Psoriazis copil

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrem spune:

Si mai era un tratament pe baza tot de osanza de porc, dar in amestec cu sulf.
Din pacate nu stiu ce efect au. Dar nu cred ca pierd nimic sa incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Andreea,

Iti multumim pentru mesajul tau si pentru sfaturile tale.

Iti dorim mult succes cu tratamentul pe baza de osanza si te rugam sa ne spui cum raspunde pielea la acest tratament.
Sti cumva cum se prepara aceasta alifie cu osanza?

Cred ca efectele sarii, soarelui si curei heliomarine sunt benefice psoriazisului. Cred ca Marea Moarta i-ar imbunatati situatia lui Alex, dar cand as reveni, totul ar incepe si ar evoulua mai rau decat acum. Asta am constatat cand am mers la lacul sarat de la Slanic Prahova. Acolo, la fel, il ustura f. rau, dar in cateva zile, era mai bine. Cand reveneam acasa, organismul parca se apara impotriva tratamentului facut acolo si pielea lui dezvolta un psoriazis mult mai pregnant ca inainte.
La fel si la Marea Neagra. Stam pe litoral 1 luna / an. Situatia lui se imbunatateste considerabil, dar cand revenim acasa, totul reincepe.

La psoremis am fost acum doi ani. Am luat crema care ne-a fost recomandata si am inceput tratamentul. Dupa 2 - 3 zile a trebuit sa-l intrerupem, deoarece il ustura si il manca pielea foarte tare.

Asteptam, in continuare, vesti bune cu noul tratament cu osanza.

Va rugam sa transmiteti si alte tratamente si pareri despre subiect.

Va multumim pentru atentie si suport.

Sanatate multa tuturor.

Mihaela si Alex
Poate Dumnezeu sa faca o magie si Alex sa aiba pielea asa cum s-a nascut, fara nici o pata de psoriazis.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

mihaela, sarea de la marea moarta face bine ea in sine, chiar fara soare si restul. mie mi-a facut extraordinar in cateva ore de stat acolo (respectiv mi-au disparut toate leziunile), si ulterior am facut rost de un borcan cu sare din care imi prepar singura solutia (cat mai concentrata) si aplic cand e nevoie. trec in cateva zile, dar reapar, fireste, cand cred ele de cuviinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Madalina Serban,

Spune-mi de unde as putea procura si eu sare de la Marea Moarta.
Ma gandesc ca as putea sa-i fac baie lui Alex cu apa, in care as putea pune sare de la Marea Moarta.
Cam in ce concentratie prepari apa? Si apa e de la robinet?
Folosesti aceasta sare numai aplicata la baie?

Alex are o forma severa de psoriazis.
Nu stiu daca ar disparea leziunile, dar macar poate le-as ameliora.

Astept raspunsurile, cu multumiri.

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

of, mihaela, ma gandesc mereu la micutul tau, imi dau seama prin ce trece, si mai ales din pacate stiu si unde poate ajunge netratat, trebuie facut ceva, netratat duce la artrita care e f. dureroasa si cu repercursiuni mari. nu vreau sa te sperii, insa cred ca stii deja lucrurile astea. ti-am zis, 6 luni sotul meu nu a iesit din casa. nu renunta si incearca toate trat. posibile, ar fi bine pe rand ca sa vezi ce functioneaza, insa starea deja grava nu permite asta. si in plus toate sunt de lunga durata, efect rapid numai cortizoni.


sotul meu acum este aproape normal, zic aproape, pt. ca o zi fara creme se si vede.

te rog mai citeste forumul englezesc, sunt f. multe idei si sfaturi utile.

andreea, creme mon platin se gasesc si la noi, la farmaciile catena, am luat si io crema speciala pt. psoriazis, iti spun drept n-am folosit-o decat o data, desi a fost vreo 800.000. pt. ca kiar atunci am descoperit schema asta daivone-elocom care am vazut ca da rezultate si am mers pe ea. la prosper de pe 13 sept. au un stand special la etaj de exemplu. acolo au si sare de la marea maorta cica, dar e si cu uleiuri esentiale prin ea....



