Activitati extrascolare, cate? Organizare Timpului

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Ce frumos si interesant subiect. Dar pentru o atomica de 2 ani ce activitati ii pot propune? as vrea gimnastica sau balet dar cine o primeste la 2 ani?

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Speed, stai linistita, e suficient cit face. Eu am zis ca o duc eu la activitati pina la 6 ani, apoi va intra in clasa I, unde la fel, au activitati la scoala si ii voi plati acolo una sau doua (e mai comod si sint mai ieftine). Va merge doar cu una extra si probabil ca acela va fi patinajul si vom mai merge la altele doar ocazional.
Monu, Agata a facut inot si gimnastica. Nu stiu cum e acasa, dar aici, au letii de inot si de gimnastica, la modul recreativ, nu ca ar invata ei chiar sa inoate si sa faca gimnastica la 3 luni cind incep, dar sint tot felul de exercitii care le dezvolta motricitatea, ii amuza si ii socializeaza. Tudora va incepe din toamna gimnastica sigur si inotul... daca o vrea sa intre in piscina, ca, asa cum am spus, e mai prudenta ca cea mare.


CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Dar va ganditi la vre-un sport de performanta????
Eu as vrea inot, lui David ii place tare mult si deja a facut progrese enorme...dar deocamdata mi se pare cam mic, si nu stiu cum sa caut un antrenor...(scoala la care face el inot nu organizeaza concursuri...).
Am incercat la YMCA dar nu mi-au placut deloc antrenorii (sunt muuult mai buni cei de la scoala unde mergem acum) si nici cum inotau copiii mai "avnsati" care faceau inot de multi ani...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu as prefera sa nu le tenteze pe fete sa faca vreun sport de performanta. La patinaj trebuie sa dau un raspuns pina in toamna daca sitnem de acord sa intre la precompetitiv sau nu... si nu stiu ce sa raspund. Sportul de performanta inseamna timp muuuult alocat, bani (foarte multi bani), o fortare a organismului cu care nu sint de acord, succese dar si esecuri, urmate de dezamagiri cu care va trebuie sa invete sa se lupte. Imi place competitia, dar parca mai mult ca privitor, decit ca participant. Dar daca vreunul din copiii nostri isi vor alege aceasta cale, ii vom sustine cit si cum putem de mult, sint sigura de lucrul acesta.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


activitatile extra merg foarte bine cu perioada prescolara, pentru ca odata inceputa scoala se schimba prioritatile, cel putin eu nu vad cum as putea introduce pe linga ora aia minima obligatorie de studiu zilnica, in timpul saptaminii- impartita intre caligrafie, matematica, compozitii, citit si povestit, etc, si activitati extra-ora de activitate+ dus/adus copilul- tinind cont ca la noua seara-cel tirziu trebuie sa ajunga in pat, in conditiile in care ambii parinti au joburi. pentru noi cel putin, ramine doar simbata pentru asta;
chiar as dori sa citesc si opinii a parintilor de copii scolari, aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana

Dar va ganditi la vre-un sport de performanta????
Eu as vrea inot, lui David ii place tare mult si deja a facut progrese enorme...dar deocamdata mi se pare cam mic, si nu stiu cum sa caut un antrenor...(scoala la care face el inot nu organizeaza concursuri...).
Am incercat la YMCA dar nu mi-au placut deloc antrenorii (sunt muuult mai buni cei de la scoala unde mergem acum) si nici cum inotau copiii mai "avnsati" care faceau inot de multi ani...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David






Si eu tot la inot m-am gandit. Aici in US presiunea pe copii, pt. a face sport, e mult mai mare decat in Ro si ma gandesc ca daca continuam mereu cu inotul, poate ma scuteste mai tarziu de sporturi cu care nu sunt eu de acord (periculoase) cum ar fi fotbalul american. Bogdan are profesor privat de inot de asta vara din iuliesi continuam, n-am intrerupt nici o clipa. Vreau sa o tinem tot asa. Deocamdata ce face el nu e performanta, dar nu se face de pe o zi pe alta. Acum cel putin stie sa inoate fara colac, sa faca pluta si a inceput sa invete sa inoate pe spate. Ma gandesc ca in 2-3 ani o sa fie un bun inotator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ruxij, ce piscina folositi pt un antrenor privat??? Si cat il platiti pt cate ori pe saptamana???

Eu nu stiu ce sa spun de antrenor privat...caci ma gandesc ca la inceput trebuie sa fie intr-un club ca sa poata sa mearga la competitii...
Si uneori poate e mai bine cu un grup, sa se ambitioneze, sa invete unul de la altul...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

In primul rind am observat ca ponderea cea mai mare la subiect o detin fetele din strainatate.Noi cele din Ro incercam,nu?

Daca in strainatate e normalitate sa inteleg ca la noi e doar un inceput?Cum e mai bine?Mai putem lasa copiii cu orele la joaca in fata blocului?Personal, nu cred.

Daca ma gindesc la mine ( stateam de la prinz pina seara in fata blocului) imi dau seama ca erau si multe avantaje : socializam, faceam sport etc.Insa aceste lucruri tin de trecut.

Copilul, 6 ani si 4 luni, face karate de 3 ori pe saptamina, engleza o data, parc in fiecare zi( la prinz cind iese de la gradi cu bona si seara cu mine si rolele), duminica teatru de papusi si vizita in piata de animale, gratar la tara in weekend si cit mai multe iesiri peste an ( mare, munte, tara cit de des putem).

Oare ce e mai bine pentru copiii nostri?( eu ma intreb mereu)

ina C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Incep sa fiu complexata ca eu nu reusesc sa-i fac lui Mircea (3 ani si 3 luni) program asa de riguros pe ore, cum am vazut ca au scris fetele mai sus.
Cand merge la gradinita, il trezesc la 7,30 si la 8,30 merge la gradi unde sta pana la 17. Apoi ies cu el afara si la 19,30 ajung cu el acasa. Reusesc sa-l culc pe la ora 22-23. Dar in week se cam da programul peste cap. Iesim afara la 11, asa ca ora de culcare se muta pe la 16 si tot asa.
In principiu ne lalaim f mult cu imbracatul. Si cu faptul ca orice vreau sa facem, el nu vrea. Sau vrea dar trage de timp cat se poate. Daca suntem in casa, nu vrea afara. Daca reusim sa iesim afara, nu mai vrea in casa. Parca i-e frica de schimbari. Dimineata nu vrea la gradi, dupa amiaza nu vrea sa plece de acolo.
Anyway, noi stam in Dr. Taberei si as vrea sa stiu ce activitati suplimentare ceva mai apropiate de noi exista (daca stiti). Nu ar fi problema nici activitati in zone mai departate, dar cred ca ne-ar omori traficul. Si activitati la care sa merg cu copil de 3,3 ani. Mai ales ca vine vara, si n-am unde sa-l duc undeva la tara, noi lucram si tb sa-i gasesc o ocupatie.

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana

Ruxij, ce piscina folositi pt un antrenor privat??? Si cat il platiti pt cate ori pe saptamana???

Eu nu stiu ce sa spun de antrenor privat...caci ma gandesc ca la inceput trebuie sa fie intr-un club ca sa poata sa mearga la competitii...
Si uneori poate e mai bine cu un grup, sa se ambitioneze, sa invete unul de la altul...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David






Noi facem la un club intr-adevar, se numeste Purdue Boilermakers, dar nu ma gandesc inca la competitii, de ce zici ca la inceput trebuie in club? Eu ma gandesc ca dupa ce invata bine putem sa ne gandim la competitii. Aici cu greu ne-au primit, dar am insistat eu f.f. mult la director, imi ziceau ca nu primesc copii asa mici. Facem o data pe saptamana. Sedinta costa 20$ (e f. scump, dar sunt alte locuri unde costa mai putin lectiile individuale: 10 sau 15$), dar de fapt e mai putin pt. ca ar tb sa fie 45 min pt. 20$ si noi facem doarf 30 min odata si prin urmare in loc sa ne ducem, sa zicem de 4 ori pt. 80$, ne ducem de 6-7 ori.

Duminica avem si noi si lectie de grup, in alt loc - YWCA. Dar sa stii Sanziana ca Bogdan de la lectia de grup nu invata mai nimic, dimpotriva, mai mult strica ce invata la lectia privata. Nu sunt eficiente astea de grup pentru ca mai mult stau la coada si asteapta sa faca ceilalti miscarea si pana la urma le vine si lor randul sa faca ceva de 3-4 ori pe sedinta. Bogdan de la lectia privata a invatat. La grup mergem mai mult pt. joaca si socializare. Si sigur ca e si mult mai ieftin.

Mergi la inceput