Comunicarea intre sot si sotie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Pt. ALESSIA = da,i-am spus ca daca continua sa se poarte cu mine asa, cu timpul ma voi "raci" fata de el ,si nu-l voi insela pt. ca nu este felul meu dar voi suferi alaturi de el sau ne vom desparti atunci cand voi considera ca s-a umplut paharul.Pana atunci voi spera,voi mai lasa de la mine atat si acolo unde pot,voi merge mai departe...Eu sunt adepta familiei.

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Pt. Pisimuky -imi pare rau ca te regasesti in situatia mea.Sincer,la inceput nu a fost asa....vb.lui (in gluma):"pana am pus mana pe tine ,acum suntem casatoriti....".Pana ne-am casatorit (1 an am fost prieteni)ma scotea in parc,la o pizza...exact ce-mi doresc si acum,ca doar nu am imbatranit inainte de vreme....si bineinteles,ca si atunci avea acelasi servici " obositor".Vb.

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Pt. Alex2 si XIO Nu sunt pers.care " sa treaca de la barbat la barbat",mai degraba ma refugiez in carapacea mea si sufar in liniste.Bineinteles,nu voi sta degeaba...ii voi spune mereu ce ma doare ,poate intr-o zi se va schimba...desi fraza cu "ii intra pe-o ureche si pe alta ii iese " este valabila in cazul nostru ;asa ca sansele sunt mici ,dar eu voi spera...Poate sunt si eu de vina ,sunt o fire mai sensibila ( am si inclinatii spre arte plastice )si poate cer prea mult ...desi eu cred ca nu imposibilul,mai ales ca este in avantajul relatiei noastre.Daca ofer imi doresc sa si primesc...Ce frumos ar fi ! Ar fi relatia aproape perfecta ! Noi motive majore (grave)de cearta nu avem,iar cand ne certam pana seara sau a 2-a zi ne impacam ;nu putem sa tinem suparare ceea ce e mare lucru .Acum de ex.:a venit de la servici pe la 13 si s-a bagat in pat (in pijamale ) chipurile sa doarma (chiar a zis sa pastram liniste ca el vrea sa se odihneasca )dar a dat drumul la TV.A mai motait s-a mai uitat la TV din pat si la 16.30 a plecat iar.A zis sa-i tin pumnii ca vrea sa traga tare sa stea maine liber.Maine credeti ca ne vom plimba ? Sigur nu , tot odihna,tot TV-probabil este vre-un meci ?!

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

[font=MArial Black][/font=Arial Black]Mi-a venit acum o idee :se pricepe cineva la compatibilitatea intre zodii sau aveti cunostinte de cupluri EL=LEU EA=CAPRICORN .Cum se inteleg ?

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Ar mai fi ceva de adaugat la cele spuse de mine : de cand am nascut si pana in prezent noi dormim separati; stim ca nu este bine deloc dar a fost alegerea lui.Din cauza lui bb ( l-am alaptat pana la 1 an timp in care a avut si 3-4 treziri\noapte -acum- alt motiv de trezire:ies dintisorii,suntem la canini)care doarme f.prost noaptea si din aceasta cauza el nu se poate odihni cum trebuie.A incercat de cateva ori sa doarma cu noi si pe la 2-3 noaptea isi lua perna si pleca...nu rezista. HA-HA-HA

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Se pare ca voi traiti impreuna, dar duceti vieti paralele. Pai ce-l intereseaza pe el mai mult, sa aiba liniste sau sa-si petreaca un timp valoros in compania ta, a jumatatii lui??

Ca sotul meu chiar si cand il trimit eu fortat la calculator (ca vreau sa ma uit la cate un serial inregistrat), tot vine din 20' in 20' sa ma imbratiseze si sa ma pupe si zice ca ii e dor de mine... si uneori suporta si serialele mele politiste (el e fan de reportaje) numai ca sa stea langa mine

Sotul tau se pare ca apreciaza mult mai mult odihna lui, timpul lui liber, tabieturile lui, somnul lui cel pretios... Imi aduce aminte de tatal meu, care cand eram eu bebelus si plangeam ii facea crize mamei "Ia-o, scoate-o de-aici, ca eu maine ma duc la munca si trebuie sa ma odihnesc!!", iar mama ma ducea frumos in camaruta mea, ma legana putin si apoi ma lasa singura, iar ea se intorcea frumusel sa doarma langa tata. Bine ca macar tu dormi cu copilul tau. Nu e bine pt. casnicie, dar e bine pt. copil

Cat despre resemnarea ca asemenea relatii sunt generale si solutia este sa inchizi ochii si sa mesteci compromisul zilnic cu paine, asa am trait si eu 10 ani cu fostul meu sot, cu scuze si pretexte de genul "e baiat bun, e corect, generos, nu fumeaza si nu bea, face cumparaturile, aduce bani acasa, nu ma bate, nu ma injura etc.", dar - dupa cum am mai scris si la alta postare - toate aceste "soft skills" nu spun nimic despre capacitatea unui om de a iubi. Ori se pare ca aici scartaie treburile in cele mai multe casnicii, de aceea trebuie sa vina mereu ratiunea cu enspe motive de a inchide ochii si de a accepta ca ... "asa e, exista si mai rau" si de a ne agata de criterii paralele cu sentimentele.

Dar unde dragoste nu e, nimic nu e...



http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Draga Miss Parker mai bine de atat nici nu se putea spune .Asa este :conteaza pt. el f. mult pers. lui,sa-i fie lui bine (a fost singur la parinti si cred ca este putin egoist ).Daca are mancare,imbracamintea spalata si calcata totul este OK.pt. el,restul nu conteaza.Cand ii spun of-ul meu rade prima data apoi daca vede ca treaba e serioasa ne certam putin dupa care se enerveaza si se retrage in dormitor.Apoi ca un fel de razbunare sta cu lupa pe mine sa obs. ce gresesc ca sa se ia de mine...Sau se schimba in bine insa nu dureaza mult (1 -2 zile) .Cum este actualul tau sot asa as vrea sa fie el ...dar nu este.Concluzia :il accept asa cum este,cu bune si cu rele.

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Draga Florentza, in loc sa-l accepti eu zic mai bine sa te faci ca-i tragi un sut undeva ca poate se trezeste la realitate. Nu e bine ca barbatii sa ne ia "for granted" adica "de bune" sau cum naiba se traduce. Un fior de frica in funduletz le face bine cateodata.

Mai ce plastic ma iecsprim azi.

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

DA , mare dreptate ai.M-ai facut sa rad cu pofta ,tare de a inceput si puiutul meu sa rada de rasul meu....si asa radeam amandoi.Merci,esti o draguta!

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

PT. MISS PARKER =vezi ca ti-am trimis un mesaj privat.L-ai primit ?

Florentza

Mergi la inceput