Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VALEX spune:

Mihaela ,
am uitat sa mentionez ca pt cap am primit un sampon numit BLUE CAP , cu care o spal dupa formula : 6 zile tratament cu ELOCON in a saptea zi pauza tratament si spalat cu sampon.Deja petele incep sa dispara dar stau cu frica si o tot studiez. Nu am stiut foarte multe despre aceasta boala , dar in urma celor aflate , speranta mi-a cam disparut. Si Alexandra este o fire la fel de inchisa si nu-mi pot da seama daca este si psihic afectata de ceva. Ma gandeam chiar la un psiholog , poate ajuta cu ceva.

Sper sa-ti fie de folos datele furnizate.

Ramona .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Ramona,

Iti multumesc pentru mesajele tale si ii dorim multa sanatate fetitei si sa dea Dumnezeu sa se faca bine.

Dupa cate stiu eu, Elocomul si Travocortul contin cortizon.
Eu i-am dat lui Alexut cu Elocom, cand avea el 2 anisori, pe leziunea de la buric, timp de 1 luna - 1 data pe zi si apoi am rarit, urmand alta luna - 1 data la 3 zile.
Leziunea de psoriazis a disparut ca prin minune, pielicica a ramas alba, dar dupa o luna a reaparut, parca mai rau decat avea inainte sa-i dau cu aceasta crema. De aceea am mari rezerve in folosirea cremelor cu cortizon. Am folosit pe timp limitat si alte creme cu cortizon, cum ar fi: Diprosalic, Advantan, Daivobet, Locoid, etc. si toate au avut acelasi efect miraculos, dar pasager, dupa care psoriazisul a revenit in forta.
Sa dea Dumnezeu ca in cazul micutei tale sa nu fie la fel.
Acum mai dai in continuare cu Travocort?
Cat timp ti-a zis doctorul sa dai cu Travocort si cu Elocom?
Dupa intrerupere ce urmeaza?

Referitor la Blue Cap, am luat spreiul lor si i-am dal lui Alexut pe piele. A fost bine cat i-am dat, dupa care la fel, a revenit toata povestea. Am citit parerile controversate despre aceste produse Blue Cap. Dupa unii ar contine cortizon si a iesit scandal in America, dupa altii nu contine decat zinc. Mie mi-a fost frica sa-i mai dau.
Oricum reactiile au fost asemanatoare cu cele ale cortizonului.
Am cumparat si eu sampon, dar nu l-am folosit pana acum, de teama.

Cu privire la scoala, iti pot spune ca Alex are acum 6 ani si 5 luni.
Este de 3 ani la o gradinita cu engleza. M-am sfatuit cu multa lume, inclusiv cu profesori si am decis sa nu-l dau in toamna aceasta la scoala. Il mai las 1 an la gradinita, unde ii place foarte mult.
Deci il voi da la scoala la 7 ani si 8 luni, pentru ca ii va fi mult mai usor sa invete si sa se descurce.
Cu toate ca Alex stie sa faca calcule pana la 20, stie sa scrie si sa citeasca, e foarte descurcaret, consider ca e mai bine si ii va fi mai usor la scoala, anul viitor in toamna.
Nu e bine sa-l stresez atata...

Tu cum vei proceda?

Astept cu interes sa-mi scri despre tratament si evolutia fetitei.

Va dorim multa sanatate !

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Ralu,

Multa bafta in continuare cu psoriacalmul.
Sa dea Dumnezeu sa dea rezultate bune.
Este speranta noastra pentru insanatosirea lui Alex.

In iulie vom pleca la mare si sper ca puiutului meu ii va fi mai bine acolo si vom scapa macar atunci de creme.
Am inceput sa-i dau lui Alexut vigantollete, una pe zi.
Acum, cand va ramane in vacanta am sa reiau tratamentul cu crema cu cignolin, numai acolo unde leziunile sunt punctiforme. Dupa aplicare la doua ore il voi spala.

Te tinem la curent si asteptam in continuare vesti bune.

Multa sanatate sotului si intregii familii.

Mihaela si Alexut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALEX spune:

Buna ziua Mihaela ,

Ma ajuta foarte mult schimbul de "experienta" cu tine. Sunt foarte dezorientata , cu cati medici vorbesc , primesc atatea sfaturi (care se bat cap in cap) si din cate imi dau seama nici tu nu o duci prea roz din punct de vedere al medicilor. Alexandrei i-au trecut primele forme dar incep sa erupa la glezne. I-au iesit 3 pete maronii pe mana stanga si eu cred ca sunt din cauza alimentatiei si a vitaminelor MISS VITAL (de care am uitat sa-ti mentionez) , care sunt GROAZNICE la gust si i le sfarm , le amestec cu miere dar tot isi face greata de la ele si banuiesc ca ar fi de la ficat. Este palida si ma ingrijoreaza. Ma intreb cum mai rezisti tu , care te lovesti de necazul acesta de de ani de zile . Pt mine , parca s-a prabusit cerul si simt ca nu am putere sa trec peste acest necaz. La scoala nu o s-o dau nici eu . Alexandra este nascuta in 24.12.2000 si este de aceeasi varsta cu Alexut , deci si noi depasim putin varsta de inscriere la scoala dar nu mai conteaza.
Sper din tot sufletul , ca medicina sa avanseze si peste cativa ani sa se gaseasca un tratament , astfel incat sa ne putem vedea copiii din nou cum au fost.

Va doresc tot binele din lume si sper sa ne auzim cu vesti bune.

Ramona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Buna ziua Ramona,

Multumesc pentru mesaj.

Ai dreptate este greu de rezistat si de luptat cu psoriazisul, mai ales cand sufera propriul tau copilas.
E un cosmar pentru noi, din care incercam sa iesim de 6 ani si sa gasim o solutie... Dar solutie nu prea este, iar psoriazisul nu iarta si nu sta pe loc. Evouleaza permanent.
Si eu ma uit si studiez pielicica puiutului meu, mereu si mereu, neputincioasa si cu atata durere in suflet. Mi-e atat de mila.
Uneori nu gasesc nici puterea sa-l mai ung cu ceva.
Si cand il mai aud ca ma intreaba cateodata: "Mami cand o sa-mi treaca si mie dermatita asta? Cat mai este pana imi trece, ca ma maninca si ma ustura rau.", imi vine sa nu mai exist...
Si cu toate astea trebuie sa ne luptam, sa rezistam si sa speram ca se va descoperi intr-o zi ceva, salvator, sa mi-l crute de suferinte.

In doua-trei saptamani cred ca o sa plecam la mare si o sa-i fie mai bine. Macar acolo nu o sa-l mai ung cu alifii si pielicica o sa i se amelioreze.

Voi ce mai faceti? Cum o duceti cu tratamentul?
Va doresc multa bafta si astept vesti de la voi !

Multa sanatate micutei.

Mihaela si Alexut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

of mihaela, multa sanatate, te inteleg perfect, sotului iar i se inrautatise starea de nu mai iesise din casa cateva zile asa ca am trecut iar pe elocom si daivonex si singur a decis, metotrexate, desi pana acum zicea ca nu prea ajuta, decat pe termen scurt, totusi nu mai rezista sa stea in casa, asa ca am trecut la atac. in 2 zile a putut iesi din casa, de data asta nici nu i-a fost asa greata si somn, om vedea sapt. urm, se ia 1 zi pe sapt., in 3 reprize.
te tin la curent.

intre timp am mai descoperit untul de corp HEMP (canepa) de la body shop e o gama intreaga, sotul a zis ca e cea mai buna crema emolienta de pana acum, fata de avene, uriage etc. e o gama intreaga, voi lua si pt. fata. cap etc.


numai bine,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Ralu,

Imi pare bine ca mi-ai scris, dar imi pare rau sa aflu ca din nou ati avut probleme cu psoriazisul.

Multa bafta cu Metotrexate. Am inteles ca ia o singura pastila pe saptamana, timp de 3 saptamani, dupa care se termina administrarea?
Am inteles bine? Sa-mi spui si cat este de eficient si pe ce termen se cunosc efectele, caci sti ca ma batea si pe mine gandul, la un moment dat sa-i dau si lui Alexut.
Ce stari are sotul in afara de somn si greata?
Ii uram din tot sufletul, multa sanatate si rezultate de durata !

Cu Elidel nu mai dati?
Nu mergeti la mare?
Cu psoriacalmul cum mai este?
Cat costa exact o cutie de cate pastile cu psoriacalm?

Am cumparat si eu de la Body Shop o crema intr-o cutie verde, be baza de masline, dar nu face cine stie ce. Celelalte creme emoliente din gamele mentionate de tine, la fel, nu sunt cine stie ce.
Am incerca si noi cu untul de corp HEMP (canepa) de care mi-ai spus.
Cum se simte sotul cu acest unt? Ii face alergie la piele sau nu.

Alexut a luat vacanta si ne pregatim sa mergem la mare, peste doua saptamani. Pana atunci avem o piscinuta mica si se tot balaceste acolo, continuu, cu capul in apa. Se inroseste rau la ochi si se exfoliaza pielicica din jurul ochisorilor, continuu.
Pielicica de pe corp este o idee mai bine, in sensul ca am renuntat la alifii de o saptamana de cand tot se scalda, dar tot se inroseste.

Multa sanatate si asteptam vesti, cu speranta si cu ingrijorare.

Cu drag,

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Mihaela,

sotul a luat cate 2 pastile mtx 2,5 la 12 ore de 3 ori, deci in total 6 pastile, si trat. dat cu mult timp in urma de un dr. era de repetat kestia asta timp de 3 sapt. insa sotul nu a luat acum decat 1 tura, a facut si o indigestie, si i s-a si ameliorat si nu stiu, momentan nu mai ia.

deocamdata e destul de bine, cu untul hemp de la body shop si elocom/.daivonex la cateva zile.


poate kiar mergem la mare in weekend, desi ultimele dati nu i-a priit, insa incercam dimineata devrema si seara.


psoriacalmul m-a costat vreo 850 RON pentru trat. pe 6 luni, vreo 8 cutii de 180 capsule. la cati bani dam pe unguente nu mi se pare scump. sa vedem poate reusim cu ajutoryl lui sa scapam de cortizoni.


sanatate multa,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALEX spune:

Buna Mihaela ,

nu o ducem bine. Apar , dispar , este foarte palida , incercanata , o mai doare capul , deci nu mai am cuvinte. Martea viitoare mergem din nou la Timisoara si nici nu stiu daca sa astept sau nu ziua respectiva. Medicul este foarte dur , insa nu am de ales , pt fetita mea merita sa-l suport. Regimul asta alimentar ma face praf. In rest , unguente , creme , picaturi si plansete.

va doresc un concediu cat mai placut si cu mai putine exfolieri.

Ramona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deniplant spune:

Desigur ca unguentele si tratamentele alopate ajuta mai mult sau mai putin bolnavii cu acesta boala psoriazis. Dar toate actioneaza numai la nivelul pielii, rezolva problema tesutului epitelial distrus.
daca veti intra pe www.deniplant.ro si de acolo pe forumurile de discutii, veti vedea ca ceaiul Deniplant actioneaza in exclusivitate asupra cauzelor interne care declanseaza si intretin acesta boala, fara unguente, fara regim alimentar.
De ceea se pune intrebarea : Ce doriti sa tratati, efectele sau cauzele bolii?
Va doresc numai bine si sa puteti spune si voi ca si mine "Am fost bolnav de psoriazis"

Mergi la inceput