Adi & Robi

Adi & Robi | Autor: kittygreeneyed

Link direct la acest mesaj

Am si eu doi poznasi (4 si 5 ani) care se bat mereu, dar nu rezista unul fara altul. Daca il pedepsesc pe unul si il scot pe hol sa se potoleasca, celalalt tine partea: mami, lasa-l in camera ca e cuminte!

Robi (cel mai mic) - Cand o sa fiu mare, o sa fiu tata si o sa am si ochii mari, si gura mare, si capul mare, si mainile mari...

Adi (cel mai mare), la inceput de primavara: mami acuma se incaldureste! - adica incalzeste...

Dupa ce Robi a remarcat ca eu am sprancene si i-am aratat ca si el are, imi spune intr-o dimineata, cu degetelele la sprancenele lui: mami eu simt sprancenele tale!

Kitty, mamica de Adi si Robi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

kitty, sa ne mai povestesti despre robi si adi, ca tare-mi plac povestioarele despre interactiunea intre fratiori, si asa imi mai dai curaj sa-i fac si lui tudor al meu un bebe mic.

si astept cu drag...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

De fapt ma bucur ca sunt doi si se joaca impreuna - desi de cele mai multe ori se bat ca orbii . Le place sa se sacaie unul pe altul la disperare, desi cred ca cea mai disperata sunt eu cand aud o data pe minut cel putin: Mamiiii! Adi nu ma lasa in pace!.... Mamiiiiiiii! Robi mi-a stricat puzzle-ul! De ce? intreb eu. Pentru ca nu stiu sa-l fac pe al meu... raspunde Robi
Acum sunt la faza de "psihologie inversa":
mami: Robi, nu te urca pe mobila, ca se rupe si mai si cazi...
Robi: Bineeee! - si se urca pe mobila, se agata de o usa in cadere si bineinteles o rupe...bine ca nu si-a spart capul
Le place sa se prosteasca: se antreneaza unul pe altul in cantecele "transformate" - adica inlocuiesc cuvintele normale cu altele sau chiar cu cuvinte inventate de ei ... si rad, rad, rad intruna...
Robi, cel mai mic, cand ma vede nervoasa (ca la un moment dat cedez nervos cu poznele lor) vine la mine: Mami, hai sa-ti dau un pusi! Ma pupa si pleaca. Iar eu nu mai pot fi la fel de nervoasa...

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Azi, mergand spre gradinita, zice Robi: Uite, papagalele!, aratand catre niste porumbei...

Acu vreo 2 zile, Adi: Mami, ce sunt plamanii?
Mami: Cu plamanii respiri, asa cum rinichii filtreaza apa si altele fac altceva, incerc eu sa asociez notiunile.
Adi a prins ideea: ...si fundul filtreaza mancarea...

Robi, cel mic, are niste "ritualuri". Seara nu poate sa se culce fara dialogul:
Robi: Mami, cand ne trezim si cand se face dimineata?
Mami: va treziti dimineata si dimineata se face dupa ce dormiti...
Cand il "parchez" la gradinita: mami, cand vii de la lucru? - si eu trebuie sa-i spun ora exact

Cel mare -Adi- nu e asa "lipicios", dar se mai ia si el dupa cel mic si se alinta din cand in cand, ca doar tot "baiatul mamei" este...

Robi a fost un lipicios de cand a putut sa se miste. Nu exista data sa stau langa el pe pat si sa nu se urce pe mine asa cum putea: taras sau rostogolis...si avea doar cateva luni! Si asa e si acum...

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Mai nou, distractia favorita a piticilor mei sunt...integramele!
Adi, cel mare, a inceput cu niste chestii pentru copii unde trebuie sa completezi cuvinte in functie de definitie - ceva foarte simplu. Aici a mers ce-a mers, ca deja stie literele si a fost macar un bun exercitiu pentu el, dar au descoperit integramele pentru oameni mari si... durere! "Mamiiii, aici ce trebuie sa scriu? Iar eu din pat, de sub plapuma - ca am prins o viroza destul de urata - "Lasa mai Adi ca mai trebuie sa cresti..." "Nuuuu! Spune-mi ce scrie aici!" etc.
Bineinteles ca cel mic vrea si el, desi nu stie decat cateva litere, dar el e mai descurcaret: unde nu stie, improvizeaza - ba o litera pe care o stie, ba un cerculet...

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Ce-i mai trece prin minte lui Adi...
Adi: mami, sa nu te enervezi...
Mami: Iar ai facut o boacana?
Adi: ... da' sa nu ma bati...
Mami: da' ce-ai mai facut?
Adi: am rupt doi nasturi la camasa asta...
Mami: bine, mai Adi, de ce tragi de ei? Trebuia sa-mi spui sa te ajut daca nu ai reusit sa-i desfaci frumos... etc. Dar unde-s nasturii?
Adi: ...
Mami (cuprinsa de presimtiri sumbre): Adi, unde-s nasturii?
Adi(fastacit): i-am aruncat la gunoi...
Mami: CUM?! - asa ca pune-te sa cauti in gunoi nasturii, sa-i poti coase la loc...

