Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Liliana Csaki,

Imi pare nespus de rau pentru fetita ta.
Si baietelul meu are ASLO marit. Acum un an, Alex a avut streptococ beta hemolitic, luat de la gradinita. L-am tratat cu antibiotic si a scapat, dar ASLO tot mare a ramas. M-am dus la Dr. Ceausu - de la Victor Babes si a spus sa nu-mi fac probleme ca asa va ramane ASLO mult timp dupa ce a avut acest streptococ.
Daivobetul stiam ca contine cortizon. Elosalic nu stiu daca are cortizon.
Cum reactioneaza fetita la acest tratament? O mananca pielea, se scarpina cand ii dai cu aceste unguente ?
Cat timp a facut tratament cu aceste creme si de cate ori pe zi ii dai cu aceste creme ?
Dupa intreruperea lor, reapar leziunile de psoriazis?
La ce doctor o tratezi acum?
Referitor la soare, ai dreptate, poate face si bine si mult rau.
Eu ii dau cu creme protectoare cand merge la mare.
Lui Alex ii face bine marea si soarele, dar il duc dimineata si seara la soare si il dau cu crema protectoare.

Astept raspunsul tau cu interes.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Studiati putin si acest site.
http://www.psoriasisfishcure.com/

Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

asta cu sarea e testata de mine - si e ieftina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Buna din nou,
Asa e, Daivobetul contine cortizon.Elosalicul ni l-a dat prof Giurcaneanu, zicea ca nu-i asa de agresiv cu pielea. "Contine: furoat de mometazona, acid salicilic si excipienti: hexilenglicol, stearat de propilenglicol, apa purificata, vaselina alba, ceara alba.. Se asociaza cu un glucocorticoid, amelioreaza inflamatia(inrosirea) si senzatia de mancarime cu acidul salicilic, favorizeaza eliminarea crustelor uscate, scuamoase de pe piele. Este utilizat in tratamentul initial al psoriazisului moderat-sever." asta scrie pe prospect.
Am fost la Giurcaneanu pe 6 ianuarie, pe urma a fost ea o saptamana in tabara si n-a dat-o nimeni cu nimic, asa ca am inceput efectiv cu astea doua in urma cu vreo 3 saptamani, elosalic dimineata si Daivobet seara, au fost insa si zile in care n-am dat-o decat seara cu Daivobet. N-a mancat-o deloc piele de la unguente, mai mult, asa cum ti-am zis i-au disparut cele mai multe, adica s-au facut albe, nu mai au nici macar un punctulet rosu in mijloc, asa ca pe acelea nu le-am mai dat deloc cu crema. Iti ziceam ca mai are 4-5 pe gambe, si astea au inceput sa se albeasca dar mai au putin pana sa fie vindecate. Cea de pe frunte si cele de dupa urechi, au disparut cu totul, nu se mai vede nici macar pata alba. Unde n-am mai dat cu crema, n-a mai aparut nimic deocamdata, ma rog din tot sufletul nici sa nu mai apara, pe mine ma ingrozeste ca fiind si fetita ar putea sa dezvolte un complex desi acum inca n-are nici o treaba. Pe scalp s-au curatat scuamele dar tot sunt petele rosii si banuiesc ca daca n-as da-o cu crema ar face din nou, Iar crema aceea e chiar scarboasa, f. unsuroasa, are parul mereu nespalat parca, pt. ca samponul n-o elimina.
Noi mergem la dr. Chebac la Biomedica(cred ca e si la Colentina) si la prof. Giurcaneanu, oricum toti mi-au dat acelasi tratament, in plus dr. Chebac mi-a zis sa nu-i dau ciocolata, daca trebuie neaparat doar alba, nu Coca-Cola, Pepsi(astea oricum nu i le dadeam) si pe cat posibil, incerc sa-i dau sa manance mai sanatos, fara junk food, sucuri din comert, dulciuri.
Am studiat si eu site-urile cu Kangal, am nimerit si pe un alt forum unde sunt multe persoane cu psoriazis si discuta despre asta, m-a speriat si mai tare pt. ca am citit de persoane care au fost diagnosticate in copilarie si povestea asta s-a agravat odata cu trecerea anilor, asa am identificat o tipa al carei sot are psoriazis si au fost acum in iarna la Kangal, cred ca e si membra DC, o s-o caut sa-i cer detalii. Oricum, dupa ce povestea ea, acolo exista acele bazine, insa nu ai nici o indrumare medicala, conditiile n-au fost grozave, spunea ca mai bine nu iei decat cazarea si te descurci cu masa. In iarna a fost mai bine ca era putina lume si pestisorii mai flamanzi, insa nu cred ca poti convinge un copil sa stea sa-l ciupeasca. Pestisorii se hranesc intradevar cu tesutul mort dar cica ciupesc pana fac mici gaurele, ajung la tesutul sanatos. Ideea era ca ei n-au obtinut rezultate spectaculoase, daca dau de ea o s-o rog sa povesteasca si-aici cum a fost si mai ales cum e dupa cateva saptamani de la cura.
Am mai vazut pe B1 la Nasul o emisiune cu un prof. dermatolog roman, stabilit de vreo 30 de ani in Germania, are si clinica acolo, John Ionescu. Spunea ca a avut rezultate bune pe copii cu psoriazis, neurodermite, astm bronsic. Din ce-am inteles, cremele sunt fara cortizon si asociate cu o dieta limitata si individualizata stabilita in urma mai multor investigatii de laborator. Am gasit pe net coordonatele clinicii si vreau sa-i trimit un mail, sper sa obtin informatii cu privire la conditiile in care se poate face o programare si costurile aproximative ale investigatiilor.
va pupam,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

La Insectfarm a prof Ciuhri ati incercat?
Stiu cazuri de boli de piele care s-au vindecat. Altele insa nu, e adevarat, dar merita incercat mai ales ca este ceva naturist si fara alte efecte secundare.
Si nu uitati homeopatia!
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada2021 spune:

Si eu am fost diagnosticata cu psoriazis acum 6ani.Am avut un puseu atunci(eu am avut pe talpi,palme,si pe pielea capului)si un inceput cand eram insarcinata.De atunci nu am mai avut probleme,in schimb vara imi apare pe fata o pata care se tot mareste,nu supotr niciun fel de metal(la curea,bijuterii).Am facut atunci diprofos ,dermovate(ma impachetam cu ciolofan),locoid si mai era o crema pe baza de uree dar nu-i mai retin numele.Timp de un an am mers lunar la control.Ai mai cerut si parerea altui medic?

laura si ariana(20-o2-2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Buna dimineata Csaki,

Multumesc pentru raspunsul tau detaliat si sanatate multa pentru fetita. Sa dea Dumnezeu sa se faca bine cat mai repede si definitiv.
Eu mai cred intr-o minune cu baietelul meu. Cred ca intr-o zi, Bunul Dumnezeu va face o minune si ii va vindeca pielea pentru totdeauna.

I-am dat si eu lui Alex cu Daivobet, dar numai perioade scurte de timp (7-14 zile) si se vindecau leziunile, ramanea pielea alba, dar dupa alte 14 - 20 zile, reapareau la loc. Mi-e frica sa dau mai mult cu creme pe baza de cortizon, caci cortizonul creaza dependenta, subtieaza stratul de piele, e predispus la infectii ale pielii si leziunile reapar pe portiuni mai extinse de piele decat avea inainte de aplicarea lui.
Am incercat pana acum cu multe creme pe baza de cortizon: elocom, diprosalic, daivobet, advantan, afloderm, dermovate.
Toate le-am folosit o perioada de timp limitat, de 1 - 2 saptamani si pe moment se vindeca, dupa care aparea mai rau.
Acum doua saptamani am incercat cu afloderm crema (un corticoid moderat) la ochisori, de doua ori pe zi, o saptamana. I-a trecut atunci, dar apoi nu mai stiam cu ce sa-i dau caci se iritase rau.

Am fost la doctorul Giurcaneanu cand Alex avea 1 anisor si avea o singura pata mica rosie la buric. L-a vazut si mi l-a diagnosticat cu "veruci plane" si mi-a dat urmatorul tratament: sa-l ard cu azot lichid pe pata respectiva. Veneam la Colentina, de 2-3 ori pe saptamana si il ardeam cu azot lichid, cateva saptamani de zile la rand. A fost una din cele mai regretabile si dureroase greseli ale mele, creindu-i atata suferinta saracutului copil. L-am ars degeaba, caci el nu avea veruci ci "psoriazis", care bineinteles a reaparut din nou. Deci am trait o experienta urata cu Dr. Giurcaneanu.
E bine sa sti ce am trait noi. Sper ca voi sa aveti mai mult noroc si sa nu mai faca astfel de erori in diagnosticare si tratament, pentru ca in primul rand era vorba de un copil de doar 1 an.

Te rog sa-mi spui cum evolueaza boala si dupa terminarea tratamentului. Va tin pumnii sa fie bine.

Referitor la dieta, si eu il feresc de produse excitante, pe cat posibil.

Ref. Kangal, ai perfecta dreptate.
Te rog spune-mi si mie site-ul sau forumul in care sunt multe persoane cu psoriazis si discuta despre asta.

Am urmarit si eu emisiunea de la Nasul in legatura cu Dr. John Ionescu. Am crezut din nou intr-o minune si am sperat ca Alex se va face bine. Am facut rost de datele lui de contact si am sunat si m-am programat. Am inteles ca pentru clinica din Germania trebuie sa astept 1 an, dar isi va deschide la noi clinica si pentru asta programarea este in Mai. Oricum, am fost la sediul lor din Piata Alba Iulia, unde comercializeaza produsele cosmetice Cell Energy si am discutat cu Directoarea Cecilia Vasilescu, care ne-a convins sa urmam tratamentul dlui doctor si sa nu mai asteptam pana ne poate primi dansul, caci este foarte ocupat si prioritari sunt bolnavii de cancer. Astfel, am cumparat crema Cell Energy si o solutie cu ulei de in si acid salicilic pentru eliminarea cojitelor. Schema de tratament era: initial se da cu solutia cu acid salicilic pana ce pielea ramane fara coji, dupa care se aplica cell energy, dimineata si seara, iar dupa aceea sa badijoneaza leziunile unse cu alifie cu carpe umezite cu ceai de urzica si invelite apoi, cu ceolofan. Acest tratament zicea ca dupa 4 zile da o ameliorare vizibila, iar dupa 2 sapt.-vindecare totala.
L-am chinuit pe micutul meu 4 zile, fara nici un rezultat, pielea era rosie. In ultima zi, la piciorus, pe portiunea badijonata i-au iesit f. multe bubite rosii. M-am speriat f.rau. I-au trecut dupa 2 zile. Am oprit tratamentul, caci umed asa cum statea, mi-a racit si foarte tare.
Deci pentru noi, din nefericire, aceasta speranta s-a naruit, fiind un alt esec si alt chin degeaba.
Totusi, daca vrei, pot sa-iti dau datele lor de contact.

Astept raspuns. Va pupam,
Alex si Mihaela



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Laura si Ariana,

Diprofosul ce alifie este?
Cat timp ai facut acel tratament si cati ani aveai atunci?
Cat timp stateai cu ceolofanul badijonata? Presupun ca dupa ce iti dadeai cu unguentele cu cortizon.
La ce doctor ai fost?

Multam pentru raspunsuri.

Alex si Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AniaMaria spune:

Mihaela, eu nu l-am auzit pe doctorul Ionescu vorbind de nici o crema, el spunea ca nu da tratamente fara analize, iar principala lui metoda e dieta, in functie de acele analize. Probabil tipa de aici stie doar sa vanda cremele cu pricina, mi se pare neprofesionista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Of Mihaela, prin cate ati trecut. Imi pare rau de experienta neplacuta su dr. Giurcaneanu. Eu am de multe ori senzatia cand merg la dermatologi ca specialitatea asta e asa, cam la "ghici ce-o fi" incercam asa daca nu, altfel, parca niciodata nu stiu sigur sau poate ma insel.
Uiteaici si aici am gasit discutii despre psoriazis. Ca sa fiu sincera, sunt si mai ingrozita decat la inceput, sper insa ca medicina va mai evolua si-i va da de cap psoriazisului.
M-ai dezamagit si cu dr. ionescu, sincer imi facusem ganduri ca poate e o sansa dar din ce spui tu, slabe sperante. Te rog insa sa-mi trimiti si mie datele de contact.
va pupam,

Mergi la inceput