Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 11

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutari si de la noi!!!

vad ca sunteti mai multe mamici, dar n-am treaba, cu atat mai bine ca sunteti mai experimentate. Tot ma uit la poze cu Bb-ici vostri. Parca tot nu-mi vine sa cred ca-s 2.

sapt. viitoare merg la eco, si azi la cumparaturi..de , ca-mi trebuie haine in care sa incapa 3





PUSSI 8+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Irina Stef, bine ai venit! si sarcina cat mai usoara si bebelusi sanatosi si mancaciosi!

Luminita, ma bucura tare vestile despre baietii tai!
DIn cate imi aduc aminte si ai mei au avut o perioada asemanatoare, adica, "se certau cu tzitzi", sugeau doua trei guri dupa care urlau si tot asa. A durat cam o luna dupa care a trecut de la sine.

Tatiana, Laura, Nana, multumesc din suflet pentru povestiri si mai ales pentru poze! le-am studiat cu mare atentie! tare frumosi copii aveti si mai ales fericiti! sa le dea Dumnezeu sanatate la toti!
Voi de ce nu ati participat la concursul Pampers?
Mi-am notat cateva din sugestiile voastre si o sa va povestesc pe larg cum a iesit (in iunie e ziua lor)!
Sper sa aduc si poze! Din pacate, aparatul nostru s-a stricat si nu am reusit sa cumparam altul!

Lavinia, tin pumnii stransi pentru astazi!

Edit: URA! Am gasit 2 poze noi cu baietii mei (noroc cu prietenii si cu telefonul mobil cu camera)! Sper sa va placa!
IN PARC si Primul Dintisor al lui Ioan


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

buna fetelor

tatiana, mi-am mai revenit. adik nu se compara cu saptamana trecuta
ma misc singura, am invatat sa merg singura:), inca fac frisoane la fiecare dus dar mai slabe decat anterior

ce mai! incepe sa treaca durerea de operatie. mai simt durerea cd sunt obosita rau, cd ma ridic si cd le iau in brate pe fetite

fetele sunt bine si f papacioase...mai am un pic si dau in stresul "am sau nu lapte suficient?". mai ales ca dr mi-a zis ca daca le dau si completare sa le fac 90 ml lapte...pai de la san sigur nu sug ele atat!!!


azi avem 2 saptamani si cea mica are cu 150 gr peste greutatea de la nastere si cea mare cu 50 gr mai putin decat greutatea de la nastere.

bebeii vostri cum au luat in prima luna? mai stiti?

in rest, totul e haotic - somn pe apucate, mancat pe apucate, dar e FRUMOS:)

va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Elen, intotdeauna un bebelus va suge mai mult si mai bine decat poti tu sa te mulgi (cu exceptia cazului in care este bolnav sau prematur mic).
Crede-ma ca dupa 11 luni de alaptat gemeni si dupa 5 de diversificare mi se pare cel mai minunat lucru de pe lume. Multumesc Domnului si Conf Stoicescu (pediatra baietilor care a tinut cu tot dinadinsul sa ii alaptez) pentru asta! Cred ca inebuneam acum daca pe langa spalat curatat, fiert, pasat, dat de mancare si iarasi spalat, sterilizat si asta de 3-4 ori pe zi mai aveam si de preparat laptele si dat cu biberonul. Eu va admir fetelor ca reusiti asta!
Mi-aduc aminte cand erau mici si sugeau din ora in ora, eram tot timpul cu cate unul la san sau cu amandoi dar noaptea cine o domnea! Eu! Pentru ca, desi ei mancau de doua -trei ori pe noapte, durata totala (luat din pat+dat sa suga+tinut sa dea aerutzu+adormit la loc) nu depasea 20-30 minute in total.
Eu nu zic ca e usor dar, fatza de dezavantajele biberonului si ale formulei si beneficiile enorme ale laptelui matern, cred ca a meritat din plin!
Ma intristeaza insa sa vad ca tot mai putine mamici prefera sa asculte de obiceiurile pamantului (vai tu, cum sa ai lapte pt doi? sau dai completare ca sigur sug mai putin de 90ml sau laptele tau nu e consistent, e mai bun cel praf) si ignora ca restul lumii nu stie ce sa mai faca pentru a asigura alaptatul exclusiv pana la 4-6 luni si prelungirea lui pana la 2 ani.
Imi cer scuze daca iarasi m-am lansat intr-o peroratie inutila (ca stiti vorba acea "cainii latra, caravana trece") dar imi sunteti toate dragi si vreau, ca si voi, ce e mai bun pentru gemeneii vostri. Iar lapticul mamei este esential pentru asta.
Inca o vorba mai spun despre acest subiect dupa care tac; am o teorie (alimentata de aceasta sustinere puternica mondiala a alaptatului in defavoarea formulei) cum ca au facut ei niste studii si au descoperit ca cei alaptati ajung sa fie membrii ai societatii mult mai inteligenti si mai bine dezvoltati comparativ cu ceilalati. De-aia mobilizarea aceasta enorma de resurse pentru sustinerea alaptatului (in fond e mai ieftin decat sa te apuci sa modifici gene ca sa faci indivizi perfecti). E doar o teorie persoanala, "a conspiratiei laptelui" daca vreti dar pt mine a fost de ajuns ca sa merg pana in panzele albe cu alaptatul.
Pupici si scuzati-ma pentru off topic!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

elenma bucur ca ti-ai revenit, ca nu te mai doare operatia! Ce bine ca ai fetite mancaciose! Cand ai timp sa ne scri mai multe!

