Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (96)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

revin cu intrebarea de ieri: de ce n ar fi buna folia de aluminiu?

in caz ca vi se facuse dor de noi...

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by dianocica

revin cu intrebarea de ieri: de ce n ar fi buna folia de aluminiu?

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius



...si o repet si eu ca tot asta am in cap de 3 zile...si n-apuc...deci: ce are daca gatim in folie de Al?????

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda introducerea mancarii solide la bebelusi incepand cu varsta de 6 luni, ca si mancare complementara pe langa laptele de la san sau formula.
Si Academia Americana de Pediatrie recomanda trecerea bebelusilor pe mancare solida dupa varsta de 6 luni.


Poti sa introduci pastele in alimentatia bebelui. Poti face o salata de paste delicioasa cu legumele si brazeturile preferate ale celui mic.

Fructe: Ii poti da orice combinatie de fructe doresti la care bebele nu a avut reactii negative. Introdu cu precautie citricele si asteapta sa vezi posibilele reactii la aciditatea acestora. Fructele negatite dar moi, taiate cubulete, pot constitui o salata de fructe delicioasa.
Legume: Legumele gatite moi pot fi mancate cu manuta de copil simple sau in orice combinatii. Introdu cu atentie sporita si gradat rosiile si alte legume cu aciditate urmarind reactiile bebelui.
Proteine: Poti introduce peste in alimentatia bebelui. In aceasta perioada copilul ar trebui sa inceapa de manance carne alba de peste. Serveste pestele fript sau la cuptor impreuna cu legume inabusite pentru un pranz sanatos.
Lactate: In jurul varstei de 12 luni bebelusii pot face trecerea de la laptele de masa sau praf la lapte integral de vaca. Ajuta-l sa faca aceasta trecere mai usor dandu-i sa manance combinatii de ½ lapte de mama/praf cu ½ lapte de vaca in primele zile ale tranzitiei.

Acum poti introduce:
Cereale: paste, cereale din grau
Fructe: afine, cirese, citrice, curmale, struguri (taiati in bucatele si fara samburi)
Legume: sfecla, porumb, castravete, spanac, rosii
Proteine: oua intregi ( la 12 luni), peste alb
Lactate: lapte integral (la 12 luni), cascaval

preluat de pe citybaby

noapte frumoasa
D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphna spune:

buna seara,mamicute frumoase!
oaaaau,mor cand vad fulguleti mergand!sunt mortali!mirona felicitari,vazut Kara,superbbb!
Adina,da,da seamana perfect Alessia cu tine.nu mai zic de motan si mama lui!!!!
Dandusa,spor la pregatiri.ce as veni si eu..!!!!
Desiree,felicitari ptr Octavian,baga si tu un filmulet,pls!!!
sucul de portocale:in ce moment al zilei il dati,cati ml,se incepe progresiv,cu o lta,2,3....? as vrea sa incep sa i-l dau,cred k o sa ajute mult in sezonul rece.
Madaluta,!
eu una nu stiu nimik de rau de folia asta!

georgiana mami de Elisa(15.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

asiza, dianocica, nu stiu despre folia de aluminiu, dar stiu ca in multe tari din europa s-a interzis sa se mai vanda vase de gatit de aluminiu, ca ar fi nocive , cancerigene, ceva de genul asta ... banuiesc ca folia din aceleasi motive, dar nu stiu sigur
daphna, noi nu dam inca suc de portocale/citrice... sunt alergene, e recomandat sa dai citrice dupa 1 an... si oricum cu mare atentie ca poate face eritem f nasol de la citrice si poate avea crampe si dureri de burtica pt ca sunt f acide
octavian si kara, felicitari pt primii pasi!

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

era sa uit: alessia seamana perfect cu adina! n-as fi zis dc nu vedeam pozele cu adina mica

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Dianocica, David e un scump...bun nonstop de smotocit!!! Il iubesc!
Donia, vai de noi si mama noastra in ceea ce priveste vanzarea de medicamente over the counter...la noi se da aproape orice la mica intelegere cu farmacistul...nu am citit link-ul dat de tine ca nu gasesc nici io timpul (care-ati furat timpul, ma???? ), dar inteles in mare despre ce e vorba...o fi bine, o fi rau...io zic ca-i de bine, intrucat tratamentele "dupa ureche" pot face mai mult rau decat bine...iar daca studiile au demonstrat ca intr-adevar, medicamentele astea, netestate pe copii, pot duce pchiar si pana la decesul copilului, cu atat mai bine e ca, inainte de orice administrare, copilu' respectiv sa fie vazut de un medic care va stii sa aprecieze ce si cat are nevoie...cam asta vad eu acuma, negandind foarte profund problema ...Quality time ...Va pup
adinuta, hai sa-ti mai bazai si eu orgoliul ...da, da, seamana cu tine foarteeee bine dar parca si cu tati un pic un pic Pupici

Revin...

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphna spune:

Dia,da,stiu f.bine k poate face mult rau suculetul asta,de aia ma si fastacesc cu introducerea lui,dar pe alta parte,vit c,etc,etc,.....in fine,ma mai gandesc!
Dianocica,bineanteles k ne era dor de D ! scumpul de el...

georgiana mami de Elisa(15.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Miro, e o scumpa umblareatza ta!!! Scumpa, scumpa...cum merge ea...la cat mai multi pasi!!!!!!!!!!!!!

Si Octavian??? wwoooww...super...felicitari!!!!!

Alexandra, cum mai e Mark???

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

in caz ca vi s-a facut dor de noi, avem niste poze noi
si mai sunt poze de la intalnirile cu ada de bebinuta si cu alessia de flore aici

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput