vine craciunul!!! vrem prajituri bune...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

prajitura durere.foaia:6 albusuri se bate spuma cu 15 gr de zahar,6 galbenusuri,150 gr nuca macinata sau(12 linguri)2 linguri faina,1 praf de copt.crema:200 gr unt se freaca spuma cu 150 gr zahar praf,1 vanilie,50 gr nuca prajita macinata 2 galbenusuri,2 linguri de cafea concentrata.crema sa fie rece si se pune deasupra foii.se face o glazura de ciocolata.ciocolata sa nu fie fierbinte,si se amesteca cu unt.pofta mare.!!!!!!!!!!mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

rulada de nuci.300 gr nuci macinate(sau 200 gr nuci macinate si 100 gr biscuiti.250 gr zahar pudra.3 galbenusuri de ou fiert si zdrobit,1 ou crud o lingura si jumatate de cacao.se amesteca toate si se framinta f bine.se presara pe masa zahar(pudra)si se intinde coca de 1/2 cm sau 1 cmm grosime.se poate umplea cu crema.eu am umplut cu urmatoarea crema:250 gr zahar...sau mai putin daca vi se pare dulce coca,o jumatate de unt si un ou intreg.zaharul se arde pe urma se pune untul topitdupa ce sa racit putin se pune oul intreg.pofta mare!!!!!mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

haideti sa va scriu si eu dupa care ma apuc de copiat retetele de pe aici...
pai FURSECURI DE CRACIUN:
facem un aluat de fursecuri in care sa nu uitam sa punem si niscai amoniac care le da fragezime si apoi facem astfel:
* in forma de bat, adic aintinse in tava a copt in pe lungime, care dupa coacerese baga pe jumatate, scufundtae cu toata partea aceea in glazura de ciocolata
*in forma de bradulet pe care dupa coacere le ungem cu miere si peste presaram pe forma nuca de cocos alba si verde...
* in forma de inimioare pe care le vom unge dupa coacere cu o glazura facuta din zahar pudra si niscai zeama de lamaie cu o esenta de vanilie sau lamaie...
*in forma de stea, cu cinci laturi, care la sfarsit le vom unge cu gem...dulceata mai bine si le rasturnam cu fata cas ase prinda mai bine decat daca am presara in bombonele colorate din acelea f f f fmic ca cipurile, ....DIN TOATE ASEZATI ORNAMENTAL PE UN PLATOU SI VA ASIGUR CA EFECTUL VA FI NEMAIPOMENIT...MAI ALES DACA AVETI COPII...
mie imi place sa fac astfel la masa care o servim in familie in prima zi de cracun si cand mergem la nasi, am de gand anul acesta sa le servesc un astfel de platou, ca sa ii las "masca" ca sa vada si ei ce fina au...

pupici dulci...
anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

simona la prajitura kety se coc foile intai si apoi se sfarama una din ele....si peste prajitura se pune glazura de bezea care nu se mai baga la cuptor? sau cum se procedeaza ca nu ne-ai spus.....
haide zi-mi te rog ca-i tare buna.........

pupici dulci...
anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

SAVARINE:
ingrediente: 4 oua, 5 lg zahar, 5 lg pesmet, unt pt uns formele.
siropul: 250 ml apa, 125 gr. zahar, vanilie, coaja rasa de lamaie.
garnitura: 500 ml frisca, gem

preparare: galbenusurile se bat cu zaharul pudra si apaoi se pune treptat pesmetul si la final se adauga albusurile batute spuma tare de tot!!! si se coic in formele speciale unse cu unt . cam 25 de minute, in functie de fiecare argaz.
se stropesc la final cu sirop ca sa se imbibe bine de tot si se umplu cu frisca batuta tare cu itaritor specail la liculete si si se orneaza le finalk cu frisca batuta cu gem incalzit putin cas adevina lichid si sa se incorporeze bine in frisca.



pupici dulci...
anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

KRANTZ
se face un blat din 4-5 oua, normal
al doilea blat se face din 4 albusuri, 150 gr zahar, 150 gr nuca macinata.
si se coc separat cele doua blaturi
crema: 4 galbenusuri, 2 linguri de faina, 1 lg cacao, 300 ml lapte, 150-250 ml zahar. se pun toate pe foc si duap ingrosare se amesteca cu un pachet de unt sau margarina din aceea tare, la pachet nu la cutie. crema se va pune intre blaturi, cu primul asezat la baza. si f putin din crema se va pune deasupra prajiturii.
krantzul:se pun in zahar topit nucile taiate f marunt, dar nu date prin masina ci doar taiate si apoi se farama cu sticla intr-o pungutza si se strecoara prin sita. ce este praf se amesteca anterior in crema care va fi pusa dupa aceea in prajitura, iar ce ramane mare, bucati se pun peste prajitura pe crema care se intinde pe ea in strat subtire.

pupici dulci...
anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

hi.anne-marry.la prajitura kety se fac 3 foi...se coace si pe urma una se sfarima si ramin cele 2.la glazura nu e neaparat sa puyi aceasta glazura......eu tot timpul cind o fac pun nutela ,sau si eu am facu cu glazura si am lasat-o sa se prinda putin si am pus finetti asa un pic calduta peste ea si am bagat-o la frigider.abia astept sa vina craciunu sa ma apuc sa le fac .iti doresc spor la treaba si daca mai ai poti sa ne mai scri.si eu le-am copiat ale tale si vreau sa fac si eu fursecuri de sarbatori.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

prajitura baby tort.1 ou,1 lingurita amoniac,1 lingurita unsoare,150 gr zahar,1 pahar lapte,4 linguri cacao.faina cit cuprinde.se face un blat.crema:1 budinca,1/2 lapte,un unt.dupa ce budinca e gata si racita se amesteca cu untul care a fost frecat spuma.glazura:8 linguri zahar praf,2 linguri ulei,2 linguri apa clocotita+o lingura cacao.peste blat se aseaza crema iar peste crema glazura.pota mare!!!!mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

haidati fetelor sa va dau acuma o prajitura f buna care o fac eu.am primit-o de la o vara de-a vecinei mele din ungaria. sumeghel.7 oua ,250 ge zahar,350 gramw nuca macinata.se bate albusul spuma api se pune zaharul,iar la urma nuca.se invirte cu lingura de lemn dar f incet ca sa nu se lase albusurile prea tare.se fac 4 foi care se coc pe dosu tavi.crema:7 galbenusuri,250 gr zahar(sau daca vrei poyti sa pui si 220),1 unt,2 linguri cacao si rom.se fierbe pe abur pina devine ca o alifie.se amesteca cu untul.se umple foile iar pe deasupra peste crema se pune nuca macinata(sau glazura)e foarte buna.incercati-o!!!!!!!!!mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

am uitat sa va spun.atentie la foile de sumeghel pt ca sunt foarte fragede si le puteti lua jos de pe tava dar cu fir de ata (sau mai multe fire de ata)bagati de desupt pina se desprinde toata foaia.mona78

Mergi la inceput