Aventuri in baie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Poate merge sa ii "instruiesti" pe cei la care mergeti in vizite, sa ii spuna ei lui David ca aceea este cada lor, asa cum el are cada lui, si ca fiecare sa isi foloseasca ce ii apartine, cand este vorba de cazi.
Cat despre cele 15 minute in care tu esti la dus si nu vrei sa ratezi intrebarile lui David, poti sa ii exersezi memoria in acest interval de timp, adica sa organizezi un concurs in care el trebuie sa tina minte intrebarile si sa ti le adreseze dupa.
Ii poti explica faptul ca fiecare om are nevoie de un spatiu si un timp intime, ca si el va simti aceasta nevoie... Adica va face baie singur, va vrea sa nu fie deranjat in baie cand va avea una sau alta de facut...
Eu personal nu-l las pe Stefan sa dea iama peste mine in baie cand sunt ... nu sunb dus... Iar baie sau dus fac dupa ce il duc pe el la culcare. NU mi s-a intamplat decat foarte rar sa ma strige (si atunci am iesit cu tot cu apa...). Iar argumentul cu cazutul din pat cand era mic... asta nu se mai poate intampla acum, nu? Si daca pui problema asa, i se poate intampla ceva si cand esti sa gatesti, nu?
Cat despre incuietoarele pe care le puteti folosi, nu contest faptul ca David este un baiat istet, insa o cheie bine ascunsa poate da de furca si adultilor extrem de destepti .
Sa ne spui la ce concluzie ai ajuns tu, este normal sa gandim fiecare parinte in stilul lui, cand este vorba despre educatie :).
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

Eu am inca bebe mic si nu am avut probleme de genul asta, e bine de stiut ce ma poate astepta :))). Si eu cand ma duc la o toaleta in incita unui mall il iau cu mine, nu am unde sa il las, no toate avem norocul de a avea taticul aproape. Fetele care au sotul plecat pentru anumite perioade de timp sunt probabil mai indulgente, lasa copii sa faca cam ce vor ei, explicandu-le in acelasi timp ce e bine si ce e rau. Eu am sotul plecat mai mereu, sunt casatorita de 3 ani dar nu cred ca avem un an impreuna, ma refer petrecut zi de zi. Cand isi baga coada cineva si te casatoresti cu un Navy guy chiar nu stii ce te astepata si cat d egreu poate fi.
Sanzi daca vii la mine in vizita eu il las sa faca baie la mine sa stii, o sa ii dezinfectez cada bine si o sa ii dau si un bebe cu el ca sa aibe cu cine se juca . Nu te speria, te cred ca iti e greu acuma, cand ii tot vine de baie macar incearca sa ai clorox wipes dupa tine, dezinfecteaza putin si lasa-l. O sa vina si timpul in care nu va mai face asa ceva. Rabdare maxima si ai sa vezi ca toate sunt trecatoare. peste cativa ani ai sa razi cand o sa iti aduci aminte, cum am ras si eu ceea ce face piscotul tau. M-a amuzat teribil si macar fii fericita ai un copil istetz si nu in ultimul rand extrem de curat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Sanzi, eu sunt off topic si n-am sfaturi caci inca nu sunt mamica, dar voiam sa-ti spun ca David al tau e o comoara, i-am vazut pozele si i-am citit "perlele" si sunt convinsa ca e un baietel atat de plin de viata si de inteligent si frumos, incat zau ca l-as lasa la mine acasa in cada o zi intreaga...

Ba uite totusi un sfat: Cand esti singura si vrei sa te imbaiezi, nu merge sa-i pui un filmulet pe DVD si in felul asta sa aiba si el ce face 30'?


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Lorelaim ce inseamna "suruita"???? Sa stii ca nici eu nici David nu avem pb cu pielea...David nu a avut nici iritatii de la pampers ca bebelus...

Nicoleta, nu e numai cazutul din pat...si orice se poate intampla...Adica cand sunt singura in casa (poate si pt ca nu avem inca un an de cand stam in casa asta) si daca inchid usa de la baie si nu mai aud nimic ce se intampla in casa, mi se face....frica (deci asta e problema mea)...si noaptea cand dormim (cand suntem singuri) las toate usile deschise si lumina pe hol aprinsa...
Deci usa nu o inchid din cauza mea...ca imi e teama ca nu aud absolut nimic din ceea ce se intampla in casa...iar David o vede probabil ca pe o invitatie. Si apoi el nu realizeaza ca eu sunt intr-un moment "intim"...

Am vorbit cu prietenii nostrii sa nu il mai lase in cada lor...sper sa tina...(david are argumente foarte convingatoare si nu se da inapoi sa isi ia tot timpul din lume sa convinga pe cineva ca el are dreptate)...
Desi dupa cum am spus...cada lui nu e neaparat cada de acasa...e si o cada de la hotel, si o cada de la rude si bunici pe unde mergem in vizita...
Deci nu i se pare anormal sa faci baie in cada altuia...


Si cum ii explic ca acasa am nevoie sa ma lase singura in baie, dar in parc il tarasc eu cu mine in wc...

Am incercat cum spune Gabb sa il las la usa si sa ii vad picioarele, dar uneori in parc nu e nimeni in wc, si ma gandesc ca pana deschid usa si imi trag pantalonii poate sa fuga oricine cu el...(mai ales ca David se mai converseaza cu strainii)
Cu cat povestesc mai mult cu atat imi dau seama ca de fapt pb e mai mult la mine



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Miss Parker, multumim!!!! Sa stii ca uneori imi vine sa ma refugiez undeva sa ma bucur de putin liniste...ca toata ziua ar vorbi si ar argumenta cu mine!!!!!
Am incercat si cu dvd-ul...dar trebuie sa ii pun de fiecare data ceva nou sa "uite" ca mai are ceva de spus si sa vina sa ma caute...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sinzi, trebuie sa ii explici ca la unii este voie, iar la altii nu. Ma refer la facutul baie... :). Ca doar nu ne comportam cu totii la fel in toate situatiile asemanatoare, nu?
Si Stefan are o hachita cu facutul baii, daca isi aduce aminte ca trebuie sa faca baie, nu conteaza ca avem musafiri sau avem altele de facut intai, el se dezbraca sa faca baie!
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

ai un copil nemaipomenit, sa va traiasca. te da gata cu logica lui, chiar ca nu prea gasesti cum sa-i argumentezi

quote:
Si cum ii explic ca acasa am nevoie sa ma lase singura in baie, dar in parc il tarasc eu cu mine in wc...
dar nu intelege ca in parc il iei pt ca e o situatie speciala si ti-e frica, dar ca asta nu inseamna ca e ok?ca de fapt ai prefera sa ai mai multa intimitate? nu stiu ce sfat sa-ti dau, ai mei, de pe la 3 ani, au prins din zbor ideea cu intimitatea la wc, n-a fost nevoie de cine stie ce explicatii. au vazut ca noi intram singuri si inchidem usa si asa li s-a parut normal sa procedeze si ei

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Sanzi, te citesc si ma identific mult in "aptitudinile" de copil ale lui David.
Si eu detin un asa vorbaret si decurcaret, si eu am avut de luptat cu faptul ca Adi vroia sa imi tot povesteasca/arate tot felul cand eram in baie. Noi l-am lasat pana pe la 3 ani jumate sa ne vada (exersam de zor cum arata asta, ca sa scapam de olita). Si nu inchideam usa cand el vroia sa vada ce facem acolo...
Pe la 4 ani cand dejaut pe wc imi spunea sa-i las usa deschisa. Dupa un timp, foarte "usor" i-am explicat ca oamenii stau singuri in baie, si nici n-a simtit cand am inceput sa-i inchid usa cat staea pe wc.
Despre mine, eu l-am obisnuit tot asa usor si incet ca "mami se duce la baie si el poate sa-mi faca o surpriza cand ies eu". Si a mers.
La inceput, venea si deschidea usa (noi n-avem nici perdea ca nu suport sa o curat cand se murdareste) si ii spuneam sa ma mai lase un pic. am incercat sa nu fac "caz" de faptul ca intra peste mine, ca el oricum nu o facea cu intentia aia, doar vroia sa-mi arate ceva.
Totul trebuie facut in timp si poti sa mai faci si exceptii (noi am invata ce e aia o exceptie de mic si o folosim cand mami e prea obosita sau nu e timp sa stam in baie, etc).
Si la faza cu "cada altuia", eu sunt de parere ca oricum nu e asa de ingroiztor sa faci baie in alta cada (adica la cinea, la hotel, etc) pt ca eu zic ca David are dreptate...daca o cureti de microbi...
Ok, eu inteleg reactia ta, dar poti sa-i explici ca e mai placut sa faca baie in cada LUI (unde are tot ce vrea si poate face oricand) decat sa faca la cineva unde nu are tot confortul. Iar, in cazul celor de hotel, ii poti spune ca cat stati voi acolo, aia e cada voastra si poate sa o "personalizeze" cum vrea, ceea ce la altcineva nu poate, ca acei oameni vor s-o tina cum le place lor.
Ma rog, ideea de baza ar fi sa-i explici ca la el acasa/in cada lui poate face ce vrea si e mai placut s-o foloseasca pe aia. Dar aici iti itrebuie si sprijinul celor care l-ar lasa sa faca baie la ei...
Si pentru partea cu intimitatea, eu zic ca tot acuma e perioada sa-l inveti cu asta. Eu i-as zice adevarul, ca nu e placut pt cineva sa faca pisu/baie vazut de altcineva dar sunt EXCEPTII cand e periculos sa-l lasi singur.
Acuma, tu decizi ce si cum, eu ti-am zis cum as face eu...

Ana

Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Sanziana - "a shurlui" = a freca pana are luciu (da' nu shtiu din ce parte a tzarii vine)...
In legatura cu ideea de intimitate - E. Pantley are in Perfect Parenting cateva idei cum trebuie sa abordezi situatia. "Create rules about privacy... Teach your child that some things that are acceptable in the privacy of your home are NOT ok in other places."
Un exemplu simplu ar fii ca nici prietenii vostri sau/si copii lor nu fac baie cand vin la voi (nu ma refer la amicii pe care-i cazati la voi cand vin din alta localitate, ci la cei care sunt in aceeasi localitate si cu, care sunteti in vizita).

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sinzi nu zice nimeni sa ii spui "Nu ai voie acolo ca asa spun eu si gata"... sunt asa de multe metode...
eu ii spun asa lui Julian:
- Inafara de casa noastra, buni sau hotel nu facem baie la nimeni pt ca acolo e locul lor privat si lor le place sa aiba baia lor sa nu fie invadata de nimeni... urmeaza De ce de ce de ce... gasesc la toate o repl;ica mai banala sau mai plauzibila.. ma pun de acord si cu gazda si nu ii da voie sa faca baie si gata.
- locurile publice: daca nu sta sa ii vad papuci l-am speriat ca vine si il fura, exact l-am speriat ca daca nu sta pateste ceva rau si deacea trebuie sa asculte si sa stea sa iii vad papuci pe sub usa.
- cand eu merg la V-smile , sau un DVD, sau ii spun sa imi coloreze ceva, sa imi faca un puzzle - orice vrea el sa imi faca o surpriza ... fara sa vina sa ma deranjeze. ii pun ceasu si ii arat 10 - 15 min pe ceas cat e si atunci incerc sa iesc in 15 min.
- i-am plecticat corpul omenesc, despre fiecare parte ce si cum e , cum suntem diferiti mamici de baieti si de tatici, cum fetele la scoala au locul lor unde merg la baie, si baietii altul si cum respectii un om acordandiui aceaste privilegii.
- si uite asa a inceput sa prinfa faza si acum ma lasa in pace - la inceput mai venea si mai intra, dar ii spuneam frumos ca am nevoi sa fiu lasata singura si pleca...

David e un copilas tare inteligent, si eu cred ca daca tu iti lasi fricile tale in pace o poti rezolva si pe asta.. come on nu e asa de neagra mata pe cat pare.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput