~*Imprevizibilii de martie-aprilie 2004 (83)*~

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Fetelor, sper ca aveti o duminica placuta.

Laura, la multi ani Dariei! Imi pare rau de "cadoul" primit de ea anul acesta - bubitele - dar parca e mai bine sa le faca acum decat mai tarziu. Sunt sigura ca se va bucura sa ii sarbatoriti ziua dupa ce se insanatoseste.

Ela, da, da! Ramane sa ne vedem in mai. Chiar vreau sa te vad graviduta-balenutza ca poate ma convingi si pe mine ca mai vreau un copil. Dar si daca nasti pana vin eu tot sper sa ne vedem ca sa ma convingi cat de frumos e sa mai ai un bebelus. :)

Micky, bravo Malinei pentru primele zile la gradinita. Probabil ca daca e o fire independenta n-o sa aiba probleme cu adaptarea deloc. Totusi, sa fii atenta si la faptul ca dupa ce ii trece entuziasmul noutatii din primele saptamani si observa ca mersul la gradinita devine o obligatie de fiecare zi, poate incepe sa refuze sa mearga. Atunci e momentul dificil dar sper ca la voi sa nu fie nevoie sa treceti prin el.

Simo, ce mai faceti voi? Ce tema aveti pentru petrecerea de anul acesta de ziua puilor? Ma bucur foarte mult ca Lucas e bine acum. De cate ori ma gandesc prin ce ati trecut am acelasi sentiment de frica ingrozitoare si mi se strange inima... Acum sentimentul acesta e amplificat de faptul ca numai ce am aflat aseara ca fetita unor prieteni ai nostri si cea mai buna prietena a Larei a fost diagnosticata cu Celiac disease (intoleranta la gluten). Dupa aproape 2 ani de vizite pe la medici, timp in care fetita era sub toate graficele de crestere, acesta fiind si singurul simptom, in sfarsit s-au gandit s-o testeze si pentru boala asta.

Codruta, greu o sa iti fie s-o lasi pe Petra la gradinita. Puiul meu care se comporta exact ca Petra, de ziceai ca nu i s-a taiat cordonul ombilical in spital si si acum sta lipita numai de mama, a mers la gradinita dupa ce a implinit 2 ani...si eu tot am suferit ca un caine. :)

Lavi, oare cum pot sa-ti trimit pozele cu tortul Larei? ...fiindca pe Yahoo photos, unde postam eu de obicei pozele, vad ca s-au mai schimbat regulile de cand am pus eu ultimele poze acolo... Trebuie sa 'download' nu stiu ce ca sa pot sa fac albume noi. Nu mai zic ca n-am nici timp si nici chef, mai am pe computer si un program care imi blocheaza incarcarea de programe noi etc....Oare as putea sa iti trimit pozele pe email? Te rog trimite-mi o adresa a ta de email si voi incerca.



Daniela

Iubirea mea - LARA - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

dragutelor!

Am lipsit toata saptamana deoarece nu mai am net de la servici (am crezut ca fac cu nervii!), iar seara, de acasa, nu mai apuc sa intru pe net. Pana ii culc pe copii, pana imi fac sportul, pana ma spal se face 11.30-12 si sar urgent in pat.
Mi-e f ciuda pe situatia asta, dar n-am ce face.

Si cu scuzele de rigoare pt intarziere:

LA MULTI ANI, DARIA
Sa ai o viata plina de fericire si sa fii sanatoasa!
Laura, felicitari pt mica printzesa!

Va pe toate; fug ca s-a trezit Stefan.

Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
Nasterea lui Stefan
Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Am pus cateva poze de la ziua lui Tudor. Am facut 2 torturi unul pentru gradi si unul pentru acasa.

Comorile lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaviB spune:

neata si de la noi fetele! V-as chema la o cafelutza dar....eu nu beau, asa ca....de vreti dau totusi un cappuccino. (hi hi hi)

tu fetele de ce zboara timpu`asta asa de repede?! parca mai ieri o adusesem acasa pe Thea de la maternitate si acu deja am inceput diversificarea.
De ieri i-a dat mami la piciulina morcovel (s-a cam strambat) iar azi o continuam , vrem incet incet sa inlocuim masa de amiaz.DAR DE CE A TRECUT ASA REPEDEEEEEEEEEE!!!!!

Codrutza m-am uitat si la pozutzele tale.Si Petra a crescut de numa. Ce frumos sta ea in funduletz si ce gropitze scumpe are.Sa o mananci nu alta.
Tare frumoase tortuletzele facute pt ziua lui Tudor. Mi-a placut in mod special trenuletzul.FAcut de tine?! Ne dai si nou explicatii cum?! (adun de la toata lumea si apoi vad eu ce iese la ziua Hannei)
pt Tudor si Petra

Nedda o sa-ti trimit un PM cu adresa mea de mail si poti sa-mi trimiti acolo pozele. si spun multam de pe acu`.
M-aai facut tare curioasa: cum e cu boala pe care o are pretenutza Larei? Doamne ca numa`de asa ceva (boli) sa nu avem parte la copii.
si de la noi

Mariana nu te necaji ca n-aveti net.Eu sunt acasa si cu netul as putea sa stau toata ziua in nas insa....vezi tu ca nu mai apucam ca pe vremuri sa "intram".
aaaaaaaa!!! auzi la ea....exercitii , alea alea .(respect) Sa-mi fie rusine ca eu una....nici macar cu bici n-am mai fost . Las ca vine ea vremea buna si incepem iara.Nu de alta dar de la nastere (cand am dat 4 kg jos) n-am mai dat nika.(cum am spus nici nu fac nik si pap de numa`ca sa am laptic la bebe mic)
o sapt usoara!

