Comunicarea intre sot si sotie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Corect Cristiama ,daca am retinut bine numele;sunt cu baiatul langa mine si tocmai editasem un text destul de mare cand......mi-a atins puiul calc. si s-a inchis (bineinteles ca s-a dus si textul meu ).Ai dreptate ,sa stii ca m-am amuzat...Revin mai tarziu .

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

cristiama,

dupa in vitro nu trebe sa stea linistita, ci trebuie sa stea in pat (sa nu se ridice decit pt. a merge la toaleta, atit!).

Daca pt. barbatu-sau e mai important sa-i faca smotru prin casa, de ce a mai facut FIV?!

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Draga Diana, a stat copilul la mama o sapt. si tot nu s-a gasit timp pt.o iesire in doi...Probl.este ca serviciul il solicita cand dimineata cand dupa-amiaza cand si-si dar sunt si zile cand este liber( 1 zi ).Intr-un fel ii dau dreptate ca are un servici obositor din cauza programului dar totusi suntem tineri si rezistenti,nu ? Eu cum de rezist cu bebe? Noaptea dorm cum dorm ,ziua ma ocup de copil (ii fac mancare separat):hrana, joaca ,scos afara.El are servici si atat. Se poate spune ca am si eu servici ceea ce fac pt. copil si casa ; cumparaturile 1\3 le fac eu. Atunci de ce n-as fi obosita si eu ? O alta probl.care ma enerveaza : evidenta banilor (casei) pe caiet.Si sa nu credeti ca sumele mari (asa cum nu m-ar fi deranjat) ci tot. Motiveaza ca nici vorba de lipsa de incredere ci ca asa putem avea un control mai bun al banului.Voi ce credeti ? In ceea ce priveste afectiunea eu doresc gesturi ,fapte nu cuvinte....Cat priveste copilul este al meu cand vine vorba de crestere,cand insa e loc de joaca sau de a se mandri cu el , este si al lui.

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Banii nu sunt o probl. la noi ( avem salarii bunicele ),deci nu acesta ar fi motivul.Am fost in fiecare an in concediu la munte o sapt.; considera ca asa a rezolvat pt. tot anul...cu plimbarile.

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

problema pe care o ridici tu pare a fi mai mult sau mai putin o problema generala. din cate am vazut pe unele persoane le deranjeaza acest gen de comportament, iar pe unele nu. eu cred ca datorita acestui tip de tratatie din partea lor , a barbatilor, ajung femeile sa isi insele partenerii. pana aku ceva vreme le blamam pe acelea dintre noi, acum incep oarecum sa le inteleg. mare pacat! si partea proasta este ca EI nici nu constientizeaza ca vina este a lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Florentza, daca ai stii cat de tare ma regasesc in descrierea unei zile din viata ta !! Cam asa e si la noi. El tot timpul plecat, eu mai tot timpul singura cu copiii. Ce sa-i faci ?! Platim acum pentru alegerea pe care am facut-o candva. Cum bine imi zicea cineva, aceste defecte de azi, erau ieri toate calitati, nu-i asa ? Chiar ma iintrebam deunazi oare cum decurge o zi din viata unei femei de aici de pe forum ( dar sincer vorbind ). Pt. ca la noi scenariul e de cele mai multe ori cel pe care-l zugravesti si tu : vine obosit, si se uita in nestire la fotbal, dezbateri politice, s.a.m.d, de-ti vine sa te iei cu mainile de cap. La noi insa de ceva vreme am schimbat macazul. La o discutie i-am spus ca de azi nu mai astept nimic de la nimeni si astfel nu voi mai fi dezamagita indiferent de situatie. Singura pe care ma bazez sunt doar eu. Si sa vezi cum comunica baiatu'...

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by pisimuky
La noi insa de ceva vreme am schimbat macazul. La o discutie i-am spus ca de azi nu mai astept nimic de la nimeni si astfel nu voi mai fi dezamagita indiferent de situatie. Singura pe care ma bazez sunt doar eu.



Pisimuky
Dezamagirea vine tocmai ptr ca ne bazam pe altii sa ne construiasca viata. Daca nu primim ce asteptam suferim, in loc sa vedem partea plina a paharuilui si sa fim fericiti cu ce primim. Acum nu-s femeie si nici casatorit nu mai sunt, iar sa ma intorc in trecut sa rememorez parca nu-mi vine, mai ales ca eu am ramas cu o parere diferita de a ei, dar... am fost impresionat de o discutie cu o amica. Spunea ea cat s-a schimbat sotul ei si cat de nefericita se simtea ea uneori, pana cand si-a dat seama ca ce traieste ea este general, si ca e cam singura solutie. Adica daca ar fi sa divorteze ce ar face? Ar gasi pe cineva mai bun decat sotul ei? Si concluzia ei era ca toate inceputurile sunt frumoase (cu asta sunt perfect de acord) si ca daca ar vrea sa traiasca numai momente "roz" ar trebui sa treaca de la barbat la barbat. Acuma, o fi sau n-o fi asa, ca poate si are dreptate. Adica eu o vad undeva intre a fi realista si a fi consolata.

Comunicarea are si ea regulile ei. Nu, nu cred ca o femeie ar trebui "treaca de la barbat la barbat", nu cred ca un om, femeie sau barbat ar trebui sa schimbe partenerul numai fiindca ar trecut partea "roz". Ca sa nu mai spunem ca unii asa au fost dintotdeuna, necomunicativi. Cred ca e bine sa deschidem larg ochii inainte de casatorie si sa-i inchidem apoi. Iar comunicarea, da, este la baza unei bune relatii, dar si ea se contruieste zi de zi. Trebuie sa intelegem nevoile celuilalt, trebuie sa gasim metoda care functioneaza ca mesajele noastre sa ajunga la celalalt. Si mai ales motivele ptr care el nu raspunde la doaleantele tale.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Adica daca ar fi sa divorteze ce ar face? Ar gasi pe cineva mai bun decat sotul ei? Si concluzia ei era ca toate inceputurile sunt frumoase (cu asta sunt perfect de acord) si ca daca ar vrea sa traiasca numai momente "roz" ar trebui sa treaca de la barbat la barbat. Acuma, o fi sau n-o fi asa, ca poate si are dreptate.


mai exista varianta in care ai o relatie zbuciumata rau, aia e veshnic roz cu picatzele negre. Da' trebe sa ai nervii buni.
Nu ca ar fi vreun exemplu pozitiv....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cand negrul predomina cred ca mai bine iti vezi de viata ta sau deschizi o discutie serioasa.
Nu mi se pare normal sa discuti cu partenerul ce nu iti plac in relatie si totusi sa nu se schimbe nimic.
Mai lasi de la tine , mai lasa de la el. Intr-o relatie trebuie sa fie amandoi multumiti, nu doar unul.

Am avut si eu hopuri in relatie , dar am discutat , am trecut peste si am facut-o cu mult mai frumoasa si mai echilibrata, Daca intra pe o ureche si iese pe alta e trist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Obs. ca am mai primit mesaje ,astfel incat voi raspunde aici pe rand.Sincer,am avut o ezitare cand am deschis subiectul...sa nu fiu recunoscuta de cunoscuti....deoarece sunt sigura ca exista probl. in orice familie insa putini recunosc....pastreaza aparentele.....si cand afli ca au divortat te miri si-ti spui :ce bine se intelegeau,nu i-am vazut niciodata certandu-se...! Acum voi lua fiecare mesaj si-mi voi exprima parerea..

Florentza

Mergi la inceput