vine craciunul!!! vrem prajituri bune...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

milia am uitat sa iti spun ca aceasta prajitura se lasa de pe o zi pe alta ca sa se inmoie foile de napolitana si sa se poata taia fain.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia spune:

Mona, vezi ca uitasem sa trec in reteta de salam de biscuti ca la sfarsit se pune rahatul taiat in cubulete mici. Am editat raspunsul si l-am completat.

Amelia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

thanks amelia.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Multumesc pentru raspuns, nu stiu ce sa fac, sa cumpar o tava speciala pentru aceasta prajitura?!? O sa vad eu cum o fac. Oricum, sa stii ca albusurile batute spuma fac blatul sa creasca, nu galbenusurile!!!
Deci, in general m-am lamurit, multumesc mult! O sa-ti spun cum a iesit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Prajitura cu nuca de cocos

Minunata, buna, buna de tot!!!

Blatul:
-10 albusuri
-400 g zahar
-250 g nuca de cocos (un pachetel)
-3 linguri de faina

Se bat albusurile spuma, se adauga zaharul si se bat pana se intaresc din nou. Se pun nuca de cocos si faina, amestecand usor de jos in sus. Se pune in tava unsa si tapetata cu faina si se coace in cuptor pana se rumeneste (tava mea are cam 30 x 40 cm).

Crema
-6 linguri de zahar
-3 linguri de faina
-7 galbenusuri
-6 linguri lapte dulce
-250 g unt.

Se amesteca bine laptele rece cu faina, se adauga zaharul si galbenusurile si se pune in Bain-Marie, amestecand tot timpul sa nu se formeze cocoloase si sa nu se prinda de vas. Cand se face ca o ciulama (cand se ingroasa), se ia de-o parte si se lasa sa se raceasca, amestecand continuu sa nu se formeze deasupra pelicula. Cand s-a racit, se amesteca cu untul frecat spuma si se pune vanilie. Crema se da la frigider, sa se intareasca untul, dupa care se intinde pe blatul copt, dar dupa ce acesta s-a racit. Deasupra se glazureaza:

Glazura
-100 g zahar
-3 linguri cacao
-4 linguri de apa
-30 g unt.

Se amesteca apa, zaharul si cacaoa si se pun la foc foarte mic, amestecand mereu, pana da un clocot. Se adauga 30 g unt. Se lasa sa se raceasca doar putin, sa nu mai fie foarte lichida, dupa care se pune peste prajitura.

Pentru un aspect deosebit, eu intind crema (galbena, de la galbenusuri) pe tot blatul, dar glazura nu o intind peste tot, asa incat sa ramana si portiuni galbene printre cele de glazura. Deasupra mai presar putina nuca de cocos.

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

prajitura crin imperial:
blat de prajitura din 500 gr incapatanare si 200 gr veselie si nu uiitati de condimente: 10 pliculete zahar vanilat si doau fiole de esente.
crema....musai ca pt un crin imperial: din petale de crin vesel si strulubatic si cu 0.65 gr de frumusete, nuu prea multa.ca este ffff tare ca esenta si tare....rar intalnita
oki?



mai fetili este o gluma......si nu ma certati ca are o cauza nobila.daca vreti, va povestesc eu.

pupici dulci...
anne-marry
si...albumul meu cu poze:
http://poze.acasa.ro/poze/album?id=1513


NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alcristina spune:


Va salut cu drag. Imi plac tare mult retetele de aici si o sa fac si eu in mod sigur cateva prajituri.

Am venit aici in speranta ca poate cineva dintre voi stie o prajitura care se face cu foarte mult lapte praf - in doua culori, alb si negru, sub forma de porumbi umpluti - partea alba umpluta cu partea cu cacao, mai moale. Am mancat asa ceva la sat, de mult, facuta de o nemtoaica tare priceputa. Atat am retinut ca laptele praf se tine in zahar cateva zile, si ca sunt niste forme de porumb speciale.
Stie cineva despre ce vorbesc?? Sunteti ultima mea speranta.

In compensatie, trimit si eu o reteta pentru cele tinere si mai putin experimentate, cum am fost si eu cu catva timp in urma, o prajitura foarte foarte simpla si buna, zic eu:

2 pahare de nuci macinate
2 pahare de lapte caldut
2 pahare de faina
2 pahare zahar
1 pahar de ulei
1 ou
1 praf de copt
1 zahar vanilat
Se va folosi acelasi pahar ca masura, un pahar normal de apa.
Se amesteca toate ingredientele, uleiul se va pune mai incet, si se amesteca foarte bine.
Se pun in tava unsa si data prin faina, apoi, dupa ce e coapta, se pudreaza cu zahar pudra sau nu se pudreaza, cum doriti.

Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

milia am gresit ...eu pt ca am vrut sa iti spun cind pui rahatul nuca stafidele si asa mai departe, nu mai creste asa de tare blatul....iar eu ti-am scris de galbenus....sorry.o sa iasa foarte buna.anne-marry dar ce brajitura buna ne-ai scris aici.lasa ca o facem de craciun si pe aia.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

alcristina ,nu stiu ce prajitura cu lapte praf ai mincat ,dar eu stiu sa fac rafaelo tot cu lapte praf si daca te intereseaza pot sa ti-o trimit.multumim la toate fetele pt retete.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

rulada de cocos.500 gr biscuiti macinati si cernuti.siropul--300 gr zahar,4-5 linguri cacao,1 lingurita ness,1 pahar apa.se fierb pina se dizolva zaharul si se toarna peste biscuiti.crema--250 gr unt se freaca cu zahar pudra dupa gust, un zahar vaniliat. un pachet nuca de cocos.se intinde foia de biscuiti pe un ciolofan umed ,api se pune crema de unt cu zahar si cocos peste biscuiti si apoi se ruleaza si se da la frigider pt citeva ore.usor si repede.pofta mare.mona78

Mergi la inceput