vine craciunul!!! vrem prajituri bune...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

am uitat sa va zic ca pe deasupra la napolitana puteti sa puneti glazura dar picuri de glazura .daca nu vreti puteti sa o lasati asa.e delicioasa.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Simona, ma omori cu retetele astea, imi place mai ales cand scrii ca "tu singura mananci jumatate de prajitura", asta e foarte, foarte periculos!!! Si eu mor de ciuda ca uit sa-mi aduc carnetelul cu retete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

milia mie imi place prajiturile la nebunie ,dar cew pacat ca de 3 luni de zile sunt la dieta si poate numai decraciun o sa mai maninc cite o bucatica.azi o sa ii fac la sotul meu foi cu caramel si ce pacat ca mai pot sa maninc si eu.....de cind nu mai maninc dulciuri si prajituri numai fructe si salate bag in mine am reusit sa slabesc 20 de kg in 3 luni.asa ca o bucatica pe saptamina merge.chiar azi m-am uitat in dulap si cind am vazut eugeniile din romania aduse de sora meama doare capu.dar ce sa faci?asta e ?o bucatica micuta de prajiturica nu strica pe saptamina.ok fetelor o sa mai scriu retete de prajituri pina mi se termina carnetelu.incercati ce-a cu napolitana.e supeeerrr.nu ingrasemona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

mariana pot sa folosesc unt la bilute pt ca mie nu imi plac prajiturile cu margarina(poate ar fi mai gustoase cu unt)mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

prajitura petre roman.8 oua,8 linguri zahar,8 linguri nuca macinata,putin bicarbinat stins in zeama de lamiie,4 linguri faina.se fac 4 foi pe dosul tavi.crema-o budinca de vanilie,300 gr unt,250 gr zahar praf.se fierbe budinca dupa indicatiile de pe plic..dupa racire se pune untul care a fost frecat spuma cu 250 gr zahar praf.se pune intre foi,dar peste fiecare foaie se pune cite un strat de zahar ars.glazura---3 albusuri batute spuma cu 100 gr zahar pudra.dupa ce sa pus zaharul ars si pe deasupra lasati citeva min sa se raceasca si puneti albusurile.(eu mai pun si putina cacao in albus.pofta mare.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia spune:

SALAM DE BISCUITI

250 g biscuiti
250 g zahar pudra
100 g unt
1 ou
rom
rahat

Se ard 2 linguri de zahar pudra si se dizolva cu 4 linguri de apa. Se lasa sa se raceasca.
Se freaca untul, se adauga galbenusul crud, restul de zahar pudra, romul si biscuitii zdrobiti marunt, apoi caramelul, albusul batut spuma si la sfarsit rahatul taiat in cubulete mici.
Optional se pot adauga cacao (eu pun Nesquik, pentru ca e mai gustos) si putine stafide.
Pe o coala de celofan sau de plastic se formeaza cu mainile ude un salam din aceasta compozitie (cu cantitatile date ies in general 2 salamuri potrivite ca marime).
Se da la rece. Se serveste taiat in felioare.

BULGARI DE CACAO

1 pahar si jumatate de lapte
1 pahar zahar
2 pahare nuci pisate
2 pahare pesmet fin
1 sticluta de esenta de vanilie
4 linguri cacao
2 linguri esenta de rom
nuca de cocos
visine fara samburi, din compot

Se fierbe laptele cu zaharul si vanilia, se adauga nucile, cacao si romul. Cand clocoteste se pune si pesmetul. Se lasa sa se ingroase compozitia, amestecand mereu. Se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca.
Se formeaza cu mana bulgarasi din aceasta compozitie, iar in mijlocul lor se pune o visina. Se tavalesc apoi prin cacao sau prin nuca de cocos, care da aspectul si mai frumos.

Sper sa va placa retetele mele.

Cu drag, Amelia si Ana Maria (1 an si 2 luni).

www.par.univie.ac.at/~aj/AnaMaria

Dincolo de nori este intotdeauna soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

multumim amelia chiar ma gindeam la un salam de biscuiti ca sa imi fac pe sarbatori.thankyou pt toate retetele si sper sa ne mai scri.se apropie craciunu si e vremea de prajituri.la bulgarasi trebuie pesmet cu zahar sau fara zahar?..pot sa pun orce in mijloc?abia astept sa le fac.va pup fetelor si speram ca suntem gospodine bune de sarbatori.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia spune:

Cu placere, Mona!
Despre pesmet nu stiam ca exista de doua feluri, cu zahar si fara zahar. Eu cumpar pur si simplu pesmet, ca zahar are deja prajitura in ingredientele necesare.
La mijlocul bulgarasilor cred ca poti sa pui si altceva, dupa imaginatie. Oricum in reteta originala era fara umplutura, dar asa am incercat-o eu, cu visine, si mi-a placut. Poti si sa scufunzi visinele in putina bautura (ce crezi tu ca ar da gust mai bun) si apoi sa le pui in mijlocul bulgarasilor.
Daca vrei sa faci salam de biscuiti mai mult, ca pregatesti pentru sarbatori, atunci foloseste cantitati duble, eu asa fac de obicei.
Am mai dat pe site si o reteta de cornulete, daca te intereseaza, e la subiectul despre cornulete.
Te pup! Si pofta buna la prajituri!

Amelia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Simona, la prajitura cu foaie de napolitana in ce fel de tava se coace blatul? Daca zici ca se pune pe o foaie de napolitana, inseamna o tava destul de mica, si eu nu am. Sau pui pe doua foi de napolitana alaturate? Cred ca iese cantitate destul de mare din 8 albusuri. Si inca ceva, acest blat, care se pune intre doua straturi de crema, nu se insiropeaza? Iar bucatelele de rahat, stafide, nuci, se infig in blatul pus in tava, inainte de a da blatul la cuptor?

Multumesc anticipat de raspunsuri, ai laudat atata prajitura asta, ca vreau neaparat sa o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

multumesc fetelor pt retete.amelia sa sti caci am copiat toate cornuletele si toate retetele voastre.milia-iti trebuie o tava asemanatoare foilor de napolitana in romania sunt tavi asa potrivite ,dar nu aia mare de la aragaz,ci cea potrivita.daca nu ai poti sa faci si in aia mare si sa mai adaugi napolitana .blatu vine intre foile de napolitana ,deci una deasupra si una dedesuptul blatului.vine asa foia de napolitana ,crema jumatate,blatul,crema si apoi cealalta foaie de napolitana.pt blat.poti sa pui in blat ce fructe vrei tu(poti sa pui si de alea uscate) si pe urma il bagi la cuptor,dupa ce ai pus fructele.nu trebuie deloc insiropat.poti sa il faci si mai mic din 7 oua,dar blatul nu are galbenusuri si de aia nu o sa creasca asa de mult de aceea trebuie 8.eu cind e gata il las la racit si pe urma pun napolita pun crema pe urma pun blatul si peste blat pun cealalta cream si pe urma pui napolitana.ok milia sper sa ma intelegi.daca mai vrei sa iti spun la ce nu sti ,cu mare placere.mona78

Mergi la inceput