Comunicarea intre sot si sotie

Comunicarea intre sot si sotie | Autor: florentza

Link direct la acest mesaj

Ce ne facem atunci cand noi (sotiile)comunicam partenerului nostru (sot)doleantele in ceea cel priveste si el nu este receptiv ? Mai se poate spune ca principala cauza a despartirilor este lipsa comunicarii intre cei doi ?

fl.dumitru

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Asta este o discutie foarte larga. In mare parte dorintele unui partener pot intra in conflict cu dorintele celuilalt, de aici poate ca vine vorba "potrivire perfecta". S-ar putea ca multe chestii sa mearga intre cei doi dar poate ca nu exista potrivire de bio-ritm, unul adora sa doarma pina tirziu, celalalt sa se trezeasca devreme, unul adora o temperatura de 18 grade in casa, nu mai mult, celalalt nu accepta sub 22, unul maninca dimineata si la prinz, altul maninca de 5 ori pina seara, o sa spui...nimicuri! Si s-ar putea sa ai dreptate, totusi, un nimic enervant poate sapa in tine niste santuri nervoase...
De aia e greu. Nu fiindca este el/ea frumos/frumoasa, nu fiindca e sexy, nu fiindca are bani, viata in comun e cea care traseaza limite, bariere. Poate el sa fie printul pe cal alb (cum se spunea odata ca e de asteptat), daca are ore stupide de somn/gimnastica de intretinere/jucat canasta cu prietenii si regimuri total contrastante de viata cu partenera lui/copiii, apai poa'sa se urce pe cal, sa plece in padure si sa lucreze la program fiindca omul este ce este linga oameni, nu de unul singur...
Aia care nu pot altfel, isi gasesc alt timing, zic :"stop-joc", caut altceva ca asta nu e de mine iar noi nu avem de ce sa le dam cu piatra in cap! E alegerea lor, in urma unor experiente. Putem sa-i dispretuim dar nu avem dreptul sa-i judecam.
Viata lor, greseala lor. Greseala lor, consecintele lor.
Sa se spele pe cap cu ele.
Poate vor ramine mai curati si mai stralucitori.



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Unde scrie ca o doleanta trebuie indeplinita? Comunicarea nu inseamna unilateral indeplinirea unei sau mai multor doleante.
Parerea mea.
Sau ce numesti "nu este receptiv"?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Comunicarea inseamna schimb de informatii intre doua (sau mai multe )persoane,inseamna feed-back,raspuns din partea celui carui ii este adresat mesajul.Din cite scrii,numai tu ti-ai exprimat dorintele iar el nu ,de aici nereceptivitatea lui.Poate ar trebui sa-ti spuna si el doleantele lui,poate impreuna ar trebui analizate si sa ajungeti la un numitor comun.
Uneori e destul de delicat pt ca nu stii cum sa abordezi discutia,tonul pe care sa il folosesti,momentul ales,locul,nu stiu,depinde de foarte multe variabile.Tu il cunosti mai bine decit noi,asa ca stii mai bine de ce nu a reactionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

quote:
Originally posted by Idaira

Comunicarea inseamna schimb de informatii intre doua (sau mai multe )persoane,inseamna feed-back,raspuns din partea celui carui ii este adresat mesajul.Din cite scrii,numai tu ti-ai exprimat dorintele iar el nu ,de aici nereceptivitatea lui.Poate ar trebui sa-ti spuna si el doleantele lui,poate impreuna ar trebui analizate si sa ajungeti la un numitor comun.
Uneori e destul de delicat pt ca nu stii cum sa abordezi discutia,tonul pe care sa il folosesti,momentul ales,locul,nu stiu,depinde de foarte multe variabile.Tu il cunosti mai bine decit noi,asa ca stii mai bine de ce nu a reactionat.



Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Va multumesc tuturor pt. raspuns .Sincer nu ma asteptam sa trezeasca atata interes in doar cateva minute....Am sa reflectez la ele .BY-BY !

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Ca sa comunici eficient cu partenerul, dupa parerea mea e necesar sa te cunosti foarte bine pe tine insuti si sa stii ce astepti de la relatie, ca sa nu te minti singur.

Exemplu concret: fostul meu sot nu putea sa ma iubeasca (am constientizat dupa 9 ani de casnicie si slava Domnului ca s-a ajuns la divort), dar de fiecare data cand era vorba de sentimente si de ce nu merge ca lumea treaba intre noi, el venea cu motive de genul "nu faci destula treaba in casa" (dar cand am tinut "raboj" cu liniute pt. cat face fiecare in casa, l-am batut la distanta si a desfiintat repede "rabojul") sau imi spunea "nu iesim destul de des la plimbare, sa stam de vorba" (iar cand ieseam - ca eu am aratat bunavointa sa ma schimb ca sa-i fac pe plac - trecea cate o ora in care ii scoteam cu clestele 10 fraze din gura, iar el de fapt voia ca eu sa-i vorbesc, sa-l "entertain" pe el, sa-i distrag atentia de la "problemele" lui si sa-i inoculez buna dispozitie).

Cu actualul sot e cu totul altfel: comunicam sincer si deschis, identificandu-ne si exprimandu-ne sentimentele, de aceea fiecare e receptiv si totul vine de la sine, din dorinta ca celalalt sa fie fericit. Dar diferenta este ca intre mine si el exista iubire, ceea ce in relatia precedenta nu exista. Si din fericire suntem mai tot timpul pe aceeasi lungime de unda

La tine care sunt doleantele? Chestii "banale", din viata de zi cu zi, sau aspecte esentiale ale relatiei? Fiindca pe chestiile banale poti negocia, poti solicita schimbare, dar in aspectele esentiale nimeni nu se schimba, ori il iubesti asa cum e, ori iti revizuiesti optiunile.


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Multumesc,MissParker Acum il voi citi.Din pacate numai eu ,el prefera TV. PA>PA> Aceeasi Florentza.

Da.Ma identific cu tine( MissParker )pe undeva,la noi exista iubire si un pui de 1,8 luni dar doleanta mea cea mai mare este ca nu-mi arata afectiune (desi imi spune ca ma iubeste)si nu ma plimba in timpul nostru liber.Motiveaza ca este obosit de la servici (avand un job bazat pe trasee ,loco)si in week-end abia asteapta sa se odihneasca.Noi practic impreuna, la plimbare sau piata, foarte rar ne vezi.Prin casa la fel:numai politica si fotbal il intereseaza...la TV.Eu ma ocup de copil,eu il scot afara (motiveaza ca doar de aceea sunt in concediu de maternitate)-ma simt uneori ca o femeie divortata...tot timpul singura...Are si partile lui bune :sigur nu ma inseala -asa e felul lui-iar cu odihna ,se respecta prea mult,asa face si cu mancarea-tot ce are el pofta isi ia.Aduce tot salariul acasa si nu are vicii precum fumatul sau bautura .Cateodata imi zic ca o duc bine cu el (puse in balanta relele cu cele bune ),altele sunt batute,inselate sau nu aduc toti banii acasa.Mai multa atentie din partea lui mi-as dori,el spune ca stresul e de vina,oboseala...iar in fazele rele"cauta-ti altul".Cam atat pt. ziua de azi,mai vorbim.BY-BY.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Pt.DANIELA B Ai dreptate cu bioritmul...cred ca se aplica si in cazul nostru...PA.PA.

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

pai... daca o luam babeste...

1 - nu-l intereseaza deloc ce-mi doresc, nu vede, nu aude.
Inseamna ca nu-l intereseaza ce simt, impllicit nici daca-s fericita sau nu - fericita CU EL.
Adica pot sa fiu fericita, pot sa fiu nefericita, cit timp sint acolo si spal, calc si gatesc si ma prefac a fi nevasta, e totul ok pt. el.
De ce ar fi ok pentru mine?


In conditiile in care nu cred in compromisurile alea proaste gen "a, pai unde mai gasesc eu barbat" sau "trebe sa-l am tata la copil pe asta musai" sau "n-am bani sa ma duc in alta parte si nici nu pot sa muncesc (ca mi se ia luciul)".


2- il intereseaza, dar are obiectzii valabile - gen "de unde sa luam noi nevasta Jaguar, daca abia ne ajung banii de chirie?"
In cazul asta, bocesc ce bocesc in perna, da' recunosc ca am un barbat care gindeste logic...shi nu se poate din motive care nu tin de el.
Daca reusesc sa-i smulg o promisiune cum ca "va face tot posibilul sa..." - atunci ma declar multumita.


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Am fost in weekend la nasi nostrii, sa vezi acolo receptivitate la doleante:

- nasa a facut vitro de cateva zile si ar trebui sa stea mai linistita
- nasul nu vrea femeie la curatenie, nici soacra in ajutor DAR vrea curatenie.
Cand nasa si-a dat cu parerea ca ar trebui protejata, nasul a zis ca o sa o protejeze el de tot!!!!

Si cat am stat in vizita s-au certat mocnit!!!!
Nu stiam cum sa plecam mai repede.

Sa inteleg Florentza ca e numai copilul TAU? Ca eu i l-as lasa un weekend intreg sa vada cum e si am pleca la mama/cumparaturi/cuafor, etc.

Si mie asta cu nu bea, nu fumeaza, aduce bani acasa cum pot parasi asa o bunatate de om, ce daca din cand in cand, da cam des, ma trateaza ca ultima slujnica?

Mergi la inceput