Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ada2021 spune:

Mihaela,diprofosul este o injectie.Atunci aveam 24 ani.Am fost la dr.Marinescu Luminita la Politlinica Iancului(are un cabinet acolo).Eu ti-o recomand cu placere.Poti sa incerci,nu pierzi nimic.

laura si ariana(20-o2-2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Liliana Csaki,

Reperele doctorului John Ionescu sunt urmatoarele:
ENERGY COSMETICS
Tel: 021 3166831
Bd. Burebista nr. 4, Bl. D13, Sc. 1, Ap. 26, sect. 3, Bucuresti
Cecilia Vasilescu - Director vanzari

Sper sa ii foloseasa micutei tale.
Daca vrei, pot sa-ti dau crema "Cell Energy Emulsion", care este descoperita de Dr. John Ionescu special pentru psoriazis.
Din nefericire, baietelului meu nu i-a ajutat. Daca vrei sa incerci, pot sa ti-o dau.

Te rog sa ma ti la curent cu starea pielii fetitei, dupa terminarea tratamentului.

Va dorim multa sanatate.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Mihaela,
iti multumesc pentru raspuns. Aceleasi date(pt. Romania)le gasisem si eu prin peregrinarile mele pe net. Din ce-am citit eu insa despre crema de care zici tu, mi s-a parut mai mult a fi o crema de ingrijire zilnica. E adevarat ca spun ca are efect calmant pt. pielea iritata in caz de eczema atopica, psoriazis si acnee dar nu spun ca ar fi numai pt. psoriazis sau ca l-ar vindeca, www.energycosmetic.ro/energycosmetic.pdf" target="_blank">aici am citit.
M-ar interesa daca ai mai multe amanunte despre clinica de care vorbeai(spuneai ca deschide o clinica si-aici).
O sa te tin la curent cu evolutia Laurei, daca-ti activezi PM-ul poate schimbam si nr. de tel. si ne si auzim.
va pupam,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Liliana,

Spune-mi cum sa activez PM-ul? As vrea sa-l activez, dar nu stiu cum.

Referitor la clinica lui John Ionescu, stiu ca urmeaza sa devina functionala la sfarsitul primaverii, in Curtea Facultatii de Medicina Veterinara, in una din vilele cele vechi, mai in spate.

Sti ceva despre cremele cu gudroane ?

Astept raspunsul tau.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:


Alex si mama va spun "Buna dimineata!"

In prezent, pe Alex il ung cu Trixera si o crema cu calomel, o data sau de doua ori pe zi.
Nu stiu de la ce, dar pielea lui il mananca in continuare, se scarpina rau si zonele afectate se maresc.

Acum am cumparat un unguent de la plafar: "Aur Derm Propolis", pe baza de extract de propolis si excipient. Este indicat si in psoriazis. Incerc doar la coate si genunchi, sa vad efectele.

Ma gandesc ca si crema de masline pentru corp, de la Body Shop, poate nu i-ar face rau.

Va tin la curent.

Daca incercati alte tratamente care aduc imbunatatiri, va rog sa-mi scrieti.

Multam,

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Te rog sa incerci cat mai repede la cabinet la Mircea Ciuhrii. E pe strada Toamnei la nr . 100, pe la piata Gemeni. Cere telef. la informatii, dar te poti duce oricand. Am fost anul trecut si am nimerit pana la ora 15 la un doctor la cabinetul din stanga, nu mai stiu cum il cheama, dar a fost super. Eu aveam probleme de 2.3 ani, imi apareau pe cap, si o pata mica pe fata; apareau-dispareau asa ca nu am dat mare importanta. Pana cand au inceput sa se extinda si sa devina rele la mancarime. Am incercat tot ce se putea pe baza de cortizon dar nu fac bine pa alte parti si nici mare ameliorare nu vedeam, asa ca in disperare de cauza am ajuns si acolo si bine am facut. Mi-a dat pentru cap un sampon, un balsam si o lotiune. Sunt extraordinare, am vazut rezultatul dupa 1 saptamana si nu au reaparut nici cand am inrerupt 2 sapt. in concediu.
Mi-a dat si nise pastile pentru intarirea sistemului imunitar, e adevarat ca trebuie tinut si un regim,dar nu cred ca se aplica si la copil ( fara alcool, tigari, cafea -ha,ha- condimente, acrituri) dar cel mai bine spune el exact. Vreau sa subliniez ca nici nu mi s-a parut scump, mai ales dupa cate am incercat pana atunci, doar pastilele sunt 1.000.000 pe luna. Mult succes si astept vesti cu rezultatul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Am uitat sa spun, are si o crema de corp si de fata si de buze, eu am avut nevoie doar de cea de fata, e 250.000 lei, am avut nevioe doar de un flacon si eu nici nu am putut sa tin regimul lui (beau cafea, mananc dulce si condimentat) si chiar daca iarna se agrava, nici nu am mai bagat de seama ca nu mai trebuie sa imi dau; cred ca am facut 3 sapt. de cand nu am mai folosit-o si nici nu se vede vreun semn ca ar mai vrea sa apara. Sa dea Dumnezeu sa ma tina tot asa.
Nu ar strica sa mergi si la biserica, sa faci niste slijbe da sanatate, sa impartasesti copilul si apoi sa il ungi cu ulei de mir sau apa sfintita, mai ales de la izvorul tamaduirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Mihaela,
te duci in partea stanga a paginii la meniu, mesaje private si activezi.
Nu, nu stiu nimic de cremele cu gudroane, nici macar n-am auzit pana acum, o sa-ncerc sa caut si eu mai multe informatii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Pe vremea lui ceasca se gaseau la plafar niste sapunuri cu gudron, in gama de sapunuri medicinale in care erau si borax sau sapunul cu sulf. am folosit pentru aceeasi problema si a fost tare bun. putea ingrozitor si cand te spalai si dupa dar avea efect rapid si de durata. din pacate, ca multe lucruri bune, nu a tinut mult. daca mai gasiti undeva spuneti-mi si mie.
le-am incercat si pe celelalte dar nici nu se compara.
nu am stiut ca exista si creme cu gudron, daca vedeti va rog sa spuneti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Dragii mei,

Incercam, se nasc sperante, incercam, testam si dam gres.
Din pacate toate aceste incercari le fac pe pielea lui Alexut, care este o piele foarte sensibila si pretentioasa.
Dar, nu am ce face si in speranta ca unul din tratamete, totusi i se va potrivi, mai incercam...

I-am dat numai cu Trixera, asa cum v-am spus acum cateva zile.
La inceput totul era normal, adica isi facea efectul de crema emolienta, doar atat. Dupa cateva aplicatii (o aplicatie/zi), deci dupa cateva zile, pielea lui nu a mai suportat Trixera. Astfel, pielea s-a inrosit si mi-a spus ca il ustura. Am mers la baie si ne-am spalat de crema, dupa care s-a calmat usturimea.
De atunci nu mai stiu cu ce sa incerc, iar, de frica sa nu-i fac mai rau, daca chiar si Trixera care este o crema soft, la pielea lui nu s-a potrivit.
La ploape, in jurul ochilor, i-am dat cu Kanamicina Sulfat, de vreo 6 zile. Cand ii dau zilnic, arata foarte bine la ploape, dar cand mai sar o zi, imediat el se freaca la ochi, iar pielea se crapa si face fisuri, pe care saracutul le suporta fara sa zica niciodata ca-l doare, cu toate ca stiu ce usturatoare sunt.
Nu am cuvinte sa-mi exprim durerea mea de mama cand il vad asa... curajos, fara sa se planga niciodata si cu atata suferinta pe el si eu atat de neputincioasa.

O sa incerc sa revin la calomel, pentru moment.
Inca caut si investighez.

Va multumesc pentru mesajele voastre si pentru citirea cuvintelor mele.

Mihaela si Alexut

Mergi la inceput