Aventuri in baie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Subiectul cu dezbracatul in fata copilului e mereu unul controversat. Personal sunt de parere ca dupa varsta de 3 ani nu ar mai trebui sa mai lasam copiii sa ne vada dezbracati, mai ales pe parintele de sex opus.
Noi avem insa o problema cu vestiarele la inot. Daca merg eu cu el tb sa intru la femei si sunt unele care umbla goale pusca pe acolo. Nu inteleg ce e asa greu sa te feresti putin. Daca vine taica-su, intra la vestiar la barbati si cica si aia umbla goi pusca. Ma rog, nu am cum rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

sa sti ca si eu mi-am pus intrebarea asta: ce faci daca ai baiat la cursuri de inot. Asta fiindca era o mamica cu 2 copii, o fetita de vreo 3 ani si un baiat caruia nu-i stiu virsta, dar arata mare, domnule, mare. Mai mare de 5 ani cit scria pe vestiar ca e limita ca sa-l bagi la femei.
Si era extrem de neplacut. Baiatul respectiv se uita ztinta la toate fetele si femeile care nu aveau unde sa se schimbe in alta pare.
Cred ca de la 5 ani in sus se considera normal sa-l trimiti singur la vestiarul de barbati. Daca e chiar atit de mic si iti e teama ca se pierde in vestiarul barbatilor, schimba-l in masina.

Daca e de 3 ani nu-i o problema, dar de la 4 ani in sus, mai ales daca e mai mare ca fizic si mai curios din fire, e can nashpa.
Si nu poti sa pretinzi femeilor din vestiarul de femei sa se ascunda. La fel cind ai fetita mica si o duce tata la inot. La femei nu se poate schimba, la barbati banuiesc ca nu ti-ar conveni tie, asa ca ii pui un halat gros pe ea si o bagi in masina si astepti nerabdatoare sa mai creasca un pic sa se duca singura in vestiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Da, si fi-miu arata mai mare. A implinit 5 ani in Feb. Am inceput sa il oblig pe barbata-miu sa vina la inot cu noi din pricina asta, alta solutie nu vad. Mi-e greu, ca barbatu' face mofturi cateodata, nu pot draga sa vin azi ca sunt ocupat la munca etc.
Nu pot sa il scot ud pe cap si sa il duc in masina sub nici o forma, mai ales iarna, pentru ca parcarea e departe la una dintre lectii. Nu am curaj sa il las sa mearga singur la barbati la 5-6 ani. Daca e vreun nebun pedofil pe acolo? Nici sa renunt la lectii din cauza asta nu vreau, nu cred ca ar trebui sa fim fortzatzi sa renuntam din aceste cauze. Eu chiar le-as cere sa se ascunda, chiar nu vad de ce e necesar sa traversezi tot vestiarul in fundul gol, mie mi-e jena si de femei. Si nici nu cred ca sunt incantata ca aia la barbati umbla chiar asa fara rusine cand sunt si copii in jur. Daca ai ceva bun simt, te mai ascunzi, eu asa cred. La una dintre lectii sunt separeuri cu perdeluta, te schimbi acolo, chiar nu e necesar sa umbli de-a lungul si de-a latul asa... Ma rog... Cred ca ar trebui facute niste vestiare "family", sa intri doar cu copiii acolo si sa aiba tot ce trebuie. Unele facilitati au asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu il schimb la baie,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Pot sa anunt cu mandrie, ca azi David m-a rugat sa ii inchid usa la toaleta ca are nevoie de "privacy"!!!!

Cat despre inot, noi avem un prosop mare si larg, si in vestiarul comun (de copii) il pun pe el si il schimb...)
Dar piscina la care mergem noi este separata de cea pt adulti si vestiarele sunt doar pt copii



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Aici la bazinul de inot exista vestiar pt dame, vestiar pt barbati si vestiar pt familie. Adica intra tot familionul acolo si fiecare stie ca sun copii mici deci se feresc plus ca exista niste cubicle unde intri si te schimbi.

Sa va spun cum e la noi. Cosmin are 5,7 ani si pe la 3 ani l-a apucat curiozitatea in asa hal ca ma urmarea prin casa cand ma schimb, incepusem sa ma simt hartuita. Ma ascundeam pe unde puteam insa cand prindea ocazia se holba ca la masini straine. Pana cand am obosit si nu m-am mai ferit deloc. Eram la baie si venea ignoram privirile curioase. Va dati seama cum ma simteam dar am zis ca trebuie sa se potoleasca. Si s-a potolit. Acum de vreun an nu intra peste mine la baie dar nu pt ca e rusine sau mai stiu eu ce ci pentru ca a inteles ca daca vreau sa fac pipi sau altceva am nevoie de privacy. Mai apare din cand in cand daca sunt in cada dar nici eu nu ma feresc nici el nu se uita decat in ochii mei pentru ca deja imi ignora sexualitatea. Poate gresesc insa chiar il vad total dezinteresat de partile sexuale. Iar apropos de ce se vorbea mai la inceput sa stiti ca am momente cand imi pun costumul de baie sau imi pastrez chilotii pe mine si intru cu el in cada si ne "batem" cu pistoalele cu apa. Rar insa o facem. M-a intrebat o data de ce imi pastrez chilotii si i-am explicat ca el e baietel si eu fetita si ma simt mai bine daca nu-mi expun partile intime si a inteles.

Luna 24 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Mie mi-a povestit o prietena care a fost acum cativa ani cu echipa de volei intr-un turneu parca in Germania ca acolo faceau dus si fetele si baietii in acelasi loc. Ca fetele din grup se mirau de ce se duc baietii lor de 10 ori la dus... Asa o fi? Ei erau la liceu atunci,la cativa ani dupa revolutie si mie mi s-a parut tare ciudat.
In schimb, cum la mine in familie nu prea era obiceiul de a-ti arata afectiunea prin atingeri, cand am facut prima si singura data dus cu o matusa de a mea, prin clasele 5-8 parca, mi s-a parut cea mai mare dovada de dragoste, faptul ca m-a lasat sa o vad dezbracata si ca totul i se parea firesc.
Si stiu ca japonezii au obiceiul de a face baie impreuna, cel putin tatii cu baietii, ca la ei baia e un ritual cu semnificatii mai profunde. Deocamdata si eu fac baie cu fiica-mea de 2 ani si 10 luni, dar urmeaza baietelul si ... am sa dau "cautare" sa va citesc din nou

Mergi la inceput