A doua zi ii povestesc soacra-mii ce ispravi ii face nepotul. Amandoi asculta cu atentie. La sfarsit, Robi, cel mic, cu intentia de a fi dragut cu mama lui, imi zice: Mami, eu cand o sa rup nasturii, nu o sa-i arunc la gunoi...
Ce sa mai zic?! - Bine, Robi...

Gandindu-ne la meserii
Robi: mami, cine sunt eu?
Mami: tu esti Robi (desi stiam ce vrea, dar voam sa-mi explice mai bine)
Robi: nu, mami, cum imi zici altfel?
Mami: copil
Robi, deja nemultumit: nu, mami...
Tati: acum esti copil. Cand o sa fii mare o sa ai o meserie: zidar, tamplar etc... (ca astea le plac in mod deosebit la "mesterii" mei pitici)
Robi, categoric: eu o sa fiu tamplar de dinozauri.

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Draga kITTY, sa-ti traiasca feciorii! ca sunt tare amuzanti!Abia astept si eu sa mai cresca fetele mele! Deocamdata Maria are intiietate in toate fiindca are 2,3 ani si cea mica doar 2 luni!Sunt tare curioasa cum se vor intelege mai incolo.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Robi: Mamiiiii! Sterge-mi nasul, ca-mi curge degeaba!

Exemplu de perseverenta:
Dupa ce i-am explicat lui Adi de mii de ori in cei 2 ani jumate de cand e la camin ca nu-i voie sa duca jucarii la gradinita, uite ce-mi face:
MARTI
Cand merg sa-i iau de la camin, educatoarea imi preda o masinuta - "e a lui Adi, sa n-o uite cumva aici..." !?!
Adi o ascunsese de dimineata (el stie pe unde) si o dusese la gradinita... Bineinteles au urmat: cearta, explicatii, pedeapsa.

MIERCURI - toate bune si frumoase, pana JOI DIMINEATA, cand ii duc in grupa si un coleg foarte amabil: Adi uite! Ti-ai uitat ieri masinuta! Am luat-o cu mine, inapoi acasa + cearta de rigoare

JOI DUPA-MASA
Dupa ce ajungem acasa, Robi imi spune ca Adi a dus azi 3 (!?!) masinute la camin...
Il iau la rost, iar Adi zice ca nu a dus numai una, aia galbena... si a si uitat-o la camin...

VINERI DIMINEATA
Dupa ce toata ziua de ieri a fost pedepsit, inclusiv stat in genunchi sa se gandeasca la ce patesc baieteii neascultatori si mincinosi (deja eram disperata!), azi dimineata mi se pare mie ca Adi zambeste cam prea ghidus... BINEINTELES CA ASCUNSESE IAR O MASINUTA!!!! Imi venea sa

Ce bine ca maine e sambata si nu merge la camin! Dar vine iar ziua de luni si probabil o vreme va trebui sa-l controlez ca la inchisoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Inca una, de azi dimineata.
Mergand spre gradinita, zice Robi (cel mic): Mami, mi-e frig la manuta!
Mami: Baga mana in buzunar!
(pauza)
Robi(amuzat): Mami, am zis "manuta"
Mami: Da, am auzit
Robi: ce inseamna "manuta"?
Mami: O mana mai mica
Robi (incantat): Si mana mea e micuta?
Mami(deja amuzata): Da, puiule...
si in gand: Ce probleme au astia micii!

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Piticul meu mai mic, Robi, are obiceiul sa se joace de-a catelul. Si atunci nu mai auzi decat "ham-ham". Dar cum glasciorul lui e atat de dulce, ca doar e expert in a se alinta, nu te lasa inima sa nu-i dai si cate un "os"
Ieri am intrat si eu in jocul lui, asa ca mama si puiul se alintau cam in felul urmator:
Mama: Ham-ham-ham
Puiul: Ham-haaam
Mama: haam-haaam, ham
Puiul: haam, ham haam-haaam... etc
Pana cand i-am exasperat pe tata si fratiorul mai mare, care se distrau de noi.

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Intr-o seara, la culcare:
Robi: Mami, eu o sa te visez pe tine!
Mami: Bine, Robi. (Ce era sa spun?!)
Trec vreo 5 minute, Robi incepe sa planga
Mami: Ce-i, Robi?
Robi: Nu pot sa te visez!

Acelasi lucru azi dimineata. Il aud la un moment dat pe Robi plangand (era cam ora 6.15).
Mami: Ce-ai patit, Robi?
Robi (dupa ce o vreme plange fara sa spuna nimic): Nu pot sa te visez pe tine si pe tati!
Dupa ce s-a calmat si a stat vreo 2 minute linistit: Mami, te-am visat!
Mami: Daaa? Si ce faceam?
Robi: aaaa.... Te jucai cu patratelele (adica un fel de puzzle cu patratele ce trebuie puse pe niste tablite)
Tati, te-am visat si pe tine!
Tati: Si cu ce eram imbracat?
Robi: In costum!

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput