Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 11

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Dragele mele, ma bucur din suflet pentru toate vestile bune dinultima vreme!
Ca sa dau si eu raportul: Ioan are un dintisor, Gabi mai asteapta, amandoi vor sa se ridice si sa stea numai in picioare (tinuti de mine binenteles). Nu merg inca de-a busilea (probabil si din lipsa de spatiu, atat in tarc cat si in pat e cam aglomeratie).
In rest, ce sa va spun, rad toata ziua, cand ne vad intind manutele sa ii luam in brate iar cand sunt in bratele noastre sar sa ne muste de nas - cred eu echivalentul pupicului).

As vrea insa sa ridic o problema destul de importanta pentru dezbatere!
Ne apropiem vertiginos de sarbatorirea Primului Anisor, moment in care vom face o mica petrecere la curte! Rugamintea mea ar fi: Mamicile care au trecut de acest eveniment pot sa ne povesteasca in ce fel au decurs lucrurile (poate si cu poza) iar cele care sunt in aceeasi situatie ca si mine ce palnuri au?

Va cu mult drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

Levi ce fel de tetine folositi?
Noi am avut si inca folosim din cele de la Nuk Ssi am avut colici doar 2 saptamani intre luna 1.5 si 2.

Multa bafta si sper sa scapati in curand... a .. si intre mese maim da-le putin ceai de anason, fenicul si chimion.

iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

Anna si noi ne apropiem de 1 an, pe 20.06. Am vrea sa facem taierea motuluidar eu am mai scurtat pana acum din parul baietilor ca transpirau f mult cu el. Nu stiu insa regulile evenimentului.
O probleme ar mai fi la noi si spatiul... dar rezolvam asta pana la urma.

pupicei Zmeilor

http://picasaweb.google.com/mihaicaraghiaur/TripletiiMei
http://www.dropshots.com/oanna3
http://community.webshots.com/user/oanna3


Oanna, mami de tripleti Rares, Andrei si Ingrid ( 20.06.2006)


iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Laura frumoasa explicatie!
ayumi ma bucur sa aud ca sunteti bine si cresteti!
pussi ce bine ca s-au mai rarit starile de, nu?
mano Eu la ambele sarcini am avut burta sus, nu stiu cum e cand coboara....la sarcina cu Andrei am avut picioarele butuci de umflate ce erau, la gemeni putin, catre final; cred ca ce-ai enumerat tu se face, altceva nu cunosc....felicitari pentru intrarea in a 32-a sapt!
luminitapupici dulci proaspetilor crestinatiFoarte bine au luat in greutate!La Andrei am incercat si Bonisan si Sab Simplex=nici un efect. Cum i-am dat Debridat, colicile au disparut!Iar la gemeni am incercat Sab Simplex=nimic, apoi Baby Drink Water(parca asa se scrie) cu care le-a trecut imediat durerea de burtica(+ culcatul pe burtica!!)
irina_stef, ses bine ati venit! Sa aveti sarcina usoara si bebei sanatosi!
oana nu cred ca-i de la lapte. Mai degraba de la ce au mancat la iarbe verde...sunt totusi micuti, nu le poti da orice. Pupici la tripletii jucausi!pt fiecare
tatiana multumesc frumos pentru urari! Asteptam sa scrii ca s-au obisnuit baietii cu cresa, sa stii!Ma bucur pentru ei ca au inceput si sa-si imbogateasca vocabularul si....te surprind placut pe zi ce trece! Multumesc pentru sfat!
Anna felicitari pentru Ioan pentru primul lui dintisor! Si pentru Gabi un, cred ca va rezerva o surpriza :doi dintisori dintr-un foc!! Doamne, mai e mai putin de o luna si vor implini un anisor Primul lor anisor!!!!Da' mari baieti mai ai,Anna! O sa urmaresc si eu raspunsurile fetelor, ca ma intereseaza si pe mine. O idee ar fi sa le faci torturi cu forme diferite(culori diferite). Tortul lui Ioan sa fie sub forma de masinuta, iar al lui Gabi sub forma de robotel(zic si eu asa, un exemplu!). Multe baloane colorate, confetti...Ma mai gandesc si iti mai spun!
La noi, in afara de o problema de sanatate a sotului(pe care o elucidam maine), copiii sunt bine. Andrei -mare si voinic(tenisul l-a inaltat si l-a intarit), Rares-un pic cam plangacios,ar vrea sa stau cu el non-stop, ma tot striga "mamama, mamama", iar Tea e o caprita, o viespe, il supara mereu pe Rares, ii ia jucariile din mana, il trage de par, se urca pe el si e isteata foc:danseaza(se clatina pe un picior apoi pe celalalt), canta("nanana, nanana")repeta dupa noi(tata, nana, papa si....hm!) si ,mai nou, face cu mana "pa".
Eu, ingrijorata, dar sper din tot sufletul sa fie totul ok. Pupici la toate!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Mari si noua sa ne spui ce fac fetele dupa ce vii de la eco!!!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Luminita felicitari!! Sa iti traiasca crestineii si spor la crescut!

Oana sunteti superbi! Toti! M-am uitat o gramada la poze si am sa ma mai uit o tura mai tarziu . Cresc tare, tare frumos puii tai. Esti o mamica extraordinara!

Lavinia tin pumnii sa fie bine! Felicitari si pentru progrsele nazdravanilor tai. La noi Rares a fost cel care le-a facut pe toate primul, dar Bianca vine tare din urma si are acum niste talente deosebite de ale fratiorului ei, nu e cu nimic mai prejos.

Anna, Oana sa va spun cum a fost la noi la prima aniversare. Am chemat nasii si bunicii shtrumphilor, ca am facut acasa si e spatiu tare mic. Am fost a doua zi la o terasa cu alti prieteni si rude si am mai facut acolo o cinste.
Eu le-am facut la comanda un singur tort (diplomat cred ca era, ca am vrut ceva cu fructe) in forma clasica, pe care am scris "La multi ani Rares si Bianca, 1 an". Le-am pus diverse obiecte pe o tava (am incercat sa pun cam ce pusesem si la baita de dupa botez) si i-am pus sa aleaga 3 obiecte. Apoi nasele le-au taiat cateva fire de par in forma de cruce (cateva mai din varful capului, cateva mai din frunte, apoi din fiecare laterala) si o ungiuta. Pe astea le-am prins cu ceara de cate un banutz de 5.000 lei, ca sa nu le pierdem. Apoi am stat la masa si cam atat! Am primit cadouri multe constand in jucarii si hainutze. Si gata!

Uitati aici poze de la aniversare

Tatiana cu bolile cum stati de cand merg la cresa?

Imi cer scuze celorlalte fete, dar trag copii de mine, sotul ma maraie ca vrea si el la calculator Pun filmulete noi si va anunt mai tarziu

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

OANA am vazut pozele sunt superbe. Copiii sunt foarte bine dezvoltati si fizic si motor si sigur si psihic. Bravo!

ANNA
la noi a fost mai dificil cu taiatul motului pentru ca nasii au avut programe diferite. Unul a venit intr-o zi si altul in alta. Dar a fost bine s-au intalnit o ora cand am suflat in lumanarile de pe tort si am mai povestit.
Am dat o masa la o teresa faina in apropiere, la mine e cam stramt si nu se putea.
Nasii au adus cadouri: hainute, papucei, jucarii.
NAsii Teodorei au vrut sa ii cumpere cercei, dar noi am hotarat sa nu ii facem gauri decat cand va hotari ea si daca va vrea ea.
Eu le-am facut cate un tortulet nasilor si prajituri le-am dat. La noi mai e un obicei ca se dau colaci. Eu nu mai stiu daca le-am dat, dar sunt familii care dau asa.
A fost frumos si nasii copiilor sunt oameni foarte simpatici, simpli si foarte buni.

AM pus niste poze Sper sa le fi pus bine si sa se vada.

Spatamana binecuvantata,
Otilia



Oti & gemenii bucovineni
http://pg.photos.yahoo.com/ph/otiliaclipa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Filmulete noi:
www.dropshots.com/day.php?userid=110373&cdate=20070508&cimg=1" target="_blank"> Rares vorbeste la telefon
www.dropshots.com/day.php?userid=110373&cdate=20070507&cimg=2" target="_blank">Dragoste mare!
www.dropshots.com/day.php?userid=110373&cdate=20070507&cimg=1" target="_blank"> Bianca dezlantuita

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Oti mi-a facut placere sa revad pozele cu clipisorii niste scumpi!Iar nasii copiilor nu puteau fi decat niste oameni buni, simpli, cumsecade ca si voi, nu?
Laura ca de obicei, ma relaxezi si ma binedispui cu buburuzele tale!!! Cel mai mult mi-au placut .....stand pe olitaAr fi vrut Rares sa bage telefonul in olita....Iar Bianca era chiar dezlantuita in joaca ei cu balonul! Ma intreb, ce ar face ea cu mai multe baloane?!?!
Azi ies rezultatele analizelor lui Cristi. Cred ca stresul e boala secolului!!! Va pup si mai vorbim!


Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

LUMINITA, am uitat...Felicitari pentru micii crestini!!! Baietii mei au avut colici pana pe la 4-5 luni, nu mai stiu exact, dar o perioada destul de lunga. Le-am dat diverse preparate homeopate, plus Bonisan si Gripe water. Parca – parca Gripe water-ul (de la Pharco, cu girafa pe cutie) a avut efect, dar celelalte nu prea. Nici ceaiurile nu i-au ajutat. Asa a fost si la noi precum ai descris – bausera cateva inghitituri de lapte, dar aer, la gramada – pe urma incepeau scandalul, de foame si de balonare si cu greu terminau sticla cu lapte (ei papau laptele meu). Offf, ce vremuri crunte... Bine c-am trecut de asta (acum ne luptam cu maselutele, dar oricim e muuuuult mai bine)...Am folosit tetine ortodontice de la Nuk, plus biberoane anticolici – tot degeaba. Imi pare rau ca Daria nu s-a adaptat la gradi, daca mai ai timp si pentru asa ceva, n-ar strica sa-i spui povesti cu copilasii care merg la gradii, se joaca, canta, danseaza, deseneaza etc – ce-i place ei sa faca. Spune-i ca acolo numai copiii au voie, mamicile trebuie sa ramana acasa, c-ai sta si tu cu ea, dar nu te lasa. Nu stiu in ce masura functioneaza la ea astfel de povesti, dar merita sa incerci. La noi, chiar daca n-a fost nevoie de munca de lamurire, tot am spus astfel de povesti.

ANNA, felicitari pentru primul dintisor a lui Ioan! La cat mai multe si fara dureri, si pentru Ioan si pentru Gabi! La noi nu se obisnuieste taierea motului sau ruperea turtei la un an. A fost o petrecere cu copii, majoritatea prietenilor au copii mici, de varsta copiilor nostri. Stand departe de rude, iar nasii (copiii au doar o singura pereche de nasi) stand in germania, n-au fost la eveniment (doar una din bunici). Am facut-o dupa masa, de la ora 17-18. Camerele erau decorate cu muulte baloane, ghirlande, abtibilduri. Am ascultat cutiutele muzicale si alte cantece pentru copilasi. Am comandat doua tortulete, dupa figurile mutzunachelor cu care dorm (Dani are un catelus, Edi, un soricel – pe care-i duc si la cresa). Aperitive: chiftelute din pulpa de pui, snitel din piept de pui, platou rece cu diverse mezeluri, salata mexicana, salata de fructe. Bauturi: nectar (cu pai), sampanie pentru copii, iaurt cu fructe. Pentru rontait: sticksuri, bazaconii, covrigei, fructe, piscoturi. Alte accesorii: coifuri (eu am uitat sa le dau copiilor), confeti (mie nu-mi plac), artificii. Poze http://new.photos.yahoo.com/tatianagut/album/576460762366956796

LAVINIA, multa sanatate sotului tau! Ce multe lucruri fac deja copilasii tai!!!

LAURA, din fericire bolile au stat departe de noi (da Doamne sa fie la fel in continuare). De cand merg la cresa inca nu s-au imbolnavit (in doua luni), n-au stat acasa nici o zi „din cauza de boala”. Cred ca s-au calit in preajma Clarei, plus c-am facut o cura de Imunogrip, chiar inainte de a intra in colectivitate. Le mai dau aproape zilnic suc de citrice cu miere si apa cu sirop de catina. Copilasii tai sunt plini de viata!!! Asa-mi plac cum alearga de colo-n colo.


Tatiana si
Clara Maria (31 ian 2004), Daniel Cornel si Eduard Mihai (09 dec 2005)

Mergi la inceput