oare gresesc?

oare gresesc? | Autor: alexis2002

Link direct la acest mesaj

as vrea sa stiu parerile voastre in legatura cu decizia pe care eu am luat-o.nu intreb ce sa fac ci daca fac bine.dupa 6 ani de stat impreuna,la inceput frumos,acum ceva de neinteles.el un om tandru si iubitor cu mine,cu parintii o fiara,nu puteau saracii nici sa deschida gura in fata lui ca incepea sa urle si sa trinteasca si asta chiar de fata cu mama mea.eu am ramas insarcinata si pe undeva imi faceam tot felul de ginduri,daca devine violent,daca fac bine sa fac un copil.ne-am certat de nenumarate ori ptr ca eu nu suport urlete si scandaluri,a urlat la mine de nenumarate ori ca sa plec,alte ori zicea ca nu se mai repeta.si uite asa a inceput declinul.a venit mama mea sa ma ajute cu copilul ca pe a lui o "durea" capul.venea pleca,venea pleca si cind era ma acuza ca nu am rupt inca cordonul ombilical,ca nu mi-am luat zborul,cind nu era ca de ce nu vine sa ma ajute.de muncit am muncit mai mult sporadic cu copilul mic nu puteam cind nu era mama mea si mai ales ca locuim intr-un orasel mic si oferta este cam saraca.tatal meu a murit si in timp ce eram disperata sa ajung la inmormintre el isi facea griji ca isi neglijeaza serviciul.m-au apucat niste nervi de m-am oprit in mijlocul aeroportului urlindu-i ca nu e obligatoriu sa vina cu mine,pina la urma a venit.cind ii spuneam ca ma simt rau ca nu reusesc sa gasesc un job imi spunea ca n-am nevoie,ca femeia trebuie sa stea acasa,cind am gasit la sf de sapt facea figuri ca nu sint acasa.bineinteles ca si viata sexuala a avut de suferit.eu m-am inchis in mine,ptr ca daca discutam era inutil.el iubeste copilul dar in felul lui egoist,daca nu il asculta deja ia foc,cind ar trebui sa ia foc sta calm.cu toate astea nu este o persoana rea la suflet dar eu nu mai suport.nici nu vreau sa ma gindesc sa stau asa,fara un job,fara o viata intima,fara satisfactii,nu concep sa stau acasa,vreau sa fiu pe picioarele mele.simt cum mor pe dinauntru,in fiecare zi acelasi lucru,fac curat,duc si iau copilul de la gradinita,fac piata,spal,calc,gatesc si tot reprosuri primesc ca nu e destul de curat,ca e dezordine(normala cind un copil se joaca).lista ar continua dar deja m-am intins prea mult.asa ca m-am hotarit sa ma intorc acasa acum cit nu e prea tirziu,sa imi gasec un job,sa incep o viata noua.stiu ca nu e usor dar am sa lupt ptr ca nu am alternative,ori stau aici si devin din ce in ce mai trista ori iau taurul de coarne.deja am scris prea mult si sper ca am fost coerenta.deci,parerea voastra,fac sau nu bine?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

alexis, eu cred ca daca nu esti fericita unde esti si in situatia in care esti (am citit postul tau la celalalt subiect), cred ca e datoria ta fata de tine insuti sa iti urmezi inima si sa faci ce crezi ca e mai bine ptr. tine si bebele tau. Nu-ti fie teama sa iei viata de la capat; poate fi mai bine si sigur meriti mai bine decat ai acum. Parerea mea e ca ai 3 optiuni:
1. Fie accepti situatia in continuare, si accepti o relatie in care nu esti nici fericita, nici implinita;
2. Fie te intorci in tara si faci ce poti sa va fie bine, tie si copilului;
3. Fie ramai in Italia, dar nu cu sotul, ci iti faci viata ta, din care el nu mai face parte, decat ca 'tatic de week-end'.
Oricare va fi decizia ta... stii ce se spune: "Masoara de 10 ori inainte de a taia o data!". Gadeste-te bine si masoara-ti foarte bine optiunile, sa nu regreti mai tarziu!
Bafta iti doresc! Si te pup!


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Cum deja am facut cunostinta ,de la forumul vecin ,as vrea doar sa-ti spun un singur lucru .Nu stiu cat poti si ce poti ,cat vrei si ce vrei dar indraznesc sa spun ca ,in situatia pe care ai relatat-o deocamdata,pe forum (eu atat stiu din viata ta) , Nu ai incercat totul ,ai facut cateva incercari timide ,sa salvezi ceva ,dar nu TOTUL .Desi te simti la capatul puterilor ,eu asa cred

Cred ca din diferite motive ,nu comunici cu sotul sau vorbesti dar nu te aude ,nu vorbesti pe limba lui(nu la italiana ma refer aici) ,nu l-ai atins inca ,de aceea el nu reactioneaza la ce-i spui .

Parerea mea ,restul stiu fetele sa te scuture sau sa te mangaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Alexis mama,

Ti-ai raspuns la intrebari singurica. In ultimele tale randuri ai raspunsurile. Citez:m-am hotarit sa ma intorc acasa acum cit nu e prea tirziu,sa imi gasec un job,sa incep o viata noua.stiu ca nu e usor dar am sa lupt ptr ca nu am alternative,ori stau aici si devin din ce in ce mai trista ori iau taurul de coarne.
Restul explicatiilor si sfaturile sint de prisos. Un om care nu face decat sa-ti reprosheze, sa-ti jigneasca parintii si sa "urle" si sa se certe ca in tirg, nu merita respectul, dragostea si intelegerea.
Redi spune ca "nu ai incercat totul". N-ai jucat destul pe sarma???. Poate daca mai astepti 5-6-7 ani..si mai faci 2-3 copii cu el se va schimba. Daca ACUM se comporta atit de urit...mai tarziu...cum se vor schimba lucrurile? In bine sau in rau? Si la intrebarea asta cred ca deja ai raspunsul.
Din proprie experientza stiu ca atunci cand omul de langa tine doreste sa indeparteze oamenii ce-ti sint apropiati si dragi, nu inseamna decat 2 lucruri:
1. Vrea control TOTAL asupra ta.
2. Nu doreste ca si cei din afara(in special cei care tin la tine) sa afle exact cat de urat se poarta cu tine.
Atunci cand esti izolat si te simti singur, fara sa vrei te complaci intr-o situatie abuziva. Singura ta legatura cu VIATA si cu LUMEA DIN-AFARA devine chiar cel care te abuza. El devine mama,tata, sotz, stapin, sherif . El taie, el spanzura. Tu doar urmezi ca o oitza.
Chestia cu "femeia trebuie sa stea acasa"...i-as fi bagat-o pe gat..cu vreo 2 sticle de verde de paris. Un alt fel de a te controla si de a te obliga sa depinzi de el 200%. Financiar.
Acum nu mai esti singura. Ai bebeul. Trebuie sa traiesti si pt tine, si pt el/ea. Iar ca sa traiesti intr-un coshmar, nu iti faci nici un bine- nici tie , nici copilului, care este nevinovat, si nu a cerut sa vina pe lume.
Viata e grea oricum, singura, cu un partener, sau cu o familie imensa. Dar daca mai ai si un neghiob in spate care sa-ti faca zile fripte, si sa te omoare cu zile?????????????????????
Eu una n-as sta pe ganduri. "Belet de aveon" ar scrie pe fruntea mea.
BAFTA si CURAJ. Esti mai puternica decat crezi





olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

Galushca


POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

in locul tau, asa ca sa fiu eu cu inima impacata, as mai face doua incercari:

1 - as sta de vorba cind prind momentul (ieshiti voi 2 la un restaurant...floricele, lumanari, atmosfera festiva). I-as spune in trei cuvinte si foarte bine structurat: asta simt acum, asta am de gind, ne despartim sau ce facem?
E foarte important sa fii convingatoare. Chiar sa-si dea seama ca e in pragul divortului. Sa nu aiba impresia ca vorbesti si tu asa ca ai chef de lamentari.

Daca realizeaza ca situatia e albastra si vrea un compromis, sa-ti spuna exact, da' exact, eventual sa scrie pe un servetel unde crede el ca greseste si ce masuri imediate o sa ia.
Si sa le ia!

2 - as lua o pauza. Asa, de vreo luna, doua.
Sa vad si eu cum ma simt fara el, si el fara mine: poate ii spune ceva chestia asta si realizeaza ca nu vrea sa va piarda. Sau poate iti dai tu seama care's provocarile de una singura si cind vei fi singura pe bune stii sa le preintimpini.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

eu cred ca acasa imi va fi mai bine.acolo simt cu adevarat caldura unei familii.aici de una singura nu m-as descurca cu un copil dpdv financiar.poate nu am facut TOTUL dar m-a ranit suficient de mult ca sa nu mai doresc sa incerc nimic.eu nu pot trai alaturi de un om ptr care ideile mele sint prostii,un om care considera femeia mult inf barbatului,un om cu care in primul rind nu poti construi nimic ptr ca e prea las sa riste.daca e bolnav si-i stai alaturi te zgorneste,daca pleci te acuza ca nu i-ai fost aproape.eu cred ca daca nu s-a schimbat in 6 ani nici nu o sa o mai faca.cel mai grav e ca nu-l mai iubesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

olguta m-ai facut sa rid si sa pling in acelasi tipm."belet de aveon"o sa-mi cumpar cu sigurantasi verde de paris citeodata cred ca e util la casa omului.elise,am sta de vorba serios nu o data ci de "n"ori.ce luminari,floricele,de unde atitea?i-am spus si sa luam o pauza,sa vedem care sint adevaratele noastre sentimente.a reactionat cum stie mai bine,cu urletul,apoi s-a calmat si mi-a zis ca sint libera sa plec upa care m-a amenintat ca-mi ia fetita.apoi iar s-a calmat si a zis ca-mi da fetita.acum a ramas ca plec si totusi ma ia de proasta,se face ca acea discutie n-a existat.oricum eu am hotarit sa plec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

in cazul asta, ai dreptate... "belet de avion" shi gata.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

eu nu caut pasiunea vesnica,e normal ca dup un anumit timp sa se mai potoleasca dar nu de tot.mi-am dorit alaturi un om cu care sa pot lupta cot la cot ptr a realiza ceva in viata,nu unul care se scunde dupa deget,un om blind care sa stie sa-si arate cotii atunci cind trebuie.am gasit exact contrariul.belet de avion,ca altfel e neagra situatia.bine cel putin ca nu sintem casatoriti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Alexis
Sa nu uitam doua lucruri ,el este tatal copilului si e italian iar tu pleci in alta tara cu copilul .Am inteles ca inca nu este de acord cu asta.
Al doilea ,am inteles eu gresit ,ca el tipa la parintii lui ,nu la mama ta ?Poti lua "belet de aveon" cand vrei dar incearca sa lasi in urma loc de buna ziua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

quote:
Originally posted by redi

Alexis
Sa nu uitam doua lucruri ,el este tatal copilului si e italian iar tu pleci in alta tara cu copilul .Am inteles ca inca nu este de acord cu asta.
Al doilea ,am inteles eu gresit ,ca el tipa la parintii lui ,nu la mama ta ?Poti lua "belet de aveon" cand vrei dar incearca sa lasi in urma loc de buna ziua



este de acord ptr ca nu e in stare sa o lase sa creasca fara mama si nici nu e instare sa se ocupe de ea.bineinteles ca voi lasa loc de buna ziua ptr ca vreau sa comunicam in ceea ce priveste fetita.daca va vrea sa vina sa o vada sau sa o ia la el in vacante e liber sa o faca,eu nu-l impiedic.tipa la parintii lui si de fata cu mama mea.

Mergi la inceput