Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Ralu,

Am fost cu Alex sambata la doctorul MARCU IOAN, care ne-a prescris urmatorul tratament:
- de spalat pe corp si pe maini cu ulei dus oil de la Eucerin;
- PSORILYS 2-3 ori/zi pe leziuni
- tractopon crema cu acid salicilic - seara dupa baie
- emolient extrem - Uriage - peste noapte
- pastile antioxidant complex - 2 tablete / zi
- betacaroten - 2 tablete / zi
- melatonin - 1 tableta seara
- elosalic crema - 1 data la 2 zile

Sa revin la el peste doua saptamani.
Nu cred ca am sa pot reusi sa-l ung cu atatea creme intr-o singura zi, de atatea ori. Oricum poate incerc cat pot, sa vad cum ii merge.
Si sunt atatea vitamine de-o data. Nu stiu ce sa spun....
Ati folosit ceva din acest tratament?
Samponul pentru cap folosit de sot contine cortizon?

Am inceput de doua zile sa-i dau vigantolete 1 / zi.

Incerc sa-i scriu Doc. Dupont despre psoriacalm, cu toate ca nu prea imi mai aduc aminte franceza.

Va tinem la curent cu evolutia noastra.

Va pupam si sanatate!

Mihaela si Alexut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Mihaela,

cum ti s-a parut acest dr? sa ma tii la curent cu rezultatele.
pe cap se spala cu sampon kerytol S si la 2 zile dupa ce se spala pe cap se da cu solutia Foltene de care ti-am zis. trat. cica e 2 luni, el foloseste de vreo 3 sapt. jumate si e mult mai bine, bineinteles, trebe folosit la 2 zile, ca rez. nu tin mai mult, poate dupa 2 luni de trat.

psoriacalmul cica isi face efectul dupa vreo 3-4 luni, de-abia am trecut de 2 luni.

are zile f. bune si are zile proaste, cred ca stii, esti fericit si zici ca esti pe drumul cel bun ca intr-o dimineata sa te trezesti cu pielea varza. am fost in weekend la mare la plaja de la vadu care e f. libera, o patura din 100 in 100 m.

sotul meu zice ca totul este pe fond psihic, cand nu-si face griji pt. viitor si reuseste sa se bucure de ziuaprezenta are loc o transformare mare in numai 1 zi.

numai bine,

a, am folosit si tractoponul asta cu uree 15%, dar cred ca nu e pt. tipul lui, el arepielea f. fina si ureea mai mult exfoliaza. in schimb f. f. f. bune sunt baile cu faina de ovaz, 500g (plafar) la cada si calmeaza si hidrateaza pielea.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALEX spune:

Draga Mihaela ,
sunt din Arad si am o fetita de 6 ani si a fost diagnosticata cu psoriazis capilar. I-a aparut pe pielea capului , sprancene ,in spatele urechilor si pe obraji. Am fost cu ea la Timisoara la Clinica de Dermatologie , la prof.dr. FEIER VIRGIL , am primit un unguent pt urechi si obraji iar pt pielea acoperita de par alt unguent. Insa nu-ti recomand acelasi tratament pt ca ar fi bine sa mergi si tu la el . In cazul nostru , fetita mea Alexandra , dupa doar 3 zile are pielea curata fara nici o urma , dar are si un regim foarte strict. Daca vrei poti sa ma suni la 0745635018 si mai vorbim .Iti doresc sa gasiti un tratament eficient cat mai curand posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALEX spune:

As vrea sa stiu daca a mai tinut cineva regim alimentar pt psoriazis si cel fel de regim . Pt varsta de 6 ani , regimul primit este foarte greu si este pe o perioada de 1.5 ani.
Ramona .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALEX spune:

IARASI EU !
Mihalea as vrea sa stiu ce ai decis in ceea ce priveste scoala. Alexandra , in mod normal ar trebui sa inceapa scoala in toamna si nu stiu ce sa fac. Boala ei s-a declansat din cauza unui streptococ hemolitic de tip A , pe care bineanteles l-a "inchiriat" de la gradi. Urasc parintii care isi trimit copiii bolnavi la gradinita. Ma refer aici la raceli si gripa.
Ramona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Ralu,

Ce mai faceti si cum se mai simte sotul tau?

Referitor la Alex, nu imi dau seama daca psihicul ii afecteaza starea pielii lui, pentru ca el nu are perioade mai bune, decat la mare. E intr-adevar un copil sensibil, interiorizat, nu prea isi afiseaza sentimentele si suferintele lui, uneori mi le spune doar pasager, e energic si se consuma mult.

In legatura cu cremele pe baza de uree, cred ca ai mare dreptate. La pielicica lui sensibila si fina nu ii face bine si se exfoliaza continuu.

Am incercat o data la ochi cu psorylis si cand i s-a exfoliat pielicica rau, mi-a fost teama sa mai continui de frica sa nu-i fac mai rau. Nu stiu ce sa-i dau sa ii ameliorez starea.
Sunt aproape disperata. Cumpar multe alifii si mi-e frica sa le incerc, cand vad ca dupa o aplicatie este tot la fel, ba poate mai rau. Cu cortizon, dupa o aplicatie se cunoaste ca e mai bine, dar ce folos ca se intinde leziunea dupa intreruperea lui plus alte efecte.
Oricum, din nefericire evolutia psoriazisului lui progresiv nu o pot controla.
Nu cadem deloc pe un tratament ameliorant.
Simt ca imi pierd puterea de a-l mai vedea asa cu pilicica "vai de ea".

Astept minuni de la psoriacalm. Te rog tine-ma la curent.
Iti multumesc si multa sanatate.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Roxana,

Multumesc ca mi-ai scris si imi pare nespus de rau ca fetita ta a fost afectata de boala asta pacatoasa.

Te rog spune-mi ce unguente ti-a dat? Cum se numesc? Au cortizon?
In ce consta regimul alimentar?

Multa sanatate ii dorim fetitei.

O sa ma duc si eu la doctorul la care a-ti fost voi, dar mai intai raspunde-mi te rog la intrebari.

Cu drag,

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

of mihaela, curaj.
psoriacalmului ii trebuie 4 luni ca sa inceapa sa actioneze, rez. vizibile dupa 6 luni, 75 % curatire. pe forumul engl. nu a juns nimeni la 4 luni inca, insa pe un forum frances vad ca lumea e multumita dupa cateva luni, intai d=se curata picioarele si capul, apoi restul....
noi avem 2 luni.

pana atunci, incercand sa scapam de elocom, dupa succesul avut pe fata cu elidel, am trecut de cateva zile la elidel sub folie de plastic noaptea de cateva zile si e mai bine kiar decat cu elocom. te tin la curent.

din pacate, soarele nu-i mai prieste deloc, a avut cateva incercari de 20 mnute si de fiecare data a fost mai nasol. soarele a devenit f. puternic.

multa sanatate lui alex, ma gandesc mereu la el.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALEX spune:

Buna Mihaela ,

pt pielea capului si sprancene am primitm o solutie ELOCON . Iar pt restul corpului TRAVOCORT crema care contine nitrat de izoconazol , valerat , difluocortolona si excipienti : polisorbat , stearat de sorbitan , alcool cetostearilic , parafina lichida , vaselina alba , edetat disodic dihidrat , apa purificata. Dupa TRAVOCORT pielea s-a curatat foarte repede si Doamne ajuta inca nu i-au mai aparut. Regimul consta intr-o cura pe o perioada de un an si jumatate , bazata pe alimente numai proaspete , fara grasimi , fara congelate , fara conservanti. Am primit o lista foarte stricta de produse alimentare : carne slaba de porc , vita , vitel , carne de gaina sau pui de casa (gratar , fiert sau grill) numai proaspat si necongelat. cartofi si zarzavaturi numai fierte , lapte , unt , iaurt sau chefir , branza proaspata de vaci , miere de albine , salata de sfecla , varza si paine. Cam asta este tot ce e permis . Un chin si un calvar pt un copil de 6 ani. Nu are voie nici un fel de prajituri , ciocolata sau alte produse cu E-uri etc. Medicul din Timisoara este renumit pe zona de vest , si-a dat doctoratul in PSORIAZIS si mi-a dat sperante foarte mari. Asta daca nu-i ies din indicatii. Numele lui este FEIER VIRGIL , poti citii multe articole despre el pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALEX spune:

Buna ziua Ralu ,

am citit din mesajul tau ca incerci sa scapi de ELOCON . Am citit pe prospect ca este interzis oprirea tratamentului brusc. Voi cum procedati ?

Ramona

Mergi la inceput