Bebei cu alergii (4)

Bebei cu alergii (4) | Autor: pisicuta si matei

Link direct la acest mesaj


Alinam si Vlad
Ancamirionuc si Emanuel-alergic la lamaie si posibil la praf
Anca oana si bb alergic la proteina din laptele de vaca
Andries si Victor Alexandru alergic la antibiotic din clasa penicilinelor,puf,praf,polen.
Creola cu bb alergic la albus?
Deea pui si Alex alergie la ficat de pui si la proteina din laptele de vaca?
eryteea si Ingrid alergica la proteina din laptele de vaca.oua si arahide
Gama si Matei, posibila alegie la proteina lapte vaca, piersici, cacao, intepaturi de insecte...
Joker si bb alergic la intepaturi de insecte si lana
Lucia Mirela si Liviu alergic la cazeina,praf si mucegai
Mamescu si Tomas alergic la intepaturi
Marinelaaf si bb alergic la fructe de padure(capsuni si zmeura),probabil si la rosie
Nastasika si Stefan diagnosticat cu astm si suspect de alergie la proteina din lapte si praf
Oana cretu si Seb alergic la antibiotic
Pepsi si Dominic alergic la proteina din lapte de vaca
Pisicuta si matei si Matei alergic la proteina din laptele de vaca si intepaturi de insecte si intoleranta la gluten(celiachie)
Ramona j si Alexandru care a avut alergie la proteina din laptele de vaca
Simonacip si David alergic la acarieni si praf
ZfCristina cu bb alergic la proteina din laptele de vaca

Alimente cu risc alergen indicat a fi introduse in alimentatie dupa un an:
-lapte de vaca
-citrice
-albus de ou
-peste
-soia

Alimente indicat a fi introduse dupa 2/3 ani:
-fructe de padure,
-ciocolata
-alune

Graul trebuie introdus supa 8 luni si daca exista alergii in familie dupa un an

Semintele de rosii pot provoca alerii,puful de piersica,porumbul

Simptome :
Balonare
Fetisoara rosie
Eczeme, dermatite
Nas infunat, simptome de raceala care persista
Ochii rosii, pleoape umflate, cearcane,inrosirea urechilor
Bubite la fundulet
Colica, iritabilitate
Voma
Infecii repetate de urechi
Nu ia in greutate pentru ca nu se absorb bine alimentele


Bebei cu alergii ; Bebei cu alergii(2)
Bebei cu alergii (3)






Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Fetelor ca sa completez listuta poate ma ajutati voi cu datele.Multam

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Pisicuta, ai trecut corect pe lista, mai trebuie doar numele - Liviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pe mine chiar m-a enervat ce a spus Andries. Pai cine raspunde daca un copil face soc anafilactic?
Copiii alergici sau astmatici nu au dreptul la educatie? E prea greu pentru educatoare? Incredibil!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Buna mamici,
Ne putem altura voua??
Alek (2,5)ani este alergic la:lapte de vaca, soya,nuci,wheat,albus.Si bineinteles , ca totul sa fie complet :praf, polen,dust mites(nu stiu in ro cum se traduc).
Ma bucur fff.mult ca v-am gasit aici ,pentru ca stiti ce greu este sa cresti un copil care sufera de aceste alergii.
Saptamina viitoare ajungem si noi acasa(dupa 2 ani)si sper sa-i fie bine.Este atit de susceptibil la enteroviroze cum sint altii la racelii.
Noi va pupam si sa auzim de bine..Cecilia si Alek


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Salutare mamaluAlek.Sigur ca ni te poti alatura.Lunga lista voastra de alergii..Am vazut faina?Ce inseamna asta?Are celiachie?

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Pisicuta,da lista noastra este lunga si am uitat sa mai adaug si alergic la pisici(pe bune).
Nu are intolerantza la gluten,ci un pic(1)alergic la griu,ii mai dau din cind in cind,avind in vedere ca este mic nr.(la sfatul dr.).
In schimb ne luptam zilnic cu papa de fiecare zi,in afara de pilaf cu pui si supa altceva nu vrea.
In Ro exista paste din faina de orez?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Am citit de Pregomin as si mi s-a parut obscen pretul unei cutii:2mil500 este corect? sau 600miilei?
Cum este posibil asa ceva,dar ce fac cei care nu-si pot permite a da banii acestia ?
Alek este si el pe o formula se numeste EleCare care are aceleasi ingrediente ca Pregominul,dar ne costa pe 6 cutii 180$.
Ar mai fii o formula care se numeste Neocate facuta de o firma engleza,stiti cumva de asa ceva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