am mai vazut la plafar o crema pt. psoriazis, de fapt mi-a aratat-o vanzatoarea, ca stie ca mereu intreb daca e ceva nou de psoriazis, am folosit cantitati uriase de balsam cu tataneasa, o crema cu mimosa parca, era cam scumpa, vreo 2-300.000 un tub mic, si io deja incepusem cu daivonex-ul.

a, si sa nu uit,de pe forumul englez am aflat ca daivonexul NU se mai fabrica din aprilei sub forma de unguent, singura forma mai puternica si de efect la noi, asa ca vreau sa-mi fac un mic stoc.

tot la englezi multi si-au ameliorat cu creme cyu mult oxid de zinc, cutaden de ex. sau creme bepanten sau asa ceva pt. bebelusi. incearca si cu asta pe mici portiuni, la noi parca a avut o oarecare ameliorare.

sanatate multa micutului Alex, sper sa mearga trat. nostru cu psoriacalm si vit. d3, si sa-l ajute apoi si pe el.

si noi stam cat mai mult la mare, si in fiecare weekend posibil, ajuta enorm.

numai bine,




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Multumim mult Ralu pentru raspuns.

Pastram legatura si sa va ajute Dumnezeu cu noul tratament.

Nu ati incercat niciodata cu metotrexat sau cu alte pastile - retinoizi, care se recomanda in cazurile severe de psoriazis?

Eu cand ma duc la pediatra lui Alex, care este renumita Doc. Culcer Ana, ma cearta mereu si imi reproseaza ca nu incerc cu metotrexat, doza mica, ca trebuie sa risc, ce astept sa se generalizeze, caci ea isi da seama ca am pierdut controlul asupra psoriazisului.
Doctora isi aduce aminte ca la 1 an, Alex avea o singura leziune la buricut, mica cat o unghie, iar acum are: pleoape, in urechi si dupa, in cap, pe burtica in f. multe locuri, pe spate, pe zona inghinala, la coate si genunchi, la unghiute, etc.
Toti dermatologii imi interzic cu desavarsire folosirea acestui medicament, care spun ei ca se administreaza cand nu mai sunt alte solutii (cancer, psoriazis artropatic) si ca ar putea afecta cresterea si altele.

Ce parare aveti si ce ati face in locul meu?

Va multumesc pentru parerile voastre.

Cu drag,

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Mihaela,

in primul rand parerea mea despre tanti culcer e f. proasta. iti zic doar ca m-a trimis acasa cu copil de 1590g, ca atunci cand a racit ma punea sa-i bag ser in nas si sa-i dau antibiotice, m-am dus la a 2-a opinie la budimex, nu intru in amanunte ca nu pot, crede-ma, dar in final l-am pierdut...

sotul a luat si metrotexat dupa 3 sapt. pielea arata bine, insa nu tine decat cateva zile, a incercat de mai multe ori... in plus da o stare generala f. f. proasta, greata, oboseala etc.

ceva asemnantor si cu neotigason. a luat de fiecare data doza minima dar efecte destul de putine, in plus stare generala proasta.

cam asta.

te tin la curent cu toata evolutia si efectele psoricalm. dar ti-am zis ca ia in paralel si vit D3 2000 UI/zi si ibuprofen....asta-i alta schema al;ternativa, si le facem in paralel.


mai sunt bune baile cu faina de ovaz *plafar) si cu ceai de urzici si rostopasca.

incearca si cutaden pe o portiune cateva zile.

pe un forum,poate tot asta, cineva zicea ca s-a vindecat cu spirulin, crema de la hofigal, am folosit-o si parca era mai bine.

in plus, ce-i mai important, exudat farigina sa nu aiba stafilococ sau streptococ, f. multi cred ca asta declanseaza si iintretine, si sotul isi va face zilele urm. Si biopsie cutanata. in multe cazuri este o candida sau alta infecteie care intretine, unii s-au vindecat cu creme contra candidei sau creme antibiotice.



numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:


Draga Ralu,

Imi pare nespus de rau de tragica pierdere a copilasului tau.
O durere mai mare ca aceasta nu exista.
E uimitor ca si doc. Culcer Ana "si-a adus contributia" la aceasta pierdere. Eu aveam incredere in ea, caci timp de 5 ani, Alex a fost tratat bine de ea, dar acum m-ai facut sa reflectez mai bine si iti multumesc. Oricum, propunerea ei cu administrarea metrotexatului a fost riscanta si am avut rezerve.
De asemenea, ai suferit mult si cu sotul si ai trecut prin clipe grele. Imi pare nespus de rau si iti impartasesc durerea.

In ceea ce priveste tratamentul cu metrotexat si neotigason, iti multumesc ca m-ai informat despre efectele lor mici, in cazul sotului tau. Nu are rost sa risc atat, pentru efecte minore.

Ibuprofenul pentru ce este si de ce il ia sotul tau?

Alex, fiind la gradinita de 3 ani, am facut nenumarate exudate faringiene si nazale. Majoritatea au iesit bune. S-a intamplat anul trecut cand a luat de la gradinita streptococ. A facut antibiograma si tratament cu antibiotic si a disparut. VSH il are de atunci foarte mare = 700. Am fost la Dr. Ceausu - infectionist, de la Victor Babes, care a spus ca VSH va scadea in timp, foarte incet si val lui mare se datoreaza faptului ca a avut streptococul. Oricum, a spus ca fiind la gradinita, oricand, poate lua streptococi si nu pot sa-l tratez toata viata numai cu antibiotice.
Am observat ca atunci cand, din diferite motive, raceli, etc, ii dau lui Alex antibiotic, si pielea lui arata mai bine, iar psoriazisul se mai sterge.

Biopsia cutanata am auzit ca e dureroasa. Acum, eu ii dau un medicament - TERBISIL, pe cale orala, care trateaza ciuperci, candide, etc., si care vad a reactionat bine si pe pielea lui, adica psoriazisul nu mai este asa de agresiv, este o forma mai usoara.
Dar acest tratement trebuie intrerupt dupa administrarea lui timp de 2 - 3 luni si nu stiu ce o sa ne facem, cand il vom intrerupe.

De asemenea, am vazut ca daca ii dau cu crema cu antibiotic: bactroban, care din pacate nu se mai gaseste la noi, Kanamicina sulfat, pielea lui este mai curata si nu se mai exfoliaza atat de repede.

Va dorim mult succes cu schema aceasta de tratament cu psoricalm si sa dea Dumnezeu sa auzim vesti bune de la voi.

Un PASTE cu MULTA SANATATE SI CU MINUNI DE VINDECARE!

Mihaela si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Mihaela,

deci se pare ca si in cazul lui alex pso e intretinut de strptococi si ceva infectie cutanata poate. soacra-mea a facut odata bipsie cutanata la cantaqcuzino si a zis ca i-a luat cu o spatula din pielea care se exfolia, nimic dureros. in schimb sotul mi-a zis ca a vazut in spital ca decupau o bucatica de piele, nu stiu ce sa mai zis... si poate dupa asta nici sa nu faca testele bine, ca in romania...

inca o informatie care mi se pare utila, ma inspira testul minupro de la medsana http://www.medsana.ro/imupro.php.
sotul meu nu-si stie nici grupa sang., ii e frica de ace, dar poate l-ar ajuta pe micut sa vezi la ce alimente e alergic...

si fiul meu mare a facut scarlatina, face azi o sapt, trat. tot la victor babaes, dar acasa cu penicilina si moldamin etc. vreau sa urmaresc din cauza pso in familie f. bine analizele in toti anii urm. sa nu ramana streptococul... si cel mic are amigdalele mari tot timpul, si le va scoate dupa paste... o sa-l urmresc si pe el f. atent, voi avea mereu teama asta...

paste fericit,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

si apropo de culcer, de la budimex mi-au zis ca le vin multe cazuri de la culcer de bebelusi, cred ca in spec. prematuri ca in cazul meu. m-a trimis acasa cu singura indicatie sa-i dau san. nimic altceva.
la 1590g dupa 1 zi de supt, si 3 zile scos din incubator.

Mergi la inceput