merele rase...nimic nu i-a placut, se stramba si isi face sila. Am incercat in fiecare dimineata la masa de ora 10, timp de o sapt...dar fara scucces.Am lasat-o in pace..nu am mai insistat ca sa nu ii creez vreo aversiune fata de papa. Problema este ca de cand am incercat cu piureul de fructe mi-a refuzat si supa de legume. Numai cand ma vede cu biberonul cu continut portocaliu incepe sa se strambe, iar daca reusesc sa o fac sa guste scuipa tot si isi strange buzele de nu mai poti patrunde c nimic .
Pediatra mi-a zis sa o las momentan...ca e incapatanata si nu o sa vrea. Asta am si facut. Si o sa mai incerc peste 1-2 sapt. din nou.
Am gresit oare cu ceva? Sau bebelina nu este pregatita?
Ce ma sfatuiti sa fac?

pupici tuturor

Clarissa



A iubi nu inseamna a ne privi unul pe celalalt, ci a privi amandoi in aceeasi directie. ( Antoine de Saint-Exupery )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

ioana 13 si b_zara, multumim pt raspuns.
inca o intrebare...ce fel de urmari poate avea glutenul?
eu i-am dat biscuiti petit beure de la 4 luni(care contin gluten) si cereale nestle de la 5 luni( si astea contin gluten)....
in premergator de cand poate sa stea?
magda, mama lui tudor catalin (care are aproape 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

o doctorita din spital mi-a spus sa incep supa de legume, cu legumele albe. de ex: dovlecel, conopida, telina, pastarnac.fara morcov. aveti idee de ce? care este motivul? eu n-am intrebat de ce.
mama lui tudor catalin (17.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Clarissa, 4 luni e limita de varsta de la care poate incepe diversificarea. Si asta pentru copiii hraniti exclusiv cu formula. Pentru cei hraniti mixt 5 luni, iar pentru cei alaptati exclusiv 6 luni. Poate nu e inca pregatita. Nu insista, ca s-ar putea sa se lase cu urmari pe termen lung. Alti copii abia la varsta asta incep diversificarea.

Tudorcatalin, de ce trebuie sa stea in premergator? Nu-i indicat de loc sa folosesti premergatorul. Iar daca il folosesti, nu inainte ca bebe sa mearga bine tinut de maini. Si mai e mult pana acolo.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by tudorcatalin

o doctorita din spital mi-a spus sa incep supa de legume, cu legumele albe. de ex: dovlecel, conopida, telina, pastarnac.fara morcov. aveti idee de ce? care este motivul? eu n-am intrebat de ce.
mama lui tudor catalin (17.06.2007)



E constipat? Daca da, asta ar putea fi moticul. Eu stiu ca se da de la inceput morcov, cu exceptia bebeilor predispusi la constipatie. Sau ar mai fi o explicatie. Chiar daca nu e constipat, intrucat inceputul diversificarii vine de cele mai multe ori cu un astfel de efect, o fi vrut sa elimine din start potentialele cauze. Probabil ca o sa te lase sa-l introduci mai tarziu (la 2-3 sapt), dupa ceriscul de contipatie dispare.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput