~*Imprevizibilii de martie-aprilie 2004 (83)*~

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Neata si de la noi.

Ufff...i-o fi placand lu' Malina la gradinita, dar deja in nici o saptamana mi s-a transformat din baietoi in domnisoara. Pana acum n-o scoteam din blugi si adidasi, de duminica nu mai vrea sa se atinga de ele, cica ea e fetita si vrea sa se-mbrace numai in fustite . Asa ca tre' sa ma conformez, ieri a mai fost cum a mai fost, ca am gasit o fusta de blugi si-am convins-o sa se incalte cu adidasi, insa astazi n-am scapat de ea pana n-am incaltat-o cu SANDALE!! O fi cald afara, da' nicidecum de sandale, da' mai ai cu cine sa te-ntelegi?? Ea e fetita, si fetitele trebuie sa se-mbrace cu rochite si fustite!!!! De unde o fi auzit asta nu stiu, ca pana acum n-a avut nici o problema cu blugii!
In fine, exceptand imbracatul, in rest la gradi ii place mult, asa ca acceptam mofturile deocamdata, problema e ca va trebui sa-i schimbam garderoba daca o tine tot asa, ca la capitolul rochite si fustite stam tare prost .

Si sa nu uit din nou, La multi ani (cu intarziere) Laur Andrei . Veve, sa va traiasca croko si sa va aduca numai bucurii, si te-asteptam sa mai dai din cand in cand si pe la noi cate un semn de viata .

Si La multi ani si sarbatoritilor de azi: Tiana Maria, Cristiana-Daria, Robert !

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Ajuta-ma sa cresc langa mama mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaviB spune:

Mamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa miiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!

Fetele m-ati bagat in ceata cu torturile voastre.Pai sunteti maestre de maestre.
Va multumesc pt idei (Nedda, Codruta si Laura)Am salvat pozele tocmai sa am idei si pt mai departe.

Laura tu crezi ca scapi asa=?! Ne arati tortul si gata?! Te rog, te rog de te rog da si la noi felul in care ai facut printesa (si hanna e moarta dupa povestile facute de cei de la Barbie)

hai ca mai vb ca tre sa plec (ma duc sa vad daca-mi traduc astia carnetul de soferi, sa-mi tineti pumnii)


Lavinia, mami de doua "cocoline": Hanna (16.04.2004) si Thea (22.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Lavi, pentru mine acest forum este vital...aici am gasit toate informatiile de care am avut nevoie in decursul anilor...deci de pe forum am luat si ideea tortului Barbie. E foarte simplu de facut, mai ales ca am avut si explicatiile Balbinei (de la La Bucatarie);
Linkul este :acesta;
dar am dat si un copy paste ca sa nu te chinui sa cauti:


Cum am facut tortul Barbie.
Sa va spun mai intii cum am procedat eu, dupa aia cum ar fi fost mai simplu de facut.
Am luat o papusa Barbie dezbracata si i-am acoperit cu folie de plastic din aia subtire, la rola, parul si picioarele. Acestea din urma le-am infasurat in prealabil si intr-un carton subtire, ca sa stea ca intr-un cilindru.
Pentru fusta (tortul prorpiu-zis) am folosit 2 blaturi din comert. I-am micsorat diametrul primului, taind forma dupa o farfurie. Dupa aceea am decupat un orificiu in mijloc, pentru picioarele. Am umplut cu crema straturile primului blat. Cel de-al doilea blat si resturile de la primul le-am taiat cubulete si le-am amestecat cu o crema de unt (e important pentru ca tortul sa-si tina forma, cind se va intari untul la frigider). Urmeaza partea mai complicata. Am pus papusa in orificiul primului blat (partea de jos a fustei) si am inceput sa cladesc in sus masa de cuburi amestecate cu crema, incercind sa-i dau forma de fusta, ajutindu-ma cu miinile. Bineinteles, papusa nu o tineam eu, ca nu aveam cum. M-au terminat picioarele interminabile ale cucoanei asteia, era cit pe ce sa ramina cu fusta cu talie joasa. In fine, am bagat creatia la frigider pentru citeva ore, iar din cind in cind mai corectam formele fustei cu miinile umezile in apa.
(Multa lume mi-a zis mai tirziu ca ar fi fost mult mai simplu daca faceam un tort sub forma de cupola si infigeam in virful lui papusa fara picioare. Uite, chestia asta nu-mi trecuse prin minte, o sa am in vedere data viitoare)
Pentru ornare am folosit frisca vegetala (Hulala) + colorant alimentar. Am bagat frisca intr-un cornet si am spritat bulinute de jur imprejur, incepind de jos. Treaba a mers mult mai repede si mai simplu decit ma asteptam. La urma am presarat pe fusta decor argintiu alimentar, sub forma de bilute. La poale am pus trandafirasii pe care i-am facut cu 1-2 zile inainte.

