Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Dicirstea,

Multumesc pentru mesajul tau si pentru sfaturile valoaroase, impartasite din experienta ta.

Sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate si o vindecare pentru totdeauna.

Vom incerca si noi tratamentul cu creme si pilule din insecte.
Este o noua speranta pentru noi. Sa dea Dumnezeu sa se implineasca minunea visata de noi, de insanatosire a pielii copilasului meu.

Intre timp, vreau sa te intreb cat timp ai luat aceste pastile si cat timp ai aplicat aceste creme ?
Cat timp ai facut pauza si nu le-ai luat?
Ce contine aceasta medicamentatie ?

Astept raspunsul tau cu nerabdare si speranta.

Vreau sa sti ca noi am fost si la Kozak cu cremele lui. Cu toate ca ii faceau bine si copilul a tinut 6 saptamani un regim foarte sever, am renuntat la creme, pentru ca erau preparate de ei si cred ca avea cortizon in compozitia lor.
Dupa oprirea tratamentului, lucurile au revenit la stadiul initial, fara nici un progres.

Pe Dumnezeu nu l-am uitat nici o clipa. De fapt in el este toata increderea mea. Ma duc la Biserica in fiecare vineri.
Ma voi duce si mai departe.

Multumim mult.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Pastilele le-am luat doar 2 luni, concomitent cu tratamentul pentru pielea capului; pauza am facut 2 saptamanai in aceasta perioada , cat am fost in concediu si nu am mai putut respecta tratamentul. Dupa cele 2 luni imi disparusera (pe fata nu imi apar decat iarna) si bineinteles ca ca nu le-am mai continuat. Apoi am ramas gravida si incet -incet, au aparut iar pe cap si pe fata. De fapt sarcina este unul din factorii care intretin eczemele, alaturi de cafea, alcool, condimente si chimicale.
Am luat iar tratamentul pentru par (sampon+balsam+lotiune)+crema de fata. Nu cred ca a durat 2 luni tratamentul pentru fata (mai am aproape 1/3 din tubul de crema de fata). Pe cap mi s-a restrans zon afectata dar nu ma mai pot tine de tratament ca la carte: cu lotiune se da in fiecare seara pe pielea capului, tb. spalat parul la 2.3 zile si atunci tb. stat cel putin 30 min cu balsamul pe cap dupa spalare; imi e cam frig sa stau cu parul ud atata timp si mi-e frica sa nu racesc; dar sa stii ca se cunoaste, cu cat stai mai mult cu balsamul in par, cu atat dureaza mai mult pana se descuameaza pielea.
Foarte bune sunt si ceaiurile de dezintoxicare, din cauza varstei foarte mici cred ca e greu de urmat un regim de viata adecvat bolii ( nu e buna ciocolata de loc!!!!de asemeni nici chipsuri, acadele si alte chestii de genul asta).
Incearca sa te duci la slujbele de dezlegari de la mitropolie de miercuri si vineri; ar trebui sa mergi si duminica (asta e timpul dedicat lui Dumnezeu: in timpul saptamanii te rogi pentru nevoile tale, dar duminica te duci sa multumesti)
Iti sugerez biserica "cuviosul Alexie", de pe calea Serban Voda, cam prin spatele liceului Sincai. Lunea se fac slujbele de sanatate, incearca 3 saptamani sa mergi si luni si duminica
Mult succes si sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:


Buna seara tuturor,

Stie cineva cum reactioneaza "TERBISILUL" pastile in psoriazis?
Am aflat de la o persoana care se confrunta cu aceasta boala de multi ani de zile ca a inceput de curand sa ia pastile Tersibil si ca boala i s-a ameliorat.
A mai luat cineva si a obtinut rezultate bune in vindecarea psoriazisului? Dar copii au luat acest medicament?

Multumesc pentru atentia voastra si astept raspuns, caci as incerca sa-i dau lui Alex.
Am vorbit cu doctora de familie si a zis ca nu este indicat pe prospect ca este pentru psoriazis, ci pentru micoze, dar am putea incerca.

Astept raspunsurile voastre.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaStanciu spune:


Dragele mele,
Eu am avut o experienta trista cu fetita mea, Corina, care de la trei ani s-a procopsit cu un psoriazis urat, aproape pe tot corpul.Dupa emisiunea de la B1 Tv l-am cautat pe Profesorul John G. Ionescu si am reusit sa stau de vorba cu el dupa unul din cursurile sustinute la UMF.Daca vreti consultatii aici, sa stiti ca doctorul John Ionescu deschide in Romania o clinica, unde va trata si psoriazisul. In acest moment puteti cumpara o parte din produse pentru tratarea psoriazisului de la Energy Cosmetic, firma care se ocupa de distribuirea produselor Profesorului Ionescu in Romania si cei care vor organiza, de altfel, si clinica. Numarul lor de telefon este : 021/31.668.31 sau 031/805.83.21. Au sediul undeva langa Piata Alba Iulia, pe Burebista nr. 4. Eu am luat in cursul lunii decembrie o emulsie pentru psoriazis, Cell Energy, pentru fetita mea. Am facut mai intai tratamentul pentru decaparea scuamelor cu un unguent cu acid salicilic. In doua zile scuamele s-au curatat complet, pielea ramanand rosie dar perfect neteda. Dupa aceea am dat cu Cell Energy si am facut impachetarile pe care mi le-a prescris profesorul Ionescu . Fetita a tinut si dieta corespunzatoare terapiei si in trei saptamani pielea a devenit curata si normala. Astept acum sa aduca si niste perfuzii pentru psoriazis, ca sa tratam si cauza interna. Eu pana acum sunt foarte multumita . De cativa ani ma chinui cu Corina cu tot felul de creme cu cortizon si raze Puwa. N-au facut decat sa -i inrautateasca si mai mult situatia.Acum are pielea curata si ii tin boala sub control cu niste capsule care se numesc Redox-Activ. Astept perfuziile pentru tratarea cauzei interne, o infectie cu candida. Pe piele , Corinei nu i-a mai aparut nimic din decembrie pana acum , se pare ca Redox-Activ chiar tine psoriazisul sub control. Acesta este tratamentul care se aplica pacientilor si in clinica din Germania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:


Draga Maria Stanciu,

Am cumparat si eu pentru Alex crema Cell Energy, prin ianuarie.
I-am dat lui Alex intai cu uleiul si crema pentru curatarea pielii de cojite. La fel, dupa doua zile, copilul nu mai avea nici o cojita, iar pielea era rosie si neteda. Am inceput si noi impachetarile, vreo patru zile. A patra zi, dimineata cand i-am luat bandajul de la picior, avea tot genunchiul care fusese badijonat, plin de bubite mici, ca niste cosulete rosii f. mici, care il mancau rau. Am intrerupt tratamentul. La intrerupere, deci dupa 4 zile de tratament, pielea lui Alex era tot rosie si uneori cand aplicam crema imi spunea ca il ustura.
Corina ce simtea cand ii dadeai cu aceasta crema?
Corina a luat pastile in perioada cand ai inceput sa-i dai cu aceasta crema? Ce contin pastilele?
De cat timp ii dai pastile si cat a spus doctorul sa-i mai dai?
Corina cati ani are?
In ce consta dieta pe care va recomandat-o?
Ma bucur ca ii merge bine cu acest tratament.
Eram si eu fericita si plina de speranta cand l-am vazut pe Doctorul John Ionescu la TV, dar dupa ce Alex a reactionat asa la crema, din nou suntem nefericiti.
Totusi, avem programare la Doctorul John Ionescu, dar cine stie cand ne vine randul sa putem sta de vorba fata in fata.
Te rog raspunde-mi la intrebarile de mai sus, caci ai picurat din nou speranta in sufletele noastre cu reusita Corinei.
Sa-i dea Dumnezeu multa, multa sanatate.
Te rog sa-mi dai nr. tau de telefon sau daca poti, te rog, suna-ma la tel: 021 2218032, caci as vrea sa vorbim mai in detaliu despre psoriazis la copii nostri.

Multumesc din suflet.

Alex si Mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

flo]LA MULTI ANI PENTRU TOATE MAMICILE !
COPII SA VA FIE SANATOSI SI SA VA ADUCA SATISFACTIILE VISATE DE VOI!

A mai folosit cineva tratamentul doctorului John Ionescu, in psoriazis si cum a reactionat?

Astept raspuns de la Maria Stanciu la mesajul meu anterior, cu multe multumiri in avans.

Astept in continuare, cu mult interes si speranta, mesajele voastre.

Va pupam,

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Buna,

sotul meu este bolnav de psoriazis de 20 de ani, i-a aparut in adolescenta. De atunci a avut cateva crize de eritrodermie (adica acoperire 100%) si alternativ perioade de ameliorare.

pe scurt din experienta noastra:
- lui i s-a declanseaza mai rau in erioadele de stres si i se ameioreaza vara
- dieta nu a parut sa joace vreun rol, a incercat
- la kozac nici nu i-a dat nimic, i-a zis ca e prea grav si nu se baga
- la ciuhri cu insectele a inecract cremele fara rezultat
- la psoremiss la inceput cremele aveau ceva efect dar dupa un timp nua au mai actionat in niciun fel
- giurcaneanu de la colentina l-a tinut internat dar nu i-a dat practic niciun tratament
- nedelcu de la militar l-a tratat la inceput cu cortizoni si puva care aveau efect
- am fost si la turci la pestisori, niciun rezultat, e bataie de joc

- anul acesta a avut o criza de 6 luni de eritrodermie din care a reusit sa iasa cu urmatoarea schema: seara elocom, dimineata daivonex, pana pielea roz, vreo 2-4 sapt. pe zone, apoi 5 zile numai daivonex si dim si seara, 2 zile seara elocom si dim. daivonex, ultima perioada numai daivoinex.


Pe FATA, care nu mai rapsundea deloc la elocom, care fusese folosit in exces, si pe partea ext. a palmelor a trecut cam in 1 sapt. cu ELIDEL, e un ung. mai scump, dar merita!!!!! inca il mai foloseste seara inainte de culcare, dar are un ten normal!!!! pleoapele au reactionat primele, e pielea mai subtire, in 2-3 zile s-a curatat!!!

urmaresc in permanenta OK psoriazis forum
http://www.psoriasis-help.org.uk/community/

si de acolo incercam acum trat. cu vit. D3 (vigantolette) 2000UI / zi - cred ca pt. copii ar merge 1000! vedeti topicul vitamind3/ibuprofen.

IN plus, am comadat produdul psoricalm, am aflat tot de acolo, vedeti la alternative board, e un produs facut de un dr. francez, niste pilule cu lecitina marina - din peste. trebuie sa-mi vina in cateva zile. Rezulattele se vad peste 3 luni.

www.psoriacalm.com

daca va inscrieti pe uk pso forum, aveti reducere 30%.

deci dupa ce terminam sa micosram incet cremele elocom si daivonex conform schemei vom lua in cont. vigantolette 2000 UI/zi + psoriacalm.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Precizez ca ELIDEL NU este cortizon, elidel si protopic sunt 2 unguente imunospuresoare, la noi se gaseste numai elidel. Actioneaza f. bine pe fata, inghinal, axile, urechi, ochi, in general zonele cu pielea mai subtire, insa la copii cred ca actioneaza bine peste tot. pentru noi a fost salvarea, ca fata nu mai raspundea la nimic, fata, okii, urechile, gatul erau varza.

DAR citeste pe net despre el, au fost ceva plangeri ca ar favoriza cancerul, a fost si interzid intr-un timp in America, insa acum e acceptat. Citeste inainte si intreaba un dr. (nu stiu care, noi am dat numai peste incompetenti) inainte de a folosi la copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamea spune:

Si eu am Psoriaziz intr-o forma usoara, si am o fetita de 9 luni, si sper din toata inima sa nu ma mosteneasca, deja are o sensibilitate la piele sper sa ramina la asta.
Din ceea ce mi-a spus doctorita mea, trebuie tratat si din interior, nu numai cu creme, mie mi-a dat 10 pastile pe luna de Ciprolen si unguent Medacter dimineata si seara, pe toata zona, chiar daca nu se mai vad petele timp de o luna. Au trecut, nu mai am mincarimi, am fost la control dupa o luna si mi-a dat din nou acelasi tratament pe care trebuie sa-l faci timp de trei luni.
Foarte important hainele, toate, trebuie spalate si calcate foarte foarte bine. Daca e prea greu, de schimbat garderoba, hainele care ne sunt mai dragi putem sa le pastram si sa le imbracam deabia peste trei ani, ca acest microb ramina in haine numai trei ani.
Pina sa iau tratament intern nu dispareau deloc petele decit numai pentru citeva zile de cint am luat Ciprolen vad ca nu mai apar. Tratamentul trebuie tinut foarte strict si toate hainele trebuiesc foarte bine dezinfectate si ceea ce e mai important calcate, toate si flanele si tot.
Multa sanatate tuturor si pupici.



dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

anamea, cred ca la tine e vorba de alta afectiune, nu psoriazis. psoriazisul nu se face de la microbi.
hair, noi l-am tratat pe serban cu elidel (la sfatul dermatologului) pentru dermatita atopica. a avut rezultate bune, dar revenind cu el dupa o pauza in aplicare i-a cauzat copilului niste mancarimi cumplite din cauza carora nu a putut dormi vreo 2 nopti... era ocupat sa se scarpine pe spate!

Mergi la inceput