vine craciunul!!! vrem prajituri bune...

vine craciunul!!! vrem prajituri bune... | Autor: simonaM

Link direct la acest mesaj

prajituri......cu crema si altelei-a rasfoiti voi carnetelele si scrieti o prajiturica buna aici.eu le-am citit celelalte care au scris retete dar mai mult erau ca niste toruri cu frisca ....si altele.va multumesc mult de tot si am sa va scriu si eu o prajitura cu brinza dulce .....pt craciun...sau puteti si acuma sa o faceti daca vrei.asa ca raminem la cele de craciun care se taie pe platou.prajitura rudy .ingrediente:400gr faina,o margarina(250gr)sau unt,150gr zahar,1galbenus,1 praf de copt,si 2 linguri cacaodin aceste ingrediente ..se framinta si se fac doi bulgari..adica se imparte in 2 aluatu si se fac ca bulgarI.se pune 5-8 minute la frigider.apoi ungi putin tava cu unt( O TAVA POTRIVITA)si i-au un bulgare si il razui prin razuitoare.(dar nu aia mica ci aia mai mare cu dinti mai mari)si pe urma torni toata brinza obtinuta...iar pe urma razui cel de al-2 bulgar.sa fi atenta cind razui primul bulgare sa nu il apesi in tava sa il lasi asa ca niste circei,numai sa il imprasti tot sa acopere tava si pe urma pui brinza si pe urma razui cel de al 2-lea bulgar...si al 2-lea trebuie sa il imprasti sa acopere brinza.....crema:750 brinza de vaca dulce,3 oua,2 vanili,250gr zaharse bat albusurile spuma,apoi se amesteca cu galbenusurile+250 grame zahar+o vanilie +BRINZAdupa ce e gata se introduce la cuptor la foc potrivit si se lasa circa 35 de min...vezi tu cind se rumeneste sau se intareste puti pe deasupra.se pune zahar pudra pe deasupra si dupa racire se taie in tava bucatele...cum vrei tu de mici sau marieste o delitete.astept sa scrieti si voi cite una.pa si o sa va mai scriu mai multe pina la craciun.scrieti si voi.mona78

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

inca una de la mine tot pt craciun. prajitura fanta blatu:6 oua,4linguri faina,1 praf de copt,6 linguri zahar,100gr ulei,2 liguri cacao. se separa albusurile de galbenusuri si se bate cu mixerul.. dupa ce ati batut-o bine se pune 6 linguri de zahar si mai bateti pina se intareste albusurile,cu o lingura de lemn amestecati celelalte : praful de copt cu faina si cacao si la urma uleiu.se coace ca si celelalte blaturi.crema:200gr zahar praf,200gr unt,1/2brinza de vaca dulce. dupa ce blatul este gata se scoate de la cuptor se lasa putin la racit si se pune crema.glazura: 2 budinci de vanilie,700gr fuc fanta de portocale,2 linguri zahar.se amesteca toate si se pune la fiert.....dupa ce vedeti ca se ingroase glazura o luati de pe foc si o lasati 2 minute sau chiar si un minut puteti sa o lasati si apoi o turnati peste blatul cu brinza si o puneti la rece(ori afara ori la frigider pina se intareste glazura.e delicioasa...eu le fac aproare in fiecare craciun,si paste.incercati-le.....nu o sa va para rau.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Eu de Craciun fac fursecuri nemtesti. Incep asa de la inceputul lui decembrie si reusesc vreo 8 feluri. Mie imi plac tare mult, mai ales ca au mirosul acela de Craciun ... plus ca-mi place cand le fac, simti intradevar ca vin sarbatorile.
Uitati aici unele din cele preferate:

Fursecuri cu dulceata de caise

ptr. aluat:
300g faina
150g zahar
coaja de lamaie
1 ou
200 g unt sau margarina

ptr. umplutura

150g dulceata de caise,
2 linguri de tuica de caise (facultativ)
1 lingura miere
scortisoara (ptr. gustul de Craciun)

Se amesteca tot ca sa iasa un aluat potrivit. Se pune ptr. o ora in frigider, impaturit in folie. Dupa, se intinde o foie de ca. 3-4 mm si se taie modele de Craciun, dar atentie la numar ptr. ca ne trebuie doua din fiecare. Se coc ca. 15 min. la foc potrivit.
Dulceata se incalzeste cu totul. Se intinde asa calda pe fusecurile inca calde si se lipesc cate doua ... deci doua fursecuri cu dulceata intre ele. Se pudreaza cu zahar pudra+zahar vanilat.
Mie imi plac mult ptr. ca se fac usor si cu timpul se fragezesc ... deci trebuie facute primele ca sa aiba timp sa traga. Succes!

Stele cu mirodenii

ptr. aluat:

125 g faina alba (tip 405)
125 g faina neagra (din acea sanatoasa )
1/2 ligurita de praf de copt
80 g zahar ( de sfecla daca se poate)
1/2 lingurita de scortisoara
1 varf de cutit de cuisoare (macinate), Kardomon si Piment (ultimele doua nu stiu cum se numesc pe romaneste ... dar sper ca seamana si intelegeti ... sorry)
125 g unt sau margarina

Se amesteca totul si se lasa o ora la frigider. Se intinde o foie de ca. 3-4 mm si se taie stele. Se ung cu lapte si se coc la foc potrivit ca. 15 min.
Imi plac ptr. ca au gust de Craciun ... cu tot felul de mirodenii. Raman crocante tot timpul.