Sheannamp sunt de acord cu alaptatul...si cu explicatia daca de tine, mi se pare super logic, si natural...o sa va stresez cu asta mai tarziu!



PUSSI 8+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

scriu mai greu... dar sunt la zi cu cititu'
Am vazut toate pozele si filmuletele... sunt foarte frumosi si haiosi totii piticii

anna felicitari pt. dintisor si pt. performatele piticilor!
Ce carut aveti? Arata f. bine si pare mai mare (ca si loc pt. bebei) decat a nostru.

pussi las' ca trece timpu' si te vedem si pe tine sus, pe lista de mamici...
Mie mi se pare ca a trecut asa repede... cu toate problemele... si statu' in pat (pt. mine, lucrul asta a fost cel mai greu)...

Tatiana ma bucur ca ne mai dai un semn de viata ... Dupa ce v-am citit povestea si mi s-au parut situatiile noastre destul de asemanatoare m-am gandit mereu la voi...
Despre sterilet... dr. mi-a spus sa ca eliberarea de hormoni se face, teoretic, local... si pot alapta linistita.

irina_stef bun venit in gasca... Sa ai o sarcina usoara

LEVI s-o crezi tu ca mandra mea e mai cuminte... eu ma gandeam ca a voastra e... pt. ca e mai maricica decat a mea... A mea ii iubeste in felul ei... adica uneori si cu muscaturi sau zgarieturi... vrea sa-i linisteasca atunci cand plang, dar le cam trosneste cateva palme pe burta... si asa mai departe
Dar se putea si mai rau... eu incerc sa vad partea buna a lucrurilor.
De ex. nu intra in camera lor decat daca intra sau este acolo cineva.

mano mai rezista inca un pic

AYUMI felicitari ... incep razboiu

Despre noi... pe scurt:
- bb-ii papa, brusc si dintr-o data (adica s-a intamplat de la o zi la alta), 700 ml/zi, de la 500... Si m-au dat peste cap... nu mai le ajunge numai laptele meu... mai trebuie sa le completez 60-90 ml la cei 240-280 ml cat scot eu... Doar la masa de dimineata ma suficient, dupa 7 ore de somn.
- dorm neintorsi de la 10-11 seara la 6-7 dimineata.
- ne pregatim de botez... sambata adica... Abia astept sa trecem si de asta.
- trebuie sa ajung sa-mi iau ceva de imbracat si nu stiu ce...

Si acu' ... ce ma enerveaza toata lumea... poate sunt io mult prea optimista... sau suport mai bine ... ma "incurajeaza" toti si ma compatimesc... cat de greu trebuie sa-mi fie cu doi... unii, fara sa stie ca mai am una pe cap... Cel mai fumos e in parc cand ma baga babele in seama si pe ofteaza M-or crede toti nebuna cand le zic ca nu e atat de greu...
Asta e la fel cu partea cu nasterea cand le-am spus ca n-a fost atat de greu... si ca a fost o durere suportabila...

si inchei aici... ca trebe' sa trezesc teroristii pt. baie... vad ca de buna voie nu mai au nici un gand... ma duc sa-i "conving"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

salut!
mi-au adormit fetele (e 7 seara) si nu mai pot iesi afara cu ele acum,
asa ca am timp de scris

Anna si eu sunt atat de fericita ca pot alapta
Eliana si la mine se uita ciudat cand le zic ca nu e greu
Luminitasi Eliana bucurati-va ca aveti fete si sunt mai mici; eu tre ca stau cu gura pe Tudor tot timpul ca le ia in brate si incepe sa fuga cu ele prin casa, aproape le intoarce scaunele in care mai stau ziua, de stau gata sa cada
Elen fetele mele au luat in primele 2 luni cam 1 kg pe luna, de unde erau sub medie, iar cea 'mica' sub grafic, au ajuns pe medie; tu la cat timp le cantaresti? eu m-am dus la doctor in primele 2 luni la 2 saptamani, iar de atunci numai la vaccinuri.
mano eu am avut burta atat de jos ca nu puteam sta normal pa scaun (cu picioarele stranse) in schimb se sprijinea burta de scaun
irina bine ai venit! sarcina usoara si la termen!!



Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

fetelor, o intrebare off topic: cate grame are un pachet de margarina???
am o reteta de prajitura scrisa de mine de acasa si e cu 2/3 pachet margarina ...

Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

250g margarina, iar cel de unt 200g
mamaana, sper sa-ti foloseasca, sa nu fie prea tarziu, ca la diferenta de orar dintre noi, cand scrii tu, noi s-ar putea sa dormim

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

elyannem-ai mai linistit, sa-mi dai lectii cum sa-i fac sa doarma 10-11 ore / noapte...si cu faza " o sa-ti fie greu", te cred ca deja eu m-am saturat de ea. Si imi place cum va plimbati cu carucirul


mamaanaa iesit buna prajitura?? ca deja mi-e



PUSSI 8+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput