Diversificarea (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

nu este constipat, dar o sa incerc astazi si cu morcov.voi adaugati in piureul de legume si zeama in care au fiert.dar mai puneti ceva in el, sare nu , stiu ca nu au voie, dar nici cateva pic de ulei?
asa n-are nici un gust si nu-l mananca.
vroiam sa-l asez in premergator ca sa-l iau cu mine la bucatarie, sa stea in fundulet.in carucior nu mai sta culcat , vrea sa se ridice singur, si mi-e frica sa nu cada in cap.sa mai fac si eu ceva treaba.singur , in camera , in patut ,nu sta , plange daca nu ma vede.
o zi buna fetelor, si pupici pt capsunele.
magda ,mama lui tudor catalin (17.06.20047)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

tudorcatalin eu cred ca e foarte gresit sa-i dai biscuiti cu gluten si cereale cu gluten copilasului tau. Mai ales biscuitii aceia care contin atatea lucruri care nu-s bune nici pentru noi, daramite pentru bebelusi. Copilul poate dezvolta mai tarziu intoleranta la gluten - boala celiaca se numeste si atunci nici paine nu va putea manca. Bineinteles ca nu toti copiii care au primit alimente cu gluten inainte de 1 an au probleme, dar de ce sa riscam atunci cand exista biscuiti si cereale fara gluten?

Pentru premergator iarasi e prea devreme si nu eu o spun ci persoane avizate, il poti pune in carucior cu spatarul inclinat putin si desigur legat in hamul caruciorului ca si cum l-ai scoate afara ca sa nu fie probleme. Il poti pune si in scoica (scaunul de masina) in casa ca sa te vada cum faci treaba.

Sper sa nu te supere ce ti-am scris, astea nu sunt recomandarile mele personale ci ale medicilor care au studiat aceste lucruri si daca aveau interes sa se vanda anumite produse recomandau si diversificarea precoce si alimentele cu gluten si asa mai departe. Dar eu zic sa te informezi mai bine si apoi sa faci asa cum crezi.

www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Babies are always more trouble than you thought - and more wonderful.

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lascu spune:

BUNA MA NUMESC FLORI SI AM UNDE 4LUNI1/2.DE CURIND AM INCEPUT SI NOI DIVERSIFICAREA,LA RECOMANDAREA PEDIATRULUI.CU CEREALE SI FRUCTE(MERE PERE BANANA PIERSICA)APOI TREBUIE SA INTRODUC BRINZICA SI MORCOVUL.CUM LE INTRODUC PE TOATE IN DECURSUL UNEI LUNI?UN SFAT VA ROG.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

lascu, dar de ce ti-a recomandat pediatrul inceperea diversificarii? cu cereale si fructe deodata?
tu ai citit cand se poate introduce banana de exemplu?

www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Babies are always more trouble than you thought - and more wonderful.

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

draga amethyst, nu m-am suparat, de aceea punem atatea intrebari,mai facem schimb de experienta si auzim fel de fel de variante.
bineinteles ca fiecare bebelus este unic in felul lui.
inca nu il asez in premergator, am vrut doar sa aflu si parerea voastra.
atunci de ce mai exista pe piata cereale nestle pt 6 luni, care contin gluten?doar o singura cutie am luat, ne-a tinut cam 3 zile. bine, nu te obliga nimeni sa cumperi, este optiunea ta.milupa, de ex.cele cu lapte si banane, nu contin gluten .acum mancam milupa, i le-am schimbat.
o zi buna fetelor, si pupici pt capsunele si capsunici.
magda ,mama lui tudor catalin (17.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

ma bag si eu ca musca in lapte, numai pentru ca a scris Ame . asta cu banana, eu nu prea am inteles-o. unde te uiti, zice altceva. ba ca poate fi introdusa de la inceput, ba ca dupa 8 luni....cine sa ii mai inteleaga.

dar va avertizez ca nu am citit din urma

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_da spune:

quote:
Originally posted by lascu

BUNA MA NUMESC FLORI SI AM UNDE 4LUNI1/2.DE CURIND AM INCEPUT SI NOI DIVERSIFICAREA,LA RECOMANDAREA PEDIATRULUI.CU CEREALE SI FRUCTE(MERE PERE BANANA PIERSICA)APOI TREBUIE SA INTRODUC BRINZICA SI MORCOVUL.CUM LE INTRODUC PE TOATE IN DECURSUL UNEI LUNI?UN SFAT VA ROG.



Buna!

Intre timp poate te-ai documentat; Intre alimentele noi trebuie sa treaca cel putin 3 zile. Evident sucurile mai intai. Branzica o lasi mai la urma.

Binaca mea( are 5 luni jumate) nici acum nu prea accepta branzica. E aspra chiar daca o diluez cu iaurt. Prima data chiar s-a inecat.
Citesc acum o carte despre alimentatia la copii : (House of Guides: Cum sa hranesti un copil mofturos). acolo zice ca ce simt copii e textura alimentului si ca de fapt ei refuza lucrurile aspre, grunjoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Pentru mamicile care au inceput deja diversificarea: voi la cat dimp dupa legume le-ati bagat si carnita? ca mie pediatrul mi-a zis sa-i dau cam 2 saptamani piure de legume si apoi sa-i bag si carnita iar abia apoi sa-i introduc fructele. Carnea mie mi se pare prea devreme sa i-o introduc abia la 2 sapt. dupa legume, eu as astepta cam o luna. Nu stiu ce o sa fac...oricum al meu pui deocamdata nu mai vrea nimic in afara de san..mai incerc si astazi cu supita, poate,poate vrea..

Angiuta mamica lui Vladut(08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

angiuta eu stiu ca se recomanda ca sa fie introdusa pe la 7-8 luni carnea, asa am citit. Nu e nici o graba si da, e prea devreme la doua saptamani dupa legume. Intai bebe trebuie sa aiba piure de legume, de fructe/cu sau fara cereale, branzica si carnea mai tarziu.

www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Babies are always more trouble than you thought - and more wonderful.

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Angiuta, noua ne-a zis pediatra ca despre carnita vb dupa 6 luni.Legumele i le-am introdus la 5 luni, asa ca avem deja o luna de cand mancam supa crema.Astazi merg la pediatru si iti mai zic ce ne recomanda noua.Oricum puiutii nostrii sunt de o seama.

Lavinia, mamica de Radu Andrei (11 iunie 2007)
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput