oare gresesc?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

olguta12,
acum ca m-ai lamurit, este clar compliment! Nici la mine nu poate fi vorba de nuante cand la mijloc este abuzul, indiferent ce forma ar lua. In schimb, as mai sta pe ganduri daca ar fi vorba despre alte neintelegeri, care deriva din lipsa sau proasta comunicare, amestecul parintilor, etc...
ma doare sufletul cand vad sau aud de copii maltratati si mai ales de cazurile in care unul dintre parinti este martor la asa ceva si nu face nimic, sau ideile de genul ca educatia se face si cu palma.Total gresit, un copil trebuie sa inteleaga si cu vorba buna.

Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Deci voi credeti ca fetita mea e maltratata?eu nu cred.si nici nu sint tipul care sa stea cu miinile in sin daca asa ceva s-ar intimpla.si ca drept dovada a faptului ca noi nu formam o familie frumoasa in care sa existe comunicare si intelegere,am luat aceasta hotarire.femei si copii maltratati am vazut si eu destui si va asigur ca nu fac parte din aceasta categorie.chiar daca exista reprosuri,jigniri si urlete eu am taria sa reactionez.si nu sint nici tipul de femeie care sta cu un barbat doar ptr a avea tata la copil,sau ptr faptul ca nu ma bate sau aduce banii acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Alexis, stai linistita.
Nu ma refeream la situatia TA. Vorbeam de ceea ce am constat eu personal, de-a lungul anilor.
Asa ca nu la asta m-am referit.
Calma te, por favor
Si daca asta s-a inteles, mea culpa. Imi cer scuze daca m-am exprimat gresit.
Oricum,,,eu astept "beletul de aveon"
BAFTA SI PUTERE

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

Galushca


POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

am vazut si eu multe cazuri si nu stiu cum o femeie poate indura la nesfirsit umilinta si bataia.dar se vede ca sintem diferiti.sint femei cu personalitate si curaj si femei slabe si tematoare.eu nu inteleg de ce anume se tem.mai rau de atit nu le poate fi.si nici nu cred ca indura ptr copii.ce exemplu poti da tu unui copil cind esti tratata ca un animal?si copiii cind se fac mari te acuza oricum.daca ai stat cu un nebun iti zic de ce ai stat,daca n-ai stat de de n-ai stat si tot asa.cind o sa iau beletu am sa te anunt,cred ca pe la sfirsitul lui martie.eu stau si ma gindesc citeodata ca exista si barbati maltratati,cind si cind se mai aude cite un caz.pe mine ma umfla risul,dar totusi exista.exista femeia barbat si barbatul femeie.citi barbati au curajul sa admita ca sint maltratati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

alexis,
mea culpa, ai avut dreptate sa te simti atacata, eu am postat la subiectul tau, dar de fapt ultima postare era o completare la ceea ce a zis olguta12, la modul general.

Inca o data, te felicit pentru ca ai curajul sa iei viata in maini, atat pentru tine cat si pentru fetita ta.
Sa auzim numai de bine!
Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

nasoala chestie...
dupa cate povestesti, e clar ca (cel putin pt moment) nu va puteti gasi linistea impreuna.
mai zicea parca cineva, poate are dreptate sau poate nu, tu stii cel mai bine si o simti in sufletul tau!
daca as fi in locul tau, eu as discuta intai cu EL, serios si numai dupa ce l-as ruga sa nu faca vreo criza. ceva de genul:
'dragul meu, cred ca trebuie sa discutam cateva lucruri serioase si ffff importante pt mine. este foarte important sa nu iti pierzi calmul ca s ama poti asculta pana la final, daca vei incepe sa urli probabil ca eu o tac si nu voi putea sa iti explic totul, ceea ce va duce la o ruptura care altfel ar fi evitata!'
bun... si apoi i-as povesti ce e in sufletul meu, ca am nevoie sa am un job, sa simt ca fac ceva in afara de ale casei (sotz, copil, ai toate aferentele... etc)
ca stiu ca el ar prefera poate varianta sotziei casnice, dar asta este, io nu pot si nu pot doar sa stau acasa!
poate ca nu va mai fi la fel de ordine/ curatzenie in casa, poate nu va fi mancare calda pe masa de fiecare data...

dar solutii exista, se pot gasi dac vreti amandoi sa le cautati!

de ex, daca el tine atat de mult la aspectul casei, la trebile gospodaresti samd, puteti lua o menajera, o femeie care sa faca trebile astea 1 data/ de 2 ori/ saptamana, sau cum considerati voi...

