Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Anamea, cred ca tu vorbesti de pitiriazis care nu-i deloc acelasi lucru cu psoriazisul.
Hair, am inteles ca protopicul apare si la noi din aceasta primavara, insa despre amandoua am citit pe internet, asa cum zici si tu, ca ar favoriza anumite tipuri de cancer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Buna.

Imi pare nespus de rau pt copilasul tau...realizez ce i se intampla.
Sfat : Mergi cu copilul la dl.G-ral Nedelcu Ioan (a fost seful sectiei de dermatologie) medic dermatolog de exceptie - profeseaza la Spitalul Militar Central din Buc.- sectia dermatologie - Calea Plevnei - este un medic dermatolog renumit si sigur ii gaseste un tratament sa-i stagneze\amelioreze boala.
Tot acolo mai este si dl doctor Trifu - dermatolog bun -a fost secundul d-lui G-ral Nedelcu.
Incearca.

PS : Am o revista medicala unde cineva zicea ca a reusit sa se vindece de psoriazis...o s-o caut si mai scriu atunci...

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Am gasit revista , scrie asa (sunt prezentate 2 cazuri) :

Cazul 1 (dl. Cosmin Tudorache din Buc.)

".........
Se prepara un decoct din frunze de afine.Se maruntesc 50 g frunze sau se zdrobesc cu sucitorul,apoi se fierb intr-o jumatate litru de apa circa 10 min.Se strecoara.In fiecare zi am tamponat zonele afectate cu o vata imbibata in lichid,iar seara puneam comprese pe care le tineam toata noaptea.
Regimul alimentar,dublat de acest tratament cu decoct de afine,mi-a adus in trei luni vindecarea.Astazi sunt un om sanatos,fericit si mi-am schimbat radical parerea despre leacurile din plante."


Cazul 2 (dna Catalina Picioroaga , Buc.)

".........medicul care m-a consultat probabil ca era un cunoscator si adept al medicinei naturiste, caci mi-a prescris un regim f sever : sa nu mananc carne,muraturi,afumaturi,cafea,miere,ciocolata si zilnic sa-mi spal plagile cu infuzie de galbenele,iar apoi sa le ung cu o alifie facuta din cativa catei de usturoi pisati si putin ulei de susan.Plagile au inceput sa se restranga si mergeau spre vindecare.Din nefericire,am intrerupt tratamentul,pt. ca n-am mai gasit ulei de susan.Am fost din nou la acel medic si atunci mi-a dat un alt tratament,cu o alifie facuta din 10 g suc de rostopasca si 10 g osanza (nu slanina)cu care sa-mi ung ranile.Pana a venit iarna eram complet vindecata."

extras din "Supliment - medicina naturista"-nr.16


"Regim alimentar pt. bolnavii de psoriazis"

Alimente interzise

- alcoolul
- zaharul si produsele zaharoase (prajituri,bomboane,etc.)
- cafeaua si produsele care contin cofeina (Cola,Pepsi)
- unele medicamente
- carnea prajita sau afumata
- conservele
- condimentele (piper,ardei iute, etc.)

Alimente recomandate

- paine integrala (sau graham)
- orez integral
- peste (in special oceanic)
- ficat
- carne de pasare
- carne de vita
- fructe f. bine coapte ( mere, piersici,caise,pepeni verzi)
- legume (rosii, cartofi,ceapa,etc)
- produse lactate (in special branza desarata,iaurt,lapte batut ,smantana)
- ulei de floarea-soarelui sau de masline.

Bauturi recomandate

- ceaiuri, in special de anghinare,ceai hepatic alternativ fiecare cate o luna de zile,cate un litru pe zi.
- apa minerala.
De mentionat ca, dupa ameliorarea bolii,pot fi consumate si cantitati mici de cafea (1-2 cesti\zi),iar dintre bauturile alcoolice sunt permise berea si sampania, insa de preferat ar fi sa se renunte sau macar sa se consume numai o data pe saptamana."


Ps: am copiat litera cu litera din revista mai sus mentionata,sper ca ti-am fost de folos macar putin ...\ in privinta regimului intreaba si medicul curant - pt. siguranta;\ va doresc insanatosire grabnica ...
-

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Dragele mele,

In primul rand doresc sa multumesc pentru corespondenta si noutatile pe care le-ati scris despre tratamentul in psoriazis.

Astept in continuare, raspunsurile Mariei Stanciu, referitoare la intrebarile mele despre tratamentul facut de Corina cu Cell Energy si cu pastilele din aceeiasi gama.
Cum ii merge Corinei?

Draga Hair,
Imi pare rau de suferinta sotului tau. Eu imi dau seama foarte bine de aceasta tragedie, caci Alexut al meu are destule zone afectate de psoriazis si imi este tare teama sa nu se generalizeze.
Ma uit mereu la pielea lui si il verific, fara sa ma simta el.
Ma uit la el ca la un ou si traiesc o tragedie cand se uita in ochii mei si ma intreaba ce am eu de se cojesc cojite si imi apare sange.
Vrea sa stie cum se numeste boala lui de piele.
Mi se rupe sufletul, dar asta este realitatea.

Am dat si eu cu Elocom, acum vreo doi ani, mai ales la ochisori, dar si in alte zone. La inceput a reactionat bine, dar apoi, s-a obisnuit pielea si nu-si mai facea efectul.
Am dat si cu daivonex, am facut si raze ultraviolete B, dar nimic.
Trebuie sa incerc si eu cu vitamina D3.
Te rog sa ma ti la curent cu rezultatele tratamentului cu psoricalm.
La ce doctor se mai trateaza sotul tau?
Astept raspuns, cu mii de multumiri si va doresc multa sanatate!

Acum eu am inceput un tratament lui Alex, cu TERBISIL, cate 1/2 pastila / zi. Vineri, 23.03.2007 are deja o luna de cand ii dau aceste pastile.
Cred ca ii mai pot da o luna si o sa ne oprim.
Leziunile nu il mai mananca chiar asa de rau. In zona inghinala, nu mai leziunile nu mai sunt asa de pregnante, parca forma de psoriazis este mai usoara. Daca inainte trebuia sa il ung pe toate zonele o data pe zi cu un unguent cu calomel, acum pot face asta o data la doua zile. Inainte procesul de descuamare a cojitelor era foarte rapid, o data pe zi sau o data la doua zile. Acum a incetinit acest ritm galopant. Dar, leziunile persista si nu dispar.

Astept vesti si va tin in continuare la curent.

Va pupam si multumim pentru ajutor !

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

MIhaela,

si la el elocomul nu mai avea niciun efect. si nici daivonex.
apoi am citit de schema elocom seara si daivonex dimineata si in 2 sapt. erau imbunatatiri 50%.

pt. fata iti zis inca o data de Elidel, nu e cortizon si pt. noi a fost f. f. bun, nu stiu ce ne faceam fara el.

am primit psoriacalm si de azi incepem trat.

numai bine,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Ralu,

Mersi pentru raspunsul tau.

Cand era Alex de 1 an jumatate, i-am dat cu Elocom, pe leziunea de la ombilic (caci atunci numai acolo avea), o data pe zi, timp de o luna. A disparut in totalitate leziunea si s-a albit pielea. Dupa aceea am mai dat o luna, o data la 3 zile. Dupa ce am terminat tratamentul, la doua saptamani, a reaparut iar, putin mai extins.

Referitor la Elidel, i-am dat acum vreo 2 ani, in special pe ploape, unde initial i-a facut bine. Am dat si pe restul corpului. Dupa un timp, pielea s-a obisnuit cu crema si nu-si mai facea efectul.
Dar, totusi ma gandesc ca merita sa mai incerc acum, dupa atata pauza.

Daivonexul ne-a fost prescris de mult timp, si l-am aplicat pe leziuni de 2 ori pe zi si ziua statea la soare. Dar nu a avut nici un efect. I-am dat si cu Daivobet (care contine si cortizon), cu asta se simtea efectul cortizonului, adica dispareau, dar dupa terminarea tratamentului apareau mai pregnant ca inainte.
Cand ii aplic creme cu cortizon, il mananca pielea rau.

In prezent, ii dau cu o data la doua zile, iar uneori o data pe zi, cu o crema preparata la Spitalul Colentina, ce contine calomel.
Lui ii face binisor, dar bineinteles nu dispar leziunile.

Sotul tau a luat sau ia tratament pe cale orala?
Psoricalmul este un unguent sau sunt si pastile?
Ce medic il trateaza pe sotul tau?

Multa bafta cu noul tratament cu psoricalm si sa dea Dumnezeu sa fie bine.
Te rog sa-mi spui evolutia.

Te pupam si suntem alaturi de voi.

Mihaela si Alexut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Mihaela,

noi nu mergem la niciun doctor, nu mai are incredere in ei, practic nu exista trat. la nivel mondial, asa ca nu prea ai ce astepta de la ei. a fost si la nedelcu (initial era atent, insa acum e f. ocupat si in 5 min. te exepdiaza cu rec. pt. o crema de-a lui), giurcaneanu (total plictisit, practic nu ne-a dat nimic), m-am mai dus io la fata locului la spit. de la cutitul de argint si am dat peste o super=blazata........deci nu mai vrem sa mergem pe mana lor.

psoriacalm sunt gelule cu lecitina marina, extract din ulei de peste ceva, dar e unpraf alb in gelule. se iau 4 dimineata si 4 seara, ameliorarile incept in 2-3 luni, depinde de trat. anterioare, adica in caz de folosire cortizoni, daivonex, metrotexat etc. e mai lent si cu un rebound la inceput. problema e ca inca nu am renuntat la creme, ar trebui treptat, sa vedem daca reusim, ca nu mai vrem sa lasam sa evolueze... am patimit f. mult ultimele luni.

te tin la curent cu evolutia.

revezi te rog link-ul la forumul englezesc, la alternative board. noi luam si 2000 UI D3 si 1 ibuprofen, si cred ca si asta conteaza.

numai bine si sanatate micutului


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Ralu,

Iti multumesc pentru raspunsul tau.

Va doresc multa bafta cu noul tratament si va rog sa ma tineti la curent, caci daca totul e bine, vreau sa-i cumpar si eu lui Alex si sa incep administrarea lui. Dumenzeu sa ne ajute sa gasim solutia si tratamentul care sa nu mai chinuie sufleteii nostri.

Si noi am mers la aproape toti "marii" dermatologi:
Profesorul Forsea, Prefesorul Giurcaneanu, care a gresit diagonticul si a zis ca sunt veruci si sa-l ard cu azot lichid, ceea ce din nefericire am si facut. Am fost la Clatici, la Prof. Nedelcu, care la fel ca si in cazul vostru, ne-a bagat pe gat alifiile cosmetice produse de el, care nu ajuta cu nimic psoriazisul. Am fost la Prof Sanda, la Olga Simionescu,la Mihaela Leventer, am cumaparat alifia lui John Ionescu, care la fel, nu a dat rezultat. Poate ca trebuia sa iau si pastilele lui, dar fara sa vorbesc cu el "face to face", nu m-am incumetat.
Am fost in multe alte parti. Din nefericire, nu am facut mare lucru.

Psoriazisul baietelului meu evolueaza intr-un stil alarmant. Sunt tare ingrijorata si neputinciosa. Si in disperarea mea, incerc in continuare tratamente pe pielea lui, saracutul, care este cobai.

Astept vesti bune despre tratamente reusite, din experientele voastre sau din auzite.

Va multumim mult.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrem spune:

quote:
Originally posted by madalinad

mihaela, uite un articol pe care l-am descoperit ieri.
http://www.psoriasis.com/deadsea.html
si eu am psoriazis, o forma usoara dar e acolo si revine periodic.
efectul sarii de la marea moarta l-am descoperit si eu pe propria-mi piele, acum vreo 8 ani. chiar functioneaza. ustura groaznic pe rana deschisa, dar trece in cateva zile. si in plus, nu e medicament...

madalina
serban



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrem spune:

Buna.
Am si eu psoriazis, ar intr-o forma usoara.
Eu am facut tratament cu cremele de la clinica psoremiss si au avut efect. Una din creme este pe baza de namol din Marea Moarta.
Tratamentul este destul de greoi. Plus ca trebuie tinut si un regim destul de restrictiv, dar functioneaza.
La mine a revenit dupa vre-un an, dar a fost mult mai putin.
Oricum cred ca trebuie mentinut tratamentul. Eu m-am oprit cand mi-a trecut.
Am mai vazut niste tratamente pe baza de osanza de porc in amestec cu galbenele. Urmeaza sa o incerc (cand o sa fac rost de osanza).
Si am mai depistat o firma (Mon Platin) care are produse pe baza de namol si saruri din Marea Moarta. Printre altele au si o crema pentru psoriazis. Eu am incercat sa comand prin NaturaShop (online) dar nu aveau pe stoc. O sa mai incerc.
Succes cu tratamentul.

PS: Eu as folosi si produsele de la pssoremis, dar este foarte greu tratamentul (un alt inconvenient a fost ca mi-a cazut parul dupa tratament: de la samponul lor) si de aceea incerc sa gasesc o alta modalitate.


Mergi la inceput