Laparoscopie - 8

Laparoscopie - 8 | Autor: ysa26

Link direct la acest mesaj



Laparoscopie:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7


Mult succes tuturor care urmeaza sa faca aceasta investigatie!Va doresc numai rezultate bune si refacere usoara!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Eu am facut laparoscopie acum 3 luni si nu regret deloc.Este o investigatie foarte importanta cu o refacere rapida.Dupa 3 ani de incercari si analize zadarnice, am facut acest pas prin care am aflat cauza infertilitatii.
Multe fete au trecut prin aceasta experienta si acum deja isi tin copilul in brate sau sunt cu burtici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebekom spune:

Buna ysa!
Bine ai mai facut ca ai adus acest subiect din nou in discutie. Eu am cotrobait mult pana sa gasesc raspunsuri intrebarilor ele despre laparoscopie. Acum sunt "fericita" posesoare a 3 gaurici in burtica, dar macar stiu ce trebuie sa fac de acum inainte.
Am intrat sa incurajez fetele care urmeaza sa faca o laparo; nu este nimic complicat si o sa va reveniti mai repede decat va inchipuiti. In plus, veti putea rezolva/afla cauza infertilitatii.
Mult succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Da si eu incurajez aceasta operatie. Uite asa am stat eu 4 ani pana sa raman gravida.....si cauza era: am o trompa infundata.......aveam chist pe celalalt ovar de 7 cm...........deci.........acum nu mai am chistul dar mai am trompa inchisa. Daca nu faceam laparo nu aveam de unde stii. Curaj!!!




Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Bebekom, Danangie k si voi nu regret k am facut laparo, consider k a fost cel mai bun lucru pe care l-am facut in depistarea infertilitatii mele. Dak nu as fi gasit acest forum cu fete exceptionale si nu as fi aflat detalii despre laparo, cred k nu as fi facut-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r33a spune:

Am citit undeva k atunci cand ai trompele infundate si nu sti sau nu faci laparoscopie poti sa agravezi situatia si se poate intampla ceva mai rau . Drept urmare laparoscopia dupa parerea mea cred k e o operatie nu neaparat pentru cele care nu au ramas insarcinate pana acum ci si pentru cele care au deja copilasi . Nedumerirea mea este ca deja au trecut aproape 6 luni de cand eu am facut laparoscopie si nu am ramas insarcinata .... de aceea vreau sa va cer un sfat voua ... am uterul retrovers si din auzite raman mai greu si in special cele care au uterul retrovers ... ma gandesc sa fac inseminare poate asa se prinde mai repede ... voi ce ma sfatuiti ?? sa mai astept ?? deja rabdarea mea a luat sfarsit a trecut prea mult timp

Eu Sunt Aici Tu Esti Acolo Cineva Nu E Unde Trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

sunt de axcord , laparoscopia e ceva care ar trebui sa o faca multe femei , pentru ca de exemplu pe mine nu ma durea nimic, nu mi-a gasit nimic , si atunci am banuit ca poate am trompele infundate si le desfunda

iata ca trompele sunt perfecte , asa a spus tutunaru , in schimb m-am trezit ca am endometrioza ..., e adevarat ca mi-a spus in stare incipienta , dar au fost arse prin laparoscopie leziuni endometriozice la perineu si la ovare

asa ca , eu de ex. nu inteleg ceva , o fata care nici macar nu a facut HSG sau laparoscopie care spune ca are instalatia de nota 10 ..., eu zic ca nu poate sa spuna asta decat dupa ce face o laparoscopie macar , si dupa aia mai vorbim

chiar daca ai deja un copil ..., laparoscopia este o investigatie, se vede clar totul , si se si repara pe loc de multe ori , multe treburi, sau tratezi de timpuriu lucruri care la menopauza pot sa duca la ceva mai grav ...

asta e parerea mea

p.s. cu atat mai mult daca vrei FIV , fara o investigatie dinainte ..., nu vad cum poti sa faci FIV fara sa fii sigura ca esti ok acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ira79 spune:


eu sunt programata pentru laparo pe 5 noiembrie, si mi-e un pic teama, mai ales de anestezie.
Sunt din Constanta si m-ar interesa un hotel prin apropiere de Ellias, la un pret acceptabil. Ysa, tu unde te-ai cazat cand ai fost la laparo ? Si cat ai stat in spital ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r33a spune:

ira 79 de ce trebuie sa te cazezi la hotel eu una m-am internat intr-o zi de duminica pe la ora 15 si luni dimineta m-a operat pe la 9-9:30 iar al ora 2 eu ma duceam afara sa fumez si ma plimbam prin spital ... iesirea din spital mi-a facut-o chiar luni eu puteam sa plec in acceasi zi in care m-am operat acum adevarul e k sunt fete care trebuie sa stea 2-3 zile depinde de cum se simt eu am plecat a doua zi marti ma gandeam k poate mii se face rau peste noapte nu ai de ce sa iti faci griji operatia nu e dureroasa anestezia nici nu simti cand ti-o face iar de hotel dupa parerea mea nici nu ai nevoie de ce sa mai heltui bani pentru ce ? ... tu azi te internezi si poate maine pleci acasa ... maxim 2-3 zile dupa parerea mea se sta la o astfel de operatie ( daca nu se gasesc si alte cauze .. chisturi.. bla .. bla) u ai voie sa manaci in ziua in care te opereaza si ziua de dinainte de pe la ora 15 asa ... bine eu nu m-am operat la elias .. am fost la giulesti ... foarte curat spital din toate in care am tot umblat sa gasesc o doctora sau un doctor care sa imi zica ce am pana sa aflt k am trompele infundate . Iti urez succes si stai linistita k nu simti nimik nu e o operatie dureroasa ..


Eu Sunt Aici Tu Esti Acolo Cineva Nu E Unde Trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ira79 spune:


vin cu sotul, si el nu poate sta in spital cu mine. O sa ma internez duminica, pe 4, luni este operatia, si probabil vom pleca la Constanta marti dimineata. Deci, tot avem nevoie de 2 zile cazare la hotel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Ira noi am stat o singura noapte la nasii nostri.
Dupa ce am fost mutata in salon, l-am chemat pe sot si am plecat spre casa.N-am dormit la Buc. decat in noapte d-inaintea operatiei.Aceasta interventie a fost usoara si m-am simtit ok si am preferat sa plec acasa.
Te-as ajuta cu mare placere in legatura cu hotelul, dar nu stiu momentan.Iti promit k ma interesez si imediat ce aflu ceva, iti dau un raspuns.
Dak ai nevoie de detalii despre laparo, iti stau la dispozitie.Cu ce dr faci? Te pupic si-ti doresc de pe acum un rezultat ok si refacere usoara!!! Mai vorbim

Mergi la inceput