Activitati extrascolare, cate? Organizare Timpului

Activitati extrascolare, cate? Organizare Timpului | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Cam cate activitati pe langa gradi/scoala faceti cu copiii???
Fie ca e sport, arta sau muzica???

Cam cat timp ies copiii in parc la joaca???

Cam de cate ori pe saptamana organizati intalniri cu prietenii lor???

Si cum organizati timpul???

Eu as face atat de multe, dar timpul e atat de putin...nu stiu ce e mai important, in ce ordine sa le pun si cum sa le aranjez....



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Noi avem activitati extrascolare de trei ori pe saptamana (miercuri, vineri si duminica). O sedinta particulara de inot, una de grup si una de gimnastica. Asta iarna.

Acum daca vine vremea mai calda vom reduce activitatile. Nu vom mai merge la inotul de grup si vom merge noi la piscina mai des in vara- cam de 2-3 ori pe saptamana. Poate intrerup si gimnastica, sa vedem. Noi cand e cald afara si n-avem alt program stam pe afara pana se intuneca. Chiar dupa ce am venit de la joaca intr-un parc cu niste prieteni, acum vreo doua zile (cand era cald, acu a venit iar iarna peste noi) abia am ajuns acasa si fi-miu nici n-a vrut sa intre in casa, a cerut sa ii aduc apa la usa si sa plecam cu bicicleta imediat :)). Apoi mai stam in curte la noi toti trei juma' de ora pana se intuneca bine de tot.

Activitati cu prietenii copilului avem de doua ori pe saptamana: martea si duminica-dupa lectia de inot, uneori chiar de trei ori (de doua ori cu acelas copil-sambata si duminica). Acum am mai gasit niste prieteni noi si am putea sa mai "inghesuim" inca o intalnire, in general in parc. Programul meu e f. bine stabilit. Chiar vorbeam pe alt forum ca din cauza ca totul e atat de programat in jurul copilului, plus gatit/curat/spalat incat mi-e tare greu daca ceva perturba programul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Week-end-ul noua ne place sa-l petrecem in 3: sambata ne plimbam prin magazine si duminica plecam intr-o mica excursie cu masina. Rar facem in week-end vizite sau suntem vizitati (de fapt suntem mai tot timpul plecati). Gradinita este in fiecare zi de la 8 la 13. In timpul saptamanii Robert merge intr-o dupa-amiaza la gimnastica, unde se intalneste tot cu colegi de gradinita si dupa aceea ramanem cu unii dintre ei la joaca in parc. Intr-o alta dupa-amiaza merge la muzica "educatie muzicala" (asta e in alta parte si are colegi noi, dar si cu ei ramane la joaca afara la sfarsit). Gimnastica o sa tina pana in vara, la vacanta, dar muzica se incheie la sfarsitul lui mai. Prin iarna a fost la un curs de olarit dar numai la 5 sedinte (atat a durat). Imediat dupa Paste va mai merge de 3 ori la un atelier cu experimente pentru copii. Chiar vine un chimist si tine cursul, ni s-a spus sa stam linistiti ca nu lucreaza cu substante periculoase. Inotul tare as vrea sa-l reiau, dar Robert inca nu vrea sa bage capul in apa, totul pana la cap asa ca ne-am oprit in punctul asta (pe la 3 ani a inceput inotul dar, din pacate, l-am lasat... balta).
In rest mergem dupa-amiezile in parcurile din apropiere unde ne intalnim cu copii cunoscuti - vecini, colegi. Aranjam intalnirile sau ne intalnim intamplator, depinde.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

ruxij te rog poti sa ne dai mai multe detalii despre cum iti organizezi timpul?Eu inainte sa nasc eram organizata dar de cand cu asta mica s-a schimbat totul.Este inca mica,stiu si nu doarme la aceleasi ore,eu sunt mai mereu obosita si fara chef,dar poate iti aduci aminte cum a fost la tine si ne dai niste puncte de reper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

organizarea timpului. sambata toata ziua copilul e grija exclusiva a lui tati. nu ma ating de ea. spal, aspir,scutur de praf etc. apoi gatesc pt noi doi (eu si tati) diverse de la mancare gatita la snitele,etc. le bag in congelator. in asa fel, in timpul saptamanii fac doar ciorbite si ce mai gatesc pt copil(ii trebuie papa proaspata). sambata seara copilul merge in cartierul vecin la mama mea. o luam duminica la 12(cand reusim sa ne trezim ,noi parintii,intelegeti..) si e zi de familie.

in timpul saptamanii programul e asta. 8 trezirea,papam , copilul face ce vrea timp de aprox o ora (calulator,tv) timp in care mai bag un aspirator,ori pregatesc pranzul etc. apoi ne jucam vreo 30 minute "de-a scoala". la 11 iesim afara. stam minim 2 ore. la 2 aproximativ papam si la nani (copilul,uneori si eu) pana la ora 5. apoi iar afara pana la 7(daca am eu zi de aerobic) sau pana la 8 in caz contrar. cand am zi de aerobic iese sotul cu ea,uneori fac si cumparaturile. la 10 unul din noi culca fata,apoi program de voie o ora doua.

cumparaturile(in afara de fructe ,salata kestii proaspete ) le facem vineri seara,toti trei.

activitati extra..suntem prea mici. a facut cateva ore de engleza(in joaca) asta iarna,din lipsa de activitate (nu o puteam scoate 4-5 ore afara,ca acum). acum mergem doar in parc la alergari cu copiii de la atletism. dupa ce implineste 3 ani vom merge regulat, de doua ori pe saptamana,insotita de mami sau tati, evident.



Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by pika-pika

ruxij te rog poti sa ne dai mai multe detalii despre cum iti organizezi timpul?Eu inainte sa nasc eram organizata dar de cand cu asta mica s-a schimbat totul.Este inca mica,stiu si nu doarme la aceleasi ore,eu sunt mai mereu obosita si fara chef,dar poate iti aduci aminte cum a fost la tine si ne dai niste puncte de reper.

Andromeda si Aina cu ochii ca maslina (05.07.06)




Eu pot sa iti dau detalii despre cum imi organizez timpul, dar depinde ce te intereseaza pe tine, s-ar putea sa nu se aplice. La mine programul e f. "fix" pentru ca lucrez. Dimineata eu plec lunea martea si vinerea pe la 5.30 am catre servici. Tata se ocupa de copil (5ani): trezit, spalat, dat mic dejun, imbracat si il duce la gradi in jur de 9. Eu il iau de la gradi cam la 4.45 pm si mergem la activitati miercurea si vinerea. Marti intre 5 si 6 avem intalnire de joaca cu niste copii. Cam strict mi se pare, dar sunt americani si asa doresc parintii lor, sunt f. stricti in general. La 6 pm mancam si iesim afara pana la 8-8.30pm. Vom sta mai mult cand va fi si mai multa lumina afara si va fi vacanta-ne putem culca mai tarziu. La 9.30 ne culcam, dupa ce mai bem putin lapte. Sambata e zi de intalnit cu copii/cumparaturi la supermarket (obligatoriu), spalat rufe si iesit afara in restul timpului. Uneori el merge la o prietena sambata, dupa ce luam masa impreuna undeva si sta acolo pana la cina. Alteori a venit fetita la noi. Duminica dimineata e zi de gatit. Eu gatesc doar duminica. Ne trezim tarziusambata si duminica, obligatoriu, ca eu sunt terminata de regula din cauza ca ma trezesc inainte de 5 de trei ori pe saptamana. Asa ca ma apuc de gatit abia pe la 10 si gatesc pana la 13-14. Dupa aia inot si jucat cu copiii dupa inot pana la 7pm. Apoi acasa mancat/spalat/ culcat. La mine programul de weekend e strict, daca e ceva si nu pot sa cumpar ce imi tb pt. gatit,sau nu apuc sa pun rufe la spalat, sau nu gatesc duminica, e jale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Noi avem gimnastica de ori pe saptamina (cite 2 ore), pian o data pe saptamina pentru amindoi. Simbata Nick are inot si Alex dans (aici nu s-au potrivit la gusturi si s-au impartit...

