Mica Papadie – a doua minune a mea!

Mica Papadie – a doua minune a mea! | Autor: mariana tache

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, iata ca revin cu o noua poveste a nasterii, mai repede decat mi-am imaginat vreodata.
As vrea sa va vorbesc despre sentimentele mele, dar asta ar insemna ca ma repet. As repeta povestea lui Stefan. Chiar daca unele pareri spun ca la al doilea copil nu mai traiesti evenimentele cu aceeasi intensitate ca si la primul, in cazul meu este invers. Doua considerente m-au facut si ma fac sa fiu de mii de ori mai atenta la toate amanuntele legate de Simon : experienta frumoasa pe care o traiesc alaturi de Stefan si gandul destul de inspaimantator ca aceste momente nu se vor mai repeta niciodata ( sunt sanse fff minime sa vina si al treilea copil). Asa ca, trecand peste toate emotiile puternice ce ma incearca, o sa incerc sa va povestesc mai mult fapte decat sentimente.
Si sa incep cu inceputul : data conceptiei - habar nu am (spre deosebire de Stefan, la care ii stiu aproximativ si ora conceptiei). Da, Simon a fost o mare surpriza (probabil o ovulatie timpurie undeva pe la inceputul lui decembrie 2004). Si oricat vi s-ar parea de incredibil, eu si cu sotul meu ne-am bucurat enorm ca o noua minune se cuibarea in corpul si sufletul meu si urma sa ne lumineze zilele.
Cu cateva zile inainte de a-mi veni CM au aparut aceleasi simtome ale sarcinii, ca si data trecuta. Nu-mi venea sa cred. Eram in Maramures, la tara , de sarbatori. Nu aveam de unde sa iau un test de sarcina. Am asteptat cu sufletul la gura sosirea la Cj. Va imaginati ce am facut cand am ajuns ! Si desigur, banuiala mi se adeverea. Testul arata 2 liniute !
Au urmat alte 9 luni de vis. Fara nici un dubiu, cele doua sarcini au fost cele mai minunate stari in care m-am aflat vreodata ! Cu adevarat ma simt binecuvantata ! Aceasta sarcina a fost identica cu prima : fara greturi, fara pofte, cu multa energie si multa agitatie ; pana si nr kg depozitate a fost acelasi ; ca sa nu mai vorbim de ziua in care am nascut – tot marti (ca si pe Stefan). Si asa cum, in cazul lui Stefan, stiam ca voi avea baiat datorita unui vis, si acum, un nou vis imi comunica vestea ca tot baiat voi naste si de data asta ! (spre disperarea intregii familii ; eu eram Gica-contra ). Vizitele la medic pt eco erau o sarbatoare ; si desigur, cireasa de pe tort a fost ziua in care am aflat ca va fi baiat. O mare problema am avut aproape toata perioada sarcinii : ce nume va avea baiatul meu. Am incercat tot felul de combinatii (va mai amintiti fetelor, nu ? ), dar nu gaseam combinatia care sa imi placa in totalitate. Pana intr-o dimineata, cand trezindu-ma mi-am dat seama ca numele perfect pt copilul meu mi-a fost dat prin vis (din nou un vis !). Simon – Andrei este numele visat, nume la care niciodata nu ma gandisem ; niciodata nu-mi trecuse prin cap combinatia asta ; deci nu poate fi vorba de subconstient ! Atunci despre ce e vorba ? Eu cred ca e un semn divin !
Avand in vedere ca familia noastra urma sa se mareasca, trebuia sa ne marim si spatiul locativ (am avut ap de 2 cam.). Totul a fost la limita. Eu eram in saptamana 39 , mai aveam cateva zile si trebuia sa eliberam ap, iar ap nou nu era gata. Va imaginati cat stres si cata agitatie ! (fetele de la Cj si de la martie-aprilie 2004 stiu ). Plus ca in aceeasi perioada am ramas fara angajat la firma , iar sotul muncea singur. Deci toata grija apartamentului a fost pe mine. Ma tot rugam ca bebe mic sa nu iasa un stresat si un agitat! (pana acum e linistit ). La un moment dat am crezut ca vom ajunge si in chirie pt o saptamana, doua, dar de asta am scapat.
Trebuie sa va spun ca am nascut prin cezariana, ca si pe Stefan. Cezariana o programasem pe vineri (2 sept), dar Simon nu a avut rabdare si a tinut el mortis sa vina in aceeasi zi a saptamanii ca si fratele lui. Este adevarat ca ma asteptam la o asa surpriza, deoarece nu prea mai dormeam noptile, iar noaptea de luni spre marti, chiar o facusem alba ; tensiune in burta, contractii puternice, dar nedureroase si o secretie rozulie ; toate ma duceau doar la un gand : o sa nasc mai repede de vineri.
Marti am fugit toata ziua : ba la mesteri, ba am avut plati de facut, ba mai trebuiau cumparate materiale. Si in fuga mea eram insotita de contractii. La un moment dat imi dau seama ca ma si dor ! Era cazul sa-mi sun medicul ! Dl dr era in concediu ! Abia luni ajunsese acasa, fiind plecat in strainatate. Doamne ce noroc am avut ca era acasa! Vorbesc cu el, iar el imi indica sa iau papaverina, iar daca nu ma linistesc sa il mai sun. Cumpar medicamentul, citesc prospectul si ma hotarasc sa nu inghit nici o pastila ; daca e sa nasc, sa nasc ; dupa un timp il resun si il mint ca nu au avut nici un efect pastilele. Era pe la vreo 5 seara. « Bine, va luati bagajul si ne intalnim la clinica ». Dupa ce am vorbit cu el am mai dat o fuga pe la apartament, apoi acasa sa-mi fac un dus si sa-mi iau bagajul (de data asta il aveam pregatit !). Imi anunt si sotul (era la servici) si ne dam intalnire la clinica. Totul s-a petrecut asa de repede !
Am ajuns la clinica pe la 18.30 (ce nostalgie m-a luat in acel moment !). Ma vazut un medic rezident ; mi-a facut o monitorizare ; intre timp apare si medicul meu (evident, acelasi ca si la Stefan) si sotul. Incepem sa negociem cu dl dr ; vroiam sa filmam nasterea ; pana la urma se lasa induplecat pe jumatate ; am filmat momentul, dar nu sotul a fost cameramanul . Intelept medic ! Dupa ce am ajuns acasa si am vazut ce mi-au facut, mi-am dat seama ca sotul ar fi lesinat cu siguranta !
Incepe pregatirea pt operatie. Eram intr-o dispozitie super ; imi venea sa rad mereu (intre contractii desigur) ; vorbeam cu dl. dr. despre concediul lui prelungit ; m-am ingrozit la gandul ca numai cu o zi daca se grabea Simon, nasteam fara medicul meu !
Totul a decurs excelent. La 8.15 PM am auzit pt prima data vocea de bariton a lui Simon ! Nici nu pot sa va spun cat de emotionata am fost ! Mult mai emotionata decat la prima nastere ! Am plans minute in sir si as fi plas mult si bine, dar o durere cumplita de cap m-a facut sa ma opresc. Iar cand i-am vazut fata...Doamne ! Ce frumos era ! Impresia de moment a fost ca seamana cu tati. Acum m-am razgandit .
Dupa operatie totul a fost ok. Simon era perfect sanatos, iar eu mi-am revenit foarte repede (desi ma durea burta mult mai rau decat la prima operatie).
La 5 zile dupa nastere, duminica, am ajuns acasa. Doamne ! Dar ce am gasit acasa ! Oare va puteti imagina ce era, avand in vedere faptul ca mutarea din vechiul ap se facuse sambata, cu o zi inainte ? Saracii, sotul si parintii mei, s-au straduit ei sa aranjeze cat de cat casa, dar era dezastru ! Ce discrepanta ! Daca pe Stefan l-am dus intr-o casa perfecta, intr-o curatenie, liniste si caldura desavarsite, pe Simon l-am dus in haos ! A fost socant ! Saracutul de el, zilele ce au urmat a avut parte de multe gauri date in pereti, de praf, de miros de lacuri si vopsele etc. Iar eu nu m-am odihnit nici 5 minute ! Deci sa nu ma mir ca la 3 saptamani dupa nastere, nu am mai avut nici strop de lapte, nu ?
Dar au trecut toate ! Acum suntem o familie perfecta, intr-o casa perfecta.
Ma simt o femeie implinita si sunt extrem de fericita. Multumesc in fiecare zi lui D-zeu pt familia mea, pt minunile mele si nu-mi doresc decat sanatate si sa fim mereu la fel de uniti si fericiti ca si acum. La fel va doresc si voua !
A ! De ce Mica Papadie ?! Daca nu ati facut-o deja, va rog sa va uitati la semnatura mea, la poza lui Simon si o sa va dati singure seama .




Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

frumoasa poveste si emotzionanta...m-am uitat la poze intr-adevar e pufos ca o papadie cu parutzul acela e tare haios...sa-tzi traiasca puiutzii si sa te bucuri de ei,sanatate si numai bine


ancutzathree&alex***raza de lumina si fericire din viatza mea***(17iulie 2005)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">POVESTEA NASTERII

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:




Florina si Elise

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341&whichpage=1" target="_blank">Alex(1 an) are diabet! Bazar pt. Alex!

poze cu noi


"UN COPIL EXPRIMA PAREREA LUI DUMNEZEU CA LUMEA AR TREBUI SA CONTINUE" Carl Sandburg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Mariana foarte frumoasa si impresionanta povestea ta. Mai ca ne face pofta de facut
Sa va bucurati de voinicii vostrii!

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pnt_loredana spune:

Draga Mariana, cat ma bucur pentru tine! Ce a trecut timpul de cand ne-ai dat minunata veste ca astepti inca un copil si acum, iata-te cu el in brate, un adevarat "barbat". Ce pot sa mai zic, felicitari, sa va traiasca si sa va bucurati de el la fel cum o faceti si cu Stefan.
Sa dea Domnul sa ramaneti pentru totdeauna la fel de fericiti si uniti!
Numai bine!

"Dovedesti o mare prostie sa crezi in toate aparentele dincolo de care nu poti patrunde"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Mariana, felicitari!!!
sa-ti traiasca puiutii!!
mie deja mi-au dat lacrimile la povestea ta... si nu de la sarcina, ci pt ca e f frumos scrisa!!

Cristina 34+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Mariana, m-a emotionat povestea ta, dar am reusit sa nu lacrimez, asta pana am vazut pozele cu baieteii impreuna. Stefan are aceeasi varsta cu piticul meu, dar al meu nu are pe cine imbratisa cu atata drag.
Sa-ti traiasca feciorii, sa fie cuminti, sa-ti aduca numai bucurii si, nu se stie niciodata,poate ne vei povesti si de un al treilea bb!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Mariana esti o curajoasa in primul rand pentru ca ai facut 2 cezariene atat de apropiate si apoi pentru ca ai doi copii de varsta foarte apropiata.Cele care avem copii mici stiu ce insemna asta.
Iti doresc sa fii la fel de fericita si frumoasa si peste multi ani!
Piticii sunt minunati!




Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Hehe ce papadie mica si frumoasa am vazut.
Sa va traiasca baietii si sa va aduca numai bucurii.

Elena & Alexandra (25.09.2004) 1 Anisor


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

ai doi copii frumosi, iar mica papadie e un haios si jumatate
sa iti traiasca!

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

no, ma bucur ca va place de Papadiuta mea! Doamne, e asa un scump ca toata ziua as sta numai bot in bot cu el, dar ma abtin, ca sa nu se supere Stefan. Iar el sta la iubit ca un mielusel!
Multumesc din suflet pt urarile voastre; sunteti dragute, ca intotdeauna! (una de la mine, una de la Stefan si una de la Simon).
Loredana, cum stai cu cele 5 kg?
Teodora, nu zic nimic; ar fi frumos si al treilea bebe; dar ar fi mult prea greu; asa ca ma opresc aici; si astept vesti de la voi pt bebe 2! ok?
Va multumesc inca o data la toate pt gandurile bune!


Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

pozicile noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput