Psoriazis copil

Psoriazis copil | Autor: MihaelaAlex

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici si tatici,
Sunt mamica unui baietel in varsta de 6 ani care are psoriazis diagnosticat la 1 an, dar o prima leziune a aparut imediat dupa nastere.
De la varsta de 1 an am urmat tot felul de tratamente si am consultat numerosi medici. Dintre tratamentele folosite enumar: creme cu cortizon, unguente emoliente: cignolin, calomel, energy cream, creme cozac, blue cap spray. Din nefericire psoriazisul a progresat continuu, perioadele de ameliorare fiind doar vara, la mare. In prezent lerziunile se intind pe: pielea capului, pleoape, nas, urechi, sub brat, burtica, zona inghinala, coate si genunchi si fundulet.
Stiu ca aceasta boala nu este vindecabila, deci nu astept tratamente miraculoase, dar as vrea macar sa observ o ameliorare si o stagnare a bolii. E copil si va dati seama cat sufera cand are mancarimi si se scarpina pana ii da sangele.
Mi s-a propus sa apelez chiar la un tratament foarte agresiv metrotexat, dar afland despre efectele adverse nu am aplicat si acest tratament.
Va dati seama ca sunt disperata si va cer ajutorul celor care s-au confruntat cu aceasta boala.
M-ar interesa in special daca ati auzit de cazuri la copilasi si ce tratamente au urmat si cum a evoluat boala.
Va multumesc si astept cu mare nerabdare raspunsurile voastre,
Mihaela
Va dati seama

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Astept cu nerabdare si speranta raspunsurile parintilor care au trecut prin asemenea situatie sau cunosc ceva despre tratamentele de ameliorare / stagnare ale psoriazisului la copii.
Va rog sa cititi mesajul meu si sa-mi raspundeti.
Va multumesc din suflet.
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Buna, MihaelaAlex, am vazut ca soliciti pareri numai celor care s-au confruntat direct cu aceasta afectiune. Desi nu m-am confruntat personal cu ea, am aflat de la un var care sufera de aceasta afectiune ca tratamentele naturiste pot da rezultate bune:
http://www.deniplant.ro/DeniPlant.htm

Elle_seb



May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Multumesc ca ati raspuns la intrebarea mea.
Am incercat cu multe tratamente, creme, regim alimentar, etc., si din nefericire nu a mers cu nimic. Dimpotriva starea lui s-a agravat, iar leziunile sunt din ce in ce mai mari.
Mancarimea si usturimea il chinuie foarte mult.
De aceea sunt disperata si am rugat, indeosebi, raspunsul parintilor care au avut sau au un bolnav de psoriazis si au vazut / trait evolutia psoriazisului. Dar si oamenii care au auzit de evolutii pozitive ale cunostintelor lor, ii rog sa imi dea raspuns.
De aceea, va multumesc pentru ideea cu Deniplant. S-ar putea sa aiba efect. Ar trebui sa incerc, dar fiind copil, nu stiu cat ceai ar putea sa bea.
Va rog sa-mi spuneti ce rezultate a avut varul dvs. cu acest ceai si cat a consumat. Care este dieta ? De asemenea, ce alte tratamente (homeopate sau nu) i-au fost de folos.

Astept in continuare raspunsurile dvs., multumindu-va din suflet.

Eu, Mihaela, si copilasul meu, Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Draga Mihaela,

Socrul meu sufera de aceasta boala urata. Imi inchipui cat de greu trebuie sa-i fie puiului tau si tie in acelasi timp.

Socrul meu a avut perioada de ameliorare a bolii (chiar acum are o astfel de perioada) si din cate stiu a mers la un cabinet la spitalul Colentina. Nu am detaliile chiar acum dar daca doresti iti pot oferi pe privat numarul lui de telefon si te va lamuri cu siguranta. Da-mi un PM daca doresti.

Ce iti pot spune cu siguranta este faptul ca la el o parte foarte importanta a tratamentului este regimul alimentar si de viata. Odihna cat mai multa, fara stress, iar la alimente stiu ca are multe restrictii.

Imi pare tare rau ca micutul tau trebuie sa lupte cu aceasta boala dar sunt convinsa ca se poate ameliora starea lui.

Multa sanatate!

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Alina si draga Luca nazdravanul,

Multumesc pentru raspunsul vostru si imi pare rau ca socrul sufera de psoriazis.
Din pacate, Alexut nu are perioade de ameliorare decat vara, la mare.
In rest nu este bine, iar iarna este cel mai rau, in sensul ca leziunile se extind, apar altele noi, iar pe cele existente pielea se descuameaza continuu, se inroseste,crapa, da sangele, il mananca si il ustura.
Marea ii face bine si ii amelioreaza boala. Stam la mare cate o luna pe an.
Am fost la multi doctori in Spitalul Colentina (Doc. Forsea, Doc. Nestor, Doc. Giurcaneanu, Doc. Mihaela Leventer, Doc. Simionescu Olga, etc).

As vrea sa stiu tratamentele si doctorul care l-a ajutat pe socrul tau. Nr. meu de tel este: 021 2218032, dupa ora 20.00.

Incerc, pe cat posibil sa nu-l stresez pe Alex, sa-l calmez, caci este o fire energica. Il tratez ca pe un copil normal, caci viata e viata si trece prin ea si se va confrunta cu lucruri placute si neplacute, fericite si triste. Din nefericire, nu pot controla totul.
Insist sa doarma la pranz si uraste lucrul asta. Cu toate astea doarme 2 ore.

Astept un telefon pentru mai multe detalii.

Multumesc pentru ajutor.

Mihaela si Alexut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

mihaela, uite un articol pe care l-am descoperit ieri.
http://www.psoriasis.com/deadsea.html
si eu am psoriazis, o forma usoara dar e acolo si revine periodic.
efectul sarii de la marea moarta l-am descoperit si eu pe propria-mi piele, acum vreo 8 ani. chiar functioneaza. ustura groaznic pe rana deschisa, dar trece in cateva zile. si in plus, nu e medicament...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Draga Mihaela
si sotul meu are psoriazis, din copilarie .Intr-adevar se amelioreaza la soare si la mare. Sotul meu mai foloseste pt zonele afectate si un unguent care contine Betametazona (in farma il gasesti ca BETADERM).
Am urmarit o emisiune si pe discovery legata de psor. exista un tratament, la o clinica din Turcia, in Kangal, cu pestisori. Studiaza eventual pe site-ul lor.
Merita sa incerci.
Multa sanatate,


Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Draga Mihaela,

Imi cer scuze, abia acum am citit mesajul tau. Promit ca maine seara sa te sun.

Pupici pentru Alex, baietel curajos.

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Buna Mihaela,
Fetita mea are 7 ani jumate si a fost diagnosticata in toamna trecuta cu psoriazis. Cred ca pe la un an m-am ingrijorat prima data pt. ca avea aproape de crestet, pe scalp o portiune de marimea unei monede care se tot descuama, nici pediatra si nici dr. dermatolog nu s-au impacientat, au catalogat-o ca dermatita, o dadeam cu diprosalic, se descuama, aparea iar dupa o perioada si tot asa. In primavara trecuta i-au aparut mai multe si-am dus-o toata vara cu dermatita seboreica, neurodermita, diprosalic, locoid,diprogenta, sampoane de tot felul pana in toamna cand o dr. a zis ca ar putea fi psoriazis. Ne-am dus la dr. Chebac, la prof. Forsea, la prof. Giurcaneanu si toti au zis acelasi lucru. Intre timp ii aparusera leziuni pe gambe, dupa urechi, una pe frunte si cateva pe antebrate. Dr. Chebac ne-a cerut sa facem si analize pt. ca spun ei, la copii, psoriazisul ar putea aparea si pe fondul unei infectii in organism. Ok. am gasit ASLO marit(220 cand maximul trebuia sa fie 150), stafilococ auriu in nas si eozinofilele marite. Asa am ajuns la Colentina la prof. Rebedea la infectioase care ne-a spus ca din punctul dansei de vedere ASLO nu-i pune probleme pt ca i-a iesit CRP-ul 0, pt. stafilococ ne-a dat antibiotic dar nu i-a venit de hac. Odata lamurit cumva acest aspect, am trecut la tratament local cu Daivobet si Elosalic pe pielea neacoperita de par iar pe scalp cu o crema preparata in farmacie care are vit A si ac. salicilic si-o spal cu Ketodar 2%. Evolutia cred ca e destul de buna deocamdata pt. ca de pe corp s-au dus aproape in totalitate, mai are 4-5 pe gambe insa mai sunt cele de pe scalp desi si alea arata mai "bine" decat la-nceput. Urmeaza sa mergem la control si sa vedem ce ne mai zice. Mie mi-au zis ca e posibil ca explozia asta sa-i fi fost cauzata si de stresul cu scoala, adevarul e ca i-au aparut pe la mijlocul lui octombrie pe corp si ca pe cat posibil sa n-o stresez.
Sa vedem cum mai evolueaza, cu soarele eu am piticii mei, stiu ca face bine dar poate sa faca si mult rau, ei i-au aparut si niste alunite pe care i le-am analizat si mi-a zis sa n-o expun la soare fara crema de protectie(lucru pe care oricum nu l-am facut nici pana acum) asa ca deja ma-ntreb daca mai mergem sau nu la mare anul asta.
Mi-a zis si mie cineva de Marea Moarta si vad ca a pus si Madalina un link, o sa-l studiez si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Bq

Multumesc de raspuns.
Dupa cate stiu, betametazona este cortizon.
Dupa ce ii dau cu cortizon, ii trece, dar pielea il mananca, iar dupa cateva zile reapare si pe o suprafata mai mare de piele.
Sotului tau ii reapare, dupa folosirea acestui unguent, mai mult decat avea inainte sau stagneaza pe aceleasi zone ?
Ref. Kangal Turcia, deja am investigat. Acolo trebuie sa tii o cura de "om mare", sa bei 2 litri apa cu saruri speciale pe zi si sa stai in apa cu pestii 5-6 ore/zi, ceeace mi se pare greu de realizat pentru copil. Plus impactul psihologic, cand vede fel de fel de oameni cu forme grave de boli de piele.
Ca si in cazul Dead Sea sau Marea Neagra, efectul benefic de acolo tine atata timp cat esti acolo, la fel si la Kangal Turcia.

Astept raspunsul tau.

Cu drag,
Mihaela si Alex

Mergi la inceput