Bebei cu alergii (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Va multumim de primirea in" club"...
Am inceput sa nu dorm noaptea ,gindindu-ma daca am facut o alegere buna cu venitul acasa.
Dar trebuie sa mergem inainte si sa ne adaptam ca altfel unde ajungem..,daca as putea sa-l tin intr-un bubble ar fi perfect dar..
Va rog ati putea mame dragi, sa ne mai sugerati ce alte papici mai inventati pentru pitici??
M-ar interesa deserturi fara lapte si albus,aveti vreouna??
Multumim mult..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

mamicilor, buna!

am si eu o fetita de aproape 3 luni, deja cred ca ma stiti pe DC, ca pe un cal breaz...ideea e ca nu stiu cum sa fac sa descopar daca e alergica la laptele praf normal, pt ca eu cu asta o hranesc. Manifesta respingere puternica fata de biberon, refuza sa suga, asimileaza greu, are gaze urat mirositoare, ii caraie burtica in timp ce suge, parca se si aude cum ii cade laptele in burta efectiv. Ne chinuim sa o hranim de-a dreptul.

Are infectie urinara cu e coli, a doua oara in viata ei deja. La coprocultura n-a iesit ceva in neregula.

Refuza orice biberon din care curge ceva, lapte, apa, ceai, e o poveste intreaga despre cum reusim sa o tinem nedeshidratata, deocamdata. Nu am visat nici o singura data ca fetita mea va avea asa dificultati de hranire.

Am fost sfatuita sa incerc Humana SL, o sa o fac, ca am incercat toata gama de formule existenta in Romania deja, oricum cum simte pe limba lichid refuza sa suga.Cu nimic nu i-am intrat in voie inca.

ce ma sfatuiti sa mai fac inainte de a ma interna la nebuni, unde au locul de dat cu capul capitonat?
Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Din cite spui tu, fata clar are probleme cu formula actuala. Sucul si apa presupun ca le respinge pentru ca vin tot din sticluta.
Daca gasesti formula potrivita, s-ar putea sa dureze o perioada pina uita ca nu-i place ceea ce vine din sticla.
Imi pare rau ca ati avut deja atitea probleme, poate ca multe dintre ele se vor rezolva odata cu schimbarea laptelui.
Sanatate multa.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

MamaluiAlek te intrebam pt ca Matei are,sau mai exact este suspect de celiachie si ma gandea,m ca suntem in aceeasi oala.Intr-adevar pregomin simplu de soia costa 600mii si Pregomin As este 2 mil 500mii.Eu la spital le-am zis pretul si dr ma intreaba "este scump" ca nu imi venea sa cred ce zice,in conditiile in care eu eram studenta.Am vazut paste,de fapt taietei din faina de ore la pretul de 100mii vreo 200g,in schimb am vazut paste de porumb destul de ieftine.Si noi numai cu legume,carne si orez traim si cu lapte de soia,ca nu are alergie la asta.

Pepsi nasoala treaba,eu credeam ca in Canada este mai bine...Macar il izoleaza la masa,conteaza foarte mult asta.

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Buna ,
Dorsilia si cu al meu am avut mari probleme de la formula.Kk lui arata pe unele bucati(scuze)alb ca un praf nedigerat,si f.tare.
Pina sa ajungem la acesta formula care este pe baza de amino acizi a fost cumplit.La noi nici soya nu a mers ca este alergic si la dinsa..
Pisicuta multumesc de informatii.
Ma gindeam cind aveti timp poate postam si noi ca la capitolul BUCATARIA ce mininca piticii nostrii ,ca asa poate ne inspiram unele de la altele.
Pot sa spun ca cel putin la micul dejun nu avem multe variante,dar daca nu v-a suparati as putea incepe eu cu papa de azi(va rog sa-mi atrage-ti atentia daca nu vreti sa postam aici.)
mic dejun:
budinca de orez +putinaaa miere+scortisoara+1/2 banana(cereale de orez fierte in lapte de orez)
prinz:
supa pui+paste orez +piept pui gr.+1/2 avocado
iar la cina ii voi da o felie de piept curcan(bio)+piine
As mai avea o rugaminte daca stiti,exista in Ro detergent hypoallergenic?
Multumim si sa auzim de bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu este detergent, am cautat si eu.
Daca mergeti in familie ai dreptul la mai multe bagaje, pregateste-te bine. Fa-ti o lista cu nevoile zilnice si vezi ce gasesti acolo (sincer, nu mare lucru) si ce poti lua cu tine. Noi am avut doar alergia la lapte si tot ne-a fost greu.
Daca dai copilului alimente organice iarasi va fi greu, ca in Romania nu stii ce cumperi, nu exista un raion special pentru asa ceva. Eu cumparam legumele si fructele cele mai pricajite, in speranta ca au mai putine chimicale.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

RamonaJ,multumesc mult ..asa am sa fac car totul cu mine.Dar din pacate mergem doar noi 2.Dar cum ai sugerat si tu cred ca fac pachet si trimit acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Vad ca baiatul are peste doi ani, deci aveti dreptul la patru bagaje. Folositi-va in primul rind de chestia asta.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

RamonaJ,bine ca mi-ai zis ca imi faceam numai 3(eu 2 si 1 ptr. el),dar ma car si cu scaun de masina plus carutz, crezi sa m-a puna sa platesc extra?
Multumesc mult inca o data..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Scuze de off topic!!!

Mergi la inceput