No ca am vrut sa mai scriu ceva si....a sunat telefonul si am uitat ...o las pe alta data.

va pup si un inceput de saptamana frumos!!

Lavinia, mami de doua "cocoline": Hanna (16.04.2004) si Thea (22.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Hop si noi.

Sunt intr-o pauza mica, si-am zis sa intru sa va mai salut. Ca de altceva....n-am timp.

codruta, ma vazut pozele, am ramas masca la Petra, cat de mare s-a facut ! Si mie mi-a placut tortul trenulet.

Chiar, noi avem serbare de paste la gradinita fix pe 31 martie, de ziua malinei, n-am nici o idee cum o sa facem, cred ca o serbez vineri la gradinita, ca la serbare va fi cam greu!

Nu-mi vine sa cred....acum 2 saptamani n-aveam nici un plan de gradinita, si deja acum facem planuri de serbare . Azi am vorbit cu directoarea, cica o sa fie iepuras, trebuie sa invata o poezie pana atunci (asta sigur nu e problema), da costum de iepuras....habar n-am sa-i fac!! Ne-om descurca noi cumva!

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Ajuta-ma sa cresc langa mama mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Multumim inca o data pentru urari. Am pus aici cateva poze de sambata. De abia am ajuns la munca si nu am timp decat pentru impartit niste pupici pentru voi toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:



Codruta, ce m-am bucurat sa mai vad poze si cu voi (cam putine!)! Sa stii ca am dat un copy-paste la poza cu tortul tren ca sa o pot arata bunicii; as vrea sa-i fac si eu lui Stefan de ziua lui ca-i tare dragut; + lui Stefan ii plac f mult trenurile si sigur va fi f incantat; sper sa ne iasa.
Iar copilasii sunt teribili; e mortala poza cu Petra cu bascuta tricotata in cap.

Lavi, vai! exact asa simt si eu! de ce naiba trece timpul asa repede?!?! nu-mi vine sa cred ca si Simon ma striga de zor prin casa iar cand vin de la servici sare pe poseta mea sa-i dau bombo (nu o mananca, dar ii place la nebunie sa ii dau si o tine in mana). Ieri, da da, ieri l-am nascut . Vai, in fiecare zi cand vin de la servici trec pe langa maternitatea unde i-am nascut pe pici si in fiecare zi mi se pune un nod in gat si mi se umezesc ochii; si in fiecare zi ma intreb: pana cand? pana cand o sa simt asta? si imi spun ca am o problema si ma oblig sa-mi revin repede.
Eu cred ca mi-am gresit cariera; trebuia sa ma fac neonatolog sau macar asistenta la nou nascuti; jur ca iubesc gravidutzle, lauzele, nou nascutii.... of....

Laura, in timp ce scriu admir si pozele voastre; si ma tot uit la Daria; si am impresia ca seamana cu Stefan ... asa rotunda la cap si mai lata in fata; e o dulceata.
Dar ce tort! WAW! Cum a reactionat Daria cand l-a vazut? Banui ca e la cofetarie facut, nu?

V-am spus vreodata care e marea mea iubire (exceptand membrii familiei)?..... IRIS... tocmai ii ascult; doamne ce-mi place! imi da o stare de bine fantastica. Vreau la concert!

Gata, ca-n seara asta v-am facut capul mare.
si somn usor!


Ps. (ca sa fiu in ton cu tot mesajul) Fetelor, mor de dragul vostru!

Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
Nasterea lui Stefan
Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:

LA MULTI ANI, Daria! Sa fii sanatoasa si sa le aduci parintilor numai bucurii!

LA MULTI ANI Tudor!! Si tu sa fii sanatos si sa ai parte numai de bine!

Admirat pozele.
Codruta- ce frumosi sunt amandoi!

Laura, ce poze frumoase! Si ce tort!!! Superb!! Stii ca si eu cand am fost mica am avut asa tort? Doar ca era din frisca alba. Ii zicea "tort papusa" si am multe poze cu acel tort.

Sunt tare ocupata si nu am timp sa va scriu si imi pare rau, mi-e dor de zilele cand scriam romane...

Ne pregatim si noi de ziua copiilor. Curatenie, cumparaturi, etc. Daniela - ca ma intrebai - nu avem nici o tematica anul asta. E greu sa ii impac pe amandoi... Adica avem o tematica - baloane multe si colorate. O sa decorez tortul lui Lucas poate cu un dinozaur MOV (asta e culoarea lui preferata si asa a zis ca el vrea un tort mov - chiar asa departe nu merg, dar o sa-i desenez cu o crema mov un dinozaur. Si Mia vrea pe tort un catel NEGRU! Astea au fost cererile azi. Ieri au fost altele: pisica ROZ. :) Sa vedem cum se mai schimba pana vineri, cand facem tortul...

Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Eu tot la miez de noapte bantui pe aici.
Laura, am vazut pozele. Vad ca si la voi e plin de jucarii. Eu nu mai stiu ce sa fac cu ele, cred ca o sa asun din ele si le duc la armata salvarii ca nu-i mai incap in camera. Aici sunt destul de ieftine, plus ca le gasesti si in special, si am mai si primit de la colege cu copii mai mari.
Mariana, tortul l-am facut tren ca si Tudor e topit dupa trenulete. Cum se mai inteleg ai tai? Noi suntem la faza la care Tudor ii smulge din mana toate jucariile ca sunt ale lui si ea nu are voie sa le atinga si sa le bage in gura, toata ziua sunt cu gura pe el sa-i dea si ei jucarii, dupa ce ii da ceva in secunda urmatoare se razgandeste si il ia, nu ar da nimic. Nu stiu de ce e asa closca acasa ca la gradi imparte jucariile, dar acasa se simte proprietar pe ele.
Simo, ma bucur sa mai aud vesti de la voi chiar si daca mai rar.Orice tort te hotarsti sa faci arata-ne si noua poze. Mie imi mai trebuie sursa de inspiratie si pentru Petra.
Mickyy, ai intrat direct i paine cum se zice. Te descurci tu sigur, bine ca Malina nu plange si ii place.
Lavi, si eu am impresia ca trece timpul pe langa mine si nu apuc sa ma bucur la maxim de copiii astia. Cand ma uit la Tudor si ma gandesc ca nu demult era ca si Petra si acum e baiat mare cu care te poti intelege( sau nu te poti intelege). Tortul e usor de facut, am cautat si pe net sa vad un trenulet, ca nu sunt asa artista de felul meu, si am gasit pe amazon o carte cu torturi pentru copii care avea trenulet pe coperta, dupa care ne-am apucat cu tati sa il gandim. Am copt un blat dreptunghiular pe care l-am taiat pe lungime in 3 si am facut dreptunghiuri, 2 mai mici pentru vagoane si unul mai mare pentru locomotiva. Daca blatul e mai mare tai cate 2 pentru fiecare si le suprapui. Apoi am taiat un dreptunghi mai mic si l-am pus de-a latu peste locomotiva, iar cosul l-am facut din 2 patratele mititele. Cum mi-a mai ramas blat am mai taiat patrate si le-am pus peste vagoane, tati a zis ca aia e incarcatura. Rotile sunt biscuiti, blatul e de cacao si cu crema de ciocolata, m-am gandit ca asa sta mai teapan si l-am ornat cu frisca colorata cu ptuin colorant alimentar, iar pe deasupra am pus bombonele si bomboane m&m ca sa nu se vada imperfectiunile ca nu am putut intinde frisca chiar neted. Sper ca ai inteles cat de cat. Poate te inspiri mai mult din tortul papusa a Dariei.
Uhuu, ce m-am intins, ca o zi de post. Va pup.




Comorile lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Si Daria e innebunita dupa trenulete; Codruta si eu tot tort trenulet am vrut sa-i fac, dar prin februarie am fost la ziua prietenei ei si pe tort avea (era un tort comandat la cofetarie) o trasura cu cai cu o printesa; Daria a fost super incantata si asa am schimbat planul si am ajuns la Tort Barbye. Cu jucariile e greu...avem niste chestii de depozitat (un cos de rachita pentru cele din plus si vreo doua cosuri din plasa ca cele care le aveau in cap pentru celelalte) dar si sufragerie e plina de puzzle si alte jocuri la care s-au pastrat cutiile; de dat nu se poate ca le stie pe toate....Stie ce jucarii a lasat la tara la tataia, ce jocuri si jucarii are la mamaia....E foarte posesiva si ea sa stii.
Mariana, tortul l-am facut eu; La Bucatarie gasesti si instructiuni pentru tort trenulet; intreaba fetele de acolo daca vrei mai multe explicatii. Si eu am spus la fel : Daria si Stefan seamana....bine ca stam departe unii de altii ca sa nu existe dubii ca ne-am schimbat sotii... Trebuie sa-mi spui de unde ai comandat locomotivele Thomas (parca de Craciun) sa-i comand si eu Dariei pentru Paste sau pentru 1 iunie, te rog.
Simona, ce dragut ca le faci doua torturi...de fapt imi aduc aminte ca am vazut in pozele tale mereu doua torturi....Asteptam si acum poze sa stii ! Cu siguranta va fi o petrecere reusita !

Am si eu (in sfarsit) doua filmulete cu Daria cantand , sper sa reusesc sa le incarc azi. Pe dropshots parca le ai tu Mickyyy ?

Mergi la inceput