lucia, al meu merge la gradi de cind avea 1 an jumate, acuma are aproape 3 ani!ca sa raspund la intrebarea cum e la gradi cu mincarea, ii duc TOT ce e de mincare de acasa, desi platesc tariful normal!tare rar cind ma uit eu pe etichete le mai zic sa ii dea cite ceva, ca el e mare si se simte exclus, dar mai bine asa !la inceput au incercat dar mi-a spus ca le este greu sa faca mincare special ptr el, fiindca e alergic la tot ce e produs lactat!si ca bucatareasa uita si poate baga lingura cu lapte la el in pireu, etc. in plus cred ca a apucat el odata si a bagat in gura mincare de la alti copii, ca a trebuit sa-i dea sirop, si am ajuns la urgente ca siropul nu i-a dat doza cit trebuia, s-au speriat rau, si eu, am preferat sa-i duc de acasa, in afara de fructe si suc, ii duc tot, iaurt soia, lapte soia, colatiune, etc, asa ca gatesc tot timpul 2 feluri de mincare, ca ce maninca la gradi nu maninca si acasa!

pisicuta din pacate aici daca ai alergic asa cum e dominic, si sint 2 la 120 de copii, nu le face nimeni mincare special!si de platit platim la greu, 17$/zi. la inceput sint tare amabili, pina cind incepi sa citesti etichetele si 80% din alimente nu le poate consuma copilul, in plus ei mai schimba furnizorii, asa ca sanse zero, si e mai bine, ca l-as expune la un risc prea mare, in fiecare zi suna, si ii stresam si pe ei si pe mine, ca ce ii dau, etc, asa ca repede am decis ca duc eu mincarea!eu nu am avut probleme cu mierea, ii place f mult, e drept ca-i iau dinaia pasteurizata, dar vezi ca multe produse cu orez au substante lactate modificate.daca e alergic la piersica e clar atunci, ca nectarina e o piersica cheala!

of chestia cu lista si mie mi-au cerut-o, si cind le-am dus-o s-au speriat, ca vai e alergic si la substantele lactate modificate, i-a speriat si caseina, si era o lista de citeva pagini e drept, ca bucatareasa se gindea doar ca nu-i da lapte la pahar, in rest are voie orice, si cind ma uit pe sosul de spaghete are substante lactate modificate(cam toate sosurile), margarina(care o folosea la tot) avea iar lapte, etc, s-au speriat de lista mea, multe nici nu stiau ce inseamna!din pacate si aici au atitia copii alergici, ca chiar ma gindisem sa deschid eu o gradinita speciala ptr copii alergici, dar, nu sint dotata sa lucrez cu copii, imi plac ai mei si cam atit, nu am rabdare cu altii, si e mare responsabilitate sa te ocupi de copilasi!
gradinitele aici sint 7$/zi, noi il ducem la una cu 17$/zi, deci platim 340$/luna, deci cam 256 euro pe luna!

andries, dominic este izolat la gradi la ora de masa, tocmai ca sa nu fure de la altii din farfurie!de cind i-a mai scazut alergia il lasa la masa cu altii si e tare fericit!prefer asa decit sa pateasca ceva, nu va dura o viata!

macar aici alergiile sint tratate cu mare importanta si nu ca un moft!

pisicuta, merci de noul capitol!

Dominic a scapat de ultima otita la ambele urechi, am scapat si de biberon in 2 zile, sa vedem ce urmeaza, pe mine ma cam tine raceala asta ultima.....

Flavia 27+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

mama lui Alek, bine ai venit. Chiar ca sufera de multe alergii bietul copil!
Eu zic sa iei cu tine cit poti de multe, bineinteles dintre cele neperisabile. Mai ales daca ii place copilului ceva in mod deosebit. Eu cam asa am facut. Daca ai varianta ieftina eu as trimite un pachet in locul tau. E mult mai greu de gasit produse pentru alergici.
Daca e predispus copilul la enterocolite trebuie sa ai mare grija. Al meu nu are probleme digestive de felul lui. In patru ani n-a avut o diaree. In Romania a facut rapid o enterocolita de am ajuns la perfuzii cu el.
Pepsi, nici la voi nu mi se par foarte intelegatori in privinta alergicilor. Cred ca americanii astia or avea tare multi alergici ca aici nu pare ceva neobisnuit.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

MamaluiAlek bine ai venit! Imi imaginez cat de greu va este cu alimentatia, si va doresc din tot sufletul ca Dumnezeu sa il ajute pe Alek sa scape de toate aceste alergii cat mai curand. Pepsi, e intr-adevar o problema cu gradinitele si alimentatia aici in Ro. Acum am tras o ocheada pe listuta parintilor care au copii cu alergii si constat cu surprindere cat de mult predomina alergiile la baieti spre deosebire de fetite. Interesanta treaba.

Mergi la inceput