Aventuri in baie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Sau: nu poti sa i captezi atentia la ceva ( nu neaparat tv) ptr 20 min? Si n timpul asta faci dusuletul.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Gabbriela...copilul meu e tare sociabil si nu trebuie sa ii explic eu ce vor altii ca se duce si ii intreaba singur...
Adica el nu face baie la prietenii nostrii fara sa ceara voie, e tare lingusitor cand vrea ceva si face la complimente si obtine ce vrea...Le-am spus deja sa incearce sa nu ii mai permita, dar ei au spus ca nu stiu ce argumente sa aduca...ca asa dintr-o data nu mai poate sa faca baie la ei (dupa cum am spus, ei nu au copii si ii fac toate poftele lui David)....

Si eu i-am explicat lui David ca sunt oameni care nu au cele mai bune intentii si de aceea trebuie sa stea mereu langa mine in public...dar, toti copiii (chiar si mai mari) sunt tentati si uita de multe ori regulile...Asa ca nu te poti baza pe un copil de 4 ani sa se fereasca de ceva ce inca nu stie ca e un pericol real...Mai ales un adult care chiar e rau intentionat si poate pacali destul de usor un copil (chiar daca istet) intr-un moment cand e obosit, sau distrat....

Azi am incercat sa ii spun ca de acum incolo, pt ca e baiat mare, sa nu mai deschida usa cand mami e in baie (la wc, ca la dus nu inchid usa...) si mi-a raspuns ca nici nu intentioneaza sa intre peste mine in baie!!!!! Ca si cum nu era el ala care mai venea cu cate o intrebare peste noi...Pana acum nu m-a deranjat...sa vad de acum incolo...





It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

si eu procedam la fel cind fetita mea era micuta, de frica ca i se poate intimpla ceva o luam cu mine in baie(nu lasam usa deschisa), fie ca era in premergator, fie pe jos facindu-si de lucru cu ceva nou, asta pina a crescut, acum are 6 ani si de vreun an si ceva nu mai poate fi vorba de luat cu mine, sta singurica si cuminte la ea in camera cind eu fac mincare in bucatarie,curatenie, sau baie , ba mai mult stie si cei aia intimitate, ca bate la usa cind eu sau tati suntem in baie si spune "e voie"
deci parerea mea este ca trebuie sa le acordam timp copiilor nostri sa...creasca
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Sinzi,
hop si eu, cu logica mea si a lui Atomix, care face 8 ani, azi-miine, si s-a schimbat neinchipuit de mult de la 4 - 5 ani la 7 - 8 (asta ca sa vezi ca speranta exista :)
Inapoi in timp, la 4 - 5 ani, pai daca nu facea baie cu tot copilul care venea in vizita era direct o insulta! Si daca nu-l lasai sa faca baie la prieteni se bosumfla pentru trei zile! Si daca unul din noi facea baie trebuia macar sa-l lasi sa dea din miini in apa ta si sa-si pluteasca jucariile pe-acolo ca altfel n-aveai liniste toata seara!
Ajunsesem de-i citeam povestea de seara in timp ce el facea bulbuci in cada!
Stiu ca tu vrei sa stii cum sa faci sa-l opresti... Nu stiu. Stiu numai ca trece. Cred ca i se muta interesul in alt domeniu si o rareste cu baile... (Ca de trecut nu-i trece de tot :), cel putin nu pina la 8 ani!)
Zici ca de toalete nu se atinge. Zi-i ca unii oameni fac pipi in cada. (Noi i-am zis si l-a privit in ochi pe prietenul nostru bun si l-a intrebat: "Faci pipi in cada? Ca mami zice ca faci! ". Asa ca am trecut la versiunea: Unii oameni fac pipi la toaleta si pe urma intra in cada! Bleah, naspa!).
Pentru moment, intr-un fel sau altul, am progresat la faza in care nu mai face decit dus, refuza baia, pe la prieteni si pe la hoteluri, dar cred ca a ajutat mult scoala, ca insiste la disperare pe intimitate si "parti private", ca sa traduc liber!
Si, btw, eu INCA NU inchid usa la baie. Ca tin foarte mult sa-l aud. (la 4 - 5 ani il chemam eu sa stea cu mine, preferam asa decit sa-l stiu pe Habaucea de capul lui prin casa!) La dus/baie - usa mea e larg deschisa. Daca folosesc toaleta las usa crapata, pret de o palma si, cind il aud venind, ma pun pe strigat: "fac kk, nu intra, nici eu nu intru peste tineeeeee!!!!!" Cu putin noroc, se opreste la timp. In genere, apuca sa bage capul pe usa si zice "ups!", pe urma se retrage asezat in fata usii si povesteste de acolo ce are de zis, ca de asta oricum nu scap! :)
Si, da, abia de anul asta, dupa ce-am practicat: "musti, zgirii, urli si dai din picioare daca cineva incearca sa puna mina pe tine", am avut curajul sa nu il iau cu mine in cabina la wc public. Pina acum, boscorodind mereu: "nu pune mina pe nimic, nu atinge, nu misca, nu respira!", l-am asezat mereu cu spatele la mine, am mers la cabinele pt. handicapati, ca era mai mult loc, dar nu l-am lasat afara!
Nu de nebuna ce sint, dar pleca. Vedea ceva interesant si o taia, intr-o inconstienta si o lipsa de simt al pericolului care ma scoteau din minti si mi se parea mai putin periculos sa ma auda pe mine la toaleta decit sa dispara! Singurul loc unde l-am lasat singur a fost in avion... Crezi ca nu mi l-a adus stewardesa ca tinea sa vada cabina pilotilor!? Asa ca, la tura urmatoare, ne-am ingramadit in cabina de toaleta si stii cam cit loc e acolo!
Una peste alta, e muult mai intelegator si receptiv acum la rugamintile mele de a-mi respecta intimitatea! (Mai ales de cind are game boy am toata intimitatea din lume, vorbesc singura ca el se intretine cu pokemonii aia ai lui!)
Cu drag,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Eu am evitat intodeauna sa lipsesc de acasa atat incat sa ma apuce mersul la toaleta in locuri publice. Am oroare de baile publice. Asa ca am un obicei peste care nu sar niciodata - inainte de a pleca undeva, facem pishu.
Daca se mai intampla totusi sa ma apuce cand sunt la hypermarket, iau fata cu mine. Problema nu e ca sta cu mine inauntru, cu fata sau cu spatele (na, e fata), dar nu stiu cum sa imi ridic pantalonii mai repede, de groaza sa nu puna mana pe peretii toaletei, pe clanta, pe usa. Ma rog, poate si aici sunt subiectiva, e posibil ca baile din US sa fie mai curate.
Cat despre baile altora, nici astea nu imi plac. Inspectez bine de tot prosoapele, sau ma sterg cu hartie dupa ce ma sterg pe maini.
Nu as fi de acord cu facutul baii in casele altora, cand e vorba de vizite scurte. Si respectivii ce fac? Scot prosop? Scot foehn-ul sa il usuce? Nu stiu insa ce argument logic ii poti da, daca tot tu ii oferi situatii in care argumentul precedent pica... Probabil ca eu i-as fi interzis de la bun inceput, cu sau fara argument, si basta.
Pana una alta, daca alta solutie pentru timpul zilei nu ai (nu DVD nu merge, cu nu mai stiu ce nu merge...), eu, in locul tau, pur si simplu, oricat de obosita, as mai lungi seara cu 15 minute, dupa ce doarme el, si as face baie linistita!
Si o intrebare mai putin discreta - daca atunci cand faci baie lasi usa deschisa pentru a-l auzi, banuiesc ca nu faci acelasi lucru cand folosesti toaleta? (Sa nu te super ca intreb asa ceva, dar chiar sunt curioasa).
Si o lamurire: eu nu am o problema cu vazutul zonelor intime de catre copilul meu, si chiar nu ma feresc de ea (nu stiu daca as fi procedat la fel daca era baiat, dar e posibil ca da), am insa o problema cu toaletele publice si cu marea majoritate a bailor altora (exceptie face baia maica-mii, desigur) Pupic!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Offf...erau pt mine vremuri cand nici nu mai stiam cum arata camera de baie...zilnic cu un bb la san,fara ajutor,nu vedeam nici soarele si baia era ceva de lux....pt cine nu stie am azi doi baieti de 5 ani,gemeni si la inceput nu a fost chiar simplu...dar nici imposibil...
Cand au inceput sa inteleaga,nu m-am ferit de ei,dar nici nu am facut parada prin casa goala sau in dus...nu era zi in care sa nu intru in dus si sa nu isi aminteasca amandoi ca vor sa imi dea un pupic...nu i-am gonit niciodata,dar imi ascundeam putin .......mda.......si le dadeam pupicul mult dorit...ochii lor nu erau niciodata la mine ci la ..mda......apoi cam la 4 ani,cand ei mergeau in baie pt toaleta,le inchideam usa si daca vroiam ceva,bateam la usa si intrebam daca e voie...le-a placut jocul si le-am explicat ca baia e un loc privat pt fiecare,ca nu e o rusine sa fim goi dar avem dreptul la privat si daca nu vrem sa ne vada cineva,avem acest drept...azi oricat de multe pupicuri vor,nu mai intra in baie daca nu bat la usa si daca nu le permit sa o faca...de fapt...nu mai am bebei...am barbatei si nici macar nu mai vin sa imi dea pupic...asteapta sa termin sa mi-l dea......
Succes...si scuze dar nu am citit tot ce s-a scris!


Happy 2 be back! POZE IN ALBUM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Sinzi, problema este si la tine. Ti-e atat de teama ca va pati ceva ca il lasi sa intre peste tine. S-a intamplat sa cada, era mic, asta e. Cred ca fiecare am cazut din pat ca bebelusi.

Eu zic sa ii explici ca ai incredere in el sa fie cuminte cat esti la baie si ca el nu are voie cat esti tu acolo punct. Da-i ceva concret de facut langa usa baii, gen coloreaza partea asta de desen, etc.

Cat despre baile in cazile altora: in primul rand nu ne permitem cu altii asa cum nu dormiti la ei in pat daca vi se face somn si in al doilea rand ii poti spune ca unii oameni pot avea microbi care nu se dezinfecteaza cu sapun.

Trebuie sa recunosc ca ideea de a face baie copilul unor oaspeti e amuzanta, dar trebuie sa opresti acest obicei.

Despre mersul in doi la baie la gradinita ii poti explica cum ca e voie numai pana merg la scoala in clasa 1 si sper ca merg numai baieti cu baieti si fete cu fete.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

sinzi-ana,eu nu pot sa iti dau nici un sfat cum sa-l dezveti sa faca baie la alti acasa,dar as vrea sa iti spun ca sant putin in situatia ta in sensul ca atunci cand fac baie las usa deschisa si in plus il strig eu de cateva ori sa vina ca sa-l vad,daca nu vine ies din dus si o iau prin casa sa vad unde este*uite aci nebuna)
acum si el va avea 4 ani in iulie,el este cuminte,nu vine dupa mine daca eu nu il strig ,cand ma duc la dus ii spun unde ma duc si ii pun un film sau ceva desene ce stiu ca ii place.La wc nu vine cu mine pt ca nici lui nu-i place daca nu este singur in baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rose spune:

Scuze, dar nu am avut rabdare sa citesc tot, insa atat eu cat si sotul meu nu ne-am ferit si nici in prezent nu ne ferim la baie sau in alte ocazii (cand ne dezbracam, etc) fata de fetita noastra care are acum 3 ani si jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

care este virsta de la care nu mai mergem goi in fata copiilor? Ca banuiesc ca fiecare s-a gindit la o virsta limita pina la care copiii beneficiaza de spectacolul nudului parintesc, nu?
Chiar daca parintii nu incep sa se ascunda de copii, va garantez ca vine virsta la care copiii vor fi scirbiti sa-si vada parintii goi.
Mai am o neintelegere. De ce numai copiii nostri
ne pot vedea goi? Daca sor'mea are un copil, ala nu poate sa ma vada goala? Ca sintem tot in familie? Sau eu de ce nu pot sa-i vad pe parintii mei goi?
Daca strainii nu isi arata goliciunea in fata copilului meu, ce anume beneficiu are copilul daca ne vede pe noi goi, parintii? Sau poate se considera ca daca imi acopar partile intime il traumatizez pe viata si ramine cu ideea ca parintii lui nu i-au aratat chiar tot.
De unde stiti ca copilul de 3 ani face delimitarea perfecta intre ceea ce e OK sa vada sau sa arate NUMAI la mama si tata si nu strainilor. Poate si cind merge in vizita la altii incepe sa se dezbrace, sau poate cind se dezbraca unchiul in fata lui i se pare OK.

Mergi la inceput