Aventuri in baie

Aventuri in baie | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Incep prin a va intreba...voi ce faceti cand sunteti singure cu copilasii (mai marisori) si intrati in baie????
Eu in primul rand nu pot sa fac baie cand doarme David, pt ca seara am asa multe de facut incat sunt prea obosita cand termin sa mai intru in baie...asa ca fac inainte sa il pun in pat...
Ca sa il aud, las usa larg deschisa la baie, nu trag perdeaua si el ma viziteaza frecvent
Imi e teama sa inchid usa, pt ca David deschide usa de la intrare daca ciocane cineva, are tot felul de idei originale si vreau sa il stiu in siguranta...

Acum inafara de faptul ca are 4 ani si ma tot intreaba ce e aia si ce e aia...a mai aparut o pb...(venita din faptul ca adora apa)...

Cand mergem pe undeva in vizita prima camera pe care o inspecteaza este baia...si daca ii place, se dezbraca sa faca baie!!!!!
Si prietenii nostrii (care nu au copii dar il adora pe David si ii fac toate poftele) ii pun bule in cada, ii aduc jucarii si nu li se pare nimic ciudat ca al nostru copil e fan cazile altora!!!!!
Dar mai nou...baile in care vrea sa faca baie s-au inmultit si daca nu sunt pe faza sa ii tin hainele pe el ne trezim cu el facand baie la gazde....

Mi-am tot batut gura sa ii explic, ca a baia este locul intim al unei singure persoane, si ca nu e ok sa facem baie in casele altora...
Dar imi raspunde ca eu il iau cu mine in baie, sau in wc (cand merg in mall, sau in parc si trebuie sa merg la toaleta, il iau cu mine pt ca imi e teama sa il las la usa toaletei singur...) si ca pe el nu il deranjeaza...de ce i-ar deranja pe altii...sau ca daca mergem in "casa noua" (in 4 ani de cand se stie, am schimbat 4 case, mergem f des in excursii si stam la hotel, sau la bunici in Ro...sau la rude... unde stam mai mult de o zi si facem baie...) si nu renunta la ideea lui ca e ok sa folosesti cazile altora!!!!!

Cum sa il dezvatz???? Bine ca nu au cazi si la gradi...ca cred ca s-ar spala in fiecare zi!!!!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu nu iau niciodata pe Bogdan in baie cu mine. Il las in camera lui, sau pe unde se joaca. Nu face probleme. Cateodata vine in dormitor (baia e atasata la dormitor) si ma asteapta cumintel pe pat. La WC-urile publice intru cu el si il pun sa stea cu spatele la mine. Eu sunt mai categorica uneori. I-as zice ca nu e voie si basta! Daca plange il numar: 1, 2, 3 taci Dar deh, stilul tau cred ca e diferit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu zic sa incepi prin a pune un lacat sus pe usa unde nu ajunge si sa-i explici neaparat ca usile nu se deschid decit de adulti. S-ar putea sa fie timpul sa il inveti si lectia aia cu strainii care il pot lua...sa stea la distanta de o mina de el, unde sa se duca daca se pierde...etc.
Si Marcu era mare fan al imbaiatuui "in piscina" cum zicea el, dar numai baia personala.
Cred ca trebuie doar sa ii explici ca alte bai pot avea microbi si ce fac microbii, etc.
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

si eu spun ca si Andrada.. prima daca o iala pe usa undeva mai sus sa nu ajunga el.
dupaia il pui sa se joace undeva si ii spui ca in 1o min iesi de la dus, inchizi usa si gata.
Eu asa procedez si Julian se joaca linistit V-smaile de cate ori eu sunt la dus... traiasca cine a inventat V-smaile


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu nu pot sa il inchid usa cand fac dus...pt ca am avut o experienta neplacuta cand era mai mic...eram in baie si el a cazut din pat (eu credeam ca doarme) si nu l-am auzit, l-am gasit vanat si deja vomase de la atata plans...iar eu in baie nu am auzit nimic...
Apoi mereu se gaseste sa intrebe ceva cand sunt in baie...si mie nu imi plac dusurile de 5 minute...macar 15 tot stau...

Cat despre usa de la intrare...hm...de asta s-au inventat scaunelele...si se descurca cu majoritatea sist de inchidere...Nu deschide usa mereu si la toata lumea...de obicei intreaba cine este si ii deschide sotului si prietenilor nostrii...(dar asta nu ma incalzeste ca ma trezesc cu ei in casa, sau ca se si poate sa uite sa intrebe)...

