oare gresesc?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

ALEXIS2002,daca asta simti si asta e decizia ta eu as spune sa mergi pe drumul pe care ai ales, de altfel cred ca se si impunea o astfel de decizie tinand cont de situatia ta.
Nici eu nu as putea trai alaturi de un barbat care are asemenea conceptii despre statutul femeii,dimpotriva nu cred ca as putea sa ascult nici macar o secunda cum debiteaza atatea aberatii.
Din ceea ce ne-ai relatat e clar ca nu vei putea sa-ti faci o cariera alaturi de el ptr ca parerea lui este"ca o femeie tr sa stea acasa" si din acest motiv nu vei putea niciodata sa te simti un om cu adevarat implinit.
Si treptat,treptat iti vei pierde increderea in tine,in fortele tale,si vei ajunge sa fii chiar dependenta de el ptr ca timpul trece f repede si din pacate nu in favoarea ta.
Cred ca sa te intorci in tara este cea mai buna alegere,mai ales ca ai si sprijinul familiei tale,si urmatorul pas este sa te angajezi ptr a putea sa-i oferi copilului tau o viata frumoasa si motive sa fie mandru de mama lui.
Pari o femeie curajoasa si iti doresc din suflet sa reusesti sa-ti implinesti visurile, si cine stie mai tarziu sau mai devreme va aparea si o noua iubire in viata ta.
Ai dreptate copilul este si al lui si are drepturile sale de parinte dar...si obligatii.Asa ca nu cumva sa renunti la pensia alimentara!

Iti doresc mult succes in tot ceea ce vei intreprinde si mai ales in gasirea unui loc de munca.
Sa auzim numai de bine!

dya
url=http://photos.yahoo.com/dianaaureliachiriac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

parintii mei au divortat cind aveam 12 ani si nu am suferit din cauza absentei tatalui cit din cauza ca mama mea nu ma lasa sa merg la el,in casa in care traia cu cealalta.si nici eu nu as fi vrut la inceput dar cind am devenit matura ,el s-a imbolnavit,atunci nimic nu a putut sa ma opreasca sa merg la el indiferent cit de tare ma durea atitudinea mamei mele.deci eu nu am sa fac aceeasi greseala.fetita va fi libera sa il vada,eu am sa vb cu el de dragul ei.daca el va vrea sa contribuie la cresterea ei e bine venit daca nu am sa o cresc de una singura.eu sint satula de nepasarea si comportamentul lui fata de mine si sper sa fie indeajuns de matur incit sa fie macar un tata bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

NU ALEXIS,NU!
Inteleg supararea ta si faptul ca vrei sa scapi cat mai repede de situatia in care te afli dar lupta ptr drepturile fetitei tale.
Are obligatia ca parinte sa contribuie la cresterea ei asa ca nu e cazul sa fii marinimoasa.
Uite gandeste-te ca in acest fel poate vei putea sa-i oferi fetitei tale o bucurie in plus,nu merita sa-i aperi drepturile?
Tu tr sa lupti ptr ea acum asa ca ...sa nu aud ca renunti la pensia alimentara chiar daca acest lucru impune stat prin tribunale.

dya
url=http://photos.yahoo.com/dianaaureliachiriac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

eu vreau sa cred ca nu va fi chiar atit de iresponsabil.si de stat prin tribunale chiar nu am chef si nici bani si timp de pierdut.in acest caz s-ar razbuna si el si daca e de acord acum sa plec cu fetita,atunci s-ar putea sa nu mai fie.nu stiu,timpul le va rezolva pe toate.si mie mi-ar placea sa-i fac o placere in plus fetitei daca am sa pot,daca nu se va multumi cu strictul necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

te-ai gandit la alternativa de a ramane in italia, sa continui la ce ai inceput adica sa iti faci o viata acolo?
copilul ar putea sa isi vada tatal mai des, am inteles ca are si bunici acolo si pana creste mai maricel am inteles ca mama ta mai poate sa vina din cand in cand sa aiba grija de el

am ramas singura cu un copil de trei ani si aici in norvegia singura inseamna SINGURA (ma gandesc ca in italia oamenii sunt mai diferiti) ; am facut o facultate, invatam dupa ce se culca copilul, cateodata era bolnav si nu puteam sa invat si nici sa merg la cursuri, vara lucram ca sa ma mai ajung cu banii in loc sa plec in vacante, din romania nu am primit nici un ajutor (si bine imi pare, ma simt mai puternica ca am razbit singura) pt. ca mama a murit cand eram mica iar pe tata daca l-as fi chemat, m-as fi simtit ca am 2 copii de care sa am grija
la doi ani dupa ce am ramas singura copilului i s-a descoperit o boala congenitala destul de rara si mi-a parut bine ca am ramas aici pentru ca medicina e totusi la alt nivel plus ca -vorbind la modul general- copilul meu ii pot asigura alt start in viata si alt viitor aici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

m-am gindit dar nu as reusi.cum am spus si mai sus.si nici nu mai vreau.aici nu mai are decit bunica si nu o intereseaza ca are o nepoata,iar pe mama mea nu pot sa o pun mereu pe drumuri.aici cit am incercat nu ma simt ACASA.oameni cred eu sint la fel pretutineni.oricum eu nu zic ca tatal nu o iubeste,as minti dar are un mod egoist de a o iubi.nu mi se pare normal sa dai intr-un copil ptr simplul fapt ca blocheaza un cd,sau din greseal loveste televizorul care"costa".sau cind iti spune ca la gradinita ii place un anumit baiat tu ca tata sa-i urli la 4 ani:"tu o sa te mariti cu cine o sa vreau eu".el e tot timpul "obosit"dar in putinele dati cind se joaca cu ea cu adevarat mi-e drag sa-i privesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

POFTIM???????? DA IN COPIL???????????????SI MAI SI URLA LA EA?????Eu l-as dezmembra
TI-AI CUMPARAT "BELETUL" DEJA, SAU VREI SA TI-L CUMPAR EU??????????
PENTRU NIMIC IN LUME NU AS MAI STA CU EL!!!!!!!!! PENTRU NIMIC. Si stii ceva? juma' de ora aia pe care o petrece jucandu-se cu fetitza, nu sterge celelalte 23.5 ore in care e un nemernic.
Vrei sa vin sa te ajut cu bagajele?

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

Galushca


POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

o mai lua de motz sau ii mai ardea cite o palma.nu i le-a mai aplicat de mult ca a vazut ca obtine mai mult de la ea cind se poarta frumos.oricum cind incepe cu reprosurile si cu urlatu,fetita se pune intre noi si tace. inca nu am luat beletul dar il iau.cit despre bagaje nu o sa pot lua prea multe.poate multe ar spune sa ramin aici,eu nu simt ca pot.o sa-mi lipseasca comoditatile,e drept dar gheata din sufletul meu nu o topeste nici o masina frumoasa,nici ,un parfum sau o plimbare prin stiu eu ce tara.mai presus de toate astea eu apreciez lucrurile simple,acele care iti invadeaza sufletul de caldura.bunatatea din ochii anumitor persoane,un cuib de rindunici sau pur si simplu sa stai trintit in iarba si sa privesti cerul pina simti ca te faci una cu el.si sa n-ai linga tine o persoana care sa te critice tot timpul.sa fi liber sa te joci cu copilul tau asa cum simti.cred ca incep sa deviez.oricum fetelor e tare urit sa te simti prizonier,sa traiesti o viata care parca nu-ti apartine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

alexis2002,
te felicit pentru alegerea facuta, nu privi inapoi, ai viata inainte, bucura-te de ea si de fetita ta. Ai mare dreptate, bucuria vine din lucrurile marunte si simple, pentru a fi fericite si implinite nu avem nevoie de palate, masini, povesti cu printi si zane, e mult mai importanta linistea sufleteasca.
Olguta12, ti-am urmarit postarile si de la celelate forumuri,cu toate ca esti uneori prea radicala, iti impartasesc opiniile. Mai trebuie sa fie intre noi si femei care gandesc asa, nu doar cele care tac si indura, ca " poate-poate" se schimba ceva.

Numai bine!
Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Carla,
Chiar vreau sa iti multumesc.. Faptul ca imi spui ca-s "radicala" il iau drept compliment. De-ar exista mai multe femei "radicale" n-ar mai exista abuzul. Prefer sa fiu "radicala" decat sa fiu batuta, maltratata, si sa umblu cu ochelarii de soare la ochi 24 din 24(cu ochii vineti), sau sa imi traiesc viata exact ca un animal de povara. Am mai spus-o(de prea multe ori pe forum):SINGURUL lucru pe care nu-l acccept-INDIFERENT DE SITUATIE- este ABUZUL. Fie el psihic(emotional) sau fizic. Daca un barbat nu este fericit alaturi de o femeie, exista despartirea. Ca sa o bati ca pe un cal naravash nu este o optiune sau o solutie. Iar copiii...nici sa nu mai vorbim despre asta. Copiii nu sint adusi pe lume ca sa avem ce sa "luam de motz" sau sa pocnim, sa luam la palme, la pumni sau la picioare. Eu i-as LINSHA pe cei care dau in copii ca intr-un gard.Sint inocenti, neajutorati, si total dependetzi de parinti. Daca cei doi care l-au adus pe lume nu ii ofera dragoste,intelegere si ocrotire...atunci CINE ii poate oferi asta? Si atunci cand un parinte isi varsa nervii pe cel mic, iar celalalt parinte gaseste scuze neghiobului...GRRRRRRRR...imi vin spumele.NU CONCEP SA DAI INTR-UN COPIL, SAU SA URLI LA EL CA O FIARA. A fi parinte este alegerea fiecaruia..dar este o responsabilitate enorma, si cel mai greu "rol" pe care il poate avea un om in viatza. In momentul cand ajungi sa-ti chinui copilul, esti NUL ca om.
In liceu am lucrat ca voluntara la HAVEN HOUSE, in California. Un "shelter" pt femei si copii abuzati. Sint mai bine de 20 de ani de-atunci, si inca ma mai trezesc noaptea din cate un coshmar. Ce-am vazut acolo nu voi uita in VECI. Am vazut de ce sint oamenii capabili. Si sincer, nu-i poti numi nici macar ANIMALE, deoarece ai jigni animalele.
Asa ca..multumesc din suflet pt compliment. Da, sint radicala. Da, sint rea. Poate rautatea mea va ajuta pe cineva sa evadeze din coshmarul in care se gaseste.



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

Galushca


POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput