Activitati extrascolare, cate? Organizare Timpului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Nici noi nu avem activitati extrascolare dar avem un copil FERICIT!



Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Tudora inca nu a facut nimic, pentru ca e mai reticenta si nu vreau sa o fortez. Agata, in schimb, din cauza energiei ei debordante a trebuit sa o duc de la 18 luni la piscina, la 2 ani a inceput gimnastica recreativa, apoi patinaj, dans, desen... Acum are patinaj de trei ori pe saptamina (marti, joi si vineri), seara, de la 6 la 7. E sportul care o atrage cel mai mult. Inot simbata dimineata si dupa-amiaza doua ore de maternelle in chineza unde fac de toate. Iar duminica dans, de la 11. Ea mai voia in continuare si gimnastica si desen, dar am zis ca e sufiecient. Stam in parc zilnic in jur de doua ore, chiar si la temperaturi scazute. Vara nu sint activitati, asa ca stam cu orele prin parcuri si piscine exterioare.

Noi nu sintem superorganizati, ca eu nu lucrez, fetele stau de la 9 respectiv 10 pina la 3 la scoala/gradinita. Iar dupa-amiezile le avem liber, cind nu avem activitati si facem diverse chestii impreuna sau nu facem nimic, depinde de chef. Dar in privinta activitatilor sintem rigurosi, le platim la inceput de sesiune si nu ne place nici sa lipsi si nici sa intirziem. Cind nu vrea sa mai faca ceva, spune si ne oprim din sesiunea urmatoare, cautind alte si alte experiente. Eu am tinut sa faca inot si gimnastica la virstele mici pentru sanatate si pentru dezvoltarea armonioasa a corpului. Apoi a venit patinajul, pentru ca aici e mult timp iarna si e bine sa stii sa practici si un sport de iarna, dar acesta i-a placut mult de tot si se pare ca ii vom inmulti orele, sa vedem cum va vrea ea din toamna. Dansul il face pentru ca ii place sa danseze, dar si sa o ajute la patinaj, am vrea sa trecem cite un pic prin toate stilurile si genurile. Desenul i-a placut si inca ii mai place, dar e strict pentru placerea ei personala, ca sa o ajute sa-si formeze mina (va ajuta la scris) si imaginatia (faceau tot felul de proiecte artistice). L-am intrerupt pentru ca se suprapunea cu inotul, mai important la virsta asta. Daca va vrea, il vom relua din toamna, de fapt as vrea ceva combinat - pictura, desen, ceramica. Nu ne-am ocupat din pacate pina acum de muzica, decit la nivel de auditie, acasa. Nici nu pare ca o atrage, e si prea scump pentru noi deocamdata si nici nu am gasit aproape de casa. Dar sper ca va avea la scoala din toamna ore de pian si atunci ii voi lua acolo, macar notele sa le invete. Dar in afara de patinaj, unde a inceput sa si munceasca un pic, activitatea preferata ramine joaca, mai ales afara, in curte sau in parc.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

Da,nu prea se potriveste...Eu nu lucrez,iar Aina este inca micuta ca sa aiba un program fix.In afara de mese,nu facem nimic la aceeasi ora in fiecare zi.Si noi iesim afara aproape in fiecare zi,depinde de vreme.Dar cand stam in casa,de multe ori am impresia ca se plictiseste daca nu ma joc eu cu ea.Nu are multa rabdare sa se uite pe carti,are nevoie mai mult de miscare...Afara sta numai in carut si de cele mai multe ori doarme,cand intram in casa e plina de energie.Abia astept sa se faca mai cald sa mergem si noi la piscina,la plaja si mai ales sa mearga in picioare.
Ne mai intalnim si noi cu prietenii,un pic mai mari decat ea dar cand se poate pentru ca ei merg la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Hmmmm , cand eram eu mica mergeam la karate in fiecare weekend si in rest la joaca nebuna in fiecare zi . Scoala , acasa , dormit , teme , jucat pana seara tarziu.
Cand am mai crescut am dat de baschet si stateam cu orele la o generala de langa mine jucand cu baietii, apoi in echipa scolii , a liceului , a facultatii , asa ca nu ezitati sa duceti copilul la orice sport , sa vedeti ce-i place. Eu faceam si tenis cu taica-miu la inceput.


Am o verisoara cu o mama mai nonconformista: a spus ca scoala e un "nimic" si ca ea prefera sa-si educe altcumva copilul(merge la scoala totusi , evidet):
are ore de pian , chitara , balet , dansuri , pictura , engleza si inca 1000 de chestii. In plus o duce peste tot prin lume , o ia si de la scoala ca sa mearga in India , Egipt , samd.fata merge in fiecare saptamana la Opera , ii stie pe cei de acolo...........ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Black_Forest spune:

quote:
Originally posted by XIO
are ore de pian , chitara , balet , dansuri , pictura , engleza si inca 1000 de chestii. In plus o duce peste tot prin lume , o ia si de la scoala ca sa mearga in India , Egipt



ce sa zic despre prietena ta?
copilul accepta toate aceste activitati?
se pinge ca ceva nu ii place sau e obositor?
pian-chitara; dansuri - balet, e cam acelasi lucru.
dupa mine de obicei una iti place mai mult decit alta.

asa faceau si parintii mei cu mine ma luau de la scoala sa ma plimbe cu ei.
pot sa spun ca si pe mine m-au dus la diverse activitati dar nu toate in acelasi an scolar ci pe rind.
cind mai ai timp sa inveti daca iti ocupi timpul cu chestii extra scolare si cind mai ai timp de prietenii etc?


As vrea sa va intreb ce activitati recomandati pentru o eleva de 10 ani?
ce fel de activitati de desfasurat la birou: jocuri cu numere, joc de carti, lucru de mina etc?

********************************
"We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dddd spune:

parerea mea e ca unui copil trebuie sa-i umpli timpul liber cu cat mai multe activitati. evident ca in timp el va alege ce-i place cel mai mult si probabil ca va renunta la unele in favoarea altora. nu sunt de acord sa-l obligi sa mearga sa faca un sport sau altul daca lui nu-i face deloc placere dar ca sa se ajunga la concluziz ca lui nu-i place ceva trebuie sa incerce acel ceva. in schimb toate aceste activitati implica alocarea de timp din partea parintilor sau buniilor sau bonelor. orice sport sau activitate se practica de 2 ori pe saptamana cate 1 ora, timp in care cel care il duce si il aduce trebuie sa stea pe langa sala, club, bazin...
momentan fetita mea cea mare merge doar la gimnastica. iarna merge si la ski iar vara face inot si speram de anul acesta tenis.
am incercat acum 2 ani gimnastica dar nu a vrut asa ca am renuntat un an, timp in care am inscris-o la dansuri nici astea nu i-au placut asa ca am renuntat. singura a cerut sa faca din nou gimnastica iar mai nou ar vrea balet dar nu cred ca e cazul....e cam baietoasa. daca va insista totusi, din toamna o sa o inscriu la balet. la ski la fel. in primul an nu prea vroia dar acum e dornica si skiaza super bine. totul e sa nu obligi copilul dar totusi sa insisti atunci cand vezi ca el il ia pe nu in brate asa cum s-a intamplat la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Programul nostru este asa (6 ani si 4 luni)
Zilnic:
Masa de dimineata la ora 8.
La 8,30 incepe gradinita pana la 12,30.
La 12,30 il ia bona si sta afara pana la 14.
La 14,30 masa de panz.

Activitatile extra, il aduce bona, il iau eu.
Luni:
16-17 pian
Marti si joi
16-17 engleza
Miercuri
16,30-18 dans
vineri
16-17 canto

De obicei sanbata si duminica mergem la tara.

Am lasat-o mai moale cu curatenia prin casa, de obicei mai pun aspiratorul duminica dupa ce venim de la tara. Mancare fac cate un fel pe zi seara, in general mancaruri care se fac repede.

Cat stau eu la bucatarie se joaca cu tati. Dupa ora 19 avem activitasti comune, gen luptat toti trei, eu cu copilul contra lui tati, sau jucat ascunsa, sau jocuri "piticot", "sus Jos" carti si altele.

Nu face teme acasa nici pentru gradinita, nici pentru canto, pian, engleza.

La inceputul anului am avut si eu ceva reticente, dar copilul face fata cu brio. Are un ritm al lui.
Si noi il luam cu noi peste tot. Inca nu am fost in strainatate, dar asta vara a rezistat eroic la 2000 km in 10 zile, tur prin moldova-transilvania, cu dormit in fiecare noapte in alta localitate si trezit la ora 7.

Prima activitate extra a avut-o la 4 ani si 9 luni,canto, pentru ca aici nu primesc copii asa mici. Si asa profesoara a fost foarte reticenta la inceput, dar l-a testat si l-a acceptat, apoi l-am meditat in timpul verii la canto si pian. La engleza a inceput anul acesta (5 ani si 9 luni) si este cel mai mic din firma. (face la o firma gen lexis).

Dupa parerea mea copilul trebuie ocupat de mic. Daca nu-l ocupi de mic nu poti sa te intrebi de ce nu vrea sa faca nimic la 10 ani...
Am mai incercat inot asta vara, dar dupa 5 sedinte nu a mai vrut sa mearga, asa ca nu am insistat.
Din cele care le face anul acesta dansul nu-i place, dar am cazut cu el la o invoiala sa mergem pana la vara ca este platit, apoi nu va mai merge.
Marele avantaj este ca toate sunt aproape astfel incat nu se pierde timp cu drumul.

Toata lumea la inceput se mira ce multe face, astfel ca-i intrase si lui incap "ca-l ducem la prea multe". Asa ca am avut o discutie cu el de genul:"Bun de la ora 12,30 pana la 15,30 faci ce doresti tu. De la 17 pana te culci la 21,30, iar freci menta (expresia l-a amuzat grozav)" Asa ca o ora pe zi nu cred ca strica daca in loc sa stai cu ochii in televizor faci ceva util si frumos pentru tine. A fost de acord cu mine. Iar acum in vacanta m-a intrebat intr-o zi... auzi, dar eu nu trebuia sa merg azi la engleza?
Nu va subestimati copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

mara (5 ani si 9 luni) are de la inceputul anul scolar urmatorul program:
7.30 trezirea
8.00-12.30 gradinita
la pranz o ia buni si sta pe afara pana la 13.30/14 (depinde de vreme).la activitatile extra o duce buni:
luni, marti, joi - 2 ore germana (fiind la gradi germana)
marti, joi - 1 ora engleza (lexis)
marti, vineri - 30 min pian (acasa, daca are chef, altfel face doar tati)
mircuri, vineri - 1 ora balet

par multe, insa marei ii plac si isi tine singura socoteala, in ce zi sintem si ce are de facut.
seara se uita cam 1 ora la desene (numai pe DVD, cu dialoguri in germana)
in weekend, program de voie, in functie de sezon mergem la piscina/ski/pationar/parc... dar sigur trebuie sa iesi undeva cu ea din casa.
in vacanta, ies din program lexis-ul si baletul. la schimb merge zilnic la inot.
a mai experimentat karate, care insa nu i-au placut si a renuntat. la fel, am incercat tenis si nu i-a placut... prin urmare a iesit din program
acasa nu facem teme sau alte chestii serioase, doar ca vb in germana si o mai apuca scrisul...

alternativa ar fi sa stea acasa, probabil la tv sau sa stea pe afara cat este ziua de lunga. parerea mea este ca trebuie sa o expun la cat mai multe chestii din care ea in cele din urma isi va alege ceva, plus ca se invata cu program si responsabilitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Sint de acord cu Sinzi_ana si cu Madadum: copiii trebuie invatati de mici sa profite de timpul liber. Cit sint mici, joaca poate inlocui cu succes totul, dar apoi, ce vor pune in locul ei? Nu mi se pare mult ca o ora la doua zile sau chiar in fiecare zi sa fie dedicata unei activitati placute, unor noi experiente in afara de joaca si de desene. Pentru noi poate fi obositor, ca trebuie sa-i ducem, sa stam pe linga ei pina termina, sa-i luam, dar pentru ei e o modalitate placuta de a se juca altfel, de a-si face noi prieteni si treptat-treptat, din tot acest program zilnic, daca nu e obligat sa faca ceva care e chiar impotriva dorintei si firii lui, va ramine cu sentimentul ca trebuie sa faca ceva placut in timpul liber. Si nu va mai putea trai altfel, va cauta tot timpul noi si noi experiente, va testa tot ce va credea de cuviinta ca ii poate infrumuseta spiritul, mintea si sufletul. Acestea sint motivele pentru care copiii mei vor face tot timpul ceva cu timpul lor liber, acest lucru fiind parte integranta si importanta din educatia lor.
Dar si exemplul nostru, al parintilor, conteaza foarte mult. Degeaba incerc eu sa-mi conving copilul sa mearga la activitati, daca eu, in timpul meu liber, nu fac decit sa ma uit la televizor sau sa stau la calculator. Desi obositi de atita alergatura, atunci cind ajungem acasa sintem tentati sa punem un film si sa stam rastigniti pe canapea, ne mobilizam si facem altceva in prezenta copiilor. Dupa ce-i culcam, sintem liberi sa facem ce vrem si cam facem , dar cit sint in preajma noastra incercam sa ne educam si pe noi si sa folosim timpul liber, si asa putin, cit se poate de placut si constructiv: lucruri noi legate de meseriile noastre, citim, invatam limbi straine, facem sport, incercam retete noi si interesante de mincare sau iesim in natura sau sa vizitam locuri noi, una din preocuparile noastre de baza... Practic sintem tot timpul ocupati cu ceva, rar ni se intimpla sa asteptam sa treaca ziua, dimpotriva ni se pare ca e prea scurta pentru cite am vrea sa facem. Si copiii s-au obisnuit sa aiba si ei programul lor pentru ca ne vad ca si noi il avem pe al nostru si li se pare normal sa fie asa.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

si aici e moda cu activitatile extrascolare,cu cit mai multe cu atit mai bine...eu din pacate nu-mi permit fiindca lucrez pina la 4.30, pe la 5 ajung sa iau micuta de la afterschool si pe la 5.20 ajungem acasa. dupa aceea ii controlez rapid lectiile (facute sau nu la afterschool) povestim ce-a mai facut in ziua respectiva, pregatim cina,incercam sa "cosmetizam" haosul din casa,mincam si iata s-a facut ora 7 cind ar fi prea tirziu sa o mai duc undeva.vara se joaca pe afara cu copiii vecinilor,merge cu bicicleta etc.in weekend merge la inot-duminica, si sper ca vara asta s-o inscriu la calarie(fiindca asta isi doreste)-simbata.ma mai consolez cu faptul ca la afterschool au tot felul de activitati,fac dansuri,putina spaniola,franceza,desen,etc.deocamdata asta e ,eu sunt multumita,ea e fericita,dar cum am mai spus ,activitatile astea extrascolare sunt foarte la moda aici si singurul motiv din care ar avea de suferit ar fi comparatia cu alti copii ai caror mame isi permit sa-i duca mult mai des.

Mergi la inceput