Succes!



Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia spune:

O reteta de prajitura de mere la tava, invatata de la o americanca in varsta, acum doi ani, de Craciun.
Este foarte simplu de facut, e absolut delicioasa si se poate servi calduta (preferabil), dar si rece. Se serveste in farfurioara, cu lingurita.

Va trebuie:

8 mere
o lingurita de scortisoara (pulbere)
o jumatate de cana de faina
o jumatate de cana de zahar
ca. 50g unt
aproape un paharel de apa

Cum se procedeaza:

Se unge tava cu unt. Se pun in ea merele curatate de coaja, taiate in felii potrivit de mici, peste care se pune lingurita de scortisoara, se toarna apa si apoi se amesteca, ca sa fie toate merele date prin scortisoara.
Faina se amesteca cu zaharul intr-un castron si se toarna uniform peste mere in tava. La final se imprastie unt taiat in fulgi mari peste placinta. Asta e tot. Se tine la cuptor cam 30-40 de minute (dupa cum isi cunoaste fiecare cuptorul) la foc mediu, pana se face o crusta frumoasa.

Pofta buna!

Amelia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

prajitura rodicase face un blat din 5 oua si pe urma se siropeaza.crema...7 biscuiti+1 unt se amesteca cu zahar pudra,7 linguri nuca macinata,1 lingurita cacao...se amesteca toate si se pune pe blatul insiropatdeasupra se glazureaza.aceste sunt prajiturile testate de mine.sper sa va placamultumesc fetelor pt retete,si speram ca pina la craciun sa se mai umple acest forum cu mai multe prajituri.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

prajitura cu nuca de cocosing:300gr faina,150gr unt,150gr zahar,1 ou,1 praf copt 1 ling cacao,1 ling lapte(se framinta aluatul)se fac 2 foi...prima foaie se pune in tava si peste ea se pune cremacrema:6 albusuri batute spuma cu 1 lingura apa,150 gr zahar...dupa aceea se adauga 200gr nuca de cocosacuma se pune a doua foaiese da la cuptor la foc incet,cind este inca calda se pune glazuradin: _6 galbenusuri(cela ramase de la albusuri)frecate cu 200gr zahar praf.se pune pe blat,apoi se razuie ciocolata si se lasa in tava pina a 2 zi.pofta mare!!!!!!!!!!!!!!mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

prajitura kety150gr zahar,250 gr margarina sau unt,3 linguri smintina,1 praf copt,3 galbenusurifaina cit ea sa fie un aluat nu tare dar nici moale sa curga......stiti voi ca sunteti speciale la asa ceva.crema:o foaie din cele 3 se sfarima,1 pahar lapte,50 gr rom,2 linguri gem 2 ling cacao 100gr unt.....se amesteca untul cu toate.se pune intre foi.glazura:3 albusuri ,150gr zahar..se bate pe aburi se pune pe prajitura si se razuie ciocolata.aici la noi e cocolata la cutie eu pun de obicei ciocolata moale.pofta buna!!!!!!!mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Mamaaa fetelor dar ce bunatatzuri ave-tzi voi ape aici

Eryka & sufletzelul din burtica---> (11 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

felicitari eryka pt viitorul.sper sa iti placa forumul nostru. prajitura melaniaingr:6 oua,6 linguri zahar,6 linguri faina,1/2 kg caise coapte,6 linguri apa rece,1 vanilie.se bat albusurile de la cele 6 oua ,se bat spuma adaugind apaseparat se adauga galbenusurile cu zaharulse amesteca cele doua compoziti(albusurile spuma si galbenusurile cu zahar)incorporindu-se treptat faina si zaharul vaniliatse toarna intr-o tava unsa si presarata cu faina.deasupra se pune caisele.se coace la foc potrivit.pofta buna!!!!mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

haidati fetlelor scrieti cu curaj prajiturile....nu mai este mult si vine craciunu.pa la toate si sa aveti o saptamina faina.o sa va mai dau retete .....pe miine.pamona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nuk spune:

PLACINTA CU MERE
1pahar de ulei
1 kg.mere rase
1 cana de zahar
2 boluri
faina

1/2pahar de ulei se pune intr-un bol.Se adauga faina pina se face ca o ciulama.
Restul paharului cu ulei se completeaza cu apa si se pune in cel de-al 2-lea bol.Se adauga faina pina se face o coca,care se intinde.
Peste aceasta coca se intinde ciulamaua si se ruleaza.Se intinde din nou,si iar se ruleaza.
Sulul obtinut se taie la jumatate.
Se intinde o jumatate si se pune in tava.
se pun merele(calite cu scortisoara-sau nu),si se pudreaza cu putin gris pt a absorbi din zeama.
Se pune cae de-a 2-ua foaie,si se inteapa cu furculita.
Se baga la cuptor pina se rumeneste.
TAVA NU SE UNGE.
Pofta buna este delicioasa.

Mergi la inceput