Andrada, nu asta era subiectul, dar sa stii ca nu stiu de ce (poate inca e prea mic) nu are frica ca se pierde...stie deja nr noastre de telefon, dar ii place sa se ascunda, si nu intelege ca e periculos...chiar la asta lucrez cu el de vreo 2 luni si tot se mai ascunde de noi in magazine, sau in parc...(am incercat chiar sa ma ascund eu de el sa vad cum reactioneaza, si nu se panicheaza...)...

Cat despre microbi... David a ajuns la concluzia singurel, desi de wc nu se apropie, de cazi imi spune ca daca pui sapun si apa fierbinte inlaturi microbii...
Si acasa, inainte sa faca dus, spala singur cada...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ah si la wc-urile publice (bine ca vb in ro si astia nu inteleg) il apuca intrebarile existentiale : da de ce ai tu pasarica? da pot sa o vad? da de ce esti fetita??? da ana ce are???
desi stie deja raspunsurile...probabil ca vrea sa fie sigur...sa nu se fi schimbat ceva intre timp...
si eu il intorc cu spatele sau intru in toalete cu chiuveta si ii dau drumu sa se joace in apa...dar tot il mai apuca curiozitatea...
Uneori se mai uita sa vada pe sub usa, sa vada cine e vecinul din "cabina de langa"....

Ii e greu sa inteleaga ca e ceva intim si trebuie sa stea departe si nu isi poate infrana curiozitatea...
Nu vreau nici sa il las fara explicatii...si nici sa nu aiba o limita in ceea ce priveste intimitatea celor din jur...
Plus, ca, asa cum am spus...prietenii nostrii il lasa sa faca baie la ei si s-a invatat deja, la hoteluri unde mergem ii face baie (normal), la gradi sunt 2 wc-uri intr-o camaruta si ii mai apuca pisu pe mia multi copiii deodata...deci nu au intimitate acolo...Eu il bag cu mine...de unde sa invete ca in cada si la wc trebuie sa fii singur??????



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu raman la parerea ca este destul de mare acum ca sa poti intra singura in baie. Mai demult era mai mic, cand a cazut si a plans, acum cred ca e OK. Ia incearca totusi, poate merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

si eu am aceeas parere ca e destul de mare si ca poti sa faci o incercare, ok nu inchide usa, dar trage perdeaua si ii spui ca nu are ce cauta acolo si gata.
Sinzi David are 4 ani, la 4 ani daca ii spui nu la ceva oricat de curios ar fi eu cred ca ar trebui sa stea 10 min singur si fara sa iti invadeze baia...
Daca nu il inveti acuma la 4 ani de lucrurile astea cand vrei sa il inveti la 6 - 7 ani... trebuie sa fi ferma in ale bai si folosirea wc si locurile private ale corpului omenesc.. ma rog asta e pararea mea.

la wc publice j sta si in fata la usa mea sa ii vad papuci, daca nu ii vad papuci stie ca nu are voie sa miste din fata usi - daca ii vad papuci pana imi termin treaba capata o recompensa.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Piele este prima "poarta" de intrare pt microbi... cu cat este mai "surluita" cu atat devine mai fragila/vulnerabila, isi pierde PH natural si poate fii atacata cu usurinta.
Iar despre intimitatea la baie... eu inca nu pot sa ma "laud" ca am reusit s-o am complet. Dar ma spal seara si dimineata cand este sotul acasa. Cand merg la WC (acasa - ca in centre comerciale eu nu ma duc decat daca am o urgenta de gradul 0, si atunci bb ramane cu tati) las usa deschisa si daca nu are ceva interesant de facut prin casa, micutza ma urmareste ca un catzelush. Ii spun ca asta este ceva intim si o rog frumos sa ma lase singura... ceea ce si face. Si pe ea am invatat-o sa stea singura pe olita (o asez frumos, imi cere jucarii pe care i le pun pe un scaunel cu picioare scurte in fata ei si... atat de mult ii place ca poate sa stea acolo pana isi aminteste ca ar vrea sa-i schimb jucariile :-)). Intre timp eu dau cu aspiratorul si fac alte treburi rapide prin casa.
Noi avem un Atlas al Corpului Uman (DK) si ii place f mult (poze mari, colorate). I-am explicat partile corpului, cum functioneaza acesta (o fascineaza ideea cu mancarea care din farfurie ajunge in olita... dupa ce trece prin corpul nostru). Nu a pus f multe intrebari inca ref la faptul ca EA este dierita de EL. M-a rugt sa-i desenez chiar,. I-am desenat imbracati bineinteles (fusta pt EA si pantaloni pt EL) si dupa ce i-am terminat ea a adagat detaliile: un cerc ei si un cerc lui in zona pelvina... le-a pus "pasaricile" ca eu le "uitasem". M-am abtinut sa rad - am zambit si i-am spus "Da - mami - ai dreptate."
Desi s-a intarcat singura la 13 luni - vara trecuta a vazut in parc o mamaica alaptand o fetita de aprox 18 luni si de atunci, cand i se pune pata, vine si trage de tricou, isi baga capul in decolteu, si tzocaie din buze de cateva ori apoi rade si fuge. Imi spune ca i-a fost sete, a baut lapte si acum poate sa se joace. La inceput i-am spus nu - ca-i copil mare, etc.. Dar pt ca efectiv nu am avut cu cine discuta (ea tragea de tricou, eu incercam sa ma acopar) am lasat lucrurile sa mearga pe cursul lor... in ideea ca va dsiparea usor-usor acest obicei. In ultimul timp a uitat de acest tzocait asa ca respir usurata.

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Lorelaim, cand sotul meu e acasa nu am pb din astea...dar se intampla sa fie plecat pt o sapt sau 2, si atunci ma lovesc de ele...
David stie f bine corpul uman, avem manechine (de jucarie) pe care le dezbraci de haine, de piele si apoi de organe si a fost interesat de functiile organelor si denumiri...
La gradi dupa cum am spus au bai comune...si el ma intreaba de multe ori : "dar de ce la gradinita avem voie sa stam 2 in baie????"

Gabb si Ruxi, copilul meu e un copil care are foarte bine determinate niste principii...Are foarte multe argumente si eu nu vreau (asa ii formez eu educatia) sa le combat cu ceva ilogic fara explicatie...(cum ar fi NU e voie pt ca asa spun eu!!!)
Si dupa cum am descris, el are argumente (logice dupa parerea mea, bazate pe experienta lui de viata de pana acum) ca sa isi justifice comportamnetul!!!!
Eu caut, de asta am si postat, argumente logice pt el ca sa inteleaga de ce nu e ok sa folosim cazile altora...(ca de wc, dupa cum am spus nu se atinge, nu e vorba de igiena ci de intimitate...)
Nu pot sa spun ca sunt microbi, pt ca stie ce sunt aia si cum se combat, dupa cum am spus, el singur isi "dezinfecteaza" cada acasa inainte sa faca baie...Stie ca cu sapun (antibacterial) si cu apa fierbinte cada devine curata...

Usa la baie, sincera sa fiu o las deschisa nu numai din cauza lui David, dar si din cauza mea...pt ca vreau sa fiu cu urechile ciulite la ce se intampla in casa...Iar David e un copil care interactioneaza f mult si mereu are intrebari, sau ceva de demonstrat de aratat si nu il opreste o perdea de baie...Iar el nu vine cu scopul sa se uite la mine (desi uneori mai pune o intrebare referitoare la corpul meu sau al lui) ci sa ma intrbe, sa imi arate sau sa imi explice vreo descoperire recenta...(cand e tati acasa, nu ma baga in seama in momente intime!!!!!!)

Deci intrebarea mea este: cum sa ii schimb conceptul ca baile nu sunt bun comun decat in locurile publice??? Cand intelege (logic) nevoia de intimitate, si cum sa ii explic????
Adica cum sa il ajut sa faca diferenta intre baia de acasa, baia de hotel sau de la bunici (cand suntem in vacante) si baia celor pe care ii vizitam (pe care ii flateaza f de la obraz: "ce baie frumoasa ai...hm...dar ce cada draguta!!!! faci baie si cu bule??? de care??? pot sa dau drumul la apa sa vad si eu???? pot sa bag un picior????" iar gazdele sunt flatate si il lasa de multe ori... Spun ca eu sunt exagerata...sa las copilul daca vrea!!!!
(aici nu sunt cazi, ci dusuri...nu face baie in sensul ca sta in cada plina cu apa...ci dus din picioare...)

Ca sa adaug, noi mergem f des la piscina (pe care el o vede tot cam ca o cada dar mai spatioasa) si desi face diferenta in cele doua, ne argumenteaza ca e ok sa foloseasca cada cuiva cu care face si baie in piscina....



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Pt mine un argument rational si logic ca sa nu stau toata ziua in apa (sa fac baie de n ori pe zii) este: "Piele este prima "poarta" de intrare pt microbi... cu cat este mai "surluita" cu atat devine mai fragila/vulnerabila, isi pierde PH natural si poate fii atacata cu usurinta." Ciupercile sunt printre primii si cei mai greu de inlaturat paraziti care-si fac cuib in pielea "mult prea" curata si prolifereaza cu spor in mediu umed.
Iar dorinta de intimitate mie mi se pare ceva absolut normala si cred ca orice copilas, daca i se explica, va intzelege.
Pt a-i ocupa timpul intr-un mod interesant poti incerca cu jucarii de la Vtech (parca ei au facut si V-smile).
Exista si yale cu cheie - incui, iei cheia si pui intr-un loc de tine stiut.

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput