Bebei cu alergii (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Scuze ca am fost off topic!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

mamalui Alex, imi pare rau ca micutul tau sufera de atitea alergii, al meu are una si im ajunge!dar curaj ca sigur va mai scapa de ele pe parcurs! si eu vroiam sa plec in Franta la parintii mei in vara 2006 si-mi era tare groaza, oare au produse cu soia, si daca face ceva, etc, apoi alergoloaga m-a sfatuit sa-i car de aici tot ce pot folosi ptr el in sejur ca sa nu stau stresata, asa ca te sfatuiesc sa faci la fel cu tot ce se poate bineinteles!multe se gasesc poate si in Romania, fetele stiu mai bine!numa bine iti doresc!am citi ulele retete care se fac cu agar-agar ca si inlocuitor de ou, iar fara lapte eu ii fac orice reteta(clatite, etc) dar ii pun lapte de soia, al tau puiut e alergic si la laptele de orez, eventual poti pune lapte de orez si faci reteta normala.in legatura cu carutul am niste prieteni care au fost in ianuarie in Ro si mi-au spus ca ar fi avut voie la carucior fara sa plateasca extra si le parea rau ca nu l-au luat! cu scaunul de masina nu stiu trebuie intrebat.

ramona, asa este, si aici sint alergici dar poate nu asa multi cum spui, cel putin la dominic e el si inca un copil la aproape 200 citi sint in gradinita!

lucia, exact asta i-am spus azi unei mamici la subiectul cu bebei de Canada, ca am remarcat ca predomina baietii printre copii alergici! or fi ei mai sensibili, sau gena asta se transmite pe XY?

dorsilia, schimba formula pe una fara proteina bovina, si vei vedea daca sint ameliorari, la inceput poate accepta mai greu, dar vezi in timp se va obisnui.pe mine m-a ajutat tare mult faptul ca l-am alaptat.

pisicuta, asa e, le este tare frica sa nu se intimple ceva, si odata a zis ca a mincat o piine de pe jos, si m-au chemat sa-l iau ca era tare rosu si era amortit rau, asa ca am fugit direct la urgente cu el, ii dadusera ei siropul dar au uitat sa tina cont de kg copilului, asa ca i-au dat doza insuficienta! s-au speriat urit de tot......eu zic ca a fost neglijenta ca sigur se plimba unul din copilasi cu biberon de lapte si nu stiu cum a ajuns pe la Dominic, adevarul nu l-am aflat, dar stiu ca erau tare speriati de un proces! la clasa la care e acuma e mult mai atenta educatoarea, si oricum alergia a scazut mult, inainte numa daca il pupam si eu am baut lapte inainte se inrosea imediat!intr-o zi am facut un scandal imens ca l-am dus la gradi si era in clasa cu el un copil cu un biberon in gura cu lapte, si nu era deloc supravegheat, vai de fundul lor ce circ am tras, de atunci nu s-a mai intimplat!le-am zis ca am ales gradinita asta din cauza ca orele de masa sint strict respectate si ca nu mai vreau sa vad ca alerga cineva cu un biberon de lapte prin clasa unde il las pe Dominic sau le pun toate comisiile pe cap! poate sint si eu f exigenta dar e in joc copilul meu!



Flavia 27+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pepsi, chiar ca nu aveti alergici, 2 la 200 de copii mi se pare putin. Aici sint mult mai multi si lumea e obisnuita cu ei. Cel mai bun prieten al lui Alexandru foloseste destul de des inhalers, inteleg de la parintii lui ca are destule probleme inca.
Mama lui Alek, eu am fost cu carucior si cu scaun de masina. Dar nu ai voie, te poate pune sa platesti extra. Pe mine m-a iertat. Scaunul il vrei pentru avion sau vrei sa il ai in Romania? Ca in avion copilul nu a stat mai bine in scaunul de masina, dimpotriva. Poate iti spune vreo fata din Romania cit costa un scaun de masina acolo, in caz ca ai nevoie de el cit stati acolo. Eu as alege un bagaj in plus cu alimentele copilului.
Daca nu ai fost de mai mult timp in tara, vezi ca multe linii aeriene iti dau dreptul la 40 lbs./bagaj. Inainte era 70 parca. Deci e maaaare diferenta! British Airways avea tot 70 de lbs., daca nu s-o fi schimbat si la ei.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

ramona, asa e, vai e pacat sa aveti atitia copilasi alergici, si mai ales printre prietenii romani Dominic e singurul, avem cam 5 familii cu copii de aceeasi virsta si el e singurul, dar la zile de nastere etc, toata lumea se pregateste in consecinta, niciodata nu am simtit ca el era respins, in schimb la oameni le e frica. chiar ieri am fost la magazin si DOminic a cerut sorbet, ii place f mult, si e fara nici un produs lactat, era tare incintat, desi dupa otita lui am ezitat mult inainte sa-i iau o cupa mica.....si ce crezi ca mi-am luat si eu una, cu toata tusea mea . cu bagajele cum spui si tu, cind au venit ai mei in 2004 scazuse de la 32kg*2 bagaje de persoana, la 22kg*2/persoana! si la fel era si asta vara cind ne-am interesat ca vroiam sa mergem in Europa, si biletul copilului era 85% din unul de adulti, si avea si el voie la bagaje!


Flavia 27+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cred ca asa ramine cu bagajele. Dar din cite stiu eu copiii sub doi ani care platesc redus au voie doar cu un bagaj. Daca v-au lasat cu doua ati avut noroc.
Am vazut ca mama lui Alek zice ca baiatul e peste doi ani, deci are dreptul la bagaj obisnuit ca plateste bilet cu loc.
Ati avut si voi bilet cu loc pentru copil? Ca asa s-ar explica... Altfel, chiar ati avut noroc daca v-a lasat cu doua bagaje pentru el.
E greu cu restrictiile astea alimentare, mai ales ca lapte e in mai toate cele. Si eu am avut noroc ca Alexandru e intelegator si intreba singur dinainte sa manince ceva nou daca are voie. Asta pentru ca a inteles ca unele alimente nu-i fac bine. Acum e bucuros si el ca a scapat!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Saru'mina Pepsi si RamonaJ pentru informatii,sinteti ff.dragutze si va apreciez mult pentru toate sfaturile utile si sper ca nu v-a bat prea mult la cap!
RamonaJ scaunul il vreau mai mult pe avion ca ma gindeam ca poate sta mai bine in el,dar acu ca zici ca din contra, cred ca voi renuntza dar ma gindesc ca si cu carutzul il considera si pe el bagaj.Dar cred ca trebuie sa o iau mai usor ca deja nu dorm noaptea.
Mamele din Galati mi-au spus de un det. hipoallergenic de la sensiblu dar cred ca il iau pe al meu sa nu am surprize.
Si da Doamne odata sa mai scape din pacatoasele astea de alergii,ca asa mila imi este de el..
Cred ca s-a mai discutat desprea asta dar este adevarat ca daca esti alergic la proteina din lapte implicit esti alergic si la carne de vita?Oricum nu mincam dar ca sa stiu ptr. acasa?
Va doresc un weekend placut si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Alexandru a putut sa manince carne de vita. Alti copii reactioneaza si la carnea de vita.
Cu caruciorul ai voie (sau cu scaun, dar numai unul dintre ele).
Eu am fost in vara si nu am gasit detergent, e bine ca au adus. Dar daca il stii tu pe al tau mai bine iei cu tine si il folosesti doar pentru copil.
Aveti medic in Romania? Intereseaza-te dinainte, e bine sa stii la cine poti apela la o adica.
De obicei situatia cu alergiile se imbunatateste atunci cind copilul schimba locul. Doar sa fii la fel de vigilenta sa-l feresti de ceea ce nu-i prieste.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Ne-am intersat si de dr. am sa vad unul homeopat care este si pediatru sa vad ce zice de toata treaba asta.La NY nu aveam problemele astea, ci doar alergiile alimentare ne dadeau bataie de cap.
Dar de cind ne-a pus naiba si ne-am mutat la Vegas au aparut si aceste alergii de mediu.Imi vine sa-mi smulg parul ca acum mai rau este.Am inceput cu claritin si sa vedem cum ii merge.
Asta zic si eu, o schimbare(peste schimbare )sa fie bine,eu sint din Galati dar si acolo cu marele combinat nu se stie,ehh,poluare este peste tot dar cred ca aici in usa ...bine ca nu stam in china.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Aoleu! La noi erau mai rau la NY si e mai bine de cind ne-am mutat. Dar nu sintem aici de prea mult timp. Sper sa fie OK. Voi de cit timp v-ati mutat? Dupa ce perioada au aparut noile alergii?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

RamonaJ,ne-am mutat la Vegas din decembrie,deci prea mult nu este ,dar din a doua zi ,Alek a tinut-o pe o diahree urita,ca ne-am speriat rau de tot.
Am facut si un x-ray la tummy ca poate cine stie,3 saptamini a tinut-o asa,i-a trecut numai cu saprosan+furazolidon si in 5 zile a fost ok.Iar cu celelalte alergii cam dupa o luna,se tot scarpina la ochi,nasul infundat .
Nu stiu la voi a fost invers,dar cert ca la New York nu a avut asa ceva,acum aici pediatrul spune ca VEgasul -clima este f. uscata,mult praf,si ca avem 2 optiuni :ori ia pastile de intretinere ptr. alergii ori ma mut inapoi la New York.Asa ceva nu-mi suride pe nici o parte si unde sa ma duc?(la balamuc cred in curind)
La Dallas cum este clima tot asa uscata?vegetatie abundenta?
Pisicuta,daca ai nevoie de ceva gen cereale,dulciuri pentru cel mic,te rog nu ezita si spune-mi.
Aici asa multa lume sufera de aceste alergii ca exista un sortiment mai bogat de lucruri fara gluten.
Eu vin in tara pe 26 martie ,deci daca te hototrasti de ceva anume ,mai este timp...

Mergi la inceput