Lucru manual- arts & crafts 3

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crili spune:

kittygreeneyed,
la sarma cu memorie ru nu pun inchizatoare, ca aici: http://www.mariashop.ro/?p=productsMore&iProduct=748&sName= fiindca sarma are tendinta sa ramana mereu in forma initiala si arata rau cu inchizatoare. sarma e foarte tare, da, este ceea ce bunicii nostri numeau sarma oteloasa, e tratata intr-un anumit fel si are un procent de carbon mai ridicat. Se indoaie greu, dar se indoaie pana la urma. Eu fac la capat o indoitura mica, ce nu da voie margelelor sa iasa pe pe sarma.

frannces ,
am luat si iau de pe site-uri straine. Daca vei intra pe ele, ai acolo si modul in care se poate calculaa taxa. Exista un calculator automat pt asta. Dar trebuie sa stii: cu cat comanda e mai mica, cu atat taxele sunt mai mari. Apoi marfa va veni in tara printr-o firma de curierat care va face pentru voi vama, se aplca taxele vamale specifice tarilor din afara UE (daca e vorba de China si India), taxele vamale pt persoane fizice sunt considerabil mai mari decat cele pt persoane juridice. La valoarea comenzii, plus transport, se adauga TVA 19%, care trebuie si ea platita pe loc. Deci, daca faceti o comanda undeva peste 1000 euro si 25 de kg, devine mai rentabil decat sa cumparati de pe site-urile de profil din Romania. Ar mai trebui adaugat ca, din ce am vazut eu, cantitatea minima pe care numai unele site-uri accepta sa o cumparati, este de 500 de grame pentru un produs. Adica la ei nu merge cu 10, 20 de bucati. Site-urile care au preturi cu adevarat bune si care imi permit mie, ca importator, chiar sa nu fac importul mai mult ca hobby, au cantitatile minime extrem de mari pentru o persoana fizica. De ex la perle, cantitatea minima este de 100-120 de siraguri cu lungimea de 80 cm, pentru fiecare culoarea sau dimensiune in parte. Vrei 3 culori, iei 300 de siraguri. Asadar, daca era atat de simplu, toata lumea lua de acolo si importatorii nu isi mai aveau rostul, nu ar fi mai existat.

www.mariashop.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frannces spune:

crili multumesc pentru raspunsul tau detaliat. la mine situatia este un pic diferita. vreau sa imi fac firma si sa produc mult si sa vand bijuteriile. stiu ca preturile margeleleor si accesoriilor este mult mai mic in china sau alte tari, si stiu ca tb sa comanzi in cantitati mari. dar prefer sa strang bani de 2 ori pe an si sa comand de 2000 de euro decat sa din tara. nu ma intereseaza sa am multe feluri de margele pt ca eu lucrez si fimo si lut.... mai mult ma intereseaza accesoriile....
nu sunt f hotarata dar m-ar fi ajutat un site (asta daca poti face asta) fie si pe privat
multumesc inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

AN NOU FERICIT CU MULTE IMPLINIRI!

Am intrat ptr prima data aici din curiozitate si am ramas masca
Jos palaria ptr ceea ce facet, CREATII UNICAT!

Mi-ar place sa invat si eu: rabdare am, cu imaginatia stau destul de bine, o investitie in materia prima as putea face (ptr o incepatoare), dar pe langa ele am nevoie de indrumari si unelte (ptr accesorii metalice). Exista manual, brosura sau revista de specialitate cu explicatii?

Diana (ppisic) am incercat sa intru la scheme dar nu m-am descurcat; in schimb am rasfoit colectia de arta.

Ca tema ramane sa rasfoiesc linkuri-le postate.

Tuturor felicitari si spor la creatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frannces spune:

tomari un an bun si tie... fetele au dat tot felul de link-uri cu tehnici vezi la inceputul capitolului.
dar o data ce te vei apuca va merge de la sine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

crili, otilia - multumesc pentru indrumari. O sa vad cum ma descurc. Acum sunt insa in pana de inspiratie...

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Buna, fetelor.
Pentru anul acesta va urez multa inspiratie.
Aici sunt noutatile mele:

http://entertainment.webshots.com/album/556605580HYxhUf?start=48

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Apsara, vreau si eu un chocker ca astea ale tale: http://entertainment.webshots.com/photo/2180754990100012718TfrjIC sau asta: http://entertainment.webshots.com/photo/2026427120100012718dREGdH(sau e bratara?). Te rog, spune-mi ce materiale folosesti? In cat timp ai reusit sa faci asa ceva? Nu stiu daca as avea atata rabdare dar vreau sa incerc ca-mi plac mult modelele tale. Imi trebuie un chocker negru sa mearga cu corsetul la care lucrez si n-as vrea sa-l fac din material textil sau piele, ale tale sunt mai misto...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Superbe creatii ati prezentat!!!! Eu mai am si eu ceva noutati ( decand nu am mai postat a trecut ceva timp ) dar nu am mai avut timp de pozat, si oricum nici asa mult nu am mai facut...dar intr-o zi cu soare am sa fac poze ies mai faine pozele cu lumina naturala decat cu blitzul

Tomari, intructiunile mele (cam antice ) sunt pdf-uri.... trebuie sa ai adobe-reader... Daca te uiti in linkurile de la inceputul subiectului ai sa gasesti multe informatii, dar sa stii ca e simplu daca ai 'materia prima'

Frances, iti urez mult succes!!! Sper sa reusesti sa iti implinesti visul! Poate te asociezi cu Crilli, si ea lucreza super fain cu Fimo si lut

Apsara, WAW , superbe creatii!!! Felitari, sunt absolut minunate!!! Am avut si eu tentative sa ma apuc de o bratara dar este inca in faza de plan si cred ca mai stationeaza acolo tre' sa-mi vina curajul

Hihi, ce fain ca s-a redeschis discutia!!!
Pupici si multa inspiratie!

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Fetele, ajutati un om amarat. Vreau si eu sa pun o comanda pe Mariashop si nu stiu ce-mi trebuie pt a face coliere ca ale Apsarei.
Am pus in comanda margele mici de 4mm(dar cam cate pungi de 50g?), margele tubulare de 6mm, onix chips, etc. Dar pe ce le insir? Pe guta, ata cerata sau ata elastica, sau ce? Ace cu cap sau cu bucla imi trebuie ca sa insir margelele mici? Si ce conectoare?
Fetele, stiu ca am pus o groaza de intrebari dar chiar vreau sa fac o comanda dar nu stiu ce-mi trebuie sa incep.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Multumesc fetelor.
Guguluff, este un colier, are si o bratara in acelasi stil, voi pune si poze.
Genul acesta de broderie se face destul de usor insa cere ceva timp. Cel albastru l-am facut intr-o saptamana (a fost primul asa ca are imperfectiunile lui) insa n-as putea spune cate ore, pe cel alb l-am terminat intr-o zi. Evident ca inainte de a incepe broderia propriu-zisa trebuie pregatita baza. Tai materialul, ii dau forma corespunzatoare si-l cos in doua straturi. Nu e deloc complicat. Tehnica e simpla: se iau 3 margelute, se "inteapa" panza si se trece firul prin ultima margeluta, apoi se iau alte 3 margelute si etc. Se lucreaza mai usor cu un ac special pentru broderie, mai subtire decat un ac normal de cusut si evident mai elastic. De aici incolo, lucreaza imaginatia.
Ppisic, n-ai nevoie de curaj, doar de ceva timp liber, e relaxant.

Mergi la inceput