Mai mult de atit mi se pare extrem de obositor pentru ei si nu insist (cu toate ca alti colegi ai lor sint muuuult mai ocupati) dar prefer sa aiba si timp nestructurat de joaca si alergatura. Intilniri cu alti copii mai avem in dispozitia timpului, dar dupa cum am spus, colegii lor sint super ocupati asa ca preferam sa mergem in parc unde au alt set de prieteni (cu care nu merg la scoala).

Ca structurarea tumpului...si la mine e program fix. Ei au scoala pina la ora 3, la 3:45 sint acasa, maninca si se joaca putin, Nick se apuca de lectii, Alex ma asteapta pe mine pina vin (cam in jur de 5:15-5:30)...lectiile dureaza cam pina pe la 6:30-7:00, depinzind de zi (uneori au mai mult). Apoi au program liber (citit, joaca, uitat pe pereti (timp in care maninc si eu)...pe la 7:45 ne ducem sus la baie si citit povesti, la 8:30 sint in pat.

In weekend, simbata dimineata facem lectiile si apoi ne impartim la inot si dans...si apoi vedem ce mai facem...depinde de ce activitati avem (ori un play date, un party, mergem la un spectacol, un muzeu, mai plecam in afara orasului).


Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Anamaria, cu cine stau copiii tai de cand vin de la scoala pana vii tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Cu mama...tata ii ia cu masina de la scoala si ii lasa cu mama (el lucreaza dupa amiaza). In clipa in care am venit acasa, mama o zbugheste pe usa la o plimbare pe jos sa-si recreeze creierul...

Dimineata ii lasa sotul meu la scoala iar simbata si duminica mama vrea si ea sa se plimbe, sa iasa cu prietenele, sa mearga la biserica...


Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


noi nu prea avem activitati extrascolare in timpul saptaminii; copilul incepe la 7.45 scoala, intre 14.30 si 17.30 e la serviciul de garda ( acolo e ok pentru ca au tot felul de activitati, e cu prietenii de la scoala); masa e la 18-18.30, pina la 19H are timp sa se relaxeze putin, intre 19-20 H avem lectii, cina si in pat;
simbata avem inot si program de aprovizionare si de flanat prin magazine, impreuna cind are chef el si duminica iesim undeva toti de obicei, inainte de masa; seara mai facem o recapitulare la lectii; vara iesim aproape fiecare week-end hai hui prin Canada toti trei......asta e cind lucreaza ambii parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David face inot de 2 ori pe sapt si fotbal si tenis o data pe saptamana!!! Deci 4 zile deja pline cu activitati extrascolare...
Ca sa conduc pe unde are activitatile astea imi ia cam 40-50 de min dus intors (timp pe care il consider pierdut)...
In timpul sapt, dupa activitati mergem la noi la piscina, sau la un playground unde au si un "snack", dar de obicei nu stam foarte mult, caci avem gradi a doua zi si la 8pm vreau sa fie in pat...

In fiecare seara cel putin 30 de minute e ora de lectura...citim si povestim....

Cam asta e saptamana...cand nu avem nici o activitate, mergem sa mancam undeva de la gradi, si apoi in parc cu prietenii (de la gradi destul de rar caci sunt ocupati cu alte activitati...sau stau pana tarziu la gradinita)

In weekend, sambata avem fotbal (2 ore) si apoi stam in playground cu colegii de echipa, iar dupa-amiaza iesim la un film, sau la un gratar in parc...

Duminicile mergem fie la teatru, fie la Zoo sau spectacole acvatice sau mall...sau pur si simplu stam la piscina cu prietenii...

Nu prea avem timp sa stam pe acasa, si uneori mi se pare ca timpul zboara si ca nu are timp sa se joace pur si simplu cu jucariile lui acasa...
Singurul avantaj este ca nu are timp de tv sau comp...(decat rar daca ii pun pranzul in fata tv-ului si mananca acolo - de fapt asta se intampla destul de des...caci numai asa apuca sa se uite la un desen animat)
Dar nu as renunta nici la activitati, nici la orele din parc...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput