oare gresesc?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Alexis ,nu stiu de ce ,dar tot citesc ce scrii si nu ma pot abtine sa nu raspund.
Primul lucru ,raspund la intrebarea ta ,parerea mea ,da gresesti si inca cum.
Vrei pareri ,vrei scuturata ,bine :
-esti desteapta si incapatanata
-ai mandria ta made in romania care nu se potriveste cu a lui
-la-i iubit (cand?),acum nu-l mai iubesti (de cand ?)
-sfaturile din topicul pentru tineri casatoriti ,le-ai citit ,le-ai inteles ?
-Ce ai facut exact pentru casnicia ta ,ai asteptat sa se schimbe ? ,
inca nu stii de ce la inceput era "frumos" ,de ce acum nu mai este ?
-cand au aparut schimbari intre voi ,inainte sau dupa nasterea fetitei ?
v-ati facut vreodata proiecte de viitor impreuna ,cand ?
La inceput nu urla ?
-mi se pare ca esti doar "speriata" si asta te paralizeaza fiind motivul pentru care nu poti intreprinde nimic
-mereu te gandesti sa pleci"acasa " ,cea mai usoara decizie
-nu te simti acasa cu el ,crezi ca nu-si da seama?
-cred ca ii faci reprosuri demult
-ai fost independenta vreodata ?
- sunteti casatoriti legal sau nu ?
Lista poate continua mult ,asta am vrut sa spun prin acel TOTUL
Nu cred ca ti-ai raspuns la toate intrebarile ,cred ca esti dintr-o zona a romaniei ,unde am vazut ca majoritatea femeilor sunt asa sensibile si eu pun aici toata problema ta ,si eu sunt la fel ,in acelasi timp.
Din prisma mea degeaba pleci ,va veni dupa voi si iti va promite tot ce vrei si te vei intoarce .
Si iar iti spun ca nu mie trebuie sa-mi raspunzi ci tie insuti,daca la-i iubit vreodata .
Stiu ca pica precum nuca in perete dar cand citesc ce scrii ,asa vad eu situatia ta .
Nu am nici un interes daca ramai sau daca pleci .................
Dar stiu ca esti desteapta sa ma intelegi ,nu am nevoie sa recunosti ,cum iti asterni asa vei dormi
Totusi cu drag virtual ,Redi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

da,l-am iubit si l-am admirat mult cindva.a urlat intotdeauna si intotdeauna a stiut ca nu-mi placea.nu sintem casatoriti si toate s-au inrautatit dupa venirea fetitei.am fost independenta de f multe ori si am primit acuze de genul:neglijezi copilul,ai gasit amanti la servici.....planuri de viitor n-am avut cu cine sa fac,de cite ori am incercat am esuat,al nu a avut niciodata initiativa.si atita timp cit el are o viata normala in sensul ca e la el acasa,are un servici si il doare drept in spate ca eu sufar nu vad de ce as gresi luind aceasta decizie.da sint sensibila,citeodata poate prea sensibila dar nimic nu ma va face sa ma intorc inapoi caci de vorbe sint satula.vreau fapte de la el.tu ai sta oare cu un om care sa te zgorneasca de cite ori are ocazia?dupa care sa-si ceara scuze.ce rost mai au scuzele dupa ce ranesti un om de "n"ori?gresesc oare ca vreau o viata a mea si nu sa traiesc viata altora,ca vreau bucurie si liniste?ca nu mai vreau urlete si reprosuri?singura greseala care o fac e ca stau si privesc cum trece viata pe linga mine.si sincer nu-mi place.
cu drag,alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

quote:
Originally posted by alexis2002

nu sintem casatoriti si toate s-au inrautatit dupa venirea fetitei..... el are o viata normala in sensul ca e la el acasa,are un servici si il doare drept in spate ca eu sufar ......vreau fapte de la el..........gresesc oare ca vreau o viata a mea si nu sa traiesc viata altora,ca vreau bucurie si liniste?ca nu mai vreau urlete si reprosuri?singura greseala care o fac e ca stau si privesc cum trece viata pe linga mine.si sincer nu-mi place.
cu drag,alexis



Asta nu gresesti ,si ai tot dreptul sa traiesti viata ta asa cum vrei .



El poate nu merita sa ramai dar tu meriti sa ai viata care o vrei .
Ti-am mai spus si la celalalt subiect ,te-ai gandit sa lasi fetita la mama ta si tu sa-ti creezi viata ta ,in independenta , in Italia?
Sau defapt nu iti place acolo ?
Unde ai nascut fetita ?


Oricum se vede ca stii ce vrei ,ma mir ca ai asteptat atat ,dar niciodata nu e prea tarziu.

Unele gesturi pe care le-ai povestit ,da le-am trait ,dar au fost din incapatanare infantila si mandrie .
Toata familia mea e in Ro ,aici nu am decat copilul si tatal copilului.Sunt singura de toate culorile ,si daca voi ramane singura (fara "sot" ),din en motive ,nu ma vad plecand in Romania .
Desi as putea usor sa detest tara asta,simt ca e "acasa" pentru fiul meu.

Cred ca si tu ai puterea dar acum esti daramata in mii de bucati .
Du-te acasa ,incarca-ti bateriile ,dar nu spune niciodata ,niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Redi n-as putea sa ma despart de fetita ptr o perioada lunga.da este nascuta aici.eu nu zic ca in Romania curge lapte si miere dar acolo ma simt iubita,nu ma simt singura.si aici de una singura deci cu un singur salariu m-as descurca la fel ca acasa.la sfirsitul lunii as ramine fara nimic si mai rau e ca aici nu as avea nici un fel de ajutor.nu-mi place lumea de aici(nu ma refer la toata lumea),ptr ei familia,parintii nu au prea mare valoare.nu stiu cum e la voi dar aici mai ales de cind a venit euro s-a prabusit tot.si ce sa fac,dus intors mereu,mai ales ca mama mea e singura?nici ei nu-i place aici si nu o condamn.si lui i-am propus sa schimbam orasul,nu vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Redi, cum poti s-o sfatuiesti sa-si lase fetitza ??? Nu facem copii ca sa ii creasca altzii!! Nu-i imprumutam cand avem probleme !

Nasterea ariciului junior Pozele mele Poze cu noi si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Alexis, dar ai incercat sa te angajezi si sa duci fetita la o gradinita? El cum a rectionat?
Din ce scrii mie mi se pare ca cel mai mult iti lipseste diversificarea activitatilor... ma revad pe mine cand copilul avea un an si trei luni, cand eu o fire activa si energica am luat hotararea sa revin la serviciu, nu mai puteam sa stau acasa. Sotul nu a fost de acord, dar am insistat, am chemat-o pe mama (care sta la 300 km, apoi dupa trei luni l-a preluat soacra si apoi, am gasit o bona.
Aveam aceleasi simtome ca si tine dupa statul acasa...

Pe de alta parte, mai cunosc persoane care nu s-au adaptat intr-o tara straina, cultura in primul rand este alta, lucrurile importante sunt altele si este greu sa te adaptezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

quote:
Originally posted by Sibylle

Redi, cum poti s-o sfatuiesti sa-si lase fetitza ??? Nu facem copii ca sa ii creasca altzii!! Nu-i imprumutam cand avem probleme !

Nasterea ariciului junior Pozele mele
Poze cu noi si Vladimir



Nu toata lumea are posibilitatea sa faca ce vrea .
Oricat ai vrea sa te descurci singur uneori ai nevoie de ceilalti sa te ajute.
Nu i-am zis sa abandoneze fetita ,oricui !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ea a inteles foarte bine ,si parerea mea e ca fetita isi iubeste bunica si simte stabilitatea in prezenta ei .
Sau nu-si lasa nimeni copiii in vacanta ?
Sau daca stau si la bunici inseamna ca ii abandonam ?

Fetita ei este in perioada de refuz si poate ramane marcata grav de problemele lor .Pe cand prezenta bunicii o ajuta enorm.
Iar intre mama si tata poate se mai pot salva lucruri ,desi comportamentul copilului ii impiedica sa vada mai mult .
Din vina lor copilul sufera si tot din vina lor va suferi mai tarziu.
De ce de tata se poate lipsi pentru totdeauna si de mama nu poate un timp in care mama ar rezolva dificultatile intru-n fel acceptabil pentru toti trei ?

Comportamentul tatalui ,in cazul de fata ,imi spune multe ,asa ca trag concluziile care vreau .
Si nu ma sfiiesc de critici si nici nu spanzur pe acel tata(dreptul meu) ,asa cum face-ti majoritatea (dreptul vostru ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Nu toti tatii sunt la fel ,sau facem iar un subiect despre tatii minunati ?

Cum nu toti sotii sunt la fel ,si de aia scriu aici atatea sotii .

Cand se dau sfaturi la alte subiecte sa fie scosi copiii din ecuatia problemelor prin mici vacante la familie ,nu spune-ti acelasi lucru ?
Care e diferenta acum ?

Precizez unul din motive care ma fac sa cred ce spun :acest tata isi iubeste fetita in felul sau si el insusi nu se simte iubit de nimeni ,poate nici nu stie iubi un copil .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

Draga Alexis,

dupa parerea mea NU gresesti; sunt convinsa ca in cei 4-5ani ai facut tot ce ti-a stat in putinta + peste - sa-ti salvezi relatia; sper ca in Romania sa-ti regasesti zambetul si linistea; cred ca putine femei sunt in stare sa renunte la "confortul" material si sa-si ia viata in maini; marea majoritate isi gasesc tot felul de scuze, pacat, mai ales cand sunt copii la mijloc

iti inteleg disperarea intr-o tara straina, intr-un orasel; am trait-o si eu, insa l-am avut tot timpul alaturi pe sotul meu care din fericire este roman deci, mi-a fost infinit mai usor decat tie

CURAJ si SUCCES in tot ce vei face de-acum incolo!!!
te admir foarte mult

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

iti multumesc Oana.eu am vrut sa-mi cresc copilul intr-un mediu plin de iubire si veselie dar nu s-a putut.si eu provin dintr-o familie destramata si tensiuni intre ai mei au fost doar la sfirsit.imi amintesc cum ma simteam si ma gindesc ca asta simte fetita zilnic.

Mergi la inceput