Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Buna DENIPLANT,

As vrea sa cred din tot sufletul ca ceaiurile deniplant sunt solutia sigura de vindecare a psoriazisului copilului meu, dar n-am incercat inca din urmatoarele considerente:
- am auzit ca cineva ar fi baut deja, fara rezultate;
- ma gandesc cat ceai ar putea sa bea Alexut al meu si cred ca mai mult de 1 cana pe zi nu as reusi sa-i dau. Si atunci ce rezultate as putea sa am?

Normal ca doresc sa tratez cauza psoriazisului din interior, nu numai pielea, dar din nefericire nici macar doctorii nu cunosc cauzele si ce trebuie sau cum trebuie tratat.

Daca v-ati vindecat asa de simplu de psoriazis, folosind numai ceaiul Deniplant, va rog sa-mi spuneti schema dvs. de tratament, durata si varsta dvs., pentru a putea sa-mi fac o imagine daca Alexut ar putea urma acest tratament.

Va multumesc anticipat.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Offff Doamne am citit cu lacrimi in ochii toate mesajele voastre.
Si sotul meu a avut de cand era mic dar de 8 ani de cand suntem noi in preuna nu i-au mai aparut,slava Domnului.
La el era putin alta situatia (a avut o copilarie foarte stresanta si cu multe probleme) dar acum nu mai are decat semne.
Eu as vrea sa stiu de la voi daca aceasta boala este si ereditara,noi avem un baietel de 1an si 7 luni si dupa ce am citit tot ce ati scris voi aici simnt ca ma ia cu lesin de la stomac...offf

Mihaela am vrut sa iti spun de ce nu va mutati la mare daca acolo doar acolo are o ameliorare...poate sunt si eu aiurea ca iti zic asa dar nu stiu ce as putea sa va sfatuiesc, aveti o putere demna de admirat

Va doresc din tot sufletul multa sanatate si putere sa luptati si sa mergeti mai departe.




mami Amy si bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_stef spune:

quote:
Originally posted by andrem

Buna.
Am si eu psoriazis, ar intr-o forma usoara.
Eu am facut tratament cu cremele de la clinica psoremiss si au avut efect. Una din creme este pe baza de namol din Marea Moarta.
Tratamentul este destul de greoi. Plus ca trebuie tinut si un regim destul de restrictiv, dar functioneaza.
La mine a revenit dupa vre-un an, dar a fost mult mai putin.
Oricum cred ca trebuie mentinut tratamentul. Eu m-am oprit cand mi-a trecut.
Am mai vazut niste tratamente pe baza de osanza de porc in amestec cu galbenele. Urmeaza sa o incerc (cand o sa fac rost de osanza).
Si am mai depistat o firma (Mon Platin) care are produse pe baza de namol si saruri din Marea Moarta. Printre altele au si o crema pentru psoriazis. Eu am incercat sa comand prin NaturaShop (online) dar nu aveau pe stoc. O sa mai incerc.
Succes cu tratamentul.

PS: Eu as folosi si produsele de la pssoremis, dar este foarte greu tratamentul (un alt inconvenient a fost ca mi-a cazut parul dupa tratament: de la samponul lor) si de aceea incerc sa gasesc o alta modalitate.


Andreea


Buna. Si eu sufar de psoriazis...am aflat ca am psoriazis in urma cu vreo 4 ani cand eram in preajma examenelor de capacitate...si m-am cam obisnuit cu petele, scuamele, roseata...am folosit cam tot ce se putea incerca: creme cu corticoizi, uvb, ceaiuri, alifii...insa, acum vreau sa incerc si la clinica Psoremiss...te rog imi poti da mai multe detalii despre cum a fost cand te-ai dus tu acolo? am citit mai multe pe net si unii spun ca produsele lor nu prea functioneaza, altii spun ca, din contra, sunt f bune...te rog spune-mi mai multe despre ce contin cremele lor, cat timp ai urmat tratamentul, ai facut biopsie, cum te-au tratat, ce iti mai poti aminti din acea perioada cant te-ai dus acolo...te rog mult de tot..inca nu sunt hotarata sa incerc la ei...mersi mult :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Buna dimineata tuturor !

Alex si cu mine suntem la mare de 3 saptamani si vom mai sta inca.
Situatia lui Alex s-a imbunatatit considerabil dupa aceasta perioada petrecuta aici, la mare, dar revine imediat daca plecam de aici sau daca se strica vremea, asa cum se intampla acum. Daca nu intra zilnic in apa marii si nu stam la soare zilnic, imediat se cunoaste si psoriazisul revine in forta. Asteptam sa revina vremea buna si sa continuam cura helio marina.
Chiar daca ne-am muta la mare, daca nu este cald si nu intram in mare, nu rezolvam nimic. De aceea, numai vara la mare e bine pt Alex, iar vara stam 1-2 luni.
Nu-i mai dau deocamdata cu nici o crema.

Ralu draga, cum se mai simte sotul, ce ati mai facut cu metrotexatul, cu psoriacalmul? Te rog spune-ne!

Ramona, ce mai face fetita ta? Cum ii mai merge si ce ati mai facut?

Psoriazisul se zice ca are si o latura genetica, adica a nu stiu cata genereatie trecuta ar fi avut psoriazis. La noi, nu cunosc persoana care ar fi avut psoriazis. Oricum ce mai conteaza...

Important este sa descoperim tratamentul care ar putea stagna evolutia psoriazisului copilasului meu si in sensul asta va rog din suflet sa-mi scrieti si sa-ma sfatuiti.
Ajutati-ne cu parerile voastre si cu experienta voastra.


Va multumim si tinem aproape.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Pentru cei bolnavi: incercati sase luni o dieta vegetariana. Este perfect dak ar tine toata familia.
Va recomand sa cititi Studiul China si cartile lui Edgar Cayce.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Mihaela,

asteptam vesti de la tine. ma bucur ca macar la mare gaseste micul alex alinare, sotului meu din contra anul asta nu i-a priit deloc, cred ca a devenit sensibil la soare.

mtx face minuni timp de 1-2 sapt, apoi revine, incercam sa nu mai folosim. eu sper sa inceapa psoriacalmul sa actioneze. peste o luna voi mai comanda pt. inca 6 luni, cu discount, cu card, daca vrei comand si pt. tine, si ne intalnim si-ti dau flacoanele cu factura.

cam asta deocamdata.
a, untul hemp de la body shop pare cel mai bun emolient. ti-l recomand.

numai bine si sanatate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Poate ca vin prea tarziu , dar nu am avut timp sa citesc tot ce s-a scris.
Azi am fost la medic cu fetita mea , si in sala de asteptare de la ProctoLine mi-au cazut ochii pe o reclama. Nu stiu daca te ajuta sau daca ai incercat.
Este vorba de "Psoremiss" cu centre medicale in toata tara. Nr.tel. Bucuresti- 021.301.76.96.

Reclama este foarte bine facuta si vorbesc de "miracole".
Sanatate la maxim si sa gasiti formula ideala pentru a scapa de probleme.

Aida - mama de pisica mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Ralu,

Inca suntem la mare si cred ca vom mai sta si saptamana viitoare.
Alexut se balaceste in apa care este foarte buna, se joaca pe nisip, si dimineata si seara. Pielicica lui in locurile cu leziuni este depigmentata, cu o roseata aparte, dar nu se mai exfoliaza.

Multumesc tare mult pentru mesajul tau.
Cand revin la Bucuresti o sa iau si eu crema emolienta, sa incercam.

Referitor la Psoriacalm as fi vrut sa discut intai cu doctorul francez daca se poate administra acest medicament din plante la copii, daca exista vreo reactie adversa, cat trebuie sa administrez, etc., dar nu prea ma descurc in Franceza. As fi vrut sa-i aflu parerea intai si dupa aceea sa te rugam sa comanzi si pentru noi.
Iti multumesc mult pentru tot.
Pe forumul englez sau francez, unde mai citeai tu, sunt progrese la oamenii care au luat psoriacalm ? Sunt multumiti?

Imi pare rau de sotul tau. Transmite-i multa sanatate din partea noastra. Va tinem in continuare pumnii si asteptam vesti bune.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Aida,

Mersi pentru mesajul tau despre Psoremis.
Am incercat la Psoremis acum vreo doi ani si i-au facut micutului poze, dupa care i-au dat o alifie, cu care trebuia sa-i dau cat suporta si dupa aceea sa-l spal. Alexut nu a suportat alifia. Avea mancarimi mare si usturimi, asa ca am returnat alifia, cu mare tam tam, caci nu vroiau sa o mai primeasca, iar eu nu aveam ce face cu ea.
Am auzit si eu ca acum ar fi venit o crema noua, de la Marea Moarta.
Am sa vorbesc cu cineva care urmeaza acest nou tratament, dar imi este teama. Si prima data acestei persoane ii mergea bine cu prima crema de la Psoremis, iar lui Alex nu.
Multumim mult pentru sfat.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Ralu,

Duminica ne-am reintors acasa, In Bucuresti si problemele micutului au inceput sa reapara numai dupa o singura zi. Pielicica pe leziuni a inceput sa formeze cruste din nou si incepe sa se exfolieze din nou.
Dumnezeule, tot ce am cladit intr-o luna si jumatate se risipeste ca un vis frumos in numai o singura zi. Ma doare sufletul sa vad ca suferintele ii revin si incep iar sa-l ung cu creme de care nici nu stiu.
Am incercat sa-i dau de vreo doua ori cu o crema de galbenele simpla de la Elmiplant, dar vad ca nu prea are efect.
Crezi ca ar fi bine sa iau crema emolienta cu canepa de la BodyShop?
Leziunile se maresc pe zi ce trece si se inmultesc.
Sunt disperata, dar nu pot arata asta in fata micutului meu.
Numai in Dumnezeu am speranta, dar oare cand va face minunea si pentru pielicica lui?

Voi cum o mai duceti? As vrea sa vorbesc la telefon cu tine.
Te rog scrie-mi nr. tau de telefon pe adresa de e-mail: cnmihaela@clicknet.ro

Multa sanatate si toate cele bune intregii familii.

Asteptam raspuns.

Multam,

Mihaela si Alex

Mergi la inceput