Trandafirasii i-am facut dintr-un fondant avind urmatoarea reteta:

160 g lapte praf
160 g zahar pudra
200 g lapte condensat cu zahar (am mai scris ce e chestia asta, dar nu mi-e greu sa explic din nou*)
colorant alimentar.
Se framinta fondantul, se rup bucatele din el si se modeleaza diverse decoratii. Se lucreaza pe masa presarata cu zahar pudra. Se pastreaza la rece mai multe zile. Decoratiile se intaresc greu, ceea ce le face mincabile. Sint foarte bune, apropo, au gust puternic de lapte.
Trandafirasii propriu-zisi i-am facut in felul urmator: am luat 5-6 bucatele de fondant, de marimea bobului de mazare. Am intins cu degetul fiecare bucatica intr-o petala subtire, de forma ovala. Se ia o scobitoare si se rasuceste fiecare petala in jurul virfului scobitorii, indoind putin marginea petalei spre exterior. Nu stiu daca explic bine, poate va ajuta poza trandafirasilor de aproape: http://community.webshots.com/photo/496085899/496098557WemzSo. Dupa ce se fixeaza toate petalele, se scoate floarea de pe scobitoare si se taie bucatica de fondant de prisos de sub ea, daca e cazul, ca sa arate mai estetic. Se pune la uscat pe un platou.

* Laptele condensat cu zahar este ca o crema groasa, foarte dulce, cu gust puternic de lapte si absolut delicioasa. Pacat ca nu se produce in Romania, se pot face o multime de deserturi cu ea. Am auzit ca se gaseste in unele supermarket-uri varianta de la Nestle, eu n-am vazut, dar sint curioasa sa stiu daca e asa.
In Europa cu siguranta se gaseste asa ceva, aici in Ro e aproape imposibil, iar pe mine ma aprovizioneaza cineva din Md.

Daca ai nelamuriri, ma poti intreba pe mine sau chiar la subiectul Balbinei.
Succes la tradus carnetul de soferi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:

Laura, esti GROZAVA!! O sa printez reteta si sa vad daca ne incumetam pt. Mia, daca vrea... hmmm... nu prea avem timp, ca eu merg la munca maine si joi si vineri, si mama e singura cu ei. Dar sa vedem, ca eu cu mama suntem cunoscute pt.nebunia noastra de a asta noaptea tarziu sa ne facem damblalele...

Codruta, o sa pun desigur poze. Poti si sa cauti online pt. idei.

Micky - si Mia e cu rochite si fustite, dar mai mult rochite. Eu alea mai de vara i le ascund iarna. La fel cele f. fine. Am 3 pt. o nunta la care trebuie sa mergem (lungi, superbe) si alea i le-am ascuns, sa nu le vada si sa nu le ceara toata ziua. Fa si tu asa cu sandalele. Ma bucur mult ca ii place la gradi. Noi incepem in Sept., dar numai 2 zile pe sapt. la inceput, cate 2.5 ore/ zi.

Lavi - succes!

Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Multumesc Simona! Sa stii ca e foarte usor de facut si se face repede; si eu l-am facut sambata dimineata ca vineri am muncit pana tarziu si apoi nu m-am simtit in stare. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Eu n-am facut orificiu pentru picioare...Am asamblat cele doua blaturi (unul la dimensiunea normala si celalalt micsorat) si apoi am infipt pur si simplu papusa; apoi din cea mi-a ramas din blatul decupat am "construit" pana la talia papusii, iar bluza am "pictat-o" cu spritul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

every body!

Laura, nu mi-a venit sa cred ca tu ai facut tortul; o minunatie; sincer, n-am apucat sa citesc reteta, (nefiind f interesata ) dar o s-o scot si eu.

Si fiind la capitolul torturi, Laura si Codruta primesc din partea mea ***10 pt maiestrie. Bravo fetelor; m-ati provocat si pe mine; clar o sa-i fac lui Stefan un tren.

Codruta, ti-am scris nu demult cum se mai inteleg ai mei ; cred ca n-ai observat ca n-ai zis nimic; si Stefan ii mai ia jucariile lui Simon, dar daca insistam i le da inapoi si accepta ca trebuie sa imparta cu Simon. Iar noi am insistat mult pe ideea de schib si tine faza. Iar daca se cearta de la ceva, Stefan imi da acel lucru bucuros ca sa-l pun pe dulap.

Simona, ma bucur ca aud vesti bune de la voi! Sa o tineti tot asa.

tuturor; sa aveti o dupamasa placuta!

Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
Nasterea lui Stefan
Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Salutare! Si eu prin zona, dar fara timp (ca mai mereu)...
Vazut poze, placut, admirat copilasi, torturi (care si pe mine m-au facut sa ma gandesc la 'modelul' pentru ziua Cristinei).
Saracuta de Daria, cum era ea cu bubite acolo! (as pupa-o, numai sa nu se ia )
Codruta, Tudor ca Tudor - baiat mare, cu lipici, dar Petra a crescut fantastic! Si ce gropite are
Mickyyy, felicitari pentru gradi si acomodarea usoara. Deci gata, va si pregatiti de serbare? Cum de e taxa atat de mica? Ia povesteste. Ti-a mai trecut supararea pe servici?
Mariana - ia reteta de tort papusa, cine stie, poate cumva iese si o fetita la voi (nu da cu rosii, hihi)
Simo - poze ceva mai recente n-ai? Tare imi e dor de cei doi scumpicei. Eu inca nu am intrebat-o pe Cristina despre cum ar vrea sa fie tortul de ziua ei - cine stie ce bazaconie mi-ar spune! Zice doar ca sa-i umflu baloane si sa-i aprind lumanare cu cifra trei.
Lavi - sa inteleg ca iti e suficienta traducerea permisului ca sa circuli acolo sau pe baza celui de RO iti emit si unul valabil in DE?

Gata,fetele, fug la treaba ca a trecut ceva timp de cand trag 'chiulul'. si o zi frumoasa! (chiar daca afara tot ploua si e intunecat)

Ela 27+ si Cristina (21.04.2004)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Neata!
Cu multaaaaaaa intarziere zic si eu
Ioana lu gabivalceanu

Laur lu Veve

Tiana lu Soleil

stiuuuuuuu am promis ca voi da pe aci in fiecare zi, dar n-am prevazut si situatiile in care raman singura la birou Seful meu e bolnav, asa ca trebuie sa ma descurc singura.
Mai intru pe aci dar destul de rar, adevarul ca si de citit am citit in diagonala, doar pozele cu torturi le-am vazut si mi-au placut dea dreptu. Nota 10 cu felicitari!!!!!

Codruta, tare as vrea sa-i fac si eu la Raul tort de ala trenulet. Imi spui si mie te rog cum l-ai facut?! Dar asa ca si pentru incepatori

Offffff vedeti, sunt chemata



Nou stil de viata
Cookie-Alma-Ina-Claudelu
ce mai astepti??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Buna ziua si de la mine !
Am reusit sa incarc o bucatica dintr-un filmulet cu Daria (nu stiu cum sa impart filmul; are 4-5 minute iar pe site nu ma lasa decat cu filmulete de 2 min); canta in varianta proprie www.dropshots.com/day.php?userid=264229&cdate=20070322&ctime=050351" target="_blank">"Du-ma acasa mai tramvai."

Edit: am reusit sa conving un coleg sa ma ajute asa ca aveti inca o bucata de film:www.dropshots.com/day.php?userid=264229&cdate=20070322&ctime=063505" target="_blank">Melc melc cotobelc (poezia ei preferata cu care ne streseaza in fiecare zi ) si Fapte Bune

Mergi la inceput