concluzia va fi ca:
1_ gasiti impreuna solutii ca sa ai un job asa cum tit doresti, si in acelasi timp sa rezolvati pb gospodaresti asa fel incat sa fie toata lumea multzumita, ori
2_ daca el nu te intelege si nu vrea sa colaboreze, sa faca eforturile necesare samd, in cazul asta inseamna ca ramai tu si cu tine si trebuie sa gasesti raspuns la intrebarea unde vrei/ poti sa traiesti in continuare, fericita si implinita alaturi de copilasul tau: inapoi acasa, in Ro, sau acolo. pune in balantza plusurile si minusurile pt fiecare alternativa si vezi care e varinata castigatoare!

sa auzim de bine!

Edit : io imi cer scuze, incepusem sa-ti raspund acum cateva ore, abia acum am reusit sa termin, n-am vazut ce ati mai discutat intre timp, ca deja te-ai hotarat si vii acasa!

in cazul asta, iti doresc putere sa-ti duci planul la bun sfarsit, si sa revii aici, pe forum, scriind din Ro si povestindu-ne cat de bine te-ai instalat, cum va merge tie si fetitzei...

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

cum am mai spus,de discutat serios am discutat de f multe ori dar se vede ca e serios doar ptr mine,lui ii intra pe o ureche si-i iese pe cealalta.aseara la ziua unei prietene,sotul acesteia ii spunea ca eu conduc f bine la care el zice :da,dar sa nu uitam ca e femeie.iar femeile si masinile nu au nimic in comun.fetita s-a"indragostit"de un invitat si el s-a suparat,a zis ca o da afara din casa.i-am spus ca s-ar putea sa iasa el afara din casa daca nu se potoleste.si se mai mira de ce-l ignora.ca e rasfatata,ca ii scoate el rasfatul,poate ii scot eu lui ochii.s-ar putea ca deja pe 8martie sa plec.stiu ca acasa nu-i voi putea oferi ce-i ofer aici dar ii pot da ceva mai de pret:linistea sufleteasca.
"Cind cineva nu traieste asacum gindeste ajunge sa gindeasca asa cum traieste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

draga mea,te sustin.mai ales ca nu sunteti si casatorit iti va fi mai usor.poate daca tu pleci,el isi va da seama de greseala si se va schimba.si atunci poate iti vor reveni sentimentele pentru el.eu nu p[rea m-am prins.el e italian?imi pare rau ca nu ai gasit in soacra ta ,un aliat,mai ales ca vede cum se poarta si cred ca nici ea nu e de acord.era bine daca ramaneai,macar pentru copil,in italia,nu cu el.oricum,daca te iubeste,si e dispus sa se schimbe,te va cauta si la capatul pamantului.eu iti urez multa fericie si sper sa fii tare in decizia pe care ai luat-o,si asteptam sa ne povestesti ce ai mai facut.
oricum ai sustinerea mea,in decizia pe care ai luat-o.nu mai zabovi,si vino acasa,ca e cel mai bine.si nu renunta la pensie alimentara,sau cum o veti formula voi,ca e dreptul copilului tau,mai ales ca tu nu ai inca un venit.oricum confort iti poti face si in romania.

cand totul pare pierdut este timpul sa crezi in miracole!
pozeelena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

maica-sa nu face altceva decit sa-mi spuna sa am rabdare cu el,sa las de la mine.nu se va schimba.de cite ori mergem cu masina in vacanta numai nervi,urlete si iar nervi.anul trecut am plecat eu cu fetita cu avionul si l-am avertizat.daca vrea sa vina sa-mi strice vacanta mai bine sta acasa.si a venit si mi-a stricat-o si drumul la intoarcere cu masina a fost acelasi calvar dintotdeauna.daca nu aveam bagajele in comun m-as fi dat jos in vama la unguri.nu mai pot si nici nu-mi mai permit sa sper ca se va schimba.a mai fost casatorit o data si sincer incep sa inteleg de ce s-au despartit.calitati are multe dar nu stie sa le aplice atunci cind trebuie.nu vreau confort,vreau liniste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

alexis,
sper ca decizia luata sa-ti aduca linistea sufleteasca si tie si fetitei,daca as fi fost in locul tau la fel as fi procedat.
Pacat ca el nu vede si nu simte nevoile tale ,pacat ca are calitati si nu stie sa se faca iubit de tine.
Iti doresc sa ai noroc !!


tie si fetitei.

